Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Anyaországi támogatással…
Magyar műemlékvédelem szerbiai módra?
Nem ismeretes azonban, hogy ugyanilyen hevességgel, vehemenciával követelte volna a szenior Pásztor barátjától, a szerb köztársasági elnöktől, a véemeszes képviselők (a junior Pásztor frakcióvezetővel az élen) pedig a szerb parlamentben a magyar történelmi és kulturális hagyaték fenntartásának és megőrzésének pénzelését! Vagy éppen ilyen törvényjavaslatot terjesztettek volna szerb parlament elé! Már előre borítékolni lehet azonban, hogy az elkövetkező választási kampányban Pásztor és Hajnal Jenő, az MNT elnöke, a magyarországi támogatásoknak köszönhető építkezéseket, fejlesztéseket a saját és az általuk vezetett szervezet sikereként fogják bemutatni! Bozóki Antal:
Vajdaságba látogatott május 19-én Soltész Miklós, a magyar kormány miniszterelnökségének egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, aki a Magyar Templom-felújítási Programot is ismertette. Ennek részeként „Vajdaság 23 településének 25 temploma fog megújulni, 21 katolikus és 4 református. A felújítandó katolikus templomok közül a Szabadkai Egyházmegye területén 14, míg a Nagybecskereki Egyházmegye területén 7 templom található”.
A Nagybecskereki Egyházmegye területén felújítandó „hét templom felújítási munkálatainak értéke 80 millió forint”. A többi 18 templom felújítási költségéről a sajtó nem közölt adatot. Mint ahogy arról sem, hogy mennyi templom vár még a felújításra a Délvidéken/Vajdaságban?
Az utóbbi két évben „fokozottabb munkával” folyik „az igen romos” állapotban lévő zsabljai templom felújítása. „A Teleki Alapítvány mintegy 70 ezer eurót adott a tetőzet felújítására”.
Folyamatban van „a bajmoki templom felújítása” is.
A regőcei (Riđica) római katolikus plébánia felújításának első fázisaként a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) anyagi támogatásának köszönhetően új ablakokat és ajtókat kapott az épület. (Mivel az MNT-nek – ismereteim szerint nincsenek saját anyagi forrásai, a szerbiai költségvetésből és magyarországi pénzekből működik – vélhetően ez a támogatás is anyaországi eszközökből történt.)
– A bogarasiak már nagyon várják, hogy végre legyen a falunak saját temploma, és ha minden a tervek szerint alakul, akkor anyaországi támogatással ez a régi álmuk a nyáron valóra is válik – mondta Pósa Tamás, a bogarasi helyi közösség tanácsának elnöke. – A templom alapját még 2001-ben kiöntötték, a falai állnak, és most elérkezett a befejezés ideje – tette hozzá.
– Csaknem 4 millió dinárból valósult meg a csókai Szentháromság templom kovácsoltvas kerítésének a felújítása – mondta el a május 11-én megtartott sajtótájékoztatón Kormányos László, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagja. Hozzátette, hogy a munkálatok első fázisát Csóka község önkormányzata támogatta, míg a mostani beruházás anyaországi pénzeszközökből valósult meg, az MNT és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából.
A magyar kormány a 25 vajdasági templom felújítási programjáról „az idei nagyhéten döntött”.[11] Ezek szerint, a folyamatban lévő és a korábbi, magyar jelentőségű létesítmények, műemlékek állagának javítása, megőrzése és restaurálása Vajdaság szerte csakis egy korábbi anyaországi program részei lehetnek.
A sajtójelentések alapján azonban nem lehet teljes áttekintést/képet kapni arról, hogy pontosan mennyi létesítmény felújítását pénzelte – évekre visszamenőleg – teljes egészében vagy részben a magyar kormány, illetve támogatták a magyarországi alapok, sem pedig arról, hogy ez mostanáig mekkora összeget jelent.
Az MNT készíthetne egy áttekintést, melyek azok a létesítmények, amelyek megóvását, felújítását Magyarország pénzelte, és milyen összeggel. Bizonyára készül(t) is egy ilyen lista, csak éppen nem nyilvános, mivel ez nem vetne éppen jó fényt a szerb kormány nemzeti kisebbségi politikájára!
Csak támogatni lehet, hogy a magyar kormány a délvidéki/vajdasági magyar jelentőségű, az identitás és hagyományőrzés szempontjából fontos művelődési, oktatási stb. létesítmények, műemlékek állapotának javítását pénzelje. Egyébként, ha ez a támogatás nem lenne, egyáltalán kérdésesé válna a magyar intézmények működése/fennmaradása, a létesítmények, műemlékek megőrzése!
Ezzel kapcsolatosan azonban legalább két kérdés tevődik fel:
Az első az, hogy meddig tud ezekkel (és a stadionépítési) kiadásokkal (is) lépést tartani a magyar költségvetés?
A második pedig az, hogy miért nem szerbiai eszközökből történnek ezek az építkezések, felújítások? Az itteni magyarok nem Szerbiának fizetik az adót? Szerbiának nincsenek kötelezettségei a magyar közösség kulturális emlékeinek megőrzése iránt, vagy csak éppen nem teljesíti azokat?
A templomok javításával, újjáépítésével pedig az a kérdés is, hogy – tekintettel a lakosság folyamatos létszámcsökkenésére – meddig lesznek még jelen nagyobb számban a hívők?
A Magyar Szó pártlap Lelki újraindításra van szükség c. május 20-ai írásából megtudtuk azt is, hogy a magyar kormány „hárommilliárd forinttal támogatta a Magyarországon élő szerb közösség oktatási intézményeinek felújítását, valamint jelentős támogatásban részesítették a magyarországi szerb ortodox egyházat is”.
Ebből is arra lehet következtetni, hogy Magyarország nagy figyelmet fordít a különben – a délvidéki/vajdasági magyar közösséghez viszonyítva – aránytalanul kis létszámú szerb közösség támogatására (a 2001. évi népszámlás adati szerint 3388 szerb anyanyelvű személy élt Magyarországon). A szerb kormánytól viszont akár el is tűnhetn(én)ek a magyar templomok, műemlékek! Az egyik legjobb példa érre éppen a zsabljai templom, amely „az elmúlt évtizedek során többször került végveszélybe”!
Pásztor István, képviselőházi elnök minőségben kiállt „a karlócai történelmi és kulturális hagyaték ápolása” érdekében. Még ilyen törvényjavaslatot is terjesztett a szerb parlament elé. Fia Bálint pedig egyenesen „ünnepnek” nevezete, hogy „a köztársasági képviselőház egy olyan napirendi pontról folytat vitát, amit a tartományi képviselőház terjesztett be”.
Nem ismeretes azonban, hogy ugyanilyen hevességgel, vehemenciával követelte volna a szenior Pásztor barátjától, a szerb köztársasági elnöktől, a véemeszes képviselők (a junior Pásztor frakcióvezetővel az élen) pedig a szerb parlamentben a magyar történelmi és kulturális hagyaték fenntartásának és megőrzésének pénzelését! Vagy éppen ilyen törvényjavaslatot terjesztettek volna szerb parlament elé!
Már előre borítékolni lehet azonban, hogy az elkövetkező választási kampányban Pásztor és Hajnal Jenő, az MNT elnöke, a magyarországi támogatásoknak köszönhető építkezéseket, fejlesztéseket a saját és az általuk vezetett szervezet sikereként fogják bemutatni!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >