2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Aranykor: a szavak súlya

Németh János
Németh János
Aranykor: a szavak súlya

A jelek szerint elhúzódó járványra kell felkészülnünk, talán júniusra-júliusra zökkenhet majd vissza minden a régi kerékvágásba. Aranykornak ugyan a tavalyi, 2019-es esztendőt jelölte meg az államfő, az ő nyomán pedig a karikaturista is, de előfordulhat, hogy ez a kor késni fog. Ahogy azt egyébként a világjárvány előtt is sejteni lehetett. Németh János:

A moderátor bejelenti. Bejön, leül a hosszú asztal mellé, fellapozza a mappát. Megigazítja a székét, majd jobb kézzel a mikrofont. Jegyzetfüzetében néhányat lapoz, először előre, majd hátra. Felnéz, végig annak biztos tudatában, hogy a kamerák rá szegeződnek, a televízió minden mozdulatát követi. Megigazítja a szemüvegét, majd szinte zárt ajkakkal beszélni kezd. „Hölgyeim és uraim” – mondja hanyag rutinnal. Majd hatásszünetet tart.

Komédia és tragédia

Február végén még nem a fent leírt módon zajlott a sajtóértekezlet. Nem az elnök maga szólt a hallgatósághoz, hanem egy gyermekkórház szakorvosa, aki amúgy tüdőgyógyász és egyetemi tanár. A neve immár széles körben ismert, hiszen az akkori fellépése és az azóta regisztrált szereplések nyomán mindenki tudhatja, kicsoda dr. Branimir Nestorović. A COVID–19 szerbiai jelenlétét beharangozó sajtótájékoztatón ugyanis azt mondta, hogy „a világ legnevetségesebb vírusáról” van szó, és ennek a sokat próbált, bombázást, embargót átélt népnek nincs mitől tartania. Az elnök ott vigyorgott, mosolygott a háttérben. Nevetett is, amikor a válságtörzs tagjaként bemutatott orvos azt ajánlotta a hölgyeknek, hogy „nyugodtan Milanóba utazhatnak bevásárolni.” Később azt is közölte, hogy „a szerbek génállománya ellenállóbb, mint az olaszoké.” Az elnök ekkor sem szólt közbe; nyilván azért, mert ő maga nem genetikus.

Azóta egy hónap telt el, és ezt a furcsán nyilatkozgató orvost kézről kézre adják az állami tévé és a magántelevíziók. Csupán a legmagasabb szintű válságtörzsben állandósult a tagság, a három orvos, akik járványügyi szakemberek, és minden egyes alkalommal megpróbálják tárgyilagosan tájékoztatni a közvéleményt. A legbutább újságírói kérdésre is rezzenéstelen arccal válaszolnak, hiszen a járványok az ő igazi terepük, magabiztosan mozognak a témakörben, ahogyan a halak a vízben. A politikusok nyilatkozataival szemben ők tényszerűen, hitelesen tájékoztatnak, a leglényegesebb kérdésekre próbálnak szorítkozni. Amire azért is szükség van, mert végképp elmúlt a viccelődés ideje: április elején már másfél ezer a vírusfertőzött beteg Szerbiában, az elhunytak száma pedig félszáz körül járt.

A politikum melléfogásai

„Terjengős! A kevesebb több lett volna” – írta egy dolgozatom alá szép emlékű magyar nyelv és irodalom tanárom közel hat évtizede, és a járvány kapcsán elhangzó politikusi megnyilvánulások kapcsán most ő jutott eszembe. Meg ez a két mondat, amelyekhez szóban még hozzátette: „Ne feledd, a szavaknak súlyuk van.”

Három hete élek kor- és sorstársaimmal egyetemben egyfajta házi őrizetben, vesztegzár alatt, így van időm és lehetőségem figyelni a világjárvánnyal kapcsolatos hazai és külföldi híreket, sajtóinformációkat. Egyetlen napilapomat is házhoz szállítják derék barátaim, a kenyérrel és a tejjel együtt. Akár naprakésznek is mondhatom magam ebben a kérdésben, hiszen a világhálón megjelenő információkat is folyamatosan kísérem. Eljut tehát hozzám a sajtótájékoztatókon elhangzó minden mondat, látom azt, amint a pártfunkcionáriusok, különböző rendű és rangú képviselők jótanácsokkal próbálják ellátni a lakosságot. Még a szájmaszk helyes viselését is bemutatják a polgároknak, de a nyugdíjak kifizetésével kapcsolatos információkat is a pártelnök osztja meg a választópolgárokkal, mintha nem lenne arra nála illetékesebb. Kampányolnak tehát – ahogy azt a köztársasági elnök is teszi. Aki rendületlenül fényezi önmagát, fogadja a repülőtéren a kínai segélyszállítmányt, köszönetet mond a távol-keleti ország elnökének, „testvérének” nevezve őt, ahogy az oroszok „testvéri segítségéért is rendkívül hálás”. Ezek a szavak nekem a fél évszázaddal ezelőtti időket, az akkori politikusi szóhasználatot idézik. Kivételt csupán az 1968-ban Csehszlovákiába bevonuló hadak „testvéri segítsége” képez, amelyet errefelé akkortájt gúnyosan kommentáltunk.

Szerbia elnöke amúgy a gyakori sajtóértekezleten szinte minden másnap este könyörgött, majd fenyegetőzött, folyamatosan az általa és munkatársai által folytatott „harcról” beszélt, de újabban már az egészségügyben dolgozókat is dicsérgeti. Ami azért is érdekes, mert a hazai egészségügyi rendszer hiányosságaira igazán csak most derült fény. A Szerbiában regisztrált vírusfertőzöttek nagy hányada ugyanis egészségügyi dolgozó. Az elhunytak között is vannak orvosok, ápolónők, technikusok. A kórházakban nincs elegendő védőfelszerelés, hiányos a műszerezettség, és ezzel az állapottal most szembesültünk úgy igazán. Az egyik dél-szerbiai városban élő ismerősömtől tudom: ott is katasztrofális a helyzet. Szavahihető ember, tűzbe tenném a kezemet érte. Amúgy meg fel is került a város a fertőzés gócpontjainak szerbiai listájára.

Utóirat: A jelek szerint elhúzódó járványra kell felkészülnünk, talán júniusra-júliusra zökkenhet majd vissza minden a régi kerékvágásba. Aranykornak ugyan a tavalyi, 2019-es esztendőt jelölte meg az államfő, az ő nyomán pedig a karikaturista is, de előfordulhat, hogy ez a kor késni fog. Ahogy azt egyébként a világjárvány előtt is sejteni lehetett.

Az írás nyomtatott változata a Családi Kör 2020. április 9-i számában jelent meg.

 

2020. április 17.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább

Csantavéren galoppol a bűnözés!

Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >

Tovább

A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!

A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >

Tovább

Egyoldalú politikai oktatás

Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >

Tovább

Miféle nyitás?!

Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >

Tovább

A politikai felelősség elkerülésének kísérlete

II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >

Tovább

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >

Tovább