Ma Katalin, Liza névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Eluralkodik a káosz Szerbiában?!
Hatalomváltás előtti forrongások
Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem működnek, illetve a hatalmi szervek utasításait követik, a polgárok pedig egyre ingerültebbek. Minderről a Magyar Nemzeti Tanács és Vajdasági „Magyar” Szövetség mélyen hallgat és a Pásztor Press sem közölt semmit. A jelenlegi hatalom menesztése nélkül kétséges, hogy nyugalom lesz az országban.Bozóki Antal:
A törvénytelenség gyilkol.
Bezakonje ubija.
Gorčin Stojanović (Radar)
A „részben szabad” [Partly Free] országok közé sorolt, nem stabil Szerbiában „a legmagasabb szintű az autokrácia”.
2014 óta, amióta a Szerb Haladó Párt (SNS), a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) hatalmi koalíciója irányítja az országot, „drámaian visszaestek a politikai jogok és a polgári szabadságjogok”, az ország uniós csatlakozása pedig megrekedt.
Szinte mindennaposak az elégedetlenségek, tiltakozások, tüntetések, sztrájkok, útzárlatok és hídblokádok. Tiltakoznak vagy sztrájkolnak a földművesek, az egészségügyi dolgozók, a pedagógusok, az ügyvédek… A csaknem állandósult, stresszes események a lakosság nagy részének egészségét és lelki állapotát is megviselték.
Az újvidéki vasútállomás előtetőjének november elsejei leomlásakor történt tragédia, amelyben 15-en hunytak el és ketten súlyosan megsérültek, csak fokozta a polgároknak a jelenlegi hatalommal szembeni elégedetlenségét.
Az ellenzéki szervezetek és pártok azóta több tiltakozást is szerveztek. November 5-én este a kezdetben békésnek indult tiltakozás során, amelyet a vasútállomáson történt tragédia miatt szerveztek, az újvidéki városháza épületét megrongálták, mindenhova „Gyilkosok”, „Tolvajok” és „Véres kezek” feliratokat írtak vörös festékkel.
A tüntetést vezető ellenzék szerint az épületrongálást végzők „beépített elemek” voltak, olyan személyek, akiket a hatalom küldött a tüntetők közé megtévesztés és anarchiakeltés céljából, hogy azután legyen mire hivatkozni a letartóztatások során – közölte a sajtó.
A tiltakozás alatt és után (legalább) „kilenc embert”, köztük fiatal aktivistákat, polgárokat és képviselőket vettek őrizetbe, ami tovább fokozta az indulatokat és újabb tiltakozásokat váltott. A szabadon bocsátásukra november 22-ig 10 ezer aláírást adtak át az újvidéki Felsőügyészségen. (Az Euronews november 24-i (15 órai szerb nyelvű) híradója szerint „három személyt kiengedtek, de legalább még négyen fogságban vannak.)
A Sviće és a Stav szervezetek november 24-én 14 órától újabb tüntetést tartottak az újvidéki vasútállomásnál történt tragédia miatt.
A tüntetők „a valódi felelősök megnevezését és megbüntetését követelték, valamint Ivan Bjelić aktivista szabadon engedését, aki ötödmagával a kliszai börtönben van november 5-e óta, és semmit sem tudni ügyéről és arról sem, hogy hogy van”.
– A tüntetők séta közben mindenhol véres kéznyomokat hagytak az utakon, valamint nagy feliratokban azt írták több helyre: Gyilkosok. Magyar feliratok is kikerültek. Az összegyűlt tömeg kijelentette, addig nem távoznak az utcákról, míg Miloš Vučević kormányfő le nem mond a posztjáról – üzenték a közösségi médiában.
A Vajdasági Ügyvédi Kamara november 27-ére egynapos munkabeszüntetést jelentett be, mert „a végrehajtó hatalom régóta és szisztematikusan beleavatkozik az igazságszolgáltatás munkájába és drasztikusan csorbítja a bíróságok függetlenségét, az ügyészségek önállóságát, illetve a hatalom megosztásának egyensúlyát”.
Az tiltakozások nyomán az újvidéki Felsőügyészség november 23-án harmincnapos előzetes letartóztatást rendelt el Goran Vesić lemondott építésügyi miniszter és Nebojša Šurlan, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra volt igazgatója esetében. Jelena Tanasković megbízott igazgatót, valamint Anita Dimovski miniszterhelyettest pedig házi őrizetbe helyezték. Összesen 21 gyanúsított közül 13-an a vasútállomáson történt tragédia miatt vannak előzetes letartóztatásban.
Az ellenzék az újvidéki képviselő-testületben követelést adott át Milan Đurić polgármester leváltására, mivel „politikailag felelősnek tarja” a városi vasútállomáson történt súlyos tragédia miatt.
Azt üzenték, hogy „a város polgármesterének a tragédia utáni első napon magára kellett volna vállalnia a felelősséget”, és megismételték a követelést, hogy Miloš Vučević miniszterelnök – aki 2012-től 2022-ig a város polgármestere volt – mondjon le. Hangsúlyozták, hogy „ettől a két követeléstől nem állnak el”. (November 15-én 71 képviselő a szerb parlament elé terjesztette a Miloš Vučević szerb miniszterelnök elleni bizalmatlansági szavazásra vonatkozó javaslatot.)
Az ellenzék közös sajtókonferenciáján megismételték, hogy „a gőg és a korrupció a munkálatok minőségét és szakmai kivitelezését mellőzik, és hogy kérdés, mennyi megbízhatatlan előtető van még Szerbia-szerte”.
A Szerbia Új Arca [Novo lice Srbije] párt szabadkai bizottsága közölte, hogy „az új vasúti infrastruktúra keretében a városban felépített egyetlen létesítménynek sincs használati engedélye, és hogy ezt megerősítették a közérdekű információhoz való hozzáférési kérelmükre”.
– Ezeket az engedélyeket állítólag akkor adják ki, amikor minden munkálatot befejeznek, a forgalom időközben a létesítmények biztonságosságáról szóló garancia nélkül bonyolódik – áll a párt közleményében. A párt azt állítja, hogy „sérült a polgároknak és a gyermekeiknek a biztonsága”.
A közleményben „kifejezik abbéli gyanújukat, hogy biztonságos lenne a gyorsvasút aluljárója alatt átmenni, vagy a felüljáróján áthaladni, amelyeket a politikusok ünnepélyesen átadtak a forgalomnak, habár a tesztelési munkálatokat még nem fejezték be”.
– A közleményben az is áll, hogy az építkezési munkálatokat gyakran a titok leple alatt végzik, a szerződések a nyilvánosság számára nem hozzáférhetőek, az építkezési helyeken nem láthatók az alapvető információk, mint például a látványterv, tervezők, ellenőrző szervek, vagy a munkálatok befejezésének ideje és az érvényes engedélyek – írja a Danas belgrádi napilap.
Ivana Čukić építészmérnök és várostervező, a Radar nevű belgrádi hetilapnak nyilatkozta, hogy „az építkezési munka, amelyik rombolással és az emberek megkötözésével kezdődött, nem vezethet sehová csak a tragédiába. Az előtető leomlása nem elszigetelt incidens, hanem a rendszer, az intézmények megsemmisítésnek és a felelősség teljes hiányának a sokéves következménye. (Aleksandar) Vučić nyilatkozata, miszerint a használati engedélyek »nem szükségesek« még jobban aláásta a törvény tekintélyét, de az emberi méltóságot is”.
– Az előtető nem esett le csak úgy, a gőg és a rendszer miatt esett le, amelyik értelmetlenné tette a tudást, a törvényességet és a felelősséget – tette hozzá Ivana Čukić.
Aleksandar Vučić az országban kialakult kaotikus helyzetért való felelősségét egyre többen nyilvánosan felvetik a sajtóban is, az államelnöki tisztség ellátására alkalmatlannak ítélik, első számú felelősnek nevezik.
A Mozgalom a Szerb Királyság Megújításáért [Pokret obnove Kraljevine Srbije – POKS] elítélte a szerb elnök „gyűlöletbeszédét” és a nyilatkozatát, miszerint „az ellenzékiek a letartóztatásukkor visítottak, mint a disznók”.
– Emlékeztetem az elnököt, hogy Nicolae Ceaușescu román diktátor is egy pillanatban az egész ország ura volt, alatta volt a katonaság, a rendőrség, az ügyészség, a bíróságok, minden média, a másik pillanatba visított, mint a disznó, amikor a nép letartóztatta és igazságot szolgáltatott – nyilatkozta Dušan Radosavljević, a POKS alelnöke, emlékeztetve a közmondásra, miszerint „a botnak két vége van”.
Aleksandar Vučić szerb elnök „nagyon igyekszik úgy viselkedni, mintha minden normális lenne, és hogy az élet megy tovább, a megszokott dolgokat teszi. Siniša Mali miniszterrel pljeskavicát (roston sült húslepény) evett az EXPO építőhelyén, a televíziókon vendégeskedik és a saját népszerűségi mutatóját kommenteli. Mert nem hiába mondja a szerb közmondás: a legnehezebb időkben a legfontosabb megőrizni a politikai népszerűséget”.
November 24-én Vučić az Instragramon értékelte: „a felelőtlen politikusok nem titkolt kívánsága, hogy polgárháborút váltsanak ki az országban, de nem lesz kivel háborúzniuk”. A polgárok haragja az újvidéki tragédia után az alkalmatlansággal, korrumpáltsággal, sőt bitorlással is vádolt ellenzék felé is terjed, hogy a (biztonsági – B. A.) szolgálat befolyása alatt van. Annak az elvnek az alapján, miszerint „mindenkinek vissza kell vonulni, hogy újak jöhessenek” – írja a belgrádi Radar hetilap.
Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem működnek, illetve a hatalmi szervek utasításait követik, a polgárok pedig egyre ingerültebbek.
Minderről a Magyar Nemzeti Tanács és Vajdasági „Magyar” Szövetség mélyen hallgat és a Pásztor Press sem közölt semmit.
A jelenlegi hatalom menesztése nélkül kétséges, hogy nyugalom lesz az országban.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hatalomváltás előtti forrongások
Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >