2025. április 18. péntek
Ma Andrea, Ilma, Apolló, Aladár névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI

Milyen államban szeretnének élni az egyetemisták?

Bozóki Antal
Bozóki Antal
AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI
Az Egyetemista kiáltvány kézzel írott szövege (Fotó: N1)

Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló Egyetemista kiáltványt, amelyben „kinyilvánították azokat az értékeket”, amelyekért küzdenek, „mint a jövő zálogát” és azt, hogy milyen államban szeretnének élni. A március elsejei tüntetést Egyetemista ediktumnak nevezték el, amivel arra a Mediolanumi (milánói) ediktumra utalnak, amelyet a niši születésű Nagy Konstantin adott ki 313-ban Licinius császárral együtt, és amely szabad vallásgyakorlást szavatolt a Római Birodalom területén. Bozóki Antal:

A blokádban részt vevő diákok közül nyolcvanan (71 fiú és 9 leány – B. A.) április 3-án reggel kerékpárral indultak el Újvidékről Strasbourgba, hogy az Európa Tanács és az Európai Unió intézményeihez forduljanak.

A Strasbourgba tartó egyetemi hallgatók egyike az N1-nek elárulta, hogy mi áll abban a levélben, amelyet az európai intézmények és testületek képviselőinek visznek.

– A levélben minden benne van – minden, ami Szerbiában történt november 1-je óta, a vasútállomáson történt tragédia óta történt. A blokádok kezdeteiről, az összes tüntetésről, eseményről, és arról is, ami Belgrádban történt a március 15-i nagy tiltakozáson. Mindent leírtunk, a célunk pedig az, hogy felhívjuk a figyelmet a szólásszabadság és más törvények megsértésére Szerbiában. Megbeszéléseink vannak az EU képviselőivel, ők várnak majd minket Strasbourgban, és találkozunk az EU testületeinek és szervezeteinek képviselőivel – mondta Đorđe.

Emlékeztetőül álljon itt, hogy a tavaly november 1-jén az újvidéki vasútállomáson történt tragédia után, amelyben 16 ember meghalt, egy súlyos sérült pedig még kórházban van, az egyetemi hallgatók a tiltakozásokon kitartóan csak ezt követelik:

 

1. Az újvidéki vasútállomás rekonstrukciójával kapcsolatos teljes dokumentáció közzététele,

amit jogellenesen rejtegetnek, tekintettel arra, hogy nyilvános épület rekonstrukciójáról van szó, ezért ezek nyilvánosak kell, hogy legyenek; a tragédiát okozó személyek, tisztségviselők és cégek büntetőjogi felelősségre vonása;

 

2. A vádak elvetése azon személyek ellen, akiket a tiltakozásokon elővezettek;

 

3. Büntető-feljelentések benyújtása a rendőrség által a belgrádi ügyészségnek azon személyek ellen, akik fizikailag támadtak a hallgatókra, tanárokra, polgárokra a békés tüntetések alkalmával, akik a sajtójelentések szerint Milija Koldžić, Aleksandar Jokić, Dušan Kostić, Milena Aleksić és Ivan Stanišić, valamint mások ellen, akiket a nyilvánosság nem ismer (ezek közül egyesekről kiderült, hogy a hatalmi párt tagjai);

 

4. A felsorolt személyek azonosságának azonnali megállapítása és az illetékes intézmények általi büntetőjogi eljárás indítása. Amennyiben megállapítást nyer, hogy ezek közül a személyek közül valaki köztisztséget tölt be, az egyetemisták követelik a felmentését.

 

5. Az állami egyetemek számára elkülönített források 20 százalékos növelése.

– Nincsenek politikai követeléseink és távolságot tartunk az ellenzéki pártoktól. Egyszerűen azt követeljük, hogy a szerb intézmények a polgárok érdekében dolgozzanak – ismételgetik a tiltakozók.

 

Slavoj Žižek neves szlovén filozófus tömören ezt úgy fogalmazta meg, hogy az egyetemisták „meg akarják szakítani az állam bűvös körét, amely a hatalmi párt túsza, amely minden intézményt ellenőriz”.

 

A blokádban lévő belgrádi egyetemisták április 5-én megfogalmazták – a sajtó szerint „ötödik” (amennyiben a 3. és a 4. követelés össze lett vonva) – valójában azonban 6. követelésüket is, miszerint részletes nyomozást követelnek annak kiderítésére, mi váltotta ki a pánikot és a félelmet március 15-én Belgrádban a Milan király utcában akkor, amikor a békés tüntetők épp 15 perces néma főhajtással emlékeztek az újvidéki tragédia áldozataira.

Az egyetemisták szerint a nyomozásnak az alábbiakra kell kiterjednie: a bevetett technológia megnevezése és annak a helynek a meghatározása, ahonnan bevetették a be nem azonosított jelenséget¸

a be nem azonosított technológia 2025. március 15-i bevetése jogi alapjának, céljának és indokoltságának a megállapítása,

a be nem azonosított technológia bevetésére parancsot adó és azt végrehajtó személyek beazonosítása, és haladéktalanul megfelelő törvényes eljárás indítása ellenük,

azon mód meghatározása, amellyel a Belügyminisztérium és a többi illetékes szerv a jövőben megakadályozza a be nem azonosított technológia alaptalan és indokolatlan alkalmazását kényszerítő eszközként békés polgári összejövetelek alkalmával.

Az egyetemisták közleménye szerint ezt a követelést a polgárok békés gyülekezéshez való jogának a védelme tette szükségessé, amelyet az ország Alkotmánya és a gyülekezési törvény is szavatol.

 

Hatodik (illetve hetedik – B. A.) követelésüket is megfogalmazták április 7-én a tiltakozó egyetemisták, ebben azt követelik: állapítsák meg, ki a felelős azért, hogy március 17-én egy újságírócsapat és Aleksandar Vučić államfő meglátogathatta az észak-macedóniai diszkótűz sérültjeit a Szerbiai Egyetemi Klinikai Központban. Ezt a követelést Jelena Drulović igazgatónak, Marko Hercegovacnak, a sürgősségi osztály igazgatójának, valamint Dušan Mićićnek, az intenzív egység vezetőjének címezték.

– A látogatással veszélybe sodorták az észak-macedóniai páciensek életét, mivel az intenzív osztályra olyan személyek mentek, akik nem voltak erre megfelelően felkészítve. Rendkívüli ellenőrzést követelünk, és annak eredményei alapján, ha szükséges, indítsanak szabálysértési eljárásokat az egészségügyi intézmény ellen, az intézmény felelős személyei ellen és azon egészségügyi dolgozók ellen, akik ezt a látogatást lehetővé tették – nyilatkozta Jana Nedeljković, az Orvostudományi Kar hallgatója.

 

Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben az felolvasták a nyolc fejezetből álló Egyetemista kiáltványt, amelyben „kinyilvánították azokat az értékeket”, amelyekért küzdenek, „mint a jövő zálogát” és azt, hogy milyen államban szeretnének élni.

A március elsejei tüntetést Egyetemista ediktumnak nevezték el, amivel arra a Mediolanumi (milánói) ediktumra utalnak, amelyet a niši születésű Nagy Konstantin adott ki 313-ban Licinius császárral együtt, és amely szabad vallásgyakorlást szavatolt a Római Birodalom területén.

 

Az Egyetemista kiáltvány szövege:

 

HALLGATÓI EDIKTUM

 

Niš, 2025. március 1.

 

Mi, Szerbia egyetemistái és szabad polgárai, akik Niš városában gyűltünk össze, egy olyan városban, amely új eszmék és változások tanúja, egy olyan városban, amely évszázadokon át a történelem kereszteződése volt, és ahol a szabadság mindig megtalálta az útját, meghozzuk ezt az ediktumot, amelyben kinyilvánítjuk azokat az értékeket, amelyekért harcolunk, mint a jövő zálogát és azt az államot, amelyben élni szeretnénk:

 

I. A SZABADSÁGRÓL

Szerbia a szabad emberek országa. A szabadság nem kegy, hanem minden polgár méltóságától elválaszthatatlan alapvető jog. A szabadság demokratikus társadalmunk, törvényeink, szavaink és gondolataink alapja.

 

II. AZ ÁLLAMRÓL

Az állam minden polgára közös java. Szerbia intézményeinek a népet kell szolgálniuk, és a bizalom alapjának kell lenniük, nem pedig az egyének hatalmi eszközének. Egy olyan államért szállunk síkra, ahol a törvény a legfőbb tekintély, és ahol a politikai funkció a polgárok szolgálatát jelenti, nem pedig kiváltságot.

 

III. AZ IGAZSÁGOSSÁGRÓL

Az igazságosság a stabil társadalom alapja. A független igazságszolgáltatásnak, a szabad médiának és az intézményeknek a törvény szerint kell működniük, nem pedig politikai nyomás alatt. A jogegyenlőségnek minden szerb polgár számára valóságnak kell lennie.

 

IV. A FIATALSÁGRÓL

A fiatalok megmutatták, hogy nemcsak Szerbia örökösei, hanem alkotmányvédői is. A diákok, mint e harc hordozói, őrzik azokat az értékeket, amelyekre társadalmunknak épülnie kell. Szerbia fiatalsága olyan rendszert követel, amely a szorgalmon és a tudáson alapul.

 

V. A MÉLTÓSÁGRÓL

Egy olyan társadalomért szállunk síkra, amelyben minden egyén méltóságát tiszteletben tartják. A méltóság azt jelenti, hogy senkit sem lehet a nézetei és véleménye miatt megalázó helyzetbe hozni. Egy olyan Szerbiát, ahol a szakértőket nem becsülik alá, és ahol a tudást jobban értékelik, mint az engedelmességet, ahol a fiatalok reményt látnak hazájukban.

 

VI. A TUDÁSRÓL

A tudás minden társadalom fejlődésének alapja. Olyan Szerbiát követelünk, amely a tudományba, a kutatásba, az oktatásba és a kultúrába fektet be fejlesztésének prioritásaiként. Az egyetemeknek független kiválósági központoknak kell lenniük, nem pedig a diplomavásárlás és a politikai befolyás terepeinek.

 

VII. A SZOLIDARITÁSRÓL

Városaink útjai, Ništől Újvidékig, Belgrádtól Kragujevacig, a népi egység erejéről tanúskodnak. Ez a szolidaritás, amely a megosztásra épülő rendszerekben eddig ismeretlen volt, a mi zálogunkká és erőnkké válik, amelyet megvédünk és ápolunk. Azzal, hogy az egyéni hangokat a változás erejévé alakítjuk, bebizonyítottuk, hogy Szerbia nem megosztott érdekek halmaza, hanem a jövőképben osztozó polgárok közössége.

 

VIII. A JÖVŐRŐL

Legyen ez az ediktum a mi kötelezettségünk, a mi ígéretünk egymásnak – hogy olyan államot építünk, amely mindenkié lesz, ahol minden gyermek nagy álmokat álmodhat. Egy olyan államot, ahol az igazságosság és a szabadság erősebb lesz bármely egyénnél, ahol a hatalom nem a népet használja fel, hanem a népet szolgálja.

TÁMOGASSUK MEG A FIATALOKAT!

 

2025. április 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A vajdasági magyar közösség helyzete és jogainak érvényesítése

A Szerbiában és Vajdaságban kialakult helyzet miatt a magyar közösségben egyre jobban eluralkodik a kiábrándulás, a >

Tovább

Egy új nemzedéki mítosz

Természetesen ebben a küzdelemben a hatalom az állami erőszak bevetésével elfojtja az egyetemista megmozdulásokat. Ezt Vučić >

Tovább

MAGYAR TYACIK

Magyarországon és Szerbiában is most valójában a jelenlegi hatalmi elit uralmának a megőrzéséről van szó, amelyik >

Tovább

A nagytőkések vásárolták meg a maguk Hitlerét

A legkínosabb Trump helyzete, aki Amerikát újra naggyá akarja tenni, miközben a valódi célja az, hogy >

Tovább

A nagyon rövid időre megcsillanó a csillag

Nagy és felesleges luxusnak számít úgy írni, hogy legalább a lelkemben ne rejtőzködjen a remény, hogy >

Tovább

AZ EGYETEMI HALLGATÓK KÖVETELÉSEI

Az egyetemisták nem csak követeléseket fogalmaztak meg: március 1-én este Nišben felolvasták a nyolc fejezetből álló >

Tovább

A kronstadti véres jégmező és a szerbiai egyetemisták

Sokszor megfordult a fejemben a kérdés, hogy hol lett öngyilkos a szocializmus?  A választ keresve egyre >

Tovább

Megérkeztem. Szerbiában a helyzet változatlan

A lakásom egyik ablaka, a zajos sugárúti útkereszteződésre nyílik, a másik pedig egy játszótérre és a >

Tovább

Roletták mögött…

A jelek arra utalnak, hogy hazárdjátékos Vučić pánikban van, mindenképp nyerni akar, húzza az időt, fokozza >

Tovább

A REZSIM (KI)SZOLGÁLÓI

Miért hallgatnak erről (is) a magyar szerkesztőségek tagja? Milyen újságírók azok, akik még a saját jogaikért >

Tovább

„Mert gyilkosok közt cinkos, aki néma"

Úgy igaz, a legkényelmesebb elfordítani a fejünket és csodálatos történeteket írni. Beszélni valami másról, szépen, okosan, >

Tovább

SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!

Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >

Tovább