Ma János, Teodor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Egy város, egy korszak, két hely
A volt Jugoszláviában, de az egész régióban a mi generációnk az, amely túl fiatal ahhoz, hogy emlékezzen a szocializmusbeli jólétre, és túl öreg ahhoz, hogy új lappal indítson, otthon vagy emigrációban. Rácz Krisztina (Autonómia):
Az estét a Zvonóban kezdtük, a Bricónál fejeztük. Mindkét hely erőszakos véget ért, mindkét hely Becskerek szimbóluma volt.
A nyár elején, negyed évszázados működés után bezárt a nagybecskereki Zeleno zvono (Zöld harang) nevű kultikus klub, koncertpódium, kávézó, közéleti eseményeknek teret adó helyszín. Sokunknak, akik (már) nem élünk Becskereken, ill. Zrexben, ahogy sokan nevezni szeretjük ezt a jobb sorsra érdemes Bega- (és nem Béga!) parti várost, váratlan és megdöbbentő volt a hír. Naivan azt hittük, hogy „otthon” minden ugyanúgy marad örökre, ahogyan volt, amikor elmentünk. Persze a kevés otthon maradt barát, ismerős már egy ideje tudni vélte, hogy problémák vannak a Zvono körül; utólag kiderült, hogy a város Gutónak, a tulajdonosnak fölmondta a bérleti szerződését.
Guto az az ember, aki sikeresen leküzdött egy általában halálos kimenetelű betegséget, akit a NATO-bombázások idején letartóztattak, és aki úgy megy végig a becskereki utcákon, hogy legalább húsz emberrel kezel le és vált néhány szót, de akinek nem sikerült megküzdenie a frissen fölújított és zöldetlenített városközpont szabályozásáért felelős városatyákkal.
A napokban a klub elsődleges helyszínén, a városközponton kívül eső Gradnulica negyedben, a szétlőtt épület udvarán, egy nyári zápor után, mintegy tucatnyi ember jelenlétében tartottak egy utolsó megemlékezést a helyről, amely az 1990-es évektől napjainkig egyfajta bázisa, törzshelye volt sok becskerekinek.
Szándékosan nem nevezem, mint sokan teszik, urbánus kultúrának azt, amit a Zvono képviselt, mert nem szeretem a kifejezést, nem gondolom, hogy egy városi kultúra bármivel nagyobb értéket hordozna, mint egy falusi – ha egyáltalán lehet ilyen kategóriákban gondolkodni –, de alternatívnak se nevezem, mert sokaknak, köztük nekem is, épp az, amit a Zvono nyújtott, volt a normális, a mainstream. Úgyhogy egyszerűen „sajátságos becskerekiség”-nek nevezem azt, amit Guto és csapata képviseltek, és teszik ma is, ha nem is a Zvonóban.
Ez a sajátságos becskerekiség jelenti az összetartozást, amit ma is érzek, ha zrenjaniniakkal találkozom bárhol a világban, azokat az élményeket és emlékeket, amelyeket, mi becskerekiek úgy hisszük, nem lehet máshol megélni: a Karađorđev parkban hajnalig ücsörögni, a Laser trafik előtt sörözni, a „kiflihídról” lógatni a lábunkat, a Zvonóban bulizni.
A Zvono fénykoráról és bezárásáról már mindenki elmondott mindent, amit el kellett és el lehetett mondani. Volt viszont még egy híres-hírhedt hely Becskereken, amely nem szétlőve lett, mint az első Zvono, hanem fölrobbantva, igaz, miután már bezárt. (Annak, aki nem ismeri a várost, úgy tűnhet, Zrenjaninban gengszterháborúk folynak, pedig „csak”, mint bárhol máshol, a helyi vendéglátóipari, üzleti és politikai maffia vívja szokásos harcait.) A helynek nem tudom, volt-e hivatalos neve, mindenki csak úgy mondta, „a Bricónál”, „megyünk a Bricóhoz”. A Brico bácsi volt a tulaj, a pincér, a lemezlovas.
A kocsma közepén egy kiszáradt fa állt, a falon bicikli lógott, a poharak sosem voltak rendesen elmosva, a bor savanyú volt. Gyakran kórusművek szóltak akár szombat este is, néha meg olyan zene, hogy mindenki táncolt – talán azért is, mert nem volt fűtés.
Amikor elért hozzám a hír, hogy ledózerelték a kocsma helyét, a barátaim is és én is hiába kerestünk fotókat, amelyek megörökítették a helyet: a Bricónál nem készültek fényképek.
A Brico és a Zvono egymás ellentétei voltak: a Zvono a kulturált, tartalmas szórakozás helye, míg a Bricónál kiengedhette mindenki magából az 1990-es évek őrületét. Sosem voltak egymás konkurenciái, még úgy sem, ha nagyjából ugyanazt a célközönséget szolgálták ki. Az estét a Zvonóban kezdtük, a Bricónál fejeztük. Mindkét hely erőszakos véget ért, mindkét hely a város szimbóluma volt. A városé, amely egyszerre túl közel és túl messze van Újvidéktől és Belgrádtól ahhoz, hogy ott maradjanak a fiatalok, amely egy filmes barátom szerint nagyszerű helyszín szomorkás, 1980-as éveket idéző filmekhez ipari épületei, monarchiabeli központja és szépia színű fényei miatt, egy másik ismerősöm szerint Tarr Béla-i hangulatot áraszt, egy harmadik szerint pedig egy nagyobb közösség számára álmodták, mint amennyien lakják. A városé, amely bármely vajdasági, volt jugoszláviai vagy kelet-közép európai szebb napokat is megért város lehetne.
Mindenki a saját ifjúságára emlékszik aranykorként, mindenki a „mai fiatalokra” panaszkodik, és sajnálkozik, hogy sosem lesz már semmi olyan, mint régen. Svetlana Boym szerint, aki az egyik első társadalomtudós, aki az emberi emlékezettel foglalkozott, a nosztalgia nem más, mint a mitikus visszatérés lehetetlenségének elgyászolása, egy elvarázsolt világ elveszítése miatt érzett fájdalom. Pont így fáj nekünk, becskereki Y-generációsoknak a Brico, majd a Zeleno zvono elvesztése.
A volt Jugoszláviában, de az egész régióban a mi generációnk az, amely túl fiatal ahhoz, hogy emlékezzen a szocializmusbeli jólétre, és túl öreg ahhoz, hogy új lappal indítson, otthon vagy emigrációban.
Nekünk aranykor maradtak az 1990-es évek, meg egy kicsi a 2000-es évek elejének reményéből és az utána következő, még nagyobb és azóta állandósult válságból. Nekünk maradt a Brico savanyú bora meg a koncertek a Zvonóban, amitől egy kicsit úgy éreztünk, hogy mi is a normális világhoz tartozunk. Ezt tették tönkre, akik szétlőtték az első Zeleno zvonót, akik miatt Brico elköltözött Tarašra a Tisza mellé, akik fölrobbantották a kocsmáját, és akik ellehetetlenítették a második Zvonót.
Ahogy nekünk az 1990-es évek jutottak, a mai tizen- és huszonévesek a 2000-es és a 2010-es évek után fognak nosztalgiázni. Becskereken és mindenhol máshol nekik is megvannak a maguk kultikus helyei, emberei. Guto azzal búcsúzott a klubtól, hogy a Zvono nincs többé, csináljanak a fiatalok valami újat. Hiszem, hogy minden rossz dolog ellenére, ami történt, a város, Guto és a többiek adtak annyit a mai fiataloknak, hogy van miből meríteniük, és fognak is. Ha nem is Becskereken, de sajátságos becskereki ihletettséggel.
Következő cikk: A világ legcsúnyább városa most: Szkopje
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SZEMBEN A MAGYAR KÖZÖSSÉG ÉRDEKEIVEL
Az adófizetők pénzéből eltartott Magyar Szó december 1-je és 25-e között 20 alkalommal jelent meg. Pásztor >
Az egyetemistáknak ismét igaza van
Nem szabadulok a gondolattól, hogy napjaink egyetemistáinak sokkal nagyobb akadályokkal kell megküzdeniük, mint nekünk. 68-ban az >
Sinkó dilemmái manapság is aktuálisak
A szélsőjobb erősödik, az európai politika egyre inkább jobboldali irányt vesz, ami nem jelentene veszélyt, ha >
„VÉRES A KEZETEK”!
Szerbiában az egyetemi hallgatók már öt egyetem 62 karát vették blokád alá. A támogatottságuk a lakosság >
A komplex nemzeti identitás „kísérleti egerei”
Könnyű azoknak, akik úgy védekeznek a másság ellen, hogy bezárkóznak az egyidentitású kuckóba. Azoknak a kozmopolitáknak >
Pásztor Bálint „egyeztetett” a sajtóval!?
A sok tárgyalás, „segítés” azt jelzi, hogy a VRTV is felsorakozik – méghozzá önként! – a >
A küszöb előtt várakoznak
Az „ártatlan nemzedék” egyelőre figyel és tanul. Van ideje. Készülnek a múlt elleni lázadásra? Vagy beletörődésre? >
A RENDSZER A VÉGÉT JÁRJA!
Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem működnek. Az ország egyre jobban sodródik a rendkívüli állapot >
A nemzeti identitásról…
Siránkozhatunk miatta, de gyümölcsözőbb lenne a korszellemre reflektáló életképesebb komplexebb identitás megformálása, amely nem rombolná a >
EZ A RENDSZER ELHASZNÁLÓDOTT!
Már minden értelmes ember érzi, tudja, hogy ez a rendszer elhasználódott. Az elégedetlenség egyre nagyobb méreteket >
Az Akadémia győzött!
Az akadémikusok nagy része elégedett volt, kisebbik része bölcsen hallgatott, s nagyon kevesen utasították el. Radomir >
A kormányhű celebek országa
A kilencvenes években az ellenzéki táborban az értelmiségiek vállalták a vezető szerepet, de a nacionalista táborban >