Ma Cecília, Filemon névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Fátyol a múltra?
A kilencből öt képviselője maradt a VMSZ-nek!
A szavazatok számánál azt is figyelembe kell venni, hogy a VMSZ minden eszközével Vučićot támogatta, hogy az ellenzéki jelöltek számára milyen egyenlőtlen volt a választási kampány és a propaganda! Zentán, de Magyarkanizsán se kizárólag a magyarok szavaztak, és azt sem tudni pontosan, hogy egyáltalán milyen arányban vettek részt a szavazáson, azt meg végkép nem, hogy közülük mennyien voksoltak Vučićra! A szavazás eredményei alapján téves azt állítani, hogy a magyarok elfelejtették Vučić tetteit, fátyolt borítottak a múltra! Ugyan miért tették volna? Aki fátylat borít a múltra, az elfogadja az önkényuralmat is! Bozóki Antal:
Köztársasági Választási Bizottság (RIK) április 18-ai adatai szerint a Vajdasági „Magyar” Szövetség (vagy Vučić magyarjai/janicsárjai) 60 313 szavazatot, illetve a szavazatok 1,58 százalékát kapta az április 3-ai köztársasági parlamenti választásokon. A szavazók részvételi aránya 58,6 százalékos volt.
A RIK hivatalos oldalán még mindig az áll, hogy ezek „előzetes/prelimináris” adatok. Nem világos azonban, hogyan változhatnak meg a szavazatok „százszázalékos feldolgozottsága” mellett? Szerbia azonban a korlátlan lehetőségek országa…
Ez azt jelenti, hogy a VMSZ-nek végül a kilencből öt parlamenti képviselője marad a szerb parlamentben. Ha időközben valaki nem mond le a képviselőségről, akkor ezek – a VMSZ választási programja 2022-2026 című kiadványa szerint – a következő személyek lesznek: Pásztor Bálint, Kovács Elvira, Fremond Árpád, Újvári Zsombor és Ökrész Rozália.
Újvári Zsomboron kívül ezek az egyének képviselték a VMSZ-t (nem a vajdasági magyar közösséget!) az előző ciklusokban is. Tudjuk, tapasztaltuk milyen „sikeresen”.
A VMSZ ehhez az öt képviselői mandátumhoz is úgy jutott, hogy a választási törvény (140. szakasza 2. bekezdése) értelmében, „a mandátumok elosztásakor, a legnagyobb hányados rendszerének alkalmazásával, a nemzeti kisebbségek választói listáinak hányadosait, amelyek a szavazatok 3 százalékánál kevesebbet kaptak, 35 százalékkal növelik”.
Ez azt jelenti, hogy a VMSZ-re adott szavazatokat 35 százalékkal megemelték. Így jutott több képviselői helyhez a párt, mint amennyi a szavazatok alapján megillette volna. Ha nem (magyar-szerb) kisebbségi szervezetként vesz részt a választásokon, be se jut a parlamentbe!
A VMSZ a 2020. évi választáson, amikor a részvétel 48,93 százalék volt, a szavazatok 2,23-át szerezte meg, 71 893 szavazatot kapott, az akkor „kb. 180 ezerre” taksált magyar választópolgár közül.
A 2022. évi 9,79 százalékkal magasabb részvétel, az Orbán milliárdok, „a méregdrága Facebook, YouTube, Instagram és Google reklámok”, az egész oldalas politikai hirdetések, „a csalások és gyanús esetek, a teljes médiauralom, a különböző médiumokban leadott politikai hirdetések vagy épp az aktivistáiknak kifizetett százezrek mellett is”, a VMSZ 11 580 szavazattal kevesebbet kapott, mint 2020-ban! Vranyeban is csak 56-an (0,13%) szavaztak a VMSZ-re – a 2020. évi 1396-al szemben!
Аz Aleksandar Vučić – Együtt mindent elérhetünk nevű Szerb Haladó Párti (SNS/SZHP) lista (amelyhez több kisebb párt is tartozik), a szavazatok 42,92 százalékát szerezte meg, ami 120 mandátumot jelent a 250 fős szerb parlamentben. Ez azt jelenti, hogy 68 képviselői hellyel kevesebbje lesz, mint 2020-ban (188). „Amikor a haladók a koalíciós partnereikkel elosztják a képviselői mandátumokat, a SNS-nek csak alig valamivel több, mint 90 képviselője lesz.”
Vučić – a szavazatok 58,59 százalékával – megnyerte ugyan az elnökválasztást (Zdravko Ponoš előtt, aki a szavazatok 18,39 százalékét szerezte meg), de elveszítette a parlamenti többségét és a VMSZ képviselőinek támogatásával sem alakíthat kormányt. A haladók vezetője ugyanis „már a választás éjjelén bejelentette a VMSZ-szel való együttműködés lehetőségét”. A két pártnak együtt minimális (126 fős) parlamenti többsége lett volna, ha a VMSZ megszerzi a hatodik mandátumot. Ez azonban nem jött be.
Az előzetes adatok szerint, a SZHP-nek nincsen meg a szükséges többsége a 110 tagú belgrádi városi képviselő testületben sem, mivel csak „48 mandátumot szerzett”.
Belgrádban még mindig nincsenek meg az április 3-ai szavazás végeredményei, mivel – a szabálytalanságok miatt – április 21-én még két helyen meg kell ismételni a voksolást. Végeredmények ezért csak egy hét múlva várhatók. Hacsak…
Újvidéken a „haladók” listája a parlamenti választásokon csak „a szavazatok 36,68 százalékát szerezte meg”.
A választási eredmények egyértelműen az SZHP és a VMSZ hanyatlására, visszaesésére utalnak!
Pásztor István, a VMSZ elnöke, a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című április 12-ei reggeli műsorában azt nyilatkozta, „elégedett” pártja választási eredményével, „mert a VMSZ-nek sikerült megőriznie a legitimitását”. (Ekkor még úgy nézett ki, hogy pártja hat mandátumot szerezhet.) Kérdés azonban, ilyen választási feltételek mellett, amikor „lejtett a pálya”, lehet-e legitimitásról beszélni.
A szervezet vezetője szerint, „ami a szerbiai államfőválasztást illeti, a magyarok állták a szavukat, többségük ugyanis a VMSZ által is támogatott szerb haladó párti jelöltre, azaz Vučićra adta le a szavazatát”.
– Ha az általunk lakott helyeken összeadjuk a VMSZ-re és a Szerb Haladó Pártra leadott szavazatok számát, és azt összehasonlítjuk a köztársasági elnökre, Aleksandar Vučićra leadott szavazatok számával, akkor jóformán egybeesés van, ami azért fontos, mert azt bizonyítja, hogy a vajdasági magyarok szavahihetők, és nem azt csinálják, hogy egyet mondanak és másként cselekszenek, hanem amit megígérnek, azt meg is teszik – fogalmazott Pásztor a házi rádiójának adott interjúban.
A pártvezér szavai azonban jobbára propaganda, behízelgő jellegűek, mint általában, nem minden tekintetben megalapozottak, tényszerűek.
Egyes kommentátorok arra hívták fel a figyelmet – talán éppen Pásztor Pista értékelése alapján –, hogy az elnökválasztási eredmények szerint „a magyarlakta Tiszamente túltett az országos átlagon”, vagyis az 58,59 százalékon, amennyien köztársasági szinten Vučićra szavaztak. Zentán ugyanis Vučić „nagy fölénnyel győzött (73,02 százalék), a rekordot viszont Magyarkanizsa állította fel” (79,69 százalékkal).
Nem elég és elemzésnek is helytelen azonban Vučić támogatottságára egyedül a leadott szavazatok alapján következtetni. Figyelembe kell ugyanis venni a polgároknak a szavazáson való részvételi arányát is!
Egyes kommentelők ezekből az adatokból azt a téves következtetést vonták le, hogy „a Tisza menti magyarok megbocsátottak Aleksandar Vučićnak”, vagyis, hogy „fátyol került a múltra!” Ezek azonban nem vették figyelembe a részvevők számát a szavazáson!
Zenta községben a köztársasági parlamenti és elnökválasztásokon a részvétel 43,98, Magyarkanizsán pedig 50,88 százalékos volt. Ennek a 43,98 százaléknak a 73,02 százalékát kapta Vučić Zentán, Magyarkanizsán pedig az 50,88 százaléknak a 79,69 százalékát!
A szavazatok számánál azt is figyelembe kell venni, hogy a VMSZ minden eszközével Vučićot támogatta, hogy az ellenzéki jelöltek számára milyen egyenlőtlen volt a választási kampány és a propaganda!
Zentán, de Magyarkanizsán se kizárólag a magyarok szavaztak, és azt sem tudni pontosan, hogy egyáltalán milyen arányban vettek részt a szavazáson, azt meg végkép nem, hogy közülük mennyien voksoltak Vučićra!
A szavazás eredményei alapján téves azt állítani, hogy a magyarok elfelejtették Vučić tetteit, fátyolt borítottak a múltra! Ugyan miért tették volna?
Aki fátylat borít a múltra, az elfogadja az önkényuralmat is!
Következő cikk: Le Pen Európája soviniszta Európa lenne
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >