2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

„Hol tart a kisebbségvédelmi keretegyezmény megvalósulása”?

Fremond Árpád esete a nemzetközi joggal

Bozóki Antal
Bozóki Antal
„Hol tart a kisebbségvédelmi keretegyezmény megvalósulása”?

Az MNT bábelnöke azt sem említette, hogy a legfrissebb népszámlálás szerint tíz év alatt Szerbiában 70.000 magyarral lett kevesebb, hogy megélhetési politikusok uralják a terepet, hogy munkahelyet jobbára csak pártprotekció (VMSZ) alapján lehet kapni életfogytiglani viszontszolgáltatások fejében, hogy a döntéshozatali szervekben a nemzeti kisebbségi közösségek számára nincs biztosítva a lakosságban való részvételükkel arányos képviselet, hogy az államigazgatási és az igazságügyi szervekben a nemzeti kisebbségek tagjainak „elhelyezkedése” nem hogy „nehézségekbe ütközik”, hanem egyenesen kiszorítják onnan őket, hogy Vajdaságban megszűnőben van a multikulturalizmus és, hogy nagyban folyik a „szerb világ” építése! Bozóki Antal:

Az Európa Tanács (ET) Nemzeti Kisebbségi Bizottságának delegációja szerbiai látogatása során június 27-én Szabadkán, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) székházában „kilenc nemzeti tanács képviselőjével, köztük az MNT „küldötteivel” (?? – B.A) találkozott”.

A Magyar Szó tudósítása szerint „a rendezvény a kisebbségek képviselőinek lehetőséget adott arra, hogy ismertessék az elért eredményeiket, valamint beszámoljanak azokról a nehézségekről, amelyekkel a nemzeti tanácsok, illetve a kisebbségek tagjai szembesülnek a mindennapok során”.

Szabadkát követően a küldöttség tagjai Újvidékre utaztak, és ott szintén több nemzeti tanács képviselőivel találkoztak.

A szabadkai találkozót követően Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke nyilatkozott a média képviselőinek.

Fremond szavai szerint az ET küldöttsége a nemzeti kisebbségi tanácsok képviselőinek „általános meghallgatására” érkezett Szerbiába, hogy áttekintsék „hol tart a kisebbségvédelmi keretegyezmény megvalósulása, a kisebbségek milyen nehézségekbe ütköznek”.

Az MNT (Véemeszes) elnöke „arról tudott beszámolni, hogy a szerb kormánnyal való együttműködésünk jó, de néhány olyan nehézséget is megemlített, amivel az elmúlt időben a testület találkozott”.

A „nehézségek” között említette „a névhasználatot”, mivel „érkezett panasz arra, hogy különböző dokumentumokat nem úgy adtak ki, hogy azokon a név magyar helyesírással szerepel”. A nyilatkozata szerint „tettek lépéseket ezen a téren, és haladnak a megoldás felé”.

– Az adott esetben bebizonyosodott, hogy az ügyintéző személye volt a probléma, nem a törvények. Ha valakinek a születési anyakönyvi kivonatában magyarul szerepel a neve, az állami intézmények kötelesek azt magyar helyesírás szerint írni. Beszéltünk arról is, hogy a tanárképzés terén is vannak nehézségeink, illetve a tankönyvek fordítása szempontjából sem gördülékeny a helyzet. A Tankönyvkiadó Intézet nem minden esetben tudja kellő időben elkészíteni a könyveket, illetve a fordításokat. Ezen a téren is szükség van előrelépésre, és ezen is dolgozik az MNT. Szóba került továbbá, hogy a közszférában a kisebbségek tagjainak elhelyezkedése is nehézségekbe ütközik. Fontos, hogy például rendőrnek vagy a közszférába egyéb területre is minél több magyar anyanyelvű fiatal jelentkezzen, és ezeket a személyeket az állam alkalmazza is, hiszen így tudjuk a közösséget megtartani, illetve képviselni – mondta Fremond Árpád.

– Az MNT elnöke emellett azt is elmondta, hogy a közelmúltban egy újvidéki intézménynél kellett reagálniuk, ott ugyanis kiírták, hogy aki nem tud szerbül, annak fordítót kell magával hoznia. Ebben az esetben az MNT eljárást kezdeményezett, és értesítették a köztársasági jogvédőt is – olvasható a Magyar Szó cikkében.

Az ET nemzeti kisebbségek védelmére vonatkozó keretegyezménye (ETS No. 157) 1998. február 1-én lépett hatályba, Szerbiára nézve 2001. szeptember 1-én. A ET tagországai közül csak Andorra, Monaco, Franciaország és Törökország nem részesei.

A Keretegyezmény „egy átfogó nemzetközi szerződés, amelynek a célja a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelme”. „Rögzíti az egyének jogait, valamint az államok által betartandó kiegészítő kötelezettségeket”. Alkalmazását az ET Miniszteri Bizottsága ellenőrzi (24. cikk), a 18 független szakértőből álló Keretegyezmény Tanácsadó Bizottsággal együtt.

A Keretegyezményt aláíró államok kötelesek az Főtitkárának „rendszeresen és minden alkalommal, amikor a Miniszteri Bizottság kifejezte e kérését, tájékoztatást nyújtani a végrehajtását érintő minden lényeges lépésről” (25/2 cikk).

Az ET Nemzeti Kisebbségi Bizottságának küldöttsége bizonyára azért utazott Szerbiába, hogy a nemzeti tanácsok képviselővel való tanácskozáson tájékozódjon a Keretegyezmény alkalmazásának kérdéseiről.

Az MNT-t illetően egyrészt az a gond, hogy a testület egypárti, hogy Fremond Árpád – mielőtt Pásztor István néhai pártvezér jóvoltából a testület elnöki székébe ült – a VMSZ alelnöke, szürke katonája volt. Annak a pártnak, amelyik a hatalmat irányító Szerb Haladó Párt (SNS) stratégiai partnere, így – a 2014-től érvényes koalíciós szerződés béklyójában – képtelen a magyar közösség helyzetével kapcsolatos reális felmérésre, fogalmazásra és képviseletre.

Külön kérdés, hogy Fremond a delegáció érkezése előtt (osztálytanító pedagógusként) hallott-e a Keretegyezményről, tudomása van-e arról, hogy Szerbiának ezzel kapcsolatosan milyen nemzetközi jogi kötelezettségei vannak? Azt meg már feltételezni is túl merész lenne, hogy az MNT a találkozóra készített volna valamiféle helyzetelemzést ennek az egyik legfontosabb kisebbségvédelmi eszköznek az alkalmazásáról a magyar közösség vonatkozásában.

Tomislav Žigmanov kisebbségügyi miniszter március 6-i nyilatkozatából tudjuk, hogy a szerb kormány a keretegyezmény alkalmazásáról szóló legutóbbi (ötödik, az 1917-21-re vonatkozó) időszaki jelentését 2022. szeptember 1-jén fogadta el és küldte meg az ET szerveinek. Miért nem tűzte napirendjére az MNT ezt a jelentést és fogalmazta meg az ezzel kapcsolatos álláspontjait, küldte meg az Európa Tanácsnak és értesítette erről a nyilvánosságot? 

A miniszter akkor kiemelte, hogy „a nemzeti kisebbségek képviseletének kérdése a nemzetközileg vállalt kötelezettségeink része”, amelyek – egyéb nemzetközi egyezmények mellett – „a Keretegyezményből is erednek, és amelyek alkalmazásáról az állam köteles jelentéseket küldeni”. Foglalkozott azóta ezzel a kérdéssel bárki is?

Az MNT elnöke a szabadkai találkozón félénken és szégyenlősen – a sajtó szerint – csak „arról tudott beszámolni, hogy a szerb kormánnyal való együttműködésünk (mármint a testületé – B.A.) jó” és megemlített két-három „nehézséget”.

Fremond egy árva szóval nem említette meg, hogy az általa vezetett nemzeti tanács a nemzeti kisebbségi autonómia karikatúrája, mivel jószerivel csak a magyarországi pénzek elosztásával, káderkinevezések jóváhagyásával foglalkozik, és azzal, hogy a sajtó az ő (Fremond Árpád) „politikai beállítottságának szájíze” szerint tájékoztasson, a VMSZ propaganda gépezete legyen.

Az MNT bábelnöke azt sem említette, hogy a legfrissebb népszámlálás szerint tíz év alatt Szerbiában 70.000 magyarral lett kevesebb, hogy megélhetési politikusok uralják a terepet, hogy munkahelyet jobbára csak pártprotekció (VMSZ) alapján lehet kapni életfogytiglani viszontszolgáltatások fejében, hogy a döntéshozatali szervekben a nemzeti kisebbségi közösségek számára nincs biztosítva a lakosságban való részvételükkel arányos képviselet, hogy az államigazgatási és az igazságügyi szervekben a nemzeti kisebbségek tagjainak „elhelyezkedése” nem hogy „nehézségekbe ütközik”, hanem egyenesen kiszorítják onnan őket, hogy Vajdaságban megszűnőben van a multikulturalizmus és, hogy nagyban folyik a „szerb világ” építése!

Szomorú, hogy a Vajdaságban őshonos magyar közösség nemzetközi egyezményekből eredő jogainak megvalósulásával nem törődik senki sem, hogy ezekért a jogokért már senki határozottan nem áll ki, pedig van Magyar Nemzeti Tanácsunk! Ahol a tisztségviselőknek ez a kötelességük lenne, ezért kapnak fizetést és előjogokat élveznek!

Az MNT a VMSZ megalkuvó, szolgalelkű politikáját követve képtelen, vagy nem akar a saját közösségének a helyzetével, problémáinak megoldásával érdemben foglalkozni!? Tisztában vannak-e azzal, hogy az ET Nemzeti Kisebbségi Bizottságának tagjai nem fognak a jogainkért küzdeni, ha mi azokat nem követeljük!

Az ET küldöttsége vajon megtudta-e, „hol tart a kisebbségvédelmi keretegyezmény megvalósulása” Szerbiában? De tudják-e a választ maguk az MNT hivatalnokai és állítólagos szakemberei?

2024. július 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója

A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >

Tovább

„Ezek nácik”

A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >

Tovább

A VALÓSÁG VISSZAVÁG

Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >

Tovább

Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett

A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >

Tovább

Édentől balra

Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >

Tovább

A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI

Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >

Tovább

Eltűnt a türelmes középút

Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >

Tovább

„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”

Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >

Tovább

Magyar, szerb két jó barát?

Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >

Tovább

SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK

Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >

Tovább

A kíméletlen múlt utánunk nyúl

A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >

Tovább

Az aranykorról szóló narratíva hitelét vesztette

A polgárok érzékenyebbé váltak a baljósan terjedő korrupcióra, amit Vučić elnök is érzékelt, ezért ezekben a >

Tovább