Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Szerbia távol a politikai stabilitástól!
Választási vizsgálat nem lesz, „amennyiben az ellenzék most elhallgat”
– Hogy sor kerül-e az Európai Unió közvetítésére, egyfajta tesztet jelent arról, hogy Európának valójában és mennyire érdeke a demokrácia Szerbiában. Mert bizonyos, hogy Szerbiában olyan mértékű választási szabálytalanságok voltak, és ezt éppen az európai megfigyelő küldöttségek erősítették meg, amelyek kétségessé teszik a hatalom legitimitását, amely ezek alapján jön létre – írja Jovica Đ. Todorović ügyvéd, a RIK állandó összetételének tagja a Danasban. Amennyiben az ellenzék mégis beletörődik a választási eredményekbe és elfogadja a mandátumokat, arra lehet számítani, hogy Szerbiában tovább erősödik az önkényuralom, ami aztán újabb – még tömegesebb – ellenálláshoz vezethet. Ördögi kör! Megnyugvás az országban csak egy demokratikus fordulat után várható! Bozóki Antal:
A december 17-én Szerbiában megtartott rendkívüli köztársasági és tartományi parlamenti, 65 helyi önkormányzati és a belgrádi választások után – a megállapított szabálytalanságok, vagy az miatt, hogy a szavazás eredményét nem lehetett megállapítani – december 30-án 35, majd január 2-án újabb 8 helyen újra voksolniuk kellett a polgároknak.
A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) január 4. adatai szerint, a rendkívüli köztársasági parlamenti választásokon a 6.500.666 választópolgár közül 3.820.746 szavazott, vagyis a szavazók 58,77% százaléka.
Eredményhirdetés
A végleges adatok értelmében a választásokat a Szerbia nem állhat meg [Srbija ne sme da stane – Szerb Haladó Párt/SNS/SZHP] lista nyerte meg. Összességében 1.783.701 szavazatot kapott (46,75%, ami 127 mandátumot jelent a 250-ből).
Az SNS-t az ellenzéki Szerbia az erőszak ellen [Srbija protiv nasilja] nevű tömörülés követi 902.450 szavazattal (23.66% – 65). A Szerbiai Szocialista Párt (SPS) Ivica Dačić – Szerbia miniszterelnöke [Ivica Dačić – premijer Srbije] lista 249.916 (6,55% – 18), a NADA za Srbiju [Szerbia Reménye] koalíció 191.431 (5,02% – 13), Branimir Nestorović Mi – a nép hangja [Mi – glas iz naroda] listája 178.830 voksot kapott (4,69% – 13).
A választásokon 18 lista vett részt, de csak ez az ö lista haladta meg a három százalékos parlamentbe jutási küszöböt. További öt nemzeti közösségi (kisebbségi) lista is bejutott a köztársasági parlamentbe, mivel ezek esetében a megszerzett szavazatok számát 35 százalékkal növelik.
A VMSZ az SZHP fiókszervezete
Nemzeti közösségi alapon az egyedüli magyar előjelű pártként induló Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ) listája a köztársasági parlamenti választáson 64.747 szavazatot szerzett, ami az összes szavazat 1,7 százaléka. Ezt is a magyar kormány hihetetlen méretű anyagi-szakmai támogatása és propagandája, a vajdasági magyar médiatér feletti uralma, a szavazók ellenőrzése, zaklatása és mindenféle nyomásgyakorlás által.
A párt hat képviselői mandátumhoz juthat, ami eggyel több, mint az előző (2022. április 3-ai) választásokon, amikor – a szavazók 58,60 százalékos részvétele mellett – 60.313 szavazatot, vagyis a szavazatok 1,5 százalékát szerezte meg).
Ennek azonban gyakorlatilag szinte semmilyen jelentősége nincsen, mivel a VMSZ a néhai Pásztor István pártelnök vezetésével úgyszólván az SZHP fiókszervezetévé vált, a „magyar hangja” lett.
A VMSZ-re leadott mostani szavazatok talán a vajdasági magyarság egyharmadának a voksát jelentik, ami úgyszintén nem jogosítja fel a pártot a teljes közösség képviseletére.
Nemzeti kisebbségi pártként a parlamentbe jutott az Usame Zukorlić – Igazságosság és Megbékélés Pártja – Sandžaki bosnyákok és Tomislav Žigmanov – Együtt az igazságosságért – Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége elnevezésű (0,76% – 3), az SDA Sandžak – dr. Sulejman Ugljanin (0,57% – 2), Az albánok politikai harca folytatódik – Shaip Kamberi vezette lista (4,69% – 2), valamint az Orosz Párt – (0,3% – 1).
A választási jogszabályok értelmében a végleges eredmények kihirdetését követően 30 nap áll rendelkezésre, hogy megalakuljon a szerb parlament, a képviselők eskütétele után pedig 90 nap van arra, hogy a kormány is megalakuljon.
Politikai csend
A választások után Szerbiában most viszonylagos politikai csend van, előbb az újévi, most pedig az ortodox karácsony (január 7-8.) és az újévi (14.) ünnepek miatt. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy a tömegeknek a választási szabálytalanságok, a „jól szervezett választási lopás”, „a soha nem látott választási csalás”, valamint a „szavazók költöztetése” miatti elégedetlensége csillapodott, még kevésbé, hogy megszűnt volna.
Az ellenzéki szervezetek tiltakozása december 18-ától 30-áig napi szinten folyamatos volt. Marinika Tepić és néhány ellenzéki képviselő (december 18-ától) éhségsztrájkot folytatott. Azt üzenték, hogy „ezeket a választásokat meg kell semmisíteni”.
A ProGlas [Szavazatért] nevű ellenzéki polgári kezdeményezés december 30-ai belgrádi „össznépi gyűlésén” „az emberek ezrei követelte a két héttel korábbi szavazások megsemmisítését”. A tiltakozók a hatalomnak azt üzenték, hogy „nem fogadják el” a választási eredményeket, piros lapot mutattak, skandálták, hogy „tolvajok” és a transzparensekre is ez a szó volt írva.
– A tiltakozások folytatásáról még nem született döntés. Az elkövetkező időszakban Szerbia- szerte különböző, nem tipikus tevékenységet fogunk folytatni. A célunk az, hogy motiváljuk a fiatalokat. Ezeket a tevékenységet január 10-e után kezdjük, amikor döntést hozunk, hogy mikor szervezzük meg a következő tiltakozást Belgrádban – mondta Nikola Ristić a Danas belgrádi napilapnak, aki az említett tiltakozás és az egyetemi hallgatók huszonnégy órás tiltakozásának egyik szervezője volt, melynek során a főváros közútjait zárták le.
„A nép szava Isten szava”
Aleksandar Vučić szerb elnök december 27-én azt mondta, „nem fél az ellenzéktől és a tiltakozásuktól, sem a megfigyelők kitalált és megbeszélt jelentésétől, akik azt állítják, hogy hatalmas szabálytalanságok voltak”.
– Nem fog ez nekik sikerülni, nem engedjük meg nekik, hogy ellopják a nép akaratát. Vox populi, vox Dei, vagyis a nép szava Isten szava – üzente Vučić.
A Köztársasági Választási Bizottságnak (RIK) be kell fejeznie a munkát és ki kell hirdetnie az eredményeket, mondta Vučić. – Január folyamán megalakítjuk a képviselőházat és ennyi. Nem vitás itt semmi, nincs valami nagy filozófia sem – tette hozzá.
Január 2-án ezt az álláspontját azzal egészítette ki, hogy a választási csalás miatt „nem lesz semmiféle nemzetközi vizsgálat”[15]. – Gonzálezt meg a többit felejtsék el” – mondta a szerb elnök. (Slobodan Milošević néhai szerb elnök 1996-ban meghívta az EBESZ-t, állapítsa meg, hogy ki győzött a választásokon, ezután érkezett Felipe González akkori spanyol miniszterelnök és csapata Szerbiába.)
Vučić még olyan hurráoptimista nyilatkozatokkal is próbálta a maga oldalára állítani a tiltakozókat, hogy „az emberek jobban élnek, többet autóznak, kiszélesítjük az autópályát”, stb.
Bizonyított választási lopás
Dragan Đilas Szabadság és Igazság(osság) Párt (SSP) alelnöke szerint „lényegtelen, mit mond, vagyis hazudik Vučić. A (választási – B.A.) lopás bizonyított, a nagyszámú szervezetnek és személyeknek köszönve, akik egységes frontos alakítottak ebben a küzdelemben”.
Borko Stefanović, a párt alelnöke Aleksandar Vučić szavait „értelmetlenségnek” nevezte.
Értékelése szerint, Vučić a választási folyamat szabályosságára vonatkozó nyilatkozataival „a választóinak azt próbálja mondani, hogy minden rendben van”, pedig „tudatában van annak, hogy a nemzetközi közösségből nyomás érkezik, ami „arra alapul, hogy a hatalom nem teljesítette a nemzetközi testületeknek a választásokkal kapcsolatos egyetlen ajánlását sem”.
– Aminek most a tanúi vagyunk, a hatalom csúcsáról érkező nyilatkozatok valójában kísérlet arra, hogy a saját választóiknak megmutassák, minden rendben van, hogy soha nem volt ’tisztább a győzelem’ és hasonlók, mind értelmetlenek és a lényeg teljes eltévesztését jelentik – nyilatkozta Stefanović az N1 televíziónak.
Radomir Lazović, Szerbia az erőszak ellen lista vezetője a kérdésre válaszolva, hogy „mi a következő lépés”, elmondta: „A tevékenységünk három dologra összpontosul: egy független nemzetközi bizottság megalakításának támogatására a választási lopások kivizsgálása és a normális választási feltételek megteremtése érdekében, az intézményes küzdelemre és az összes intézményhez való odafordulásra, valamint az utcákon való tiltakozásokkal és egyéb akciókkal való nyomásgyakorlásra”.
Szervezett választási migráció
A Danas napilap január 3-ai számának négyoldalas melléklete közli a Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA) elsődleges jelentését „a szavazók szervezett migrációjáról a december 17-ei választások előtt”.
– Fényképes és videó-nyilvántartás készült a Szerbia más régióiból és külföldről való szervezett migrációról. Azonosítva lettek a választók szervezett szállításának, az ellenőrzött szavazás és a szabálytalanságok esetei, amelyek a belgrádi szavazóhelyek 14 százaléka esetében a választók identitásával való manipulációra mutatnak. A polgárok tanúskodásai nem legális és nem legitim cselekményekre utalnak a hatalmi pártban (SNS), a községi közigazgatásokban és központi szinten, még a végrehajtó hatalom legfelsőbb szerveiben is – emeli ki a lap a mellékletből a címoldalán[26].
Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) is (december 18-án) „súlyos szabálytalanságokról számolt be, a közjavakkal való visszaélésről, arról, hogy a médiában Aleksandar Vučić dominált a kampány idején, negatív kampány folyt, amelynek a középpontjában a félelemkeltés állt”.
Az Európai Parlament képviselői és az az Egyesült Államok is „arra szólította fel az országot, hogy vizsgálják felül a nemzetközi felügyelők által említett rendellenességeket”.
Beavatkozási feltételek
Az Európai Unióból névtelenül nyilatkozóra hivatkozva a Danas közli, hogy a szerbiai választási szabálytalanságok miatt „a nemzetközi közösség csak három feltétel teljesülése esetén avatkozik be. Az első, hogy Aleksandar Vučić megkíséreli a belgrádi hatalmi szervek felállítását, úgy tesz, mintha a szabálytalanságok nem történtek volna meg. A második feltétel, hogy az ellenzék növelje az ellenállást, mert vizsgálat nem lesz, amennyiben az ellenzék most elhallgat. A Nyugat esetleges akciójának harmadik feltétele, „hogy az egész belgrádi helyzet nem funkcionális és legitimitás nélküli hatást kelt”. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy az ellenzék elutasítja a mandátumok elfogadását – mondta a Danasnak nyilatkozó EU-s. – A nemzetközi közösség akciójából nem lesz semmi, ha az ellenzék „csendes és megosztott lesz” – tette hozzá.
Olyan vélemények is vannak azonban, hogy a szerbiai változásokhoz „nincs meg a szükséges kritikus tömeg”, mivel „a belgrádi újévi rendezvényeken több ember gyűlt össze, mint a tiltakozásokon. Az emberek, érthetően, inkább vásárolnak és ünnepelnek, minthogy tiltakozzanak”. Ennek ellenére, „Szerbia mégis távol áll a politikai stabilitástól” – írja Safeta Biševac, a Danas kommentátora.
Ördögi kör
– Hogy sor kerül-e az Európai Unió közvetítésére, egyfajta tesztet jelent arról, hogy Európának valójában és mennyire érdeke a demokrácia Szerbiában. Mert bizonyos, hogy Szerbiában olyan mértékű választási szabálytalanságok voltak, és ezt éppen az európai megfigyelő küldöttségek erősítették meg, amelyek kétségessé teszik a hatalom legitimitását, amely ezek alapján jön létre – írja Jovica Đ. Todorović ügyvéd, a RIK állandó összetételének tagja a Danasban.
Amennyiben az ellenzék mégis beletörődik a választási eredményekbe és elfogadja a mandátumokat, arra lehet számítani, hogy Szerbiában tovább erősödik az önkényuralom, ami aztán újabb – még tömegesebb – ellenálláshoz vezethet. Ördögi kör! Megnyugvás az országban csak egy demokratikus fordulat után várható!
Következő cikk: Netanjahu napjai meg vannak számlálva
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >