Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
Kézikönyv nőknek 1955-ből
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből: >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
Beatles (összes)
Valaki nem kis erőfeszítéssel összegyűjtötte a bogarak összes dalát, amit egyik kedves látogatónk küldött csokorba szedve. Íme, >
Apám tyúkja
A Rádiókabaré felvétele. >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Márai Sándor a „jobboldaliságról”
„Ahhoz, hogy Magyarország megint nemzet legyen, megbecsült család a világban, ki kell pusztítani egyfajta ember >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Magyar-roma nyelvi rokonság
Gyenge Rózsika úrhölgy fedezte fel azt az adaptációt a videómegosztón, amelyik egyértelműen igazolja a magyar és >
A Radetzky-induló hiteles története
Kínai történészek hitelt érdemlő dokumentumokkal igazolták, hogy Radetzky gróf (teljes nevén Johann Joseph Wenzel Graf Radetzky >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Via Kelebia
A törvénytisztelő
Takács Antal több mint tíz éve települt át Magyarországra. Új életet akart kezdeni. Részben sikerült is neki, bár mardosták a kételyek, amikor a magyarországi ügynöklistákról hallott és olvasott. Azzal hessegette el magától a nyomasztó gondolatokat, hogy ez nem az ő ügye. Csak akkor esett kétségbe, amikor azt olvasta az újságokban, hogy Szlovákiában is nyilvánosságra hozták az ügynöklistát. És magyarok is akadtak a névsoron. Úgy érezte, szorul a hurok a torka körül. Egész éjszaka nem hunyta le a szemét. A legközelebbi hétvégén beült a kocsiba, és hazalátogatott Bácskába.
Útközben azon töprengett, hogy 1991-ben, amikor áttelepült, a magyarországi magyarok még boldogok voltak, de később mindez mintha szertefoszlott volna. Pár év múlva csak akkor örültek, ha az ellenségükről kiderült, hogy besúgó. Az ellenség száma pedig rohamosan szaporodott. Takács Antalnak viszont az új hazában nem volt múltja, ami nagy előnyt jelentett számára. Egyre panaszolták el neki, hogy, megfigyelték őket, és sejtelmük szerint, a legjobb barátjuk volt a besúgó.
Ösztönösen kerülte e témát, ezért saját történetével hozakodott elő, amely arról szólt, hogyan menekült ki Szerbiából.
Részletesen ecsetelte, hogyan vette körül éjfélkor a katonarendőrség a házát, hogyan menekült el a kertek alatt. Bevágta magát a kocsiba, s pár óra múlva már Magyarországon volt. Hajszálon múlott az élete.
Addig ismételgette, hogy végül elhitte a történetet, amelyből egy szó sem volt igaz. A tartalékosok ugyan kaptak behívókat, de a katonai rendőrség nem hurcolta el őket katonának, hanem kitartóan tüntettek a városok főterein a háború ellen. Őt is csalogatta Torma Sanyi, az örökké izgága történelem tanár, de ő nem ment, mert törvénytisztelő emberként soha életében nem tiltakozott semmiféle hatalom ellen. Most sem fog, gondolta. Meg aztán izgága ember volt az a Sanyi, beszélt össze-vissza, egykor még Titót is sértegette. Őt is faggatták az illetékesek, mi a véleménye róla. Mit tehetett volna törvénytisztelő ember létére? Feltárta az igazat.
Aztán minden felbolydult. Szerbiában senki sem tisztelte a törvényt, és mindenki izgága lett. Eladta hát a házát, és egyik napról a másikra átköltözött Budapestre.
Miközben a kis ügynökökre pazaroljuk az időnket, addig Takács Antal példa értékűen megmutatta, hogy milyen az igazi magyar ember, mondta egyik kollégája, aki egy szép napon javasolta neki, hogy lépjen be a Fideszbe.
Köztünk a helyed, hogy példát mutass magyarságból, mondta.
Takács Antal habozott. Nem akart kockáztatni. Ha eddig elodázta, akkor jobb lenne kivárni az új választásokat. Majd csatlakozik a győztesekhez, latolgatta. Csakhogy a magyaroknál soha sem tudni, ki a győztes és ki a vesztes, mérgelődött, és elodázta a döntést.
– Tudod, nem akarok egyik oldalhoz sem tartozni – magyarázkodott.
– Ha nem tartozol egyik oldalhoz sem, akkor sehova sem tartozol, ezért soha sem leszel igazi hazafi – válaszolta a kolléga. – Neked most meg kell találnod a helyedet.
Látta, hogy nincs menekvés. Az illető ugyanis befolyásos ember volt. Mit tehetett? Rábólintott.
Hazafinak lenni rázós dolog, gondolta magában, amikor lefékezett nagybátyja háza előtt. Szerbiában is azt mondták neki, hogy legyen hazafi, vagyis tisztelje a törvényeket. Ezért csapkodnak most körülötte a villámok.
Meglátogatta régi barátait, rokonait, és óvatosan a történelem tanárról érdeklődött.
Szegény, szerencsétlen izgága ember, továbbra is ellenzéki. Nem változott egy cseppet sem. Szidja a hatalmat, úgy, mint régen. Most éppen sztrájkot szervez az iskolában. A rendőrfőnök szerint törvényellenesen, tájékoztatták a barátok. Takács Antal fellélegzett. Lám, neki volt igaza, mégis. Csak az bosszantotta, hogy mindig éppen a jó hazafiakon verik el a port.
Kommentek
Változatlanul szívesen olvasom Végel úr novelláit. Ilka vagyok a törvénytisztelő, aki sehova sem tartozik, ezért soha nem is leszek már igazi hazafi.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata
Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Pásztor Bálint valljon színt!
A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA
Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >
Viszlát Ottó! Találkozunk!
1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >