Ma Emma, Flóra, Virág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Elmulasztott alkalom az elhatárolódásra
Nem szolgálni, uralkodni akarnak!
Ez a találkozó volt Pásztornak az utolsó alkalom, hogy eltávolodjon, elhatárolja magát szerb elnök demokratikusnak nem nevezhető ingó rezsimjétől, amely ellen július 7. óta országszerte lázad a nép. Sorsát ezzel végérvényesen összekötötte a szerb elnökével. Bozóki Antal:
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) a hatalom része marad. Köztársasági, tartományi és önkormányzati szinten is folytatja az együttműködést a Szerb Haladó Párttal (SNP) – közölte Pásztor István a párt elnöke az Aleksandar Vučić szerb elnökkel az új kormány megalakításáról folytatott tanácskozás után.
Hogyan viszonyultak a kormányalakításhoz a többi nemzeti kisebbségi pártok, amelyek képviselői bejutottak a parlamentbe?
Vučić július 14-én az Albán Demokratikus Alternatíva – Egyesült völgy elnevezésű lista képviselőivel tárgyalt. A lista 3 mandátumot szerzett a 250 fős törvényhozásban.
Šaip Kamberi, a lista vezetője a konzultációt követően az N1 Televíziónak nyilatkozva elmondta, „az ő jelenlétük az új kormányban attól függ, hogy a kormány miként szeretne viszonyulni az albán közösség iránt az oktatást érintő kérdésekben és miként tekintenek erre a közösségre a gazdaság fejlődésében”.
Sulejman Ugljaninnal, a Sandžaki Demokratikus Akciópárt elnökével (3 mandátum), a szerb elnöknek ugyanezen a napon kellett volna tárgyalnia, ám Ugljanin „nem kívánt Aleksandar Vučićtyal beszélni”.
A párt közleményben indokolta meg a döntést, miszerint „a június 21-én megtartott választások nem zajlottak szabad, demokratikus és törvényes keretek között. Véleményük szerint a választásokat meg kell ismételni, ezért utasították vissza az államfő meghívását a kormányalakítást megelőző konzultációra. Kiemelték, ők még május 4-én tudatták az államfővel, hogy véleményük szerint a lakosság egészségének megóvása érdekében a leghamarabb szeptember 6-án lehetett volna sort keríteni a szavazásra”.
Muamer Zukorlić, a bosnyák SDA Szandzsák nevű párt (4 mandátum) vezetője a szerb elnökkel való találkozója után azt üzente, hogy „Szerbiának új kormányra és kormányfőre van szüksége, új energiával és hitelességgel”.
Pártjának az új kormányban való részvételével kapcsolatban, Zukorlić hangoztatta: „Vučićtynak megmondták, az új kormányban vagy komoly tényezők lesznek, és jelentős felelősséget vállalnak állami és intézményi szinten Szandzsák térségében, vagy nem vesznek részt a kormányban és ellenzékként lépnek fel”.
A VMSZ és a SZHP együttműködése – Pásztor szavai szerint – hat éve tart. A jelenlegi hatalomnak a VMSZ minden – köztársasági, tartományi és községi – szinten részese. Ez azt is jelenti, hogy felelőssége van a Szerbiában kialakult politikai, gazdasági stb. helyzetért.
Pásztor a találkozó után bejelentette, hogy pártja „része lesz Belgrádban a parlamenti többségnek, részt vállal a végrehajtó hatalomban, több minisztériumban is, államtitkári szinten”.
– Tartományi szinten, a megállapodás szerint, a Vajdasági Magyar Szövetség személyemmel fogja adni a parlament elkövetkező négy évében is az elnököt, és a VMSZ részt kíván vállalni a tartományi végrehajtó hatalomban, illetve együtt fogunk működni az önkormányzatokban is – közölte Pásztor a Vučićtyal való találkozó után.
Az önmagát „egy régebbi kor politikai ketrecharcosának” nevező Pásztor, aki „egy délután 82 embert zárt ki a pártból, olyanokat, akik a megelőző húsz évben kimozdíthatatlan és megkerülhetetlen részei voltak a vajdasági magyar közéletnek”, elégedett a szerb hatalommal való együttműködéssel.
– Hat éve működöm együtt Vučićékkal. Nem egyszerű, ezek nem a tótok, itt az a mondás járja, hogy ezek vért isznak a reggeli kávé helyett. Kemény partnerek, de ha megállapodsz velük, tartják a szavukat – nyilatkozta Pásztor. Szerinte Vučić „szuggesztív egyéniség, aki két-három órát alszik naponta, mert a jóisten ilyennek csinálta, és semmi más nem érdekli”.
A többi nemzeti kisebbségi párt elnökétől eltérően, Pásztor a találkozón a VMSZ-nek a hatalomban való részvételét semmilyen feltételhez nem kötötte, a magyar közösség problémáit – a pártja által irányított Magyar Szóban közölt írás alapján – meg sem említette. Igazuk lehet, tehát azoknak, akik szerint a konzultáción „a figyelem középpontjában a csúnyán elcsalt választásokon szerzett zsákmány (értsd: funkciók) elosztása volt”.
Pásztor ismételten tanúsította: számára nem a magyar közösség érdekeinek a képviselete a fontos, hanem a saját és környezete pozícióinak a megőrzése, valamint 7-8 államtitkári tisztség kiosztása a hatalomban. Nem érdekli a magyar közösség helyzete, kollektív és egyéni jogainak érvényesítése!
Ez a találkozó volt Pásztornak az utolsó alkalom, hogy eltávolodjon, elhatárolja magát szerb elnök demokratikusnak nem nevezhető ingó rezsimjétől, amely ellen július 7. óta országszerte lázad a nép. Sorsát ezzel végérvényesen összekötötte a szerb elnökével.
Ismételten bebizonyosodott: Ezek nem szolgálni, hanem uralkodni akarnak!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >
Egyoldalú politikai oktatás
Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >
Miféle nyitás?!
Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >
A politikai felelősség elkerülésének kísérlete
II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >