2024. december 21. szombat
Ma Tamás, Péter névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

„A helyzet egyre feszültebb”

Bozóki Antal
Bozóki Antal
„A helyzet egyre feszültebb”

Mások a hatalomnak a migránsok iránti viszonyulásokban a szándékosságot sem tartják elképzelhetetlennek. Olyan vélemények is vannak, hogy már „zajlik a betelepítés”... A migránsügy ilyen módon való kezelése egyúttal a Pásztorok és a VMSZ politikájának a végső csődjét is jelenti. Bozóki Antal:

Január 30. – február 6.

„Szerb hatóságok csak szemlélői az eseményeknek”

Január 30-án a szerb parlament képviselői kérdéseket intézhettek a kormány tagjaihoz.

Ezzel a lehetőséggel élve, Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) képviselője azt kérdezte, hogy „miért nem vonatkoznak a migránsokra is a szerbiai törvények – amíg az ország területén tartózkodnak –, mint mindenki másra, vagyis miért nem igazoltatják őket, illetve vonják felelősségre, ha törvénybe ütköző dolgokat tesznek? A képviselő arra is rákérdezett, hogy miért nem fordít az ország nagyobb gondot a déli országhatárok védelmére?”

Ana Brnabić kormányfő – nagy általánosságban – válaszolt a kérdésekre. Kifejtette, hogy Szerbiát és az egész Nyugat Balkánt „a migránsok átutazásra használják a célállomásuk, az Európai Unió valamelyik nyugati országának egyike felé. Elmondta, többek között azért is kötött megállapodást nemrég Szerbia a Frontex Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökséggel, hogy a határvédelmet meg tudja erősíteni”. Brnabić azt ígérte, „újraaktiválja azt a koordinációs testületet, amely legutóbb a migránsválság idején ülésezett”.

A polgárokban a migránsokkal kapcsolatban az a vélemény kezd kialakulni, hogy a kérdés kicsúszik, vagy már kicsúszott a hatalmi szervek ellenőrzése alól. Olyan vélemény is van, hogy a migránsokat „senki nem vonja felelősségre”, hogy például „Rábéra, ahova nincs rendes buszjárat, mégis buszokkal érkeznek a migránsok, és senki nem igazoltatja a buszvezetőket”…    

Csonka Áron, a Vajdasági Magyar Demokratikus Közösség (VMDK) elnöke, tartományi képviselő blogjában azt kérdezi, „hol van a rendőrség?”

– Azt mondja P.B. (Pásztor Bálint – B.A.) frakcióvezető úr, amióta felszólalt a parlamentben azóta a rendőrség teszi a dolgát. Erről ma is meggyőződhettünk, szépen átengedték őket a szerbiai határon, egyenesen a magyarországi kerítés (országhatár) tövébe. A kelebiai határrendészet még el is vonult, nehogy megzavarják lelki nyugalmukat – írja Csonka.

Földi László, a magyar polgári hírszerzés volt műveleti igazgatója az esettel kapcsolatban elmondta: „a szerb határőrségnek is kötelessége lenne megakadályozni az illegális határátkelést. Hozzátette, a szerb alkotmány is kimondja, a határátkelés csak megfelelő okmányok bemutatása után történhet meg. Vagyis az, hogy szerb hatóságok csak szemlélői az eseményeknek, azt mutatja, hogy a saját törvényeiket sem tartják be. Földi szerint ennek az az oka, hogy Szerbia szeretne megszabadulni az illegális bevándorlóktól. Úgy gondolják, ha szabad utat engednek a migránsoknak, és Magyarország is így fog tenni, akkor egy időre megszabadulhatnak tőlük.”

A megoldás Szerbia déli határainak a fokozottabb védelmében lenne, mert ezen a határon – a jelekből ítélve – csak az nem juthat át, aki nem akar. Majd a Frontex ellenőrzi a határt? Tisztában van-e Brnabić, hogy ennek az ügynökségnek mi a feladata, és hogy csak „mintegy 1000 alkalmazottja” van?

Január 27. – február 11.

„A helyzet egyre feszültebb”

Az utóbbi hetekben egyre több hír ékezik a migránsok „nagyobb jelenléte” által kialakult feszültségekről a szerb-magyar határ közelében levő, jórészt magyarok lakta helységekből (Majdány, Rábé, Oroszlámos, Horgos, Martonos, Magyarkanizsa, stb.).

– A törökkanizsai községhez tartozó Majdány-Rábé Helyi Közösség területén az elmúlt néhány hétben folyamatosan nőtt a migránsok száma, s a helyiek szerint egyre több házba törnek be. A helyzet az utóbbi napokban javult, ugyanis érezhetően nőtt a rendőri jelenlét, s a rendőrség tagjai szinte állandóan járőröznek, kizavarják a házakból a behatolókat. A polgárok azonban továbbra is félnek, ugyanis a nyugodt településüknek már se híre, se hamva, mivel az illegális bevándorlók éjszaka dörömbölnek a kapun és az ablakon, áramot és élelmet követelve – írja Tőke János a Szabad Magyar Szó független közéleti portálon.

A helybeliek szerint „a helyzet egyre feszültebb, az emberek egyre jobban elkeseredettek, és kiábrándultak az államból”. A helység – amelyben „kevés lakos van, sok az üres ház és nagyon sok az idős háztartás” – százhuszonhárom polgára petíciót írt alá, amelyet Pásztor Istvánnak, a tartományi parlament elnökének Csonka Áron, a Vajdasági Magyar Demokratikus Közösség (VMDK) elnöke, tartományi képviselő jutatott el. 

– Románia kerítés nélkül oldja meg ezt a problémát, onnan nem jönnek olyan hírek, hogy ennyi és ennyi migráns beszökött vagy megpróbált beszökni az országba. Mi azt kérjük, hogy az illetékesek gyűjtsék össze a migránsokat, és szállítsák el őket a befogadó központokba, mert ha ez nem történik meg, akkor a helyzet még fokozódni fog, s senki nem tudja, hogyan ér véget” – mondta Domonkos Szilvia az internetes portálnak.

Csonka Áron a január 27-én írt beadványt február 4-én átadta a Tartományi Képviselőház iktatójában, egy kísérőlevél kíséretében, amellyel javasolta, hogy Pásztor hívja össze a Tartományi Közbiztonsági Tanácsot (amelynek úgyszintén az elnöke). 

A nyilvánosság – ismereteim szerint – a mai napig nem értesült arról, hogy erre sor került volna. A Tanács – az interneten található legutóbbi információ szerint – utoljára 2015. február 27-én ülésezett, amikor „Vajdaság közbiztonsági helyzetéről szóló 2014. évi jelentést” vitatta meg. Pásztor Istvánt és a testületet nem érdekli a polgárok biztonsága? 

Február 6.

„Zárt ajtók mögött”

Zárt ajtók mögött tartottak tanácskozást a magyarkanizsai városházán a migráns kérdésben érintett települések vezetői és a rendőrség képviselői.

A tanácskozásról Fejsztámer Róbert adott összefoglalót, sajtótájékoztató formájában.

– Mindaz az információ, ami most a rendelkezésünkre áll, az megnyugtatóként kellene, hogy hasson a polgárokra, hogy a mindennapi látvány a migránsok érkezése és távozása, településeken való áthaladása, emeltet, mind a rendőrség, mind pedig az adott állami intézmények igyekeznek (sic!!) kontroll alatt tartani az eseményeket – magyarázta Magyarkanizsa (meszes) polgármestere.

Megnyugtatta-e ez a nyilatkozat a polgárokat? Nehezen hihető. Mások a hatalomnak a migránsok iránti viszonyulásokban a szándékosságot sem tartják elképzelhetetlennek. Olyan vélemények is vannak, hogy már „zajlik a betelepítés”. A menekültügyi biztosság szerint a Szerbiába érkező „új migránsok zöme afgán és pakisztáni (és nem a háború elől menekül)”, vagyis nem politikai menekültekről van szó, akikre más nemzetközi egyezmények vonatkoznak.

– A migránsok azért jönnek Szerbiába, mert tudják, hogy itt maradhatnak, és könnyen juthatnak állampolgársághoz. Hogy ez mennyibe kerül az országnak, hogy mennyit költ a migránsok ellátására, befogadására, azt nem lehet tudni, mert szinte államtitokként kezelik – írta Szabó Angéla a Betelepítik migránsokkal Szerbiát a tudtunk nélkül c. írásában.

A migránsügy ilyen módon való kezelése egyúttal a Pásztorok és a VMSZ politikájának a végső csődjét is jelenti.

 

 

2020. február 12.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Pásztor Bálint „egyeztetett” a sajtóval!?

A sok tárgyalás, „segítés” azt jelzi, hogy a VRTV is felsorakozik – méghozzá önként! – a >

Tovább

A küszöb előtt várakoznak

Az „ártatlan nemzedék” egyelőre figyel és tanul. Van ideje. Készülnek a múlt elleni lázadásra? Vagy beletörődésre? >

Tovább

A RENDSZER A VÉGÉT JÁRJA!

Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem működnek. Az ország egyre jobban sodródik a rendkívüli állapot >

Tovább

A nemzeti identitásról…

Siránkozhatunk miatta, de gyümölcsözőbb lenne a korszellemre reflektáló életképesebb komplexebb identitás megformálása, amely nem rombolná a >

Tovább

EZ A RENDSZER ELHASZNÁLÓDOTT!

Már minden értelmes ember érzi, tudja, hogy ez a rendszer elhasználódott. Az elégedetlenség egyre nagyobb méreteket >

Tovább

Az Akadémia győzött!

Az akadémikusok nagy része elégedett volt, kisebbik része bölcsen hallgatott, s nagyon kevesen utasították el. Radomir >

Tovább

A kormányhű celebek országa

A kilencvenes években az ellenzéki táborban az értelmiségiek vállalták a vezető szerepet, de a nacionalista táborban >

Tovább

„Mikor korlátozható a szabadság?”

A VMTT közösségi oldalán az utolsó bejegyzés négy évvel ezelőtti, a Magyar Tudomány Napja a Délvidéken >

Tovább

„Előrelépés a kisebbségi jogérvényesítés útján”?

A cikkből nem tudjuk meg, hogy melyek azok a jogok, amelyeket „részlegesen” az MNT-re ruháztak, de >

Tovább

Erkölcs(telenség)

Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >

Tovább

Erkölcs(telenség)

A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >

Tovább