Ma Béla, Adalbert névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša – alkalmatlan kormányfő lojalista minisztere
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. Már a képzettségével is gondok vannak, mivel az újvidéki Ügyviteli Főiskolán szerzett közgazdász címet, aminek nem sok, de azt is mondhatnánk, hogy éppen semmi köze nincs az emberi és nemzeti kisebbségi jogok széles és érzékeny területéhez.
Tomislav Žigmanov kabinetjébe az Albán Matica polgári egyesület elnökeként került, de a tisztségéről nem mondott le – erre lehet következtetni az életrajza alapján –, miközben fennáll az összeférhetetlenség esete az államapparátusi beosztása és a polgári szervezet elnöki tisztsége között. Az ember- és kisebbségjogi és társadalmi párbeszédért felelős miniszteri tárcát ismét egy Aleksandar Vučić szerb nacionalista politikáját hűen kiszolgáló lojalista kapta, akiről eddig még csak nem is hallottunk (mint ahogy a politikában kezdő Macut miniszterelnökről sem)! Bozóki Antal:
Az igazság hatalmas és érvényesülni fog.
Sojourner Truth (1797-1883), amerikai abolicionista és nőjogi aktivista
Szerbiának nemzeti közösségi ügyekkel foglalkozó minisztériuma csak 2020. október 28-ától van. Annak ellenére, hogy az ország lakosságát 21 nemzethez tartozó polgárok képezik nagyobb számban. (A lakosság 80,64 százalékát a szerbek, a többi 19,36 százalékát a más nemzeti közösségek tagjai alkotják.) Jó mutatja ez az ország vezetőségének a nemzeti közösségek iránti viszonyulását.
A 2012. július 27-étől tartó fekete (Szerb Haladó Párt - SNS/SZHP)-vörös (Szerbiai Szocialista Párt - SPS/SZSZP) -Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) hatalom nem az emberi és a nemzeti közösségek jogainak fejlesztésével, érvényesítésével, hanem a szerb világ építésével volt/van elfoglalva. (Lásd például A nemzeti és politikai jogok védelméről, valamint a szerb nép közös jövőjéről szóló 2024. július 31-i nyilatkozatot).
A haladók uralta Szerbiában a nemzeti kisebbségeknek és a kulturális sokszínűségnek csak a díszletező, folklórmutogató szerep jutott. A VMSZ ebben a SZHP vezetőivel való „nem csak baráti”, hanem „stratégiai partneri” kapcsolatban lakáji feladatai vannak.
Ivica Dačić kormányának (2012-2014), Аleksandar Vučić két kormányának (2014-2016 és 2016-2017) és Ana Brnabić első kormányának (2017—2020) nem volt emberi jogi és nemzeti kisebbségügyi minisztere.
Az ország első, emberi, kisebbségi jogi és társadalmi párbeszédért felelős minisztere a haladó korszakban Gordana Čomić (Újvidék, 1958), a Demokrata Párt – DS egykor magasrangú tisztségviselője lett.
Čomić pártonkívüliként a 2020 évi választások után Ana Brnabić második kormányában (2017-2020) a közvélemény meglepetésére vállalta ugyan a kisebbségügy miniszteri posztot, de eredményt felmutatni nem tudott.
A második ilyen miniszter Tomislav Žigmanov (Tavankút, 1967) volt, aki a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségének (DSHV/VHDSZ) elnöke és Ana Brnabić harmadik kormányában (2022. október 26-tól) vállalt miniszteri tisztséget.
Žigmanovból megalkuvó, hitelét vesztett nemzeti kisebbségügyi miniszter lett, aki „nem avatkozott a saját munkájába”, vagyis nem végezte a dolgát, díszletként szerepelt a kormányban!
Megalkuvó viszonyulásának az lett a jutalma, hogy bekerült Miloš Vučević nagyszerb kormányába is (2024. május 2-ától), aminek a kormányfő (2025. január 28-i) lemondásával lett vége.
Tomislav Žigmanov április 2-án részt vett Aleksandar Vučić szerb elnöknek a kormányfő-jelölt személyéről tartott tanácskozásán a belgrádi Szerbia Palotában, amelyre meghívta a nemzeti kisebbségi pártok képviselőit. A VHDSZ elnökségének többsége (a 14 tag közül 8) még aznap elhatárolódott saját elnökétől, Tomislav Žigmanovtól a konzultációban való részvétele, illetve annak tartalma miatt.
– Tájékoztatjuk a tagságot, valamint a horvát közösség minden tagját, aki erre a listára szavazott, hogy Tomislav Žigmanov a konzultáción nem a párt hivatalos álláspontját képviselte, hanem kizárólag a saját véleményét, mivel a párton belül erről sem vita, sem egyeztetés nem történt – közölte a VHDSZ.
– Egy ember önálló fellépései súlyosan veszélyeztetik a párt egységét, mélyítik a közösségen belüli megosztottságot, és aláássák a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségének hitelességét – írja a közleményben, amelynek aláírói között van a DSHV elnökhelyettese, két alelnöke, a párt titkára, valamint az ifjúsági szervezet elnöke.
Ilyen példát a hatalmon lévő vajdasági magyar párt nem mutatott. A VMSZ Elnökségének is el kellett volna határolódni Pásztor Bálint Vučić iránti hűségnyilatkozatától, de a jellemtelen magyar megélhetési politikusok és uszályhordozók erre nem hajlandók.
Đuro Macut április 16-án alakult kormányában miniszteri fotel nélkül maradt Tomislav Žigmanov is, „aki egyébként az utóbbi időben a horvát közösségben sem közkedvelt, hiszen nem határolódott el azonnal és nem foglalt állást Stevan Bakić, Szabadka polgármestere kijelentését követően, aki usztasának nevezte az egyetemistákat (a karok dékánjait pedig „bitangoknak”). A horvát állampolgárok kiutasítása kapcsán is késve (április 9-én – B. A.) adott ki közleményt, amelyben viszont konkrétumot nem mondott, csak hogy nagyon óvatosnak kell lenni a két nép viszonyát illetően”.
– Žigmanov egyetlen alkalommal nem hallatta a hangját az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlása után a polgári tiltakozásokon az emberi jogokat ért számos sérelem miatt – írta Zlatko Romić szabadkai újságíró a Danas napilapban.
Nem volt képes elintézni még azt sem, hogy a szabadkai vasútállomáson a feliratokat (a szerb a magyar és az angol nyelv mellett), a községben ugyancsak hivatalos horvát és bunyevác nyelven is kihelyezzék!
A (most már) volt kisebbségügyi miniszter április 14-én (újabb) közleményt adott ki, amelyben – egyebek mellett – köszönetet mondott Аleksandar Vučić szerb elnöknek „a bizalomért, amihez nem lett hűtlen” (!).
A Horvát Nemzeti Tanács (HNV/HNT) szerint „nem kár, hogy Tomislav Žigmanov nem lesz miniszter”.
Jasna Vojnić, a HNT elnöke április 15-én úgy értékelte, hogy „a szerbiai horvát nemzetiség perspektívájából az elmúlt időszakban (amíg Tomislav Žigmanov volt a miniszter) nem történtek jelentős előrelépések a nemzeti kisebbségek helyzetében és jogaiban”.
– Nem történt látható előrelépés a Szerbia és Horvátország közötti viszonyokban sem, ami igazolja, hogy a horvát közösség esetleges távolmaradása az új kormányból nem jelent külön vesztességet – értékelte a HNT elnöke, utalva Žigmanovnak a kormányból való kimaradására.
Kérdés, hogy Žigmanov „a Vučićtyal szembeni szolgalelkűség túlzásba vitele” miatt meddig maradhat még a VHDSZ elnöke.
A regnáló Macut kormányban Demo Beriša kapta az ember- és kisebbségjogi és társadalmi párbeszédért felelős miniszteri tárcát.
– Demo Beriša 1963-ban született a koszovói Pećben, de Újvidéken él. Szarajevóban katonai középiskolát fejezett be, majd közgazdász címet szerzett az újvidéki Ügyviteli Főiskolán.
Katonai karrierjét 1982-ben kezdte a Jugoszláv Néphadseregben (JNA), ahol különböző tisztségeket látott el, ideértve a katonai-rendőrségi feladatokat is. Több alkalommal megjutalmazták és kitüntették.
A katonai szolgálatot 2005-ben fejezte be, majd a magánszektor felé fordult.
2014-ben az újvidéki Szerbiai Albán Matica polgári egyesület elnöke lett. Az egyesület célja a szerbek és az albánok közti kapcsolatok fejlesztése, valamint a Vajdaságban élő albánok írástudóvá tétele.
Beriša arról az álláspontjáról ismert, miszerint Koszovó Szerbia része, és hogy nem ismeri el Koszovó függetlenségét. Úgyszintén elítélte a JSZK 1999. évi NATO-bombázását és a szerbek Koszovóról való 2004. évi elüldözését. Kiáll a szerbek és az albánok közötti békéért, kiemelve, hogy se ezeknek, se azoknak nincsen több gyermekük a háborúzáshoz.
2023 októberétől (Žigmanovnál – B. A.) az Ember- és kisebbségjogi és társadalmi párbeszédért felelős minisztériumban miniszteri különleges tanácsosi munkát kapott. Erről a munkahelyről javasolták az új kormány miniszterének. Tagja az Aleksandar Vučić által bejelentett Mozgalom a nemzetért és államért [Pokret za narod i državu] Kezdeményező Bizottságának – írja a szerb képviselőháznak az új kormány összetételéről benyújtott javaslatban.
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül.
Már a képzettségével is gondok vannak, mivel az újvidéki Ügyviteli Főiskolán szerzett közgazdász címet, aminek nem sok, de azt is mondhatnánk, hogy éppen semmi köze nincs az emberi és nemzeti kisebbségi jogok széles és érzékeny területéhez.
Tomislav Žigmanov kabinetjébe az Albán Matica polgári egyesület elnökeként került, de a tisztségéről nem mondott le – erre lehet következtetni az életrajza alapján –, miközben fennáll az összeférhetetlenség esete az államapparátusi beosztása és a polgári szervezet elnöki tisztsége között.
Az ember- és kisebbségjogi és társadalmi párbeszédért felelős miniszteri tárcát ismét egy Aleksandar Vučić szerb nacionalista politikáját hűen kiszolgáló lojalista kapta, akiről eddig még csak nem is hallottunk (mint ahogy a politikában kezdő Macut miniszterelnökről sem)!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >
Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette
A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >
A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése
A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >
Egy új nemzedéki mítosz
Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >
MAGYAR TYACIK
Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >
A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét
A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >
A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag
Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >
AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI
Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >
A kronstadti véres jégmező és a szerbiai egyetemisták
Sokszor megfordult a fejemben a kérdés, hogy hol lett öngyilkos a szocializmus? A választ keresve egyre >
Megérkeztem. Szerbiában a helyzet változatlan
A lakásom egyik ablaka, a zajos sugárúti útkereszteződésre nyílik, a másik pedig egy játszótérre és a >
Roletták mögött…
A jelek arra utalnak, hogy hazárdjátékos Vučić pánikban van, mindenképp nyerni akar, húzza az időt, fokozza >