Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
Választások lesznek, vagy mégsem?
November 4-én lesznek a nemzeti tanácsi választások, erősítette meg a hírt a Szerbiai RTV-nek Branko Ružić államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter... Sulejman Ugljanin, a Bosnyák Nemzeti Tanács (BNV) elnöke viszont úgy gondolja, hogy nemzeti tanácsi választások a kitűzött időpontban „nem lesznek megtartva”. Bozóki Antal:
Szerbia példaképül szolgálhat a nemzeti kisebbségek jogainak és szabadságjogainak tiszteletben tartása terén.
Ana Brnabić szerb kormányfő (Washington, 2018. július 21.)[1]
Július 28.
Miért legyen egyszerű, ha már lehet komplikált?
– Ismét fel kell iratkozni a külön választói névjegyzékbe annak, aki a legutóbbi nemzeti tanácsi választások óta más településre költözött. Aki ezt nem teszi meg, az nem választhat, és nem választhatják meg – írja a Magyar Szó (párt)politikai napilap.
Míg az általános választói névjegyzékbe a felnőtt kort elérő polgárt automatikusan bejegyzik, a külön választói névjegyzékbe való leiratkozás egyéni és személyes kérvény alapján lehetséges, hiszen ezzel a polgár valójában a nemzeti hovatartozását is megvallja, ez pedig a szerbiai szabályozás értelmében csakis szabad akaratból lehetséges, tudjuk meg a terjedelmes, több mint egy egész oldal terjedelmű írásból.
Dr. Ladóczki Gyula, a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) tagjának magyarázata szerint „ha valaki a 2014-es választások óta más településre költözött, automatikusan törölték a választói névjegyzékből, vagyis ismét fel kell iratkoznia arra. Tehát ha valaki Szabadkáról Adára költözött, azt a személyt törölték a külön választói névjegyzékről, erről feltehetőleg végzést is kapott, így ha részt szeretne venni a nemzeti tanácsi választásokon, akkor ismét kérvényeznie kell a feliratkozást”.
Amikor valaki az egyik községből a másikba költözik, vagy külföldre távozik, illetve onnan visszatér, a ki-, illetve bejelentkezést a régi, de az új lakóhely rendőr-igazgatóságnál is meg lehet tenni, akár elektronikus úton is. A rendőrség pedig elvégzi az adatváltozást.
Az általános választói listát a községi önkormányzat illetékes hivatala vezeti. Miért nem lehetséges, hogy, amikor a polgár kijelentkezik (például Szabadkán és bejelentkezik Adán – a Ladóczki által említett példa szerint), hogy a rendőrség a változást – ugyanúgy automatikusan, mint általános választói névjegyzéknél – hivatalból elektronikus úton megküldje az illetékes önkormányzat hivatalának? Miért kell ennek a „kérvényezésével” a polgárokat külön terhelni? Ha pedig valaki esetleg le akar iratkozni a külön választói névjegyzékről, arról is nyilatkozhatna a helyszínen. A mostani megoldás szerint „más településre költözéskor” a polgárt egyszerűen törlik a külön választói névjegyzékről.
Július 29.
Szandzsák autonómiája
A Szandzsáki Demokratikus Akciópárt (SDA) megalakulásának 28. évfordulója alkalmából ünnepi közgyűlést tartottak Novi Pazarban.
A közgyűlés egyhangúlag elfogadta a politikai nyilatkozatot, amely kimondja, hogy „a bosnyák autochton (őslakó, bennszülött – B. A.) nép Szandzsák területén és az egységes nemzettest részét képezi a Bosznia és Hercegovinában, valamint a volt Jugoszlávia területén keletkezett más országokban élő bosnyákokkal, joguk van mindennemű kapcsolatot létesíteni a Bosznia és Hercegovinában élő nemzettársakkal, továbbá hogy Szandzsák státusának a megoldása összhangban kell, hogy legyen az autonómiáról szóló 1991. évi referendum eredményeivel”.
A dokumentum végén „az SDA felszólította az Egyesült Nemzetek Szervezetét, az Európai Uniót és az Amerikai Egyesült Államokat hogy közvetítsenek Szerbia kormánya és az SDA képviselői között, a bosnyákok és Szandzsák státusának tartós megoldása érdekében, mivel ez szilárd út a Balkán békéjéhez és stabilitásához”.
Az ülésen jelen voltak a Bosznia és Hercegovinai, macedóniai, montenegrói, törökországi és a koszovói küldöttségek is.
Szandzsák egyre jobban a szerbiai politikai élet egyik váltsággócává válik.
Július 31.
Választások lesznek, vagy mégsem?
November 4-én lesznek a nemzeti tanácsi választások, erősítette meg a hírt a Szerbiai RTV-nek Branko Ružić államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter. A nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak a kultúrával, az oktatással és a nemzeti kisebbségek nyelvével kell foglalkozniuk, nem pedig a politikával, emlékeztetett Ružić.
A kisebbségi közösségek tagjainak lehetőségük nyílik, amennyiben ezt még nem tették meg, hogy feliratkozzanak a külön választói névjegyzékre, és ezáltal jogosultak legyenek részt venni a szavazáson, amelyet valószínűleg augusztus 17-én írnak majd ki.
Az, hogy közvetlen nemzeti tanácsi választások lesznek-e attól függ, hogy az adott kisebbség legalább negyven százaléka feliratkozott-e a külön választói névjegyzékbe. A szerbiai magyarok esetében ez 113 560 aláírást jelent. Várhatóan 21 nemzeti tanácsot választanak újra, és hogy lesz-e 22. is, az orosz kisebbség számától függ.
Sulejman Ugljanin, a Bosnyák Nemzeti Tanács (BNV) elnöke úgy gondolja, hogy nemzeti tanácsi választások a kitűzött időpontban „nem lesznek megtartva”.
A legutóbbi bujanovaci és preševói látogatása alkalmával Ugljanin találkozott az Albán Nemzeti Tanács (KKS) képviselőivel. Megbeszélték: A Szerbiai alkotmánybíróságától követelik, vizsgálja meg, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény néhány szakasza összhangban van-e az alkotmánnyal.
Nem közölték, hogy pontosan melyik szakaszokról van szó, de Ugljanin úgy tartja, hogy a panaszuk „megdönti mindkét nemzeti kisebbségi törvényt és hogy a választások el lesznek halasztva”. – Ellenkező esetben, a választások minket nem érdekelnek, mivel nekünk tanácsunk volt már 1991-ben, amikor nem volt választás – mondta Ugljanin.
A BNV elnökének értékelése szerint „a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvény legutóbbi módosításával a törvényhozás csorbította a nemzet kisebbségek jogait, a nemzeti tanácsokat pedig civil szervezetek szintjére degradálta”.
Ugljaninnak – tapasztalt politikusként – tudnia kellene, hogy a szerb alkotmánybíróság nem a függetlenségről és a gyors döntéshozatalról ismert. Elképzelhető, ha be is nyújtották az alkotmányossági vizsgálati kérelmet, a taláros testület a választások kiírása előtt meg sem vizsgálja azt. Utána meg találnak valamilyen jogi csavart az elutasításra…
Következő cikk: Bot és sárgarépa
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >
A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata
Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >
Pásztor Bálint valljon színt!
A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >
A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA
Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >
Viszlát Ottó! Találkozunk!
1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >
Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája
Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni. Erre felálltam és >
Nyilas Mihály bálozik
Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >
KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN
Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >
Szolidaritás és katarzis?
A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >
Ha létezne egy igazi államférfi
Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >
Hősök emlékét ünneplik a gyávák
Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >
A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről
A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >