Ma Tamás, Péter névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Kézikönyv nőknek 1955-ből
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >
Boszorkányperek Németországban
A németországi boszorkányperek jogtörténeti jellemzői A rengeteg ártatlan emberi életet követelő boszorkányperek tipikusan az újkori Európa, méghozzá >
Budapesti fotók a harmincas évekből
Frank Csontos gyűjtötte össze a megsárgult fényképeket. Érdemes összevetni, mi változott (vagy nem változott) az eltelt >
Boszorkányper Magyarországon
A szegedi boszorkányper 1728/29 „De strigis vero quae non sunt, nulla questio fiat” [1] – olvassuk Kálmán >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
Fejezetek a vajdasági zsidók történetéből (8.)
MINJÁN – (héber, a. m. szám) 13 évesnél idősebb férfiakból álló tízfős csoport – ennyi jelenlevőre >
Székely Éva esete a kétféle szemű nyilassal
Székely Éva, a legendás úszóbajnok 85 éves. Életrajza szerint: „Az apukám Erdélyből jött, az anyukám >
Kormányrendelet
Dr. Szórád gyűjtéséből származik a kormányrendelet, amelyiknek szöveghű leiratát itt tesszük közzé. A dörgedelmes dokumentum több mint fél >
Budapest, 1936
A svéd közszolgálati tévé archívumában egy több mint hetvenéves, a magyar székesfővárost bemutató turisztikai filmet őriznek. >
A porcelán unikornis
A porcelán unikornis az amerikai Keegan Wilcox rendezésében nyerte el a legjobb rövidfilm díjat. >
A magyarok hullottak, mint a legyek
Amint azt egy korábbi írásunkban már megígértük, az e-novine engedélyével teljes egészében közöljük Bojan Tončić >
Így kezdődött...
Kicsit megsárgult már... de olvasható még mindig. Nemrég lett nagykorú, tavaly töltötte be a tizennyolcadikat. >
Orgia a fürdőben
Krunić és más autonomisták viselt dolgai. Még mindig nem fedték fel a Fehér Könyv szerzőit?
„Hányszor járt Krunić Apatinban? Miről árulkodik a Jelen vadgazdaság vendégkönyve? Arról, hogy külön lakosztálya volt a prigrevicai Junaković fürdőben, ahova rendszerint a szeretőjét is magával vitte! Híre ment az egyik szilveszteri botrányuknak, amikor a medencén orgiáztak és pezsgőztek, amikor az eszéki nudistaklub hölgytagjai anyaszült meztelenül ugráltak a vízbe…”
„Avnoj-díjat kapott a sörgyár! Vajon mivel szolgált rá a magas kitüntetésre? Krunić igencsak szerette az apatini sört, mert állítólag kiváló hólyagtisztító!”
A szennyirat, amelyből idéztünk, a hitelesség kedvéért újságokból kivágott képekkel is illusztrálja Apatin község vezetőinek viselt dolgait. „Az autonomisták gyakorta megfordultak az itteni fürdőben, külön lakosztályuk volt”, írja és részletes adatokkal szolgál azokról a községi funkcionáriusokról, akik az akkori magas rangú vendégeket fogadták. „Itt van például Buják János, akinek az apja hortista volt, hiszen 1944-ben az oroszok lőtték agyon Bukovacon. Bujákot 1985-ben mégis kinevezik a községi pártbizottság titkárává! Ezenkívül még néhány, zömmel csetnik apáról tesz említést a titokzatos iromány. Szerzői káderezési kulisszatitkokat is feltárnak benne. A célba vett 82 személy közül az egyik fővádlott dr. Živorad Smiljanić nőgyógyász, az apatini egészségház igazgatója, több felelős községi tisztségen megfordult, és a Tartományi Egészségügyi Érdekközösség közgyűlésének elnöke.
„Radmila Andelković, a Szerb KSZ (akkor még) végrehajtó titkára szépen megmondta: Ez a Smiljanić csak önmagát dicséri. Nem tetszik nekem ez az ember! – Radmila Andelković ki is húzta a nevét a VKSZ új Tartományi Bizottsága tagjelöltjeinek a névsorából. Az Osmica is cikkezett akkor erről…”
A könyv, még mindig ismeretlen szerzői azt is tudni vélik, hogy a jelenlegi tartományi vezetőség soraiban is megbújnak az autonomisták rejtett képviselői. Íme:
„Radoman Božović magas tisztsége betöltéséig a szabadkai pártbizottság elnökeként többször is járt Apatinban. Állítólag előadást jött tartani, ami azonban főként a Šaran vendéglőben meg a fürdőben zajlott. Azért járt ide Bozović, hogy beszervezze Živoradot majdani kabinetje egészségügyi miniszterének, tehát arra a posztra, amit korábban Krunić ígért meg neki. (!) Milyen piszkos játékot űz Božović? Hangszalagon őrizzük a bizonyítékokat!”
Kétségkívül, a hatvanoldalas Fehér Könyv felajzotta a kedélyeket Apatinban. Fénymásolással sokszorosították, fényes fehér papírra, innen az elnevezése is. Szerzői a terjesztésnek azt a legegyszerűbb módját választották, hogy irományukat bedobták a kerítéseken vagy a postaládákba gyömöszölték. A következő aláírás kíséretében: „a Jugoszláv Demokratikus Kezdeményezések apatini bizottsága.”
Dr. Živorad Smiljanić készségesen fogad lakályos irodájában. Fölényes mosollyal illeti a témát, de nem zárkózik el előle. Íróasztala fiókjából egy friss újságkivágást vesz elő. A belgrádi Novostiból idéz, a napilap ugyanis tollhegyre tűzte a könyvnek a Smiljanićra vonatkozó fejezetét.
– Mondja, minek mentegetőzzek. Ezeket az embereket egyáltalán nem érdekli az igazság, különben engem is felkeresett volna az újságíró, ha így lenne – mondja. –Főleg azzal vádolnak, hogy a funkcióimon gazdagodtam meg, és a bolsevik erkölcs elrettentő példájaként emlegetnek.
Nem részletezzük dr. Smiljanić argumentumait, különben is beperelte már az ismeretien vádaskodókat, s egy bírósági tárgyalás során lesz aIkalma tényeivel megdönteni az ellene felsorolt, ahogyan ő fogalmaz, aljas rágalmakat.
– Én a politikai munkából mindig kivettem a részem – folytatja. – A törés időszakában mi tartottuk az első meetinget, két héttel korábban a palánkaiaknál. Vajdaságban tehát én szóltam elsőként a tömegekhez! A belgrádi sajtó igen jól értékelte felszólalásomat…
Dr. Smiljanićnak arra a kérdésünkre is van válasza, hogy mégis kik állnak a kétes hírű politikai pamflet mögött.
– A Jedinstvóban kell keresni őket. Sokáig a Tartományi Belügyi Titkárság volt vezetőinek a védelme alatt álltak. Azt csináltak, amit akartak, ők tették tönkre és „robbantották fel” a magyarlakta Kupuszina egyetlen gyárát is. Azt állítják a könyvben, hogy Pinki is járt Apatinban. Mondhatom, egyszer sem járt itt. Meg azt is részletezik, miként lőtt le Krunić fia egy szarvast Hát kérem, Krunićnak nincs is fia, csak két lánya van…
– Én nagyon is jól tudom, kik a Fehér Könyv szerzői. A nyomozás befejezése előtt azonban nem akarok neveket mondani. Ám van ennek a könyvnek egy külön fejezete, amely az Egységes Szerbia harcosai cím alatt emberek életraját, pályafutását közli a fotóikkal…
A következőket már Zorán Savićtól, a kőzségi képviselő-testület titkárától tudom meg. Az ügy kivizsgálása a zombori belügyi titkárságon még folyik. Közben egy névtelen levélíró minderről tájékoztatta a Tartományi Képviselőház Panaszügyi Bizottságát is, amely azonban visszautalta a levelet, azzal a megindoklással, hogy ezt itt, a községnek kell felgöngyölítenie.
Mivel pedig az egész dolog a községi képviselő-testület ülésén küldöttkérdés formájában került nyilvánosságra, a dolgok rendje szerint kivizsgálás lezártával a Fehér Könyv eredetéről szóló tájékoztató is bizonyára majd az egyik ülésen fog elhangzani.
Következő cikk: Állásfoglalás az új szerb alkotmány meghozatalára vonatkozó kezdeményezésről
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A márciusi ifjak
Az etnikai és vallási különbségek szemükben semmit sem számítottak. Valamennyien polgárnak, éspedig egyszerre magyar és világpolgárnak >
Találkozás Mengelével Auschwitzban – egy hiteles szemtanú
A The Times páratlan kortörténeti dokumentumnak minősíti azt a naplót, amelynek legfontosabb részét Auschwitzban, titokban írt >
A második világháborút a zsidógyűlölet okozta
Yehuda Bauer, aki egyben a Yad Vashem tudományos tanácsadója, élesen bírálja, hogy Közép- és Kelet-Európában kiforgatják >
Puskás fizette a szurkolókat
– Nem értelek, Öcsi- jegyezte meg Papp. Te azért panaszkodsz, hogy alig hallasz magyar szót Spanyolországban. >
Ezen a napon
63 évvel ezelőtt, ezen a napon, így kezdődött az a történet, amelyet 60 évvel később "Valahogy >
A nyilvánosságban megélt élet – Rajk László (1949-2019)
Amikor Rajk Lászlóval 2002-ben az utolsó interjút készítettem édesanyjáról, Rajk Júliáról szóló életrajzi kötetemhez, búcsúzásnál megígértem >
Június 28. Versailles
Magyarországra nézve hátrányos (trianoni) békeszerződés előreprogramozott volt. De nemcsak erről hallgat a magyar történelemírás. Hiszen a >
Az „anyások” közutálat tárgyai lettek
1938. november 11-én 11 órakor az egész országban megszólaltak a harangok, megállt a forgalom, két percre >
„Ez nem az én forradalmam”? – Ady Endre és az őszirózsás forradalom
Alighogy Ady Endre 41 évesen elhunyt a városligeti Liget Szanatóriumban, megkezdődött – és majd az 1920-as >
Az igazi Wass Albert
Azoknak, akik nem tudják, vagy nem akarják tudni: Wass Albert a XX. század másik embertelen rendszerével >
A magyar lány, aki az albánok Sisije akart lenni
„Aztán találkoztam a királlyal, és mint a mesékben, meglátni és megszeretni valójában csak egy pillanat műve >
Odbijen predlod ya rehabilitaciju Tibora Kiša: Nije nevina žrtva partizana
Vrbašanin Tibor Kiš, nekadašnji visoki činovnik šećerane u Vrbasu i "turanjski lovac", čiju je rehabilitaciju osporavala >