Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
Kézikönyv nőknek 1955-ből
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
Beatles (összes)
Valaki nem kis erőfeszítéssel összegyűjtötte a bogarak összes dalát, amit egyik kedves látogatónk küldött csokorba szedve. Íme, >
Apám tyúkja
A Rádiókabaré felvétele. >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Márai Sándor a „jobboldaliságról”
„Ahhoz, hogy Magyarország megint nemzet legyen, megbecsült család a világban, ki kell pusztítani egyfajta ember >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Magyar-roma nyelvi rokonság
Gyenge Rózsika úrhölgy fedezte fel azt az adaptációt a videómegosztón, amelyik egyértelműen igazolja a magyar és >
A Radetzky-induló hiteles története
Kínai történészek hitelt érdemlő dokumentumokkal igazolták, hogy Radetzky gróf (teljes nevén Johann Joseph Wenzel Graf Radetzky >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Via Kelebia
A másik élet
Bertók doktor rémesnek és felháborítónak nevezte Romics Miklós esetét. Még a saját keresztnevével sincs tisztában, mondta felháborodva.
Igazi írói téma, folytatta, s javasolta, hogy írjam meg.
Faggatni kezdtem, miről van szó. Erre előadta, hogy Miklós szülei ismert szőlősgazdák voltak egy szerémségi faluban. Csak az a baj, hogy korán eltávoztak. Miután a családfő 45 éves korában meghalt, az asszony vette kezébe a kormányt. Etelka találékony asszony volt, minőségesebb borszőlőt, borokat termelt, mint a férje.
Aztán három évre rá ő is jobb létre szenderült. Miklós akkor még a harmincat sem töltötte be. A felelőtlen fráter elhanyagolta a szőlőültetvényeket meg a pincegazdaságot, a bor rásavanyodott, s rövid időn belül tönkre ment. Erről írjon kedves barátom, oktatott ki a doktor erélyesen. Így megyünk tönkre, mi magyarok, kiáltott fel patetikusan. Egész nap a ház előtti kertben lazsál, ide-oda járkál, motyog valamit magában, ha ráköszönök, még a nevét sem tudja pontosan megmondani. Hol azt mondja, hogy Nikola, hol pedig azt, hogy Miklós. De azt is hebegve, többszöri sikertelen próbálkozás után dadogja el. Így herdálta el a mihaszna a szülői vagyont.
Talán nem érdekli a borászat, kockáztattam meg.
Bertók doktor szigorúan leintett. Szó sincs erről, folytatta. Megpróbáltam beszélni a fejével, mert sejtettem, hogy eszét vesztette a szerencsétlen. Nagy kínnal kinyögte, hogy azért adott túl a szőlőföldeken meg a házon, mert kezdi felejteni a szavakat. Ilyen őrülttel még nem találkoztam, dühöngött tovább Bertók úr.
Érdekelni kezdett a dolog.
Bertók doktor elmesélte, hogy jól ismeri a családot, több mint húsz éve náluk vásárolta a jobbnál jobb borokat. Azt sem titkolták el előtte, hogy Etelka megeskette a fiát, soha nem ad túl a szülőföldeken, a házon és a borospincén. Az anyja halála után azonban Miklós lezárta a pincét, nem törődött a kuncsaftokkal, és a ház előtt ücsörögve ismeretlen szavakat motyogott maga elé. A szomszédok is hüledezve mesélték, idegen szavak törtek fel a torkából, amiket senki sem értett. Nem voltak sem szerb, sem magyar szavak Csak a jó ég tudja, hogy miket beszélt össze vissza.
Bertók úr, szakítottam meg, nem emlékszik, hogy Miklós melyik nyelven beszélt az anyjával.
Bertók úr meghökkenve nézett rám. Igazán nem tudok visszaemlékezni. De bizonyára szerbül. Mert abban a szerémségi falucskában már nemigen beszéltek magyarul, válaszolta.
De talán arra emlékszik, hogy ön melyik nyelven kérte Etelkától a bort Bertók úr.
A férfi hüledezve mért végig.
Az régen volt, legyintett kelletlenül.
S most milyen nyelven szól Miklóshoz?
Természetesen magyarul, húzta ki magát elégedetten Bertók úr. Miért kérdi az író úr?
Csak úgy, válaszoltam eltűnődve.
Viszolyogva pillantottam Bertók úrra, aki csak a bor ízére emlékezik vissza, s nem tudja, hogy melyik nyelven kérte. Nem akar hallani a borzalmas időről, amelyben régen volt a tegnap. Azt sem tudja felfogni, hogy az a fiatalember nem is Nikola már, és nem is Miklós. Valami egészen más! Azon töprengtem, hogy róla kellene megírnom azt a rémes, és felháborító történetet. Róla, aki soha sem tudja megérteni azt, amit a boldogtalan Miklós megtanult. Róla, aki pöffeszkedve vesztette el az emlékezetét. De ahhoz talán el kellene sajátítanom Miklós nyelvét. Amit senki sem ért. Számára nem maradt más hátra, minthogy az anyját siratva kóborogva keresse a nyelvet, amire senki sem emlékszik. Torkából ismeretlen szavak törnek fel, megszenvedi az emlékezet nyelvét, amit Bertók úr tökéletesen felfelejtett. Keresi a kapaszkodó legutolsó nyelvbe, mely nélkül nincs élet.
Következő cikk: A videómegosztók néhány emlékezetes pillanata
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata
Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Pásztor Bálint valljon színt!
A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA
Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >
Viszlát Ottó! Találkozunk!
1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >