Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
ELVÁNDORLÁST ÖSZTÖNZŐ, MEGALKUVÓ POLITIKA
Pásztorék nem fognak a sorkatonaság bevezetése ellen szavazni
Nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a parlamentbe kerül, ellene is kell szavazni! Az sem magyarázat, hogy a SZHP-nek „a VMSZ nélkül is megvan a többsége a javaslat elfogadásához”. Akkor meg minek a VMSZ a koalícióban? A pártelnök nyilatkozatának másik buktatója, hogy a VMSZ képviselői majd „olyan engedményeket próbálnak elérni, amelyek magyar szempontból örvendetesek lehetnek” A junior Pásztor ezzel mintha azt akarta volna mondani, hogy „a hatalmi jelenlétünk révén” befolyásolni tudja a döntéshozatalt. Ez azonban egyszerűen képtelenség, mivel a hatalmat befolyásolni nem képesek, a törvény pedig mindenkire egyaránt vonatkozik. Tavaszra, amikor a köztársasági parlament elé kerül a sorkatonaság visszaállításáról szóló jogszabály, Pásztor és képviselőtársai nem fognak ellene szavazni. Miért? Mert az a két párt koalíciójának és a VMSZ-nek is a végét is jelentené. Csak ezt a kutyaszorítóban levő Pásztor Bálint nem meri kimondani. Bozóki Antal:
A múlt nem merül feledésbe, épp ezért nem is múlt.
William Faulkner, Nobel-díjas amerikai író
“A Vajdasági Magyar Szövetség ellenzi a sorkatonai szolgálat újbóli bevezetését” – nyilatkozta Pásztor Bálint a Szabadkai Magyar Rádió szeptember 24-i műsorában.
Mint mondta, a VMSZ elnöksége és tanácsa szeptember 16-ai ülésén tárgyalt erről a kérdésről és arra jutottak, hogy „a következő hónapokat arra fogják kihasználni, hogy olyan engedményeket próbáljanak elérni, amelyek magyar szempontból örvendetesek lehetnek. A döntést megakadályozni nem tudják, lévén, hogy a köztársasági parlamentben a VMSZ képviselői nélkül is megvan a többség a javaslat elfogadásához, hangsúlyozta a pártelnök”.
Azt, hogy a VMSZ nem támogatja a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetését, Pásztor Bálint állítólag „Miloš Vučević kormányfővel is közölte legutóbbi egyeztetésük alkalmával”.
Vannak vélemények, miszerint ez a VMSZ elnökének „végre egy normális megnyilvánulása”. Ennek azonban legalább két buktatója is van.
Az egyik, hogy nem elég a párt álláspontját „közölni a kormányfővel”, hanem, amikor a sorkatonai szolgálatról szóló jogszabály a parlamentbe kerül, ellene is kell szavazni! Az sem magyarázat, hogy a SZHP-nek „a VMSZ nélkül is megvan a többsége a javaslat elfogadásához”. Akkor meg minek a VMSZ a koalícióban?
II. Pásztor megpróbálta a javaslatot burkoltan még támogatni is, mondván, hogy „az elmúlt 14 évben hatalmasat változott a világ, több európai ország ismét bevezette a sorkatonai szolgálatot”. Mivel „Magyarországon nincsen sorkatonaság”, a jogszabály a kettős állampolgárokat is érinti. Szükségesnek tartotta azt is „aláhúzni”, hogy „a híresztelések ellenére elképzelhetetlen, hogy Szerbia területén háborúra kerüljön sor”. A kispásztornak bizonyára látnoki képességei is vannak.
A pártelnök nyilatkozatának másik buktatója, hogy a VMSZ képviselői majd „olyan engedményeket próbálnak elérni, amelyek magyar szempontból örvendetesek lehetnek”.
(A Magyar Szóban ez így jelent meg: „Mindazonáltal a hatalmi jelenlétünk révén megpróbáljuk magyar és egyéb szempontból egyaránt örvendetes engedmények elfogadását elérni”.)
A junior Pásztor ezzel mintha azt akarta volna mondani, hogy „a hatalmi jelenlétünk révén” befolyásolni tudja a döntéshozatalt. Ez azonban egyszerűen képtelenség, mivel a hatalmat befolyásolni nem képesek, a törvény pedig mindenkire egyaránt vonatkozik. Nem tesz különbséget „magyar és egyéb” (?? – B.A.), a többséghez és a kisebbséghez tartozók, vagy az egyik kisebbséghez és a másikhoz tartozók között.
Vajdaságban „26 nemzeti közösség él”, nem lehetséges az, hogy a magyarok a sorkatonaság de egyéb más tekintetében „engedményben” részesüljenek, a többiek pedig nem. Lehet ugyan ilyen törvényeket is hozni, de a történelemből tudjuk, hogy azoknak milyen tragikus lett a következménye, a végeredménye.
– Értjük, hogy a szerb elnök miért javasolja a sorkatonaság visszaállítását, de a VMSZ azért nem örül ennek, mert az hozzájárulhat a helyi magyarság elvándorlásához – mutatott rá a műsorban Pásztor Bálint.
Lehet, hogy a VMSZ elnöke érti a javaslatot, de a közösség többsége nem érti és nem is akarja érteni, elfogadni. A fiatalok, akik elmentek, már jelzik, hogy „nagy ívben el fogják kerülni Szerbiát”, amíg a 30. életévüket be nem töltik. Akik pedig még itt vannak, azok pedig bizony az elvándorlást fontolgatják.
Az utóbbi tizenöt évben az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) becslése szerint mintegy félmillió polgár hagyta el Szerbiát. A Belgrádi Egyetem Földrajzi Kara hallgatóinak nemrég lebonyolított közvélemény-kutatása alapján, amely Nagybecskerek, Zaječar, Leskovac és Užice községeket ölelte fel, csak minden harmadik szerbiai polgár biztos benne, hogy Szerbiában akar maradni.
A szerbiai állapotokkal való elégedetlenséget mutatja, hogy a megkérdezett polgárok mindössze 32 százaléka nem mérlegeli az elvándorlás lehetőségét, 16 százalék erre csak kis esélyt lát, de nem zárja ki teljesen az elköltözést, 27 százalék játszik a gondolattal, a többiek pedig biztosak benne, hogy elhagyják a szülőföldjüket – közölte a DélHír.
A VMSZ – ismereteim szerint – soha nem végzett közvélemény-kutatást, nem kérte ki a magyar közösség véleményét a sorskérdésekkel vagy valamilyen törvényjavaslattal kapcsolatosan. Pedig az ma már villámgyorsan elvégezhető akár a Facebookon keresztül is. Vagy azért ódzkodnak, hogy milyen lenne az eredmény?
A Szabad Magyar Szó (SZMP) viszont Legutóbbi körkérdésében arra volt kíváncsi, „vajon az olvasók mennyire támogatják a kötelező sorkatonaság bevezetését”.
A körkérdésre „összesen 401 válasz érkezett, ami az eddigi legnagyobb részvételnek számít”. A kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását/bevezetését „a szavazóik 84 százaléka ellenezi, igennel szavazott 12 százalék”.
Jól mutatja ez a független internetes portál olvasóinak a véleményét nem csak Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök szeptember 14-én bejelentéséről, hogy „főparancsnokként és elnökként aláírta hozzájárulását a 75 napos rendes katonai szolgálat újbóli bevezetéséhez”, de a VMSZ képmutatónak és megtévesztőnek mondható állásfoglalásáról is.
Tavaszra, amikor a köztársasági parlament elé kerül a sorkatonaság visszaállításáról szóló jogszabály, Pásztor és képviselőtársai nem fognak ellene szavazni. Miért? Mert az a két párt koalíciójának és a VMSZ-nek is a végét is jelentené. Csak ezt a kutyaszorítóban levő Pásztor Bálint nem meri kimondani.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >