Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
„Fehérek közt egy európait”
„Schöpflin Györgyről eddig semmi különöset nem gondoltam, mert minek, az ember nem gondol minden politikusról valamit, még ha fideszes is. Hisz egy fideszes is lehet jó szülő, kiváló sportoló, szakorvos vagy príma borász, ahogyan egy bűnözőnek is lehet oltári a humora. Schöpflin amúgy is Londonból települt haza, angol úriember, mondhatnánk, aki aztán rögvest áttelepült Brüsszelbe az Európai Parlamentbe, amely köztudottan politikustemető, de azért van ott lóvé és hatalom. Nem sok, de van, és különösen a tagjelölt országok pislognak oly sejtelmesen Brüsszelre, mint pártában maradt leány a falu bikájára. (Ez most pont olyan érthetetlen hasonlat volt, mint amilyen a tagjelölt államok politikusainak és lakosainak viszonya az EU-hoz.)
Cikkünk alanya egyébiránt amolyan Szerbia-felelős az EP-ben, így ő volt tavasszal a Szerbia-jelentés néppárti felelőse (hogy ez a pártos felelősség mit jelent, ne tőlem kérdezzék). A minap is Szerbiában járt, még a szocialista kormányfővel, Ivica Dačić-tyal is találkozott – de mivel az MTI nem számolt be erről (legalábbis nem találom a hírt a honlapjukon), nem tudom, hogyan tettek hitet az európai értékek mellett (mert biztos ezt tették), miközben a szerb miniszterelnök egyre inkább EU-ellenesebb, ha Kosovo kerül szóba, akárcsak Schöpflin főnöke. Vicces helyzet ez: külföldön megy az európázás, otthon meg az eu-anyázás. De mit is gondoljunk amúgy azokról az európai pártokról, amelyekre az anyjuk sem ismerne rá – íme, szintén szombati hír, hogy a volt szerb államfő, a választásokon megbukott Demokrata Párt lemondani nem hajlandó elnöke, Boris Tadić lett az Európai Szocialisták Pártjának egyik alelnöke. Ha tudnák ezt Szerbiában, hogy Tadić, illetve pártja szocialista, hát...
De vissza Schöpflinhez, aki interjút adott a Vajdasági Televízió magyar híradójának is Szerbia EU-csatlakozásának témakörében. Innen idéznék: „Sok minden mást is teljesítenie kell Szerbiának. Tehát nem elég, hogy csak a kosovói problémát oldja meg, hanem példának okáért a szervezett bűnözés, a korrupció, a sajtószabadság… Tehát az, hogy az államnak még mindig vannak különféle beavatkozási lehetőségei a sajtóba, ez azt mondja, hogy itt még komoly problémák vannak.”
Most hagyjuk azt, hogy Szerbia ugyan hogyan is tudná megoldani Kosovo helyzetét, ha lövése sincs már hozzá (mert az volt igen sok, szó szerint), ha az EU, az USA sem tudta tizenpár év alatt megoldani (és persze ez nem csak rajtuk múlik). S készséggel elismerem, nehéz egy 70 másodperces interjúban differenciáltan fogalmazni. De azért figyeljünk csak oda, mit kifogásol az EP egyik képviselője Szerbia kapcsán, mi az egyik feltétele a csatlakozásnak? Újra idézném:
„… a sajtószabadság… Tehát az, hogy az államnak még mindig vannak különféle beavatkozási lehetőségei a sajtóba, ez azt mondja, hogy itt még komoly problémák vannak.”
Igen, jól hallottuk, Schöpflin szerint komoly probléma az, ha az államnak különféle beavatkozási lehetőségei vannak a sajtóba. Vagyis ha vannak, akkor ott problémás a sajtószabadság is. És igen, mi magunk ezzel maximálisan egyezünk, Szerbiában súlyos gondok akadnak a média világában is, annak jó része közvetve a pártok kezében van, a maradék az államéban, de a legzavarosabb az, ahogyan az ún. tajkunok, azaz a ki tudja hogyan meggazdagodott üzletemberek birtokolják-manipulálják a sajtót.
Ám tegyük hozzá: néminemű szabályozást azért a médiavilágban is elfogadhatónak vélünk. Például, hogy a kurucinfó azért megjelenhessen, de ha mocskolódnak, akkor vállalják érte a felelősséget a bíróságon is, ne bújjanak el amcsi szerverek mögé. Szóval, az állam vonuljon a háttérbe, amennyire csak lehet.
Schöpflin ezen mondatával azonban lényegében egyet érthetünk, s biztosan ő is hozzáfűzött volna még ezt-azt, hogyan is képzeli el a média világát. De ha ez a mondat egy fideszes szájából Magyarországon hangzik el, dobunk egy hátast azonnal, nem hiszünk a fülünknek! Mert a magyar államnak ma nem hogy különféle, hanem igen komoly beavatkozási lehetőségei vannak a sajtóba, és ezt itt tovább nem is ragoznám. Annak ellenére, hogy tényleg, a Népszabi, az ÉS, a Magyar Narancs, az ATV nem lett betiltva, és a Klub Rádió is szól még, már ahol. Ippeg csak az állami cégek reklámoznak úgy, ahogyan, s épp csak fideszesnek mondható köröknek van médiabirodalmuk és így tovább.
Nem folytatnám, mert tudjuk jól, mi van. Csak annyit jegyeznénk meg, nagyon szép az, ha Schöpflin képviselő úr angol cilinderében és sétapálcájában a sajtószabadságért aggódik. De ne csak a balkáni, ámbár (József Attila-i értelemben vett) fehér Szerbiában tegye ezt európaiként, hanem menjen már haza, mármint a „fehér” Magyarországra, és ott is legyen ugyanekkora európai. Ott mondja el ugyanezt, ha meri, ha van benne civil (angol) kurázsi. Az lenne a szép, az európai.”
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >
A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata
Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >
Pásztor Bálint valljon színt!
A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >
A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA
Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >
Viszlát Ottó! Találkozunk!
1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >
Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája
Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni. Erre felálltam és >
Nyilas Mihály bálozik
Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >
KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN
Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >
Szolidaritás és katarzis?
A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >
Ha létezne egy igazi államférfi
Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >
Hősök emlékét ünneplik a gyávák
Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >
A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről
A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >