Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Topolyai történetek
Régi topolyai szilveszterezések
A szilveszter mindig különösen rangos ünnep volt Topolyán. A háború utáni első évtizedben még nem volt divat, hogy a közösség összegezi az elmúló év eredményeit és vázolja a következő év terveit. Az emberek egyszerűen örültek az Új Évnek. A második világháború után a városnak alig volt ipara. Csak néhány magániparos dolgozott, azok többsége is csak egyedül, vagy legfeljebb valamelyik családtagját alkalmazta. Topolyán az volt a szokás, hogy ha elhunyt egy-egy ember, a gyerekek felosztották a földet. Így alakultak ki a jellegzetes nadrágszíj parcellák, amelyek egy dűlő hosszan (körülbelül 400 méter) legfeljebb 10-12 sor kukoricának adott helyet, de még az 5-7 soros parcella sem volt ritkaság. Ennyiből egy család nem tudott megélni, az emberek napszámba jártak az újonnan alakult mezőgazdasági birtokokra, de ott is csak időszakosan volt munka.
Az emberek Szilveszterkor nem akartak a szegénységre gondolni. Ünnepelni akartak. Ezért a jellegzetes nem az volt, hogy családi körben, otthon várják az Új Évet, hanem az, hogy valahol összejönnek, esznek-isznak ami van és jól érzik magukat. Beer Miksa:
Jellegzetes topolyai újévvárás volt a színházi és a mozibeli szilveszterezés. A második világháború után a hagyományokra épülve Topolyán gyorsan megalakult az amatőr színház (ebből nőtte ki magát a topolyai hivatásos színtársulat, amit azután amikor a topolyai községet a szabadkai járáshoz csatolták, egyszerűen átköltöztették a szabadkai színház épületébe.) A színtársulat a Szilveszterezésre valamilyen könnyű zenés darabot, esetleg humoros jelenetek válogatását készítette elő. Akkoriban a színház épületében még meg volt a balkon. Ezzel nem csak az akusztikája volt jobb (a tervező azért is tervezte így a színháztermet), hanem a befogadóképessége is nagyobb volt. De még a zenekari árok is létezett. Zenész meg volt elég a városban, így volt alkalmi együttes, amely Szilveszterkor a színházban játszott. Az előadások hagyományosan este nyolckor kezdődtek és valamennyivel éjfél előtt értek véget. Csak annyi időt hagytak, hogy papírtálcán kiosztják az előkészített disznótorost, a hurkát, kolbászt, vagy a malacsültet és a hozott pohárba mindenki megkapja a néhány korty pezsgőt, mert hát éjfélkor koccintani is illik. Az első években az aránylag drága pezsgő helyett még inkább valamilyen spriccer került a poharakba. De a lényeg az Új Év köszöntése volt.
Hasonlóan a mozis újévvárás is a legolcsóbbak közé tartozott, sőt valamennyivel olcsóbb volt a színházi újévvárásnál is. Itt ugyanis csak a két film levetítése után volt egy kis zene. Sokszor ezt sem zenészek szolgáltatták, hanem maguk a szilveszterezők. Ha meg nem volt zene, jó volt az énekszó is. Abban az időben még az volt a szokás, hogy egy-egy filmet szünettel szakítottak meg. Nem csak azért, hogy a közönség elvégezze a szükségletét és egy kicsit kinyújtsa a lábát, hanem azért is, mert a mozinak csak egy üzemképes vetítő gépe volt, így meg kellett szakítani a vetítést a filmtekercsek cseréje miatt. Természetesen a két film között is volt szünet. A mozisok arra törekedtek, hogy Szilveszterre valamilyen vidám, sokak által várt filmet biztosítsanak. Itt is úgy tervezték, hogy a vetítés vagy negyed órával éjfél előtt érjen véget. Volt, hogy csak egy kis itókára jutott, de volt, hogy magasabb belépőjegyet szedtek és ilyenkor néhány falat finomabb étel is jutott az ünneplőknek. Kezdetben disznótoros, vagy malacsült, később pedig a virsli elterjedésével általában egy pár virsli, egy kis mustár és egy szelet kenyér került a tálcákra.
A Szocialista Szövetségnek akkoriban tíz tagozata volt Topolyán, de volt egy tagozata, amely a Kishegyes úti szállásokat egy másik pedig a becsei úti szállásokat ölelték fel. Néhány kivételével minden tagozatnak volt otthona, a szállási tagozatok pedig az úgynevezett kihelyezett, szállási iskolák épületeit használták. Volt olyan tagozati otthon, amelyben valamilyen egyesület vagy intézmény dolgozott, de Szilveszterkor igyekeztek ezekben is ünnepséget szervezni. A vásártéri otthonban, a Balkánban, a Balogh-házban és az Új Otthonban szervezett szilveszterezések a legnépszerűbbek közé tartozott. Szinte mindég disznótoros vacsorával és élő zenével igazi ünnepi hangulat volt. Ezekre a rendezvényekre sokszor hetekkel korábban kellett már jegyet venni. A Balkán Otthonban később amatőr színtársulatot alapítottak a fiatalok Sinkovics Antal (az újságokban sokszor jelentkezett Jani János vagy Sinkovics Antóniusz néven is) vezetésével. A Csillagok, csillagok nevű csoport Szilveszterre rendszerint humoros jelenetekből álló műsorral tette teljesebbé az újévvárást.
Amikor az Ifjúsági Szövetség a szabadkai úti épületében dolgozott, a nagyteremben rendszeresen szervezett szilveszterezést a fiatalok számára. Később, amikor új épületbe, a Gorica épületébe költözött (Ma a Kodály Zoltán Művelődési Egyesület székháza), folytatódott ez a hagyomány. Volt, hogy az ifjúsági szilveszterezéseken csak egy lemezjátszó szolgáltatta a zenét, de amikor már megalakultak a topolyai zenekarok, valamelyik együttes is fellépett. Persze, ezek a zenekaros szilveszterezések már drágábbak voltak. Kezdetben a gramafonkezelőt csak egyszerűen gramafonosnak vagy lemezesnek hívták, de később már az előkelőbb és az angolból átvett discjockey volt a neve. Magyarul sokszor lemezlovasnak hívták az angol nyelv szóhasználatát követve.
És persze a rangosabb, nagyobb vendéglők, kocsmák is szerveztek újévvárást. A vasút állomással szemben levő Putnik kocsmai szilveszterezésre már valószínűleg csak kevesen emlékeznek. De alkalmi ünnepséget szerveztek az Ország-kocsmában, a Verbászi-kocsmában a Július 7-e utcában és a Nagy Utcán a kétfolyós kút, vagy ahogy Topolyán hívták, a Bliszkó-kút közelében levő Véber-kocsmában is.
Rendszeresen szerveztek újév várást a tűzoltó otthonban és az Egység tekepályánál is, de ezekre kevés kivétellel rendszerint csak a tagok jelentkeztek a családjaikkal, barátaikkal. Persze így is telt ház volt.
A hetvenes és nyolcvanas években divatba jött, hogy az iskolákban is szerveznek újévvárást a diákok részére. De ezeket a Szilveszter napi iskolai előadás helyett iskolaidőben tartották meg. Rendszerint valamelyik diák, akinek több és újabb lemezei voltak, vállalta a dickjockey szerepét. Ezeken a rendezvényeken sokszor semmilyen ital és étel sem volt, de később megjelent a szendvics, a Cockta, Jupi majd más üdítőital, a kekszek, csokoládés bolti sütemények és pralinék is. Ezzel szinte egyidőben alakult ki az a szokás, hogy a munkaszervezetekben is alkalmi ünnepségeket szerveztek. Volt ahol ennek hivatalos jelleget adtak, megjutalmazták a legjobb dolgozókat, beszámoltak az eredményekről, beszéltek a tervekről, de a legtöbb helyen csak összegyűltek, esetleg kiosztották az alkalmi ajándékokat. Ezek ebben az időben rendszerint a vállalat nevével és logójával feliratozott golyóstoll, öngyújtó, vagy kulcstartó, határidőnapló vagy jegyzetfüzet és zsebnaptár volt.
Amikor lebontották az elkezdett hotelépületet, amely a város központjában évekig értelmetlenül meredezett az ég felé (csakúgy mint most), és felépült az új, mára már lebontott Motel, amelyet később átkereszteltek Pannónia Hotelnek, itt is szerveztek újévvárást. De ez már nem tartozott az olcsó megoldások közé. Gazdag ebéd, éjfél utáni terítés, bőséges ital választék és élő zene volt. Hasonló újévvárásokat szervezett a közben megnyílt Ciha motel is, azzal, hogy itt a Szilveszter napi ünnepséget egy-egy rangos külföldi énekes, színész vagy humorista fellépése tette ünnepélyesebb. Az sem volt ritka, hogy egész kis csapat egész estés műsort adott és a Ciha vendéglő, majd motel állandó zenekara csak a vendég szereplők előtt játszott egy rövidebb ideig, illetve az éjféli koccintgatások után vette át a vendégek szórakoztatásának feladatát.
Következő cikk: A VMSZ bukása szükségszerű
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >