2026. április 29. Szerda
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk

Kezdjük tán a jó szóval: Tárgy esetben jót. Ámde tóból tavat lesz, nem pediglen tót. Egyes >

Tovább

Napi ajánló

Mit köszönhetünk néhai Pásztor Istvánnak?

Ha nem tudunk igazat mondani, inkább ne mondjunk semmit!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Mit köszönhetünk néhai Pásztor Istvánnak?

A pásztor-éra arról marad híres, hogy Pásztor István a tényleges szakmai érvényesülés rendjét a vajdasági magyar társadalomban a férj-„feleség”-fiú hármas önkényére cserélte. Ekkor játszódott le a közérdek magánérdekre süllyesztése. Kilábalunk-e valaha a Pásztor-Lovas-féle szellemi-erkölcsi süllyesztőből? Elnöksége idején hetvenezerrel csökkent a vajdasági magyarok száma. Ez a „politikai örökség” valós mérlege. Nem csoda, hogy Vučić ma szobrot állítana neki – elvégre Pásztor hűségesen szolgálta a szerb nacionalista rezsim érdekeit. A latin mondás szerint De mortuis nil nisi bene – a halottakról jót, vagy semmit. A mai értelmezés szerint viszont: ha nem tudunk igazat mondani, inkább ne mondjunk semmit. Ez Pásztor István esetében is így van. Nincs mit köszönni neki! Bozóki Antal:

De mortuis nil nisi bene.

Halottakról jót, vagy semmit.

Latin szállóige

 

A Magyar Szó október 31-i címoldala ismét tanújelét adta annak, hogy a lap végképp elveszítette közéleti jellegét és a Pásztor-család érdekeit szolgálja.

A közérdek a magánérdek előtt című vezető hír a két évvel ezelőtt elhunyt Pásztor Istvánról tartott noszai megemlékezésről számolt be – mintha a vajdasági magyar közösség számára ez lett volna a legfontosabb esemény a napokban. Az ilyen írásnak legfeljebb a helyi oldalakon vagy a kulturális rovatban lett volna helye.

 

Az országban és a világban ennél sokkal jelentősebb történések zajlanak:

 

– az újvidéki tragédiára való november 1-jei emlékezésre tömegek készültek, miközben az ország demokratikus változásokat követel, egy év után immár pattanásig feszült a helyzet;

 

– teljes vasúti leállást rendeltek el a „bombariadó” miatt;

 

– Szabadkán a polgárok életét és egészségét veszélyeztető problémák miatt „munkacsoportot” kell létrehozni;

 

– Zenta városa pedig példátlan hanyatlásba süllyedt;

 

– sokakat aggaszt a téli fűtés és üzemanyag-ellátás kérdése, stb.

 

A lap november 1-jei kiadásában is Pásztor Bálint és társainak fotója köszönt a címoldalon az olvasóra az „Európa Kollégium” elszállásolási eseményéről szóló beszámoló mellett.

 

Október 30-án Ternovácz István – egykor neves újságíró, majd Pásztor István propagandistája ugyancsak fő hírként – hurráoptimizmussal válaszolt a kérdésre, hogy a VMSZ elhunyt vezetője után „a vajdasági magyar pártban megvan-e az erő ahhoz, hogy ugyanolyan eredményesen folytassa munkáját, az érdekképviselet gyakorlását”.

 

Pesevszki Evelyn, a lap főszerkesztője napról napra bizonyítja, hogy a Magyar Szó a Pásztor-család politikai szolgálatában áll. Elképesztő és ízléstelen méreteket öltött a vajdasági magyar közösség egyetlen, eredetileg közéleti jellegű napilapjával való visszaélés a Pásztor István-kultusz gerjesztése érdekében.

 

 „Neki köszönhető”

 

A noszai Művelődési Házban Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, az elhunyt fia és a politikai posztok örököse méltatta édesapja „politikai örökségét és emberi példamutatását”. (A fotó szerint gyermeket is bevontak a megemlékezésbe.)

 

Elmondása szerint „neki (vagyis az apjának – B. A.) köszönhető”, hogy:

 

– a szerb és a magyar nemzet viszonya baráti és visszafordíthatatlan (miközben a cikk mellett viszont ott áll a hír: „magyarellenes –  pontosabban „Halál a magyarokra” kezdetű, gyűlöletkeltő – B. A. – falfirka jelent meg Palicson”);

 

– a VMSZ mai arculatát édesapja víziója határozza meg;

 

– az általa kidolgozott gazdaságfejlesztési tervnek köszönhetően több mint tizenhatezer vajdasági magyar maradhatott szülőföldjén (miközben hiteles, független vizsgálat vagy tanulmány máig nem ismert, amely igazolná Pásztor állításait);

 

– a párt szavazóbázisa 93 ezerre nőtt, és még ma is 65 ezer körül van (pontosabban volt, de még ha így is lenne, az a vajdasági magyarságnak esetleg csak az egyharmada – B. A.);

 

– munkássága nemcsak politikai, hanem erkölcsi és közösségi szempontból is maradandó értéket képvisel;

 

– a közösség megbecsültsége és önbizalma magasabb, mint 2007 előtt bármikor;

 

– Orbán Viktor és Aleksandar Vučić is elismerik Pásztor István „életművét”, személyesen elfogadták a róla elnevezett díjat;

– mindig a közösség érdekeit helyezte a magánérdekek elé.

 

 

Vučić és Orbán szolgája

 

Pásztor Bálint állításai aligha állják meg a helyüket. Mindenekelőtt: „az öndicséret büdös”. Ezen túl: a magánérdeket közérdekként próbálja tálalni, miközben a vajdasági magyar közösség valós helyzete köszönő viszonyban sincs ezzel a propagandaképpel.

Igyekezett mindent elhallgatni, ami a Pásztor-dinasztia számára kedvezőtlen – pedig „az életmű” teljes értékeléséhez tartozik.

 

Sokan épp a Pásztor-féle politika miatt veszítették el munkájukat, jogaikat, vagy kényszerültek külföldre. Az ő véleményük soha nem jelenhetett meg a Magyar Szó címoldalán – és nem is fog, amíg valódi rendszerváltozás nem történik.

 

Pásztor István politikai életútja számos ellentmondást hordoz.

2007-ben a VMSZ elnöki székébe úgy került, hogy megbuktatta és kizárta elődjét, Kasza Józsefet. Pásztor „még csak részt sem vett az említett szervezet alapításában”. Később gátlástalanul kisajátította a pártot és a teljes magyar közösség nevében való megszólalás jogát.

 

A szerb hatalommal kötött alkuk, a kompromisszumok és a lojalitás politikája révén a VMSZ a Szerb Haladó Párt (SNS) és a Fidesz kiszolgálójává, vazallusává vált – mindezt azért, hogy a saját és a környezete (a Pásztor Kft.) számára előnyöket szerezzen.

Így lett a Tartományi Képviselőház elnöke is.

Mohóságát jelzi, hogy mindkét tisztséget élete végéig megtartotta – annak ellenére, hogy 1999. április 13-án Meggyes/Višnjevac előtt történt „halált okozó közlekedési szerencsétlenség miatt állt a bíróság előtt”, ami után nem lett volna szabad magas közéleti tisztségbe emelni.

 

A néhai VMSZ-elnök 2014-ben természetellenes koalíciót kötött Aleksandar Vučić radikális gyökerű pártjával és Ivica Dačić szocialistáival – ezzel feladta a vajdasági magyar közösség politikai önállóságát. (Korábban ugyanilyen lépés miatt óbecsei társait kizárta a VMSZ-ből.)

A vajdasági magyar közéletben intézményes szintre emelte a pártfoglalkoztatást, a mindent behálózó protekciót, korrupciót, nepotizmust, szolgaságot. Kiirtotta az intézmények autonómiáját, az ellenzéki véleményt!

 

A vajdasági magyar közösséget legyengítette és a rendszerszintű zsarnokság rabjává tette. Kétségtelen, hogy sok vajdasági magyarnak ebből lett elege, a megmérgezett levegő miatt menekültek külföldre. Módszereire ékes példa, ahogyan Lovas Ildikót, az élettársát a vajdasági magyar kulturális élet rettegett urává tette.

 

A pásztor-éra arról marad híres, hogy Pásztor István a tényleges szakmai érvényesülés rendjét a vajdasági magyar társadalomban a férj-„feleség”-fiú hármas önkényére cserélte. Ekkor játszódott le a közérdek magánérdekre süllyesztése. Kilábalunk-e valaha a Pásztor-Lovas-féle szellemi-erkölcsi süllyesztőből? 

Elnöksége idején hetvenezerrel csökkent a vajdasági magyarok száma. Ez a „politikai örökség” valós mérlege.

 

Nem csoda, hogy Vučić ma szobrot állítana neki – elvégre Pásztor hűségesen szolgálta a szerb nacionalista rezsim érdekeit.

 

A néhai VMSZ-elnök korszakát és viselt dolgait a magyar közösségben mindenképpen és minél előbb értelmezni kell, de elfogulatlanul és alaposan!

Az sem kizárt, hogy olyan tények is előbukkannak (pl. Palics Park Kft. ügye, amelynek közgyűlési elnöke is volt), amelyekkel majd az ügyészségeknek és a bíróságoknak kell foglalkozniuk – ha egyszer felszabadulnak.

Ugyanígy választ kell kapnunk arra is, miért nincs a szabadkai Népszínház épülete 2007 óta befejezve.

 

Pásztor Bálint azt gondolja, hogy a villanypásztorral irányított magyar nyelvű sajtóban terjesztett propaganda, valamint az Orbán Viktor által – az adófizetők pénzéből – folyósított temérdek pénz és a Pásztor István Alapítvány által kiosztott támogatás megváltoztatja az apjáról alkotott kedvezőtlen képet? Nem fogja.

 

A latin mondás szerint De mortuis nil nisi bene – a halottakról jót, vagy semmit. A mai értelmezés szerint viszont: ha nem tudunk igazat mondani, inkább ne mondjunk semmit.

Ez Pásztor István esetében is így van. Nincs mit köszönni neki!

 

A közösségnek joga van az igazsághoz és az elfogulatlan értékeléshez, mert csak így van esély a túlélésre – és a jogaink visszaszerzésére.

 

2025. november 4.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hátulról kapaszkodnának a szekérre

A most leköszönt alkotmánybíró újbóli megjelenését a közéletben úgy is lehet értelmezni, hogy talán vissza szeretne >

Tovább

VMDK: Civil szervezet-e az Agenda, vagy csupán egy politikai háttérkassza?

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) megdöbbenéssel értesült Pásztor Bálint, a VMSZ elnökének azon nyilatkozatáról a >

Tovább

A szörnyű egyoldalúság

Magyar Péter feltette a kérdést, hogyan lehetséges, hogy a Pannon tévében miközben hevesen szurkoltak kizárólag Fidesznek, >

Tovább

A VAJDASÁGI MAGYAR KÖZÖSSÉG 51 SZEMÉLY TÚSZA

Nem kell azon csodálkozni, hogy a VMSZ vezető testületeinek tagsága közül senki még csak nem is >

Tovább

A VMDK és a VMÚ az elkövetkező hónapokban áradni fog

Ennek ideig-óráig a legfőbb akadályát a Nemzeti Tanács közpénzekből fenntartott médiumai képviselik. A következő hónapokban ezeknek >

Tovább

VMDK: KÖZÖS JÖVŐT, NEM HÁZI VITÁKAT!

A tegnapi vitaműsor bebizonyította: a hatalom retteg a valódi, tapasztalt ellenzéktől, ezért inkább „házi bajnokságot” rendezett >

Tovább

BUDAPESTEN NEM TÖRTÉNT EGYEZTETÉS!

Pásztor Bálint olyan politikát folytat, amely egyrészt ellentétes a magyarországi választók érdekeivel, másrészt tovább mélyíti a >

Tovább

BUDAPESTEN NEM TÖRTÉNT EGYEZTETÉS!

Pásztor Bálint olyan politikát folytat, amely egyrészt ellentétes a magyarországi választók érdekeivel, másrészt tovább mélyíti a >

Tovább

Lesz még Vajdaságban magyar politikai reneszánsz

A Vajdasági Magyar Újrakezdést azok az emberek hozták létre, akiknek elegük van a korrupcióból, a nepotizmusból, >

Tovább

VMDK: Elszámolás: Papíron minden rendben, de kinek a zsebében?

Az MNT háza táján a válasz minden kényelmetlen kérdésre ugyanaz: „Minden fillérrel el tudunk számolni.” Ez >

Tovább

Surányi Zoltán: A Stróman

Al Capone is a pénzen, az adócsaláson, a kettős könyvelésen bukott le, a VMSZ vezetői, oligarchái >

Tovább

Félő, hogy civilizációs vákuumba kerülünk

A VMSz tíz körömmel a hatalom megtartásáért harcol és nem igazodik a korszellemhez, nem tervezi a >

Tovább