Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
(Utolsó) esély a váltásra?
„Hogyan tovább” magyar közösség?
A magyar közösség számára és a választások demokratikussága szempontjából rendkívül fontos lenne a tárgyilagos tájékoztatás biztosítása. Ennek egyik alapfeltétele az MNT alapítású és a VMSZ-t mindenben kiszolgáló (lakáj)médiák főszerkesztőinek és igazgatóinak a posztjaikról való lemondása. Amennyiben ezek a követelések megvalósulnának, hozzá lehetne fognia a többi pontban felsorolt problémák megoldásához: az egyenlő/egyenletes regionális gazdasági és infrastrukturális fejlesztés megvalósításhoz, a pártalapú foglalkoztatás megszüntetéséhez, a (még)magyar többségű községek együttműködésének fejlesztéshez, a települési önkormányzatok rendszerének működtetéséhez és azok korábbi pénzügyi önállóságának megvalósításhoz, a részarányos foglalkoztatásra vonatkozó és a magyar nyelv hivatalos alkalmazását rendező jogszabályok maradéktalan és következetes alkalmazásához, a vajdasági/délvidéki magyar egyetem létrehozásához, valamint a migránspolitika radikális megváltoztatásához stb. Bozóki Antal:
Fejétől bűzlik a hal.
Közmondás
A „nem hivatalos” információk szerint Szerbiában december 17-én parlamenti és önkormányzati választásokra kerülhet sor.
Országszerte mondanak le a szerb haladópárti (SNS) polgármesterek. Lemondott eddig Kraljevo, Trstenik és Leskovac község elnöke, valamint Aleksandar Šapić Belgrád polgármestere is.
A Politika napilap nem hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy a lemondási „kezdeményezés a Szerb Haladó Párt (SNS) csúcsvezetésétől érkezett, az ok pedig állítólag a soron következő választások, ezért valószínűleg hasonló forgatókönyv alapján minden polgármester, illetve községi elnök, aki a hatalmi koalíció tagja, le fog mondani”.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) Elnöksége szeptember 26-án – mintha megérezte volna a rendkívüli választások kiírását – nyilvánosságra hozta a Mit kíván a délvidéki/vajdasági magyar közösség? Hogyan tovább 184.000-en? című álláspontját (talán az 1848-as kiáltványt idézve, a továbbiakban: Felhívás) a délvidéki magyarság jelenlegi helyzetéről és jövőjéről.
A választási programnak is beillő Felhívás hosszabb idő után az első dokumentum, amely nem csak elemzi az itteni magyar közösség „destruktív helyzetét”, de „a tavalyi népszámlálás lesújtó adatai okán a szerbiai nemzeti kisebbségi politizálás és érdekképviselet újragondolását sürgeti” és távlatokat is nyit az itthon maradásra, valamint a fejlődésre.
A dokumentum a párt hivatalos oldalán, a Facebooon – ahol eddig kivétel nélkül lájkolták (79-en) –, a Szabad Magyar Szó, a Délhír portál[10] és e sorok írójának közösségi oldalán olvasható.
Az itteni magyar politizálás szempontjából mérföldkőnek is nevezhető VMDK-dokumentum 12 pontba foglalja azokat a „szempontokat és intézkedéseket”, amelyeket a közösségre nézve „kiemelten fontosnak tart a megmaradása, valamint fejlődése érdekében”.
A jelenlegi helyzetből való kiút szempontjából a VMDK az első helyen „a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) köztársasági, tartományi és helyi önkormányzati képviselőinek azonnali lemondását” követeli – „az irántuk való bizalom megszűnése/megvonása alapján” – „és vezető tisztségviselőinek a közéletből való tartós távozását sürgeti”.
Tény és való, hogy a VMSZ vezetői és képviselői nem a vajdasági magyar közösség, hanem – a hatalom megtartása és a személyes gazdagodás érdekében – a Pásztor-Lovas Kft. és egy szűk pártoligarcha-réteg érdekeit képviselik. Számos bizonyíték van erre. Az eddigi vezetőknek ezért erkölcsi kötelességük lenne most a közéletből való távozás! Vagy arra várnak, hogy a biológia oldja meg ezt a problémát is, miközben a közösség teljesen leépül!?
A VMDK a Felhívás második pontjában „az egypárti (VMSZ-es) Magyar Nemzeti Tanács (MNT) feloszlatását és új választások mielőbbi kiírását, egy új összetételű, a vajdasági magyar közösség minden rétegét képviselő nemzeti tanács megválasztását” emeli ki, „a várható parlamenti választással azonos időpontban”.
A Hajnal Jenő és a Fremond Árpád által irányított MNT a VMSZ szerveként nem csak hogy megkerülte a magyar közösség érdemi kérdéseivel való foglakozást, hanem sokszor a közösség érdekeit gázolva szavazott, a VMSZ szavazatkidobó automatájaként működött. A tekintélyét vesztett MNT gyalázatos, sokszor botrányos megalkuvásaival jelentősen hozzájárult a vajdasági magyar közösség eróziójához, anyagi és szellemi leépüléséhez.
Fremond Árpád a lemondásával – a községi elnökökhöz hasonlóan – lehetővé tenné egy új összetételű nemzeti tanács megválasztását, amely aztán a közösség lényegi kérdéseinek megoldása felé fordulhatna. Kérdés azonban, hogy az MNT elnöke egyáltalán tisztában van-e ezzel és a felelősségével.
Ugyancsak fontos, hogy a dokumentum harmadik pontjában a VMDK támogatja „a szerbiai városokban több hónapja tüntető polgárok követeléseinek maradéktalan és mielőbbi teljes körű teljesítését”.
A Szerbiában kialakult válság megoldása és az Aleksandar Vučić – a magyarok vonatkozásában Pásztor István és élettársa, Lovas Ildikó nevéhez fűződő – önkényuralmi rendszer lebontása csak a szerb ellenzéki pártoknak a választásokon való győzelmével válhat lehetségessé.
A negyedik pontban a VMDK követeli „a sajtó szabadságának, függetlenségének és pártatlanságának biztosítását, a demokratikus választási előfeltételek megteremtését”.
– A Magyar Nemzeti Tanács „alapította” és a közpénzekből eltartott lapok egypárti/családi szócsővé váltak – írja a Felhívás bevezetőjében.
Az itteni magyar „médiasötétséget” tanúsítja, hogy az MNT „alapította” és a közpénzekből eltartott média (Magyar Szó, Pannon RTV) a Felhívást eddig még kivonatosan sem említette, vagyis elhallgatta. Azon sem kell csodálkozni, hogy ezt a fontos dokumentumot nem közölte a magyarországi pénzekből „támogatott” Vajdaság Ma, de azon viszont igen, hogy a többnyire tárgyilagosságra törekvő VRTV sem számolt be róla. Ez is mutatja, hogy mennyire érdekli őket a közösség sorsa, és a tárgyilagos tájékoztatás.
A magyar közösség számára és a választások demokratikussága szempontjából rendkívül fontos lenne a tárgyilagos tájékoztatás biztosítása. Ennek egyik alapfeltétele az MNT alapítású és a VMSZ-t mindenben kiszolgáló (lakáj)médiák főszerkesztőinek és igazgatóinak a posztjaikról való lemondása.
Amennyiben ezek a követelések megvalósulnának, hozzá lehetne fognia a többi pontban felsorolt problémák megoldásához: az egyenlő/egyenletes regionális gazdasági és infrastrukturális fejlesztés megvalósításhoz, a pártalapú foglalkoztatás megszüntetéséhez, a (még)magyar többségű községek együttműködésének fejlesztéshez, a települési önkormányzatok rendszerének működtetéséhez és azok korábbi pénzügyi önállóságának megvalósításhoz, a részarányos foglalkoztatásra vonatkozó és a magyar nyelv hivatalos alkalmazását rendező jogszabályok maradéktalan és következetes alkalmazásához, a vajdasági/délvidéki magyar egyetem létrehozásához, valamint a migránspolitika radikális megváltoztatásához, stb.
Mai hír, hogy Vajdaságban „módosítanák a választásokról szóló szabályzatot”.
– A módosítási javaslat értelmében csökkentenék a szükséges aláírások számát, amelyek a választásokon való induláshoz szükségesek, meghosszabbítják a lista átadási idejét is, 15-ről 20 napra, valamint megtiltják a civil szervezetek és a politikai pártok koalícióra lépését is. Az új szabályok szerint a tartományi képviselőknek Vajdaságban kell lakhellyel rendelkezniük, a listavezetőkre azonban ez az elvárás nem vonatkozik.
A civileknek külön listát kell állítaniuk, vagy pedig valamelyik politikai párt listáján kell indulniuk. A választási küszöb nem változik, a többi módosítás pedig technikai jellegű. A javaslatról – amit a VMSZ is támogatott – október 4-én vitáznak a (tartományi – B.A.) képviselők – írja az SZMSZ.
A decemberben lehetséges választások vészesen közelednek. A VMDK-nak most azonnal el kellene kezdenie a választási kampányt és mozgósítania minden szervezetet és személyt, akinek érdeke a vajdasági magyar közösség megmaradása, itt maradása és fejlődése.
Következő cikk: A Nyugat Szerbiára fogad, ezt a szomszédjainak kell megfizetni
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >
„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!
“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >