2025. április 3. csütörtök
Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Szociszex

Szerbhorváth György
Szerbhorváth György
Szociszex

„S miközben az NDK-ban tombolt a nudizmus, itt szinte tabunak számított, a magyar fiúk pedig az NDK-s lányokat kecerészték a Balatonon.” Szerbhorváth György (Librarius):

AZT MONDJÁK A GYAKORLOTT SZERKESZTŐK,

ha azt akarod, hogy egy cikkedet sokan olvassák el, vagyis ma ez leginkább a rákattintást jelenti, a címben okvetlen szerepeltesd a szex vagy a vér szavakat (illetve ami ezzel kapcsolatos: pornósztár, bűnöző, halál stb.) Nem tudom, hogy Tóth Eszter Zsófia és Murai András könyve, a Szex és szocializmus című (alcíme: avagy „hagyjuk a szexualitást a hanyatló nyugat ópiumának?) sikerkönyv lesz-e, de már a cím és a címlapkép megragadja az olvasót (ráadásul a szex szót nagyobb betűkkel szedték). Szóval, az én cikkem címe, a Szociszex is megtévesztő, hisz nem arról van szó, hogyan szexeltek a szocik a szocializmusban, hanem hogy mi is volt a Kádár-korszakban a témával. Egy biztos, a szocializmusban többet szexeltek, a magyarok is, mint ma (bár hogy ezt pont hogyan mérték meg és hasonlítják össze, nem tudom.) Egyfelől nem volt annyi tévéműsor, másfelől meg különösebb más élvezetforrás sem.

A KÖTET MÁR MEGJELENT

tanulmányok és cikkek sorozata, de szinte a teljesség igényével térképezi fel azt az áporodott időszakot, amikor a fiatalok már tinédzserként megházasodtak, hátha szert tesznek egy lakásra, de legalább egy albérleti szobára, ahol egyedül lehetnek végre… Az efféle gyorsan megköttetett kapcsolatok, az alapvető szexuális ismeretek (és védekezés) nélkül, gyakran vezettek abortuszhoz, amit a hatalom hol nem engedett, hol elnézőbbé vált. Mert a korszak nagy kérdése, hogy fogy a magyar, úgyhogy tessék gyereket csinálni, ez a szocialista ember kötelessége is. Lassan pedig ijesztő mértékben nőni kezdett a válások száma is.

De a szerzők elemzik azt is, milyen diskurzusokat folytattak a lapok, például az Ifjúsági Magazin, mi számított tabunak, sőt bűnnek (mint a homoszexualitás), milyen avítt módon magyarázták a dolgot a szexológusok, a politikusok meg főleg. Miként jelent meg a szex a filmekben, vagy éppen a prostitúció a Rákóczi téren. S miközben az NDK-ban tombolt a nudizmus, itt szinte tabunak számított, a magyar fiúk pedig az NDK-s lányokat kecerészték a Balatonon.

TULAJDONKÉPPEN NEM ISMERETLEN TÉMÁK EZEK,

és annak is rémlenek a sztorik valahonnan, ha még nem is élt akkor. Példának okáért, hogy mi lett az első szépségverseny (1985) győztesével, Molnár Csillával, aki öngyilkosságot követett el – az esetet több szempontból is tárgyalják a szerzők: hogyan jelent meg a médiában, miket mondtak „a közerkölcs védelmében”, milyen női szerepelvárások merültek fel. Mert korántsem egy szépségverseny áldozatáról volt csak szó, egy magányos esetről. A kérdéskör sokkal nagyobb – hisz Magyarországon 1945 után hatalmas viták folytak a népességfogyás kapcsán, és óhatatlanul felmerült ilyenkor, hol a nő helye: a gyárban vagy otthon. Sokan emlékeznek még a „kicsi vagy kocsi” dilemmára, ami már a hatvanas években is felmerült, tudniillik, hogy a karrier fontosabb lehet-e egy nő számára, mint a gyerek (vagyis hogy a család inkább az anyagi gyarapodás mellett dönt a gyerekvállalás helyett).

A kötet tehát igen komplex módon, sokoldalúan tárgyalja azt, amiről a kamaszok még vihogva beszélnek, a férfiak dicsekedve és magabiztosan, a nők pedig egymást közt nyilván sokszor panaszkodva (és még akad jónéhány verzió). És noha tudományos igényű a munka, kutatások alapján íródott, a szélesebb olvasóközönség sem fog csalódni. Ráadásul egész príma képanyagot is kapunk, de ne gondoljon senki valami perverzre.

2014. május 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!

Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >

Tovább

A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata

Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >

Tovább

Pásztor Bálint valljon színt!

A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >

Tovább

A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA

Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >

Tovább

Viszlát Ottó! Találkozunk!

1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >

Tovább

Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája

Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni.  Erre felálltam és >

Tovább

Nyilas Mihály bálozik

Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >

Tovább

KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN

Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >

Tovább

Szolidaritás és katarzis?

A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >

Tovább

Ha létezne egy igazi államférfi

Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >

Tovább

Hősök emlékét ünneplik a gyávák

Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >

Tovább

A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről

A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >

Tovább