Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Topolyai történetek
Újévi vásár
A Topla-Univerzal Kereskedelmi Vállalat a község fejlődésének egyik motorja volt. A háború után államosították a kereskedéseket és állami vállalatot hoztak létre. Topolyán két nagy állami rendszer biztosította a lakosság ellátását. Az egyik a Na-Ma volt, ami a Narodni Magazin (Népi Raktár) rövidítése. Ennek több üzlete volt, de a legnagyobbak, legforgalmasabbak a főutca bal oldalán ma is megtalálható két nagy üzlethelyiség volt. Az egyik általános bolt volt, míg a másik lassan vasári bolttá alakult. Beer Miksa:
A másik központi ellátó a Sremag volt. Ez a Sreski Magazin (Járási Raktár) rövidítése volt. A Sremagnak egy helyisége volt a főutca jobb oldalán. Ez a helyiség később a városi könyvtárnak, majd a népi tánccsoportnak adott helyet, illetve később a Művelődési Ház kiállítóterme volt.
Volt, ahol több kereskedő, társulva, szövetkezetet alakított. Ezzel ugyan megtartották a kereskedelmi helyiségeiket, de az árakról és az üzlet ellátásáról itt is állami szervek gondoskodtak. Ezzel egyrészt az volt a cél, hogy megelőzzék az inflációt, a pénzromlást, másrészt az, hogy amennyire csak lehetett, minden településen biztosítsák a lakosság teljes ellátását. Persze, azért a nagyvárosok mindig is előnyt élveztek, de a topolyai községben aránylag jó volt az ellátás.
A fejlődés során a Topola-Univerzal bekebelezte a kisebb kereskedelmi vállalatokat és így egy nagy ellátó rendszerré alakult, amely már nem csak a topolyai község területén, hanem a szomszédos kishegyesi község területén is rendelkezett üzletekkel, sőt a közben a topolyai községhez csatolt moravicai község területén is egyre erősebb konkurense lett az addig ott egyeduralkodóként dolgozó újvidéki Centroslavija nagyvállalatnak. (Meg kell jegyeznem, hogy egy időben a mai községeket járásoknak hívták, csak később, amikor a járások nagyobb közigazgatási egységet jelentettek, a kisebb egységeket, mint amilyen a topolyai járás is volt, községeknek keresztelték át. Egy-egy járás több községet ölelt fel. Ugyanígy meg kell jegyeznem, hogy Moravica azóta felvette a régi, valamikori nevét, ma Bácskossuthfalvának hívják.)
A Topola-Univerzalra az volt a jellemző, hogy folyamatosan újított, igyekezett lépést tartani a lehetőségekkel és a polgárok igényeivel. Az újévi vásár ötlete még abban az időben merült fel, amikor Topolyán a Topola-Univerzal mellett még egy nagy kereskedelmi vállalat, a November 29-e is üzemelt. A November 29-e fatelepeket tartott, ahol a polgárok tűzrevalót és építkezési termékeket vásárolhattak. Minden mással a Topola-Univerzal látta el a lakosságot.
Az Újévi vásár általában 10-15 napot tartott. Egy időben a színházteremben szervezték meg. Ilyenkor, az év utolsó heteiben felszedték a színház padsorait, azt a színpadon sorba rakták a leengedett függöny mögött, a nézőteret meg megtöltötték minden féle eladásra kínált termékkel: bútorok, háztartási gépek, de még ruha, sőt nagy csomagolásban élelmiszer is került a kínálatba. A vásár vonzereje az volt, hogy ezeket a termékeket a kereskedelmi vállalat 10-20 százalék kedvezménnyel kínálta. Ha a polgárok nagyobb értékben vásároltak, a részletfizetésre is volt lehetőség, sőt nagyobb termékek esetében a kereskedelmi vállalat díjtalanul, vagy elfogadhatóan olcsón a termékek haza szállítását is vállalta, akár a község más településeire is. Volt olyan év, hogy a vásárlók számára tombolát is szerveztek, ahol nem csak sok nyeremény találhatott gazdára, hanem aránylag értékes nyeremények is voltak. Érthető hát, hogy az újévi vásár nagy esemény volt a topolyai lakosok életében.
Azután az év utolsó napjaiban kipakolták a megmaradt árut, a padok visszakerültek a helyükre és a színház máris fogadhatta a színházkedvelőket.
Mint mondtam, a Topola-Univerzal rendszerint új ötletekkel állt elő. Abban az időben, amikor az üzleteknél még szokás volt, hogy délben becsuknak és délután négy órakor nyitnak újra, a Topola-Univerzal megnyitotta a Non Stop üzletét. Ez egy kisebb üzlet volt, ott ahol ma a város központjában a Fő utca jobb felén alig pár lépésre a városközpontot jelentő útkereszteződéstől egy gyógyszertár van. A jó ellátottság és kedves kiszolgálás eredményeként hamarosan a Non Stop a topolyaiak egyik kedvelt üzlete lett. De ilyen újítás volt az is, amikor megalakította az Elektron javítószolgálatot, ahol a polgárok elromlott elektromos készülékeit javították. Ilyen általános javítószolgálat ugyanis abban az időben hiányzott a városban. Ilyen újítás volt az is, hogy külön festő-javító csoportot hozott létre az üzletek karbantartására, felújítására. Meg kell említeni azt is, hogy miután egyesült a November 29 Kereskedelmi Vállalattal, egy gátert is létesített, ahol a rönkökben vásárolt faanyagból deszkákat, léceket gyártottak, a hulladékot pedig kötegekbe rendezve tüzelőként eladták a lakosságnak. Ezzel nem csak olcsóbb építkezési faárut tudtak biztosítani, hanem arra is lehetőség volt, hogy a vásárlók a számukra szükséges méret szerint vásárolják meg a faárut.
A kereskedelmi vállalat megszervezte a kirakatrendezők versenyét, ami rövid idő alatt nemzetközi versennyé nőtte ki magát. Említést érdemel az is, hogy ezzel párhuzamosan megszervezte a kirakatrendezők képzését is, ahol a topolyai vállalat kirakatrendezői mellett más vállalatok kirakatrendezői is megfelelő képzést és képesítést kaptak.
Talán említést érdemel az is, hogy áruházakat épített magának a városban, szakosított boltok sorát nyitotta meg, mint amilyen a festékbolt, vagy az italbolt volt. De a kereskedelmi vállalat több fejlesztési projektumba is résztulajdonosként bekapcsolódott a községben. Ilyen volt az egyik topolyai kisrádió, illetve a tejgyár esete is. Azután a privatizáció és az ország gazdaságát tönkre tevő szuper-infláció a Topola-Univerzalt is a felbomló, megszűnő vállalatok sorába vitte.
Következő cikk: Ami harminc évvel ezelőtt diktatúrának számított, mára demokratikus példakép lett
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az összebékíthetetlen táborok
Miközben a Ćacilendban Baja Milan Kninđa dalait zengték a hangszórók, pár száz méterrel odébb a belgrádi >
A vajdasági magyar kisebbség szellemi egységének ápolója
A minap Németh László a Belgrádi Főegyházmegye érseke, a kisebbségi magyar politikusokkal ellentétben emberi hangon és >
„Ezek nácik”
A parlamentben durva szavak hangzanak el. Ezek nácik, mutogat Ana Brnabić a szerbiai parlement elnöke az >
A VALÓSÁG VISSZAVÁG
Vučić elnök azt szeretné, ha nem tudnánk megkülönböztetni a jót a rossztól, a hamisat a valóstól, >
Az uralkodó osztály a saját propagandájának áldozata lett
A kormánypolitikusok náciknak nevezik a fiatalokat, illetve a mögöttük rejtezgető „felbujtogatókat”. Nyilvánvaló, hogy nem erről van >
Édentől balra
Ezért is írtam az esszé végén, hogy az „út keresése vereséggel végződhet”, de a „vereségnek megszületnek >
A SÖTÉTSÉG TERJESZTŐI
Mindebből az derül ki, Pásztor Vučić szavait ismételgeti, továbbra is szorgalmazza, hogy a közösség felejtsen el >
Eltűnt a türelmes középút
Az ember vagy ide, vagy ide kényszerül. Mindeközben az írástudók sopánkodnak, hogy nincs többé társadalmi befolyása >
„EGY KÖZÖSSÉG, EGY PÁRT, EGY VEZÉR”
Fremond Árpád és Juhász Bálint általában, a különböző eseményeken többnyire úgy jelennek meg, mint a pártelnök >
Magyar, szerb két jó barát?
Együtt harcol? Nem áprilisi 1-i tréfa volt a hír, hogy a magyar és az akkor lemondásban >
SZERB VILÁGOT ÉPÍTŐ KISEBBSÉG(ÜGY)I MINISZTEREK
Demo Beriša is csak az egyik a Đuro Macut bosszúállónak is nevezett kormánya lojalista miniszterei közül. >
A kíméletlen múlt utánunk nyúl
A múlt nem csak szép, hanem sokszor kíméletlen is, utánunk nyúl, akkor is, ha ennek nem >