2025. április 3. csütörtök
Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Szerbiában is Sorossal sorozzák a tüntetőket


Megtévesztésig hasonló vádakkal illeti a szerb kormányközeli média és a magyar kormány azokat a tüntetőket, akik ellenük demonstrálnak. Majláth Ronald (Magyar Nemzet):

Egy szerbiai CEU-s hallgató arról beszélt lapunknak, hogy Szerbiában már jól ismerik ezt a retorikát: ott egyenesen Slobodan Milosevic honosította meg a kilencvenes években.

   „Soros György, a hírhedt amerikai milliárdos, az úgynevezett színes forradalmak finanszírozója, aki a líbiai, a szíriai, az ukrajnai háború, illetve legújabban a macedóniai krízis mögött áll, felkérte a bérenceit Szerbiában, hogy mindenáron teremtsenek káoszt Belgrádban és más nagyobb városokban! A »spontán forradalom« finanszírozására több mint 10 millió dollárt különített el!” – ezekkel a hangzatos vádakkal állt elő a múlt héten az Informer nevű szerbiai bulvárlap, amit azóta számos szerbiai kormánypárti sajtótermék átvett.

Az Informer szerint az orosz titkosszolgálat már hét nappal a szerbiai tüntetések előtt figyelmeztette a szerbiai biztonsági szolgálatokat, hogy „külföldi ügynökök” és „Soros bérencei” megpróbálnak előidézni egy választás utáni krízist, melyben ellenzéki vezetők, az úgynevezett független értelmiségiek és újságírók a Nyugat felügyelete alatt olyan atmoszférát próbálnak majd teremteni, ahol a elkerülhetetlenek lesznek a konfliktusok.

Több mint hasonlóság

Ezek a vádak azután láttak napvilágot, hogy az április 2-i szerbiai elnökválasztáson Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök megszerezte a szavazatok 55 százalékát, majd ennek nyomán diáktüntetések kezdődtek az ország több városában. A napjainkban is zajló tüntetéseken többek között azt követelik, hogy ismételjék meg a voksolást, mert az tisztességtelen feltételek mellett zajlott, szavazatlopások történtek, és Vucic diktatúrát vezet be Szerbiában. Azt is kérik, hogy oszlassák fel a választási bizottságot, váltsák le a szerbiai közszolgálati televízió, valamint a médiahatóság vezetőit, mert megengedték, hogy szinte kizárólag Vucic uralja a sajtót, és mondjon le Maja Gojkovic házelnök, mert berekesztette a parlament üléseit a választási kampány idejére, így nem hagyott teret az ellenzék megszólalásainak.

Habár a tiltakozók azt állítják, spontán szerveződtek, a hivatalos szervek szerint a tüntetések mögött a választáson rosszul szereplő ellenzék áll. Sőt a szerb parlament biztonsági szolgálatokat ellenőrző bizottságának tagja, Vladimir Djukanovic még ennél is tovább ment: szerinte esélytelen, hogy egyszerre 15 városban szerveződjön spontán tüntetés, mindezt egy „londoni szolgálat szinkronizálta és ellenőrizte”.

Kísértetiesen hasonlít ezekre a mondatokra Németh Szilárd, a Fidesz elnökének megszólalása is, aki szerint a Közép-európai Egyetem (CEU) melletti vasárnap délutáni tüntetést a Soros György üzletember által pénzelt és irányított ügynökszervezetek „gründolták” azért, mert a Fidesz-frakció benyújtotta a külföldről támogatott „ügynökszervezetek” átláthatóságáról szóló törvényt. Hozzátette: a Soros György által aktívan támogatott szervezetek mintegy két éve folyamatosan támadják a magyar kormányt, aminek célja, hogy „a határvédelmet szétzilálják, az illegális bevándorlók szabad bejutását kikényszerítsék”, emellett „nyíltan a magyar törvények megsértésére buzdítanak”.

Milosevic is megmondta

Honnan ez a hasonlóság a szerb média és a magyar kormány retorikájában? Ezt a kérdést tettük fel Konstantin Novakovic szerb történésznek, aki jelenleg a CEU-n tanul, és a belgrádi demonstrációknak is szemtanúja volt. A történész emlékeztetett: Szerbiában a kilencvenes években ugyanezt a retorikát használta Slobodan Milosevic is, ebben nincs semmiféle különbség. Novakovic – aki az 1996–1997-es szerbiai diáktüntetéseken is részt vett elsőéves egyetemistaként – szerint Milosevicéknek akkor szintén nem volt semmiféle bizonyítékuk arra, hogy a tüntetéseket Sorosék szervezik. A helyzet viszont ma annyiban különbözik, hogy a kilencvenes években még léteztek független televízió- és rádiócsatornák, ma azonban gyakorlatilag a teljes média a hatalmon lévő Szerb Haladó Párt szolgálatában áll, az olyan bulvártermékek pedig, mint az Informer és a Pink a hatalom igazi, piszkos arcát testesítik meg.

Novakovic szerint mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy mind a szerb, mind pedig a magyar kormánynak az a célja, hogy elnyomják a kritikai gondolkodást. A szakember úgy látja, a tüntetések is hasonlóan alakultak, így először a diákok kezdtek demonstrálni, majd a lakosság is melléjük állt. „Közös ezekben a tüntetésekben, hogy más polgárokat is mozgósítsanak, hogy keljenek fel a tekintélyelvű rezsim ellen, ami mind a szerbiai, mind pedig a magyar kormányt jellemzi” – fogalmazott a történész.

Kérdésünkre, hogy miért pont Soros Györggyel jöttek most elő Magyarországon és Szerbiában, Novakovic elmondta: Milosevic és Vucic propagandagépezete Sorost az „államellenes tevékenység” szinonimájává tette a kormányhű sajtón keresztül a lakosság tájékozatlan és képzetlen részének. Szerinte mindez annak a jele, hogy Vucic megijedt, hiszen semmi köze nincs a valóságnak ahhoz, hogy Soros áll a tüntetések mögött. Novakovic szerint Magyarország esetében szintén arról lehet szó, hogy a kormány fél a tüntetőktől, hiszen a CEU-t „Soros egyetemeként” említi a kormánypárti sajtó, a héten rendőrök hatoltak be egy tüntető lakásába, és szintén „külföldi bérencezik” a demonstrálókat.

 

2017. április 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!

Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >

Tovább

A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata

Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >

Tovább

Pásztor Bálint valljon színt!

A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >

Tovább

A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA

Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >

Tovább

Viszlát Ottó! Találkozunk!

1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >

Tovább

Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája

Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni.  Erre felálltam és >

Tovább

Nyilas Mihály bálozik

Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >

Tovább

KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN

Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >

Tovább

Szolidaritás és katarzis?

A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >

Tovább

Ha létezne egy igazi államférfi

Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >

Tovább

Hősök emlékét ünneplik a gyávák

Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >

Tovább

A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről

A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >

Tovább