Ma Lóránt, Loránd, Pál névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Magyar filmes tárja fel Gorbacsov féltve őrzött titkait
A Nobel-békedíjas politikus Mihail Szergejevics Gorbacsov (89), a Szovjetunió korábbi elnöke, az SZKP főtitkára ma szerényen, egyedül él. Mostanáig, mivel magyar barátja, a producer Zolcer János könyvet írt róla, amely a napokban jelent meg. A Gorbacsov titkai című könyv több részlete húsz éve még államtitoknak számított volna.
Zolcer a kilencvenes évek végén ismerkedett meg a politikussal.
– Bécsben találkoztunk, tetszett neki az ötletem, hogy ő legyen a filmsorozat riportere, és készítsen interjút a pápával, Helmut Kohl német kancellárral és a világ meghatározó politikusaival. Hat filmet csináltunk együtt, George Bush amerikai elnöknél például négy hétig vendégeskedtünk, negyventagú stábbal jártunk Simon Peresz izraeli miniszterelnöknél is.
Munka közben alakult ki Gorbacsovval a bizalmas barátságunk. Elvitt a szülőfalujába, a Kremlbe, a dácsájára, megmutatta a feleségével, Raiszával közös hálószobájukat – meséli két évtizedes barátságuk történetét a magyar filmes.
Nem volt pénze jegygyűrűre
Gorbacsov parasztcsaládban született, a Privolnoje nevű észak-kaukázusi faluban. Nagy szó volt, hogy egyetemre járhatott Moszkvában, ahol 1953-ban megismerte egyetlen szerelmét, Raiszát.
Gyorsan összeházasodtak, de annyira szegények voltak, hogy Mihail gyűrűt sem tudott venni, és a menyasszony kölcsöncipőben esküdött.
– Raisza hamar terhes lett, ám elvetélt. Orvosi javaslatra költöztek vidékre, Sztavropolba, ahol csak egy 11 négyzetméteres társbérletre futotta nekik. Annyira elnyűtt vaságyon aludtak, hogy a házaséletet is csak óvatosan gyakorolhatták, mégis itt született meg egyetlen lányuk, Irina. Gorbacsov nevetve emlékezett házassága első éveire, amikor jogászként dolgozott, fogamzásgátlónak beillő ágyuk nyikorgó rugója pedig a földig ért – mesélte Gorbacsov a könyv szerzőjének, amikor közösen újra elmentek az albérletbe.
Gorbacsov 1985-ben lett a Szovjetunió teljhatalmú vezetője, és amíg elődei rejtegették párjukat, Raisza valódi first ladyként jelent meg az oldalán.
– Csinosan öltözött, okosan nyilatkozott, sokat utazott vele. Egy idő után pletykálták, hogy a háttérben valójában az asszony a „főnök”, de ez nem volt igaz. Szerelmük ritkaságnak számított. Mihail elárulta, Raiszát sosem csalta meg, ő volt az első és az utolsó nő az életében – idézte Zolcer János egyik bizalmas beszélgetésüket.
Tönkretette feleségét az 1991-es puccs
Mihail Gorbacsovot ellenfelei 1991-ben puccsal akarták eltenni az útból, fegyverrel kényszerítették, hogy mondjon le. Mindez a forosi állami dácsában történt, ahová unokáival, lányával, vejével és feleségével ment nyaralni.
– Egy hét után beállított hozzá a biztonságáért felelős KGB-főnök, lefegyverezte a villát őrző katonák nagy részét, és házi őrizetbe helyezte Gorbacsovot a családjával együtt – mesélte Zolcer.
Kényszerítették, hogy írjon alá egy nyilatkozatot, miszerint nagyon beteg, nem tudja ellátni a feladatát, ezért lemond. Nem tette, két napon át fenyegették. Raisza sztrókot kapott, orvos veje mentette meg az életét, de egyik fülére szinte megsüketült és napokig nem tudott beszélni. A KGB-sek végül be akartak törni a lakosztályába, hogy fegyverrel kényszerítsék ki a dokumentum aláírását, sőt ha nem teszi meg, akkor végezzenek vele, de egy hűséges kiskatona fegyverrel elállta az útjukat. Vérontást pedig a „merénylők” sem terveztek. Gorbacsov később bebörtönözte a puccsistákat, ám nemsokára lemondásra kényszerült. Utóda, Borisz Jelcin pedig elengedte a lázadókat. Felesége sosem gyógyult ki a Forosban elszenvedett sztrókból. 1999-ben meghalt.
Elégette a szerelmes leveleiket
Mivel internet még nem létezett, Gorbacsov bárhová ment, szerelmes levelet írt a feleségének. Több száz gyűlt össze – meséli a magyar televíziós szakember, aki a politikus feleségének fájdalmas végakaratát is ismeri.
1999 szeptemberében a leukémiás Raisza már nagyon rosszul volt. A németországi Münster egyetemi klinikán kezelték. Utolsó napjaiban együtt olvasták a régi leveleket emlékeket idézve. Halála napján Raisza arra kérte férjét, semmisítse meg a leveleiket, nem akarta, hogy az utókor ezeken csámcsogjon. Mihail a szállodai szobájában elégette az írásokat, és mire visszatért a kórházba, felesége meghalt. Azóta Gorbacsov várja a napot – mint mondja –, amikor végre újra találkozhat feleségével.
Szerényen él manapság
Mihail Gorbacsovnak mindig fontos volt, hogy eszméi eljussanak a fiatalokhoz, használja és élvezi a technika vívmányait, így kifejezetten tetszik neki a róla született hibrid, azaz internetes hivatkozásokkal, videókkal kiegészített könyv.
– Gorbacsov már beteges, gyakran van kórházban. Abban a moszkvai dácsában él egyedül, ahol főtitkári kinevezése előtt lakott. Havonta 970 euró (353 ezer forint) a nyugdíja, szerényen tölti napjait. Lánya, unokái mind külföldön, Németországban és Angliában laknak. Amikor megkérdeztem, hogyan érzi magát, csak annyit mondott: „Boldog reformerek nincsenek” – mesélte Zolcer János, aki 20 éve rendszeresen találkozik Gorbacsovval.
(A Blikk alapján)
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Az egyetemisták nagy erkölcsi győzelme
Engem különösen felháborított, hogy mindeközben vagy párszáz méterre levő Köztársaság téren Belgrád városa ünnepi újévvárást rendezett, >
Már nem az én városaim
De akárcsak 1968-ban és 1996-ban Belgrádban, az egyetemisták tiltakozó hulláma vált mára jelentőssé, azoké, akik elhatárolódnak >
„A rezsimnek vége van”!
A magyar közösségben – az egyetemi hallgatók lázadásával párhuzamosan – át kell(ene) gondolni a nemzeti közösségi >
Az inga kileng a szélsőjobb fele
Attól tartok, hogy a társadalom egy része kiábrándult a bársonyos forradalomból, a politikai szabadságjogokon, a jogállamiságon, >
A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (3.)
A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >
A 2024-es év vajdasági magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (2.)
A közösségi hálón több összeállítás is készült arról, hogy 2024-ben melyek voltak a magyar közösséget érintő >
Remény és félelem
Ezekben a zűrzavaros napokban kéz a kézben jár a remény és a félelem. Az egyik nap >
A 2024-es év magyar közösséggel kapcsolatos eseményei (1.)
Ilyenkor, év elején szokásos számot vetni az elmúlt év eseményeivel, értékelni azokat és megfogalmazni az újévtől >
Leleplezték az eltitkolt félelmet
Az értelmiségiek nem győzték hangoztatni, hogy őket nem érdekli a politika. Most pedig az egyetemisták kimondták >
Mintha nem is ugyanabban az országban élnénk
Valamiképpen így volt ez 1968-ban is, az egyetemista tüntetések idején. Csakhogy akkor akadt egy Bosnyák István, >
Hihetetlen, de élmény
Szirupos most a lelkem, kicsit meg van nyugodva; volt, ami volt és lesz, ami lesz. Jó >
A nagyapák lázadó szelleme ébredezik a fiatal nemzedékben
Bárhogyan is végződjék komoly szellemi felfrissülés kezdetét jelzi. Természetesen a hatalom minden létező eszközt felhasznál ellenük, >