2025. április 1. kedd
Ma Hugó, Agád névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Beatles (összes)

Valaki nem kis erőfeszítéssel összegyűjtötte a bogarak összes dalát, amit egyik kedves látogatónk küldött csokorba szedve. Íme, >

Tovább

Magyar-roma nyelvi rokonság

Gyenge Rózsika úrhölgy fedezte fel azt az adaptációt a videómegosztón, amelyik egyértelműen igazolja a magyar és >

Tovább

A Radetzky-induló hiteles története

Kínai történészek hitelt érdemlő dokumentumokkal igazolták, hogy Radetzky gróf (teljes nevén Johann Joseph Wenzel Graf Radetzky >

Tovább

Becstelen brigantyk

Agresszív, könyörtelen, véres... Tarantino! Megszokhattuk, hogy filmjei vérben úsznak, a vér az ő szignója. Vérrel festi >

Tovább

Hogyan zúzta össze egy pillangó a szomszédom háztetőjét

Megtörtént. Vagy megtörténhet. >

Tovább

Idézetek

Rózsika gyűjtéséből. >

Tovább

Játszd újra Sam!

A filmszalag forog tovább, a zongora hangja átjárja a kávézót, - Játszd újra Sam, kiálltja Rick. >

Tovább

A krokodil

Első számunkban a Bánsági Dekameron mellett megjelent egy vicc. Még ma is hallom. >

Tovább

A New York Post közölte Melania Trump meztelen képeit

Amerikának jogában áll tudni, ki akar elnök lenni, ki a potenciáls Fisrt Lady, aki a republikánus >

Tovább

A magyar gyík

Nem kevés munkával sikerült kitenyészteni a magyar gyíkot (Lacerta Hungaricus). A magyar gyík a legnagyobb a >

Tovább

Bánsági Dekameron (1.)

Tisztölt Napló! Ne haragudjanak, hogy levelemmel zava­rom a főnököket, de vóna egy ajánlatom, ami a következőkbül áll: Elhíttak >

Tovább

D-Day

Steven Spielberg megrendezte, az akadémia pedig megadta. Ryan közlegény megmentése öt Oscar-díjat kapott. >

Tovább

Játszd újra Sam!

Azaz: Kertész Mihály élt, él és élni fog

Agárdi Gábor
Agárdi Gábor
Játszd újra Sam!

A filmszalag forog tovább, a zongora hangja átjárja a kávézót, - Játszd újra Sam, kiálltja Rick. Sam pedig csak zongorázik, és csak zongorázik... ahogy múlik az idő, as time goes by.

Pár napja miközben színészek életrajzát és filmográfiáit böngésztem a világhálón, ráakadtam egy filmes hangtárra. Híres filmekből voltak feltöltve magyar szinkronrészletek. Kedvenc filmjeim között keresgéltem, sok hanganyagot áthallgattam, újra átéltem kedves pillanatokat. Már majdnem befejeztem a barangolást mikor ráakadtam Agárdy Gábor és Kálmán György közös szinkronmunkájára. Belehallgattam, és valahogy annyira megfogott az a pár másodpercnyi hanganyag, hogy kedvet kaptam ismét megnézi a Casablancát. Levettem a polcról,  leporoltam, beraktam a lejátszómban és újra elindítottam. Először úgy tíz éve láttam, nagyon fiatalon. Már akkor is értettem az angol szöveget, de a film igazi mély értelmét nem. Aztán még párszor megnéztem a Casablancát, de igazán élvezni és megszeretni csak nemrég tudtam.

Michael Curtis azaz Kertész Mihály képekkel írja le a történetet, ahol minden kép egy kimért koncepció része. A képkockák pedig a színészek hangulatához vannak igazítva, így az egész még izgalmasabb és átélhetőbb.  A jelenetek romantikusak, érezhető bennük az álmodozás, a negyvenes évek hangulata. A zene is illeszkedik a képkockákhoz. Max Steiner muzsikája, nem túl érzelgős, de ahhoz eléggé, hogy könnyeket csaljon a filmnézők szemébe.

 A Casablanca egy szerelmi háromszögről szól, amely a második világháború kezdetén bontakozik ki. Rick kávéház tulajdonos, rideg, magának való ember, sosem iszik vendégeivel, nincs sok barátja, érzelmeit elzárja szíve legmélyére. Ilza egy Svédországi menekült, ő a szerelem tárgya aki beleszeret Rickbe, de sajnos szerelmük nem tarthat örökké ugyanis kiderül, hogy férje mégis él. Ő pedig hitvesi hűségét betartva megy megkeresni halottnak hitt kedvesét. László egy csehszlovák bevándorló, a náci ellenes föld alatti mozgalom vezetője. A németek koncentrációs táborba zárták, megpróbálták megtörni, de ő erősebb volt mint a Gestapo, és csodával határos módon megszökött. Most az egész világon minden német a fejét akarja, csak egy reménye maradt, menekülés Amerikába. Illetve itt van Casablanca autentikus figurája, Louis Renault hadnagy, rendőrfőnök. Korrupt, lefizethető figura, aki kénytelen behódolni a Németeknek, de a szíve mélyén patrióta. 

 Rick, Ilza és László története Casablancában olvad újra össze, amikor Ilza és férje belépnek Rick kávézójába. A szerelmesek ismét találkoznak, a pillantásaik összefutnak, próbálják kerülni egymást, de a régi sebek újra felszakadnak. Rick záróra után magába roskadtan, kávéháza homályában iszogat, Sam pedig zongorázik, próbálja elfeleltetni főnökével a gyötrelmesen szép szerelem pillanatait. És ekkor hangzik el Humphrey Bogart azaz Rick egyik híres filmbéli mondta:

 - Ha ő kibírta én se halok bele. Játszd!

 

Humphrey Bogart szeme könnybe lábad a muzsika hallatán, visszatérnek a kellemes emlékek, illetve a gyötrelmes szétválás pillanata. Az a pillanat, ami szerelmes szívét örökre összetörte.

Aztán ismét belép a kávézóba a szerelem tárgya azaz Ingrid Bergamn és megkavar mindent. A szerelem újra fellángol, a két szerelmes csókot vált, de Rick tudja, hogy ez nem tarthat örökké. Mégis segít Lászlónak Amerikába jutni, a film legvégén pedig elmondja Ilzának, hogy még mindig szereti, de nem szállhat fel a gépre. Ilza Lászlóval kell, hogy tartson, mert ha férje elveszti a reményt akkor a világ nem tudja legyőzni a gonoszt. Ilza végül Lászlóval tart, de ejt  pár könnyet, mert bár szereti férjét, Ricket örökre szívébe zárta. Itt a végső búcsú, de Rick és Ilza számára örökre megmarad Párizs. (We'll always have Paris.). 

 

A filmszalag forog tovább, a zongora hangja átjárja a kávézót, - Játszd újra Sam, kiálltja Rick. Sam pedig csak zongorázik, és csak zongorázik... ahogy múlik az idő, as time goes by.

2009. július 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Az emberi hülyeség 5 alapszabálya

Cipolla szerint a hülyeség olyan tulajdonság, amivel bárki rendelkezhet, egyetemi professzorok, tűzoltók és bolti eladók egyaránt. >

Tovább

Kabátjába rejtette vacogó kutyáját a Budapesten forgató Jennifer Lawrence

Az új szerep kedvéért még a hajszínét is megváltoztatta – a szőkéről barnára váltott –, s >

Tovább

Meghalt a világ leghíresebb magyarja

Öniróniával átitatott aranyköpéseiről is nevezetes volt. Arra riporteri kérdésre, hogy hány férje volt a következő kérdésre >

Tovább

Valaki egy vagyont fizetett ki Eva Braun bugyijáért

A csipkés bugyin ott van Eva Braun monogramja is, nehogy összekeverje valaki máséval. >

Tovább

Magyar származású trónörököst ünnepelt a nemzetközi arisztokrácia

Az esküvőre magyar főszakácsot és cigánybandát hozattak; a  magyar nép nászajándéka négy lipicai fehér paripa volt, >

Tovább

Trump lánya Putyin barátnőjével nyaralt Dubrovnikban

Wendi Deng 14 évig volt Rupert Murdoch felesége, 2013-ban viszont elváltak, a pletykák szerint azért, mert >

Tovább

A New York Post közölte Melania Trump meztelen képeit

Amerikának jogában áll tudni, ki akar elnök lenni, ki a potenciáls Fisrt Lady, aki a republikánus >

Tovább

Ezért repül az Echo TV-ből Szaniszló Ferenc

Széles Gábor megrettent attól, hogy Szaniszló a kormányt is kritizálta. Raport: >

Tovább

Felmondtak az Echo TV főpapjának, Szaniszló Ferencnek

A Széles Gábor nagyvállalkozó tulajdonában álló csatornára idei, év eleji adatok szerint a tévénézők 0,2 százaléka >

Tovább

Hatalmas politikai botrány tört ki az Eurovízós Dalfesztivál körül

Moszkva tajtékzik, bojkottal fenyeget az egyértelmű oroszellenes áthallások miatt. NOL: >

Tovább

Háborúellenes dallal nyerte az Eurovíziót az ukrán versenyző (videók)

Szerbia képviselője egy hellyel megelőzte a magyar Frediiet. >

Tovább

Prince AIDS-ben halt meg?

Az angol portál információi szerint az énekesnél hat hónapja diagnosztizálták a kórt, ám ő nem fordult >

Tovább