Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Megkísérelni a váltást!
Összefog-e a VMDK és az MM?
A magyar közösségnek nincsen sem lehetősége, sem ideje egy újabb választási bojkottra, mivel az csak a közösség további kizárását jelentené a döntéshozatali folyamatokból, az elvándorlást pedig serkentené! Ezért nyilvánvaló, hogy a VMDK-nak és MM-nak ismét össze kell fogni a VMSZ-el szemben, új lehetőséget kínálva a választóknak az előrehozott választásokon. Az idő sürget, a felelősség pedig nagy! Bozóki Antal:
Az ezermérföldes utazás is egyetlen apró lépéssel kezdődik.
Kínai mondás
Csonka Áron, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) elnöke február 8-án a Facebook oldalán kinyilvánította: „Nincsen együttműködés azokkal, akik a SNS (Szerb Haladó Párt – B. A.) szekerét tolják, vagy a SNS gyűjtötte nekik az aláírásokat”.
???? Tisztázzuk: nincsen együttműködés azokkal akik a SNS szekerét tolják vagy a SNS gyűjtötte össze nekik az aláírásokat ????
Csonka – politikusi módon – nyíltan nem mondta ki ugyan, hogy kire/kikre gondolt, de mindkét minősítésből arra a következtetésre lehet jutni, hogy a Vajdasági Magyar Szövetségre (VMSZ).
A „szekértolás” vélhetően arra vonatkozik, hogy a VMSZ hatalmi szövetségben van a SNS-vel, vagyis annak a szekerét tolja, ami nyilvánvaló is, az „aláírásgyűjtés” pedig bizonyára a 2020. évi választásokkal kapcsolatos visszaélésekre.
A VMDK elnöke – ugyancsak a weboldalán olvasható – február 12-ei bejegyzésében közölte, hogy „az Egyesült Szerbiai Ellenzék közös platformmal készül a hatalom és az ellenzék közötti márciusban várható tárgyalásokra. A választásokon való indulás egyenlő feltételeit szavatoló platform kidolgozásában a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is részt vett”.
– Amennyiben a választási feltételekről szóló tárgyalásokon nem sikerül megállapodásra jutni, az ellenzék valószínűleg ismét bojkottálni fogja a választásokat – mondta Csonka Áron két nappal korábban az óbecsei sajtótájékoztatóján.
A VMDK és a VMSZ utai köztudottan már huzamosabb ideje különváltak. A két pártnak a belpolitikai helyzet megítéléséhez és a magyar közösség kollektív jogaikért folytatott küzdelemhez való viszonyulása alapján ez érthető is. A VMSZ a hatalmat gyakorló (párt)szövetség tagja, a VMDK pedig ellenzékből politizál.
Csonka bejegyzéséből azt is megtudjuk, hogy a VMDK részt vett a 2022 tavaszára bejelentett előrehozott választások feltételeinek a megfogalmazásában. Ezt megelőzően, 2020. augusztus 11-én, a párt részt vett a Szerbiai Egyesült Ellenzék nevű tömörülés megalakításában is. Mindebből logikusan következett a VMSZ-el való együttműködés kizárása is.
Sövény Ferenc, a Magyar Mozgalom (MM) új elnöke, a Tóth Imrének adott interjújában, a VMSZ-el való esetleges együttműködésről a következőket mondta:
– Azzal nagyon nehéz együttműködni, aki a másikról még csak tudomást sem akar venni. Nemcsak a szervezetünkkel viselkednek úgy, mintha nem léteznénk, hanem mindazokkal a választópolgárokkal is, akik ráadásul lehet, hogy nem is mozgalmasok, csak éppen nem VMSZ-esek. Olyan mértékű a kiközösítés, hogy léteznek a VMSZ-esek, úgymond, ők a „magyarok”, és vannak a „többiek”. Ezzel nem tudunk egyetérteni, és a Vajdasági Magyar Szövetség jelenlegi vezető garnitúrája – éppúgy, mint a haladó párté is – alkalmatlan arra, hogy ezeken a bevett szokásokon változtasson. Nem azt mondom, hogy a VMSZ-ben nincsenek olyan emberek, akikkel egyszer majd ne lehetne együttműködni. Nagyon bízom a fiatalabb generációban – főleg azokban, akik nem családi-rokoni alapon ágyazódtak a pártba, hanem érdemeik szerint vannak ott, ahol –, hogy velük idővel majd lehet és kell is együttműködni! De biztos vagyok benne, hogy ez nem a közeljövőben fog megtörténni – hangoztatta Sövény.
A választásokkal kapcsolatban az MM elnökének az álláspontja, hogy „ahol csak tudnak, ott el is kell indulni!”
A VMDK-való együttműködésről az MM elnöke elmondta, hogy „egyelőre még nem vették fel a kapcsolatot, de nyitottak a párbeszédre, ahogyan korábban is voltak”.
A két ellenzéki párt, a VMDK, de a Magyar Mozgalom (MM) jelenlegi helyzete nem sok jóval kecsegtet – elsősorban az anyagi támogatások és a jobb logisztika hiánya, valamint a sajtóban való mellőzöttség miatt.
A nyomtatott sajtó (a Magyar Szó és a Hét Nap), de a Pannon RTV és a Szabadkai Magyar Rádió is – a véemeszes irányítás miatt – szinte elérhetetlen a két szervezet számára. Marad, tehát, az internet.
A VMDK honlapján az utolsó bejegyzés 2020. szeptember 16-i, az MM weboldalán pedig 2020. október 20-ai keltezésű.
Csonka Áron leginkább a Facebookon közölt jegyzetekben és sajtókonferenciákon, vagy sajtóközleményekben, Sövény Ferenc többnyire a YouTube-on, a Facebookon, ritkábban közleményekben foglal állást az időszerű politikai témákról.
Sövény oldalára a YouTube-on 476-an iratkoztak fel, a Facebook oldala pedig „1019 embernek tetszik”. Csonkát a Facebookon 1136 ember „követi”.
Az internetes kapcsolattartás a választópolgárokkal azonban, sajnos, nem elegendő, és főleg nem eredményes. A polgárok számára az internet sok esetben még nem elérhető, vagy éppen nem is érdekeltek a tájékoztatásnak ebben a formájában. Ez bizony mindkét szervezet számára komoly problémát jelenthet. Ezt csak a sajtónak a véemeszes irányítás alóli felszabadítása és az eredeti társadalmi szerepéhez való visszatérés oldhatja meg. Ez, egyébként, a választásokon való részvétel egyik feltétele is.
A hatalom békés úton való leváltásának egyedüli módja a választások. A politikai pártok létezésének apropója a hatalom megszerzése, illetve a hatalomban való részvétel. Amelyik párt nem képes részt venni a politikai küzdelemben, amihez a választások is tartoznak, annak a létezése idővel öncélúvá válik. Ilyen esetben a leghelyesebb, ha új vezetőséget választ, vagy feloszlatja magát.
A VMDK a Szövetség Szerbiáért és az Egyesült Szerbiai Ellenzéknek is a tagja. A sajtó „az ellenzéki platform a párbeszédhez” aláíró között említi a Magyar Mozgalmat (MM) is. Ez a tény is hozzájárulhat a két ellenzéki magyar párt összefogásához és egységes fellépéséhez a következő választásokon.
A közös választási részvételt illetően, a két szervezet közötti különbség, hogy míg Csonka nem zárja ki az újabb bojkottot sem, Sövény álláspontja, hogy „ahol csak tudnak, ott el is kell indulni!”
Csonkáék bojkottálták a 2018-as Magyar Nemzeti Tanácsi és a 2020. évi általános választásokat. Egy esetleges újabb, harmadik bojkott után a választópolgárok már bizonyára lemondanának róla és felmerülne a párt létezése indokoltságának a kérdése is.
A Magyar Mozgalom részt vett a legutóbbi nemzeti tanácsi választásokon és öt tanácsnoki helyet szerzett.
A két szervezet külön-külön fellépése a következő választásokon valószínűleg nem hozna átütő sikert, de meg kell kísérelni a váltást, mivel a VMSZ vezetősége – a felhalmozott politikai hibák miatt – képtelen a magyar közösség hatékony érdekképviseletére.
A VMDK és a MM elnöknek mielőbb tárgyalóasztalhoz kellene ülni és már most megbeszélni a teendőket, mivel az is lehetséges, hogy az előrehozott választásokat még ebben az évben megtartják. A szerb parlament ugyanis – nem csak ellenzéki vélemények szerint – „Vučić pártjának a helyi bizottsága” lett. Ez Szerbia külföldi megítélését is rontja. Az Al Jazeera Balkans, például, az országot egyenesen „Észak-Korea európai változatának nevezi”.
Szükség lenne már most megfogalmazni egy ellenzéki programot, amely távlatot nyitna, reményt keltene a megfogyatkozott magyar közösség számára a megmaradásban. Ez várják el tőlük a választópolgárok! A két szervezet egyébként a 2016. évi általános választásokon közösen lépett fel, aminek eredményeként egy-egy tartományi képviselőjük is lett.
A magyar közösségnek nincsen sem lehetősége, sem ideje egy újabb választási bojkottra, mivel az csak a közösség további kizárását jelentené a döntéshozatali folyamatokból, az elvándorlást pedig serkentené! Ezért nyilvánvaló, hogy a VMDK-nak és MM-nak ismét össze kell fogni a VMSZ-el szemben, új lehetőséget kínálva a választóknak az előrehozott választásokon.
Az idő sürget, a felelősség pedig nagy!
Következő cikk: Orbán fütyül a brüsszeli figyelmeztetésekre
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >