Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Levelek Várhelyi Olivérnek
Amiről a rezsimsajtó hallgat
A Szerbiai Rádió Televízió (RTS), annak ellenére, hogy közszolgálati médiumról van szó, az európai képviselők egyik levelét sem közölte. A levelekről nem tettek említést a nemzeti frekvenciával rendelkező televíziók, a két legnagyobb napilap, de a bulvárlapok sem. Tegyük hozzá: A magyar nyelvű médiumok úgyszintén agyonhallgatták ezeket. Bozóki Antal:
Várhelyi Olivér, az Európai Unió bővítési biztosa, az utóbbi, alig több, mint egy hónap alatt három, a szerbiai helyzetre vonatkozó levelet is kapott az Európai Parlament (EP) képviselőitől, amelyekben „élesen bírálják Aleksandar Vučić szerb elnök politikáját”.
Az első levelet az Orbán Viktor ellenzékéhez tartozó Ara-Kovács Attila EP képviselő (Demokratikus Koalíció – Magyarország) kezdeményezésére április közepén küldték meg a különböző politikai csoportokhoz tartozó EP képviselők, akiknek a munkája közvetlen kapcsolatban van a Nyugat Balkán országainak csatlakozásával, mint például Tanja Fajon, az EU szerbiai küldöttségének elnöklője (Szociáldemokraták – Szlovénia), Tonino Picula, a Nyugat-Balkánnal foglalkozó munkacsoport elnöke (Szociáldemokrata Párt – Horvátország), vagy Viola von Cramon Taubadel, koszovói jelentéstevő (Bündnis 90/Zöldek – Németország).
A képviselők „aggodalmukat fejezték ki az alkotmányos és az emberi jogok megsértése miatta a rendkívüli állapot ideje alatt Szerbiában”
Várhelyi a levélre adott válaszában kiemelte, „az Európai Bizottság figyelemmel kíséri a szerbiai helyzetet”, valamint hogy „Szerbiának az EU-val folytatott tárgyalásainak üteme a jog uralma területén történő kulcsfontosságú reformok megvalósításától függ” – közölte május 7-én az European Western Balkans (EWB) portál.
Ara-Kovács Attila a biztos válaszával kapcsolatban a Danas. c. belgrádi napilapnak elmondta: „Világos, az Európai Parlament és az Unió tagállamai részletesen megvitatják a készülő bővítési jelentéseket és állást foglalnak Vučić úr és kormánya intézkedéseiről”.
– Várhelyi úr úgyszintén biztos lehet, hogy az EP figyelemmel kíséri a munkáját, beleértve a Szerbiával kapcsolatosat is. Elvárjuk tőle, hogy világosan felemelje szavát mindenfajta nem demokratikus lépés ellen, és hogy megtegyen minden tőle telhetőt, hogy a szerbiai választások szabad és tisztességes módon folyjanak le. Amennyiben nem ilyenek lesznek, Vučić úrnak magára kell vállalnia felelősséget, ha Szerbia Európai Uniós tagságának távlatai megromlanak”.
A második levelet az Újítsuk meg Európát (Renew Europe) liberális képviselőcsoport 11 képviselője május 26-án küldte Várhelyinek.
Az EP képviselőcsoport tagjai „mély aggodalmunkat fejezték ki a demokrácia állapota és azok a feltételek miatt, amelyek között a szerbiai választásokra sor kerül”. Ebben a csoportban van Emmanuel Macron francia elnök pártja is.
– Sajnálkozunk a határozat miatt, hogy a választásokra június 21-én kerüljön sor, a hatalom és az ellenzék megegyezése nélkül, ami megakadályozhatta volna az ellenzék egy részének bojkottját. Egy ilyen megegyezés csak növelte volna a választások legitimitását. Hogy a dolog még rosszabb legyen, a nem kiegyensúlyozott tájékoztatás, az egyes személyekre, valamit a kormány iránt kritikusan viszonyuló civil társadalom való nyomásgyakorlás fényében, továbbá a demokráciáról készült független elemzések szerint, Szerbiát hibrid rendszernek minősítették. Ez miatt azt hisszük, hogy ilyen légkörben a választások távol lesznek a tisztességes és demokratikus választásoktól – áll egyebek között a levélben.
A harmadik, június 9-ei levelet 241 szocialista és a demokrata képviselő írta alá, akik az EP harmadik legerősebb képviselő csoportját képezik. (Az Európai Parlament 705 képviselőt számlál.)
Azok az információk, amelyeket a szerb kormány és más intézmények jelenleg közölnek, torz képet mutatnak a választási folyamatról – hangoztatták az EP képviselők. Emlékeztettek, hogy a mérvadó ellenzék fő része bojkottálni fogja a választásokat, habár ezt, a levél szerint, egy igazságos egyezséggel a kormánnyal meg lehetett volna előzni. A helyzetet nehezíti a sajtónak a hatalmi pártok által gyakorolt csaknem teljes ellenőrzése, és hogy az ellenzék nem férhet a sajtóhoz, illetve az egyensúlyozatlan tájékoztatás a sajtóban, tették hozzá.
Az EP képviselők kiemelték, hogy a Freedom House Szerbiát nem régen „hibrid rezsimnek” minősítette és – az értékelésük szerint – a választok ilyen környezetben való megtartása csak erősítené az igazságtalan, nem demokratikus rendszert.
A képviselők, választási eredmények hamisításnak és a korrupció megakadályozása érdekében, követelték az igazságos választási eljárás és ellenőrzés biztosítását. Hangoztatták, az Európai Bizottság ne legyen tevékeny Szerbiában a választási kampány ideje alatt, vagyis, hogy „ne támogasson egyetlen politikai pártot sem” – közölte május 7-én az European Western Balkans (EWB) portál, amelynek betekintése volt a levélbe, amelyet Dobrev Klára, az EP alelnöke (DK – Magyarország), és Tanja Fajon is aláírt.
Mihailo Crnobrnja, a Szerbiai Európai Mozgalom (EPuS) elnökének véleménye szerint „nyilvánvaló, hogy az EU követi a szerbiai eseményeket, és hogy ezzel a levéllel tudomásul is adja”.
– A hatalom, hogy úgy mondjam, a rendszeres manipulálások mellett, a korona vírust is kihasználta a visszaélésekre – mondta Crnobrnja.
Маrinika Tepić, a Szabadság és Igazság Párt alelnöke (SSP) felszólította Ana Brnabić kormányfőt, hogy „nyilvánosan olvassa fel a 241 európai képviselő levelét a szerbiai helyzetről és nyilatkozzon a levélben megfogalmazott kritikákról”.
Nemanja Todorović, az EWB fő és felelős szerkesztője arra hívta fel a figyelmet, hogy a Szerbiai Rádió Televízió (RTS), annak ellenére, hogy közszolgálati médiumról van szó, az európai képviselők egyik levelét sem közölte. A levelekről nem tettek említést a nemzeti frekvenciával rendelkező televíziók, a két legnagyobb napilap, de a bulvárlapok sem. Tegyük hozzá: A magyar nyelvű médiumok úgyszintén agyonhallgatták ezeket.
– Szerbia polgárainak többsége egyáltalán nem hallott a levelektől, különösen nem a legutóbbiról, amelyik a tartalmilag a legkomolyabb – írja Danas.
Következő cikk: Trump és a kisördög
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SÓHIVATAL LETT A MAGYAR NEMZETI TANÁCS!
Szinte szánalmas nézni az MNT-ülések TV-közvetítését, amelyek alatt a tanácstagok mukkanni se mernek! Az üléseken az >
A reálszocializmus és a szélsőjobb titkos kapcsolata
Aztán a berlini választásokra terelődik a szó. A választásokon a Linke nevű párt győzött. Berlin, akárcsak >
Pásztor Bálint valljon színt!
A Zöld Baloldal felszólítja a Vajdasági Magyar Szövetséget, hogy mondják el, számukra mi az a "vörös >
A VMSZ ÉS A MAGYAR ÉRDEKVÉDELEM AGÓNIÁJA
Csak akkor fogja azonban a közösség megtalálni a kiutat a jelenlegi állapotokból, ha megszabadul a pásztorvilág >
Viszlát Ottó! Találkozunk!
1990. március: az Újvidéki Színház klubjában, a törzshelyünkön tervezgettük a Naplót. Ottó is közöttünk volt. Nekem >
Művészete a túlélés csodás vajdasági enciklopédiája
Akkoriban Jugoszláviában tavaszias szellők fújdogáltiak, de a főszerkesztőnek azért politikailag megbízhatónak kellett lenni. Erre felálltam és >
Nyilas Mihály bálozik
Szégyenletes, hogy most, amikor az ország „csaknem négyszáz bírója és ügyésze” tiltakozik a szakmát sújtó hatalmi >
KORMÁNYVÁLTÁS SZERBIÁBAN
Az országot most egy olyan személy tartja „sakkban” (sokkban?), akit – Gordana Čomić, előbb a Demokrata >
Szolidaritás és katarzis?
A magyarázat lehetséges kulcsszava tehát a szolidaritás, annak itt s másutt nemigen látott formái, amelyek sosem >
Ha létezne egy igazi államférfi
Míg az előző 30-50 körüli nemzedék nagy része – sokan közülük rossz lelkiismerettel - pragmatikusan alkalmazkodott >
Hősök emlékét ünneplik a gyávák
Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >
A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről
A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >