2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Mélyen a balkáni szint alatt jár a magyarországi választási kampány

Csak a délszláv háborúk szélsőségesei folytattak annyira negatív, hazug, gyűlöletteli kampányt, mint ami a mostani magyarországi választási versenyt jellemzi. Napjainkban azonban a Balkánon sem engedhetnék meg maguknak azt a pártok, amit egyes magyarországi erők produkálnak. Majláth Ronald (Magyar Nemzet):

A határkerítés előtt drótvágóval pózoló ellenzéki vezetők photoshopolt plakátképe, a minden csatornából ömlő sorosügynöközés, az ellenzékieket jogi elégtétellel fenyegető miniszterelnöki beszéd, a határon túli magyarok ellen uszító videó csak néhány eleme annak a gyűlöletcunaminak, amelyet egymásra és ránk zúdítottak politikusaink az utóbbi hónapokban. Ha alaposan szétnézünk Európában, a negatív kampány sehol nem ismeretlen fogalom, ám a legmegosztottabb, leginkább feszültséggel teli országokban sem találunk annyira durva elemeket, amilyeneket most a hazai versengés produkált.

Hogy távolabb ne menjünk, Szerbiában a múlt évi elnökválasztási kampányt a legtöbb elemzés kirívóan durvának nyilvánította. A megválasztott jelöltet, a kormánypárti Aleksandar Vucicot háborús uszítással vádolták, utalva egyik régi beszédére, amelyben megfenyegette a boszniai muszlimokat. Az egyik ellenzéki elnökjelöltet, Sasa Jankovicot, az egykori ombudsmant gyilkossággal vádolták, mivel 1993-ban az ő pisztolyával ölte meg magát egyetemistatársa. De Vuk Jeremic egykori külügyminiszter is megkapta a magáét: őt külföldi ügynöknek és NATO-bérencnek bélyegezték ellenfelei. A fenti állításokat leginkább a kormánypárti bulvársajtó hangoztatta, a választási plakátokon viszont pozitív üzenetekkel találkozhattunk.

Változatos a helyzet Bosznia-Hercegovinában és Macedóniában is. Boszniában a politikai élet alapvetően etnikai alapon tagolódik, a pártok vezetői a mai napig élesen szemben állnak egymással. Az ország szövetségi berendezkedéséből következően a fő verseny az adott entitáson belül zajlik, ám a választási kampányok ott még európai mércével is békésnek mondhatók. Macedóniában is megosztott a politika. Ott az előző években a főszerep Nikola Gruevszkinek, a jobboldali VMRO–DPMNE vezetőjének jutott, aki kezdetben „személyesen” Soros Györggyel harcolt, de később legfőbb riválisát, a szociáldemokrata Zoran Zaevet is Soros-ügynöknek bélyegezte. Mentségére szóljon ugyanakkor, hogy a teljes ellenzéket ő sem vádolta azzal, hogy lebontaná a görög–macedón határon épült kerítést.

Így amennyiben a mostani magyar választási kampányhoz hasonlót keresünk, helyesebben járunk el, ha a kilencvenes évekig tekintünk vissza. Szerbiában akkor a leghangosabb erő a Szerb Radikális Párt volt, amelynek vezetője, Vojislav Seselj és lapja, a Nagy Szerbia előszeretettel uszított egész társadalmi csoportok ellen. Politikai riválisait nyugati NATO-bérenceknek nevezte kampánybeszédeiben, a választások után pedig rendre elégtételt ígért ellenfeleinek. Érdekes azonban, hogy az azóta Hágát is megjáró csetnikvajda pártja már jó ideje – így a múlt évben is – kifejezetten szelíd kampányt folytatott.

– Nem igazán lehet összehasonlítani a mostani magyarországi kampányt az elmúlt évek szerb kampányaival – mondta lapunknak Natalija Jakovljevic, a szabadkai Maglocistac portál alapítója. Szerinte a kampányban a vajdasági magyaroknak szánt olyan üzenetek, mint az Ismerős Arcok dalából származó „egy vérből valók vagyunk”, Szerbiában jól ismertek. A kilencvenes években ott a választási szlogenek ugyanúgy a vérről és a földről szóltak, aminek meg is lett az eredménye: az ország felbomlott, a fiatalok elmentek. A gyűlölet viszont megmaradt, annyira, hogy még a következő generációk is érezni fogják. Az újságíró szerint látható, hogy a mostani kampány idején rengeteg pénz érkezett a Vajdaságba, a migráció kérdése ott is hangsúlyos volt. Azt azonban, hogy ki is fizette a migránskampányt, nem tudni.

Sinkovics Norbert újvidéki médiakutató azt látja, a szerb és a mostani magyar választási hadjárat hasonlít egymáshoz abban, hogy óriási erejű úthengerkampány zajlott a hatalom részéről. Az viszont a szerbiai viszonyok közt is feltűnő, hogy Magyarországon alaposan túltolták a migránskérdést. A szakember szerint ahhoz fogható még Szerbiában sem történt, mint Magyarországon, ahol Soros György fényképe mellé kitűzték az ellenzéki jelöltek arcképét, és drótvágót montíroznak a kezükbe. Sőt olyan sem fordult elő, hogy a plakáton egy színes bőrű csoport elé azt írták volna: Stop. – Ez itt a rasszizmus és az idegengyűlölet kategóriáját is kimerítené – hangsúlyozta a szakértő, aki úgy látja, ebbe a körbe sorolható a Gyurcsány-féle, a határon túli magyarokat lejárató videó is.

– A Balkánon ilyen jellegű kampány egyelőre nincs. Az ellenzéket lejárató módszer működik, az itteni kormány azonban nem dolgozik más ellenségképekkel – mondta Sinkovics, aki szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy a kilencvenes évek még túl közel vannak. – A szerb politikai elit egyszerűen nem tudna lenyeletni a Nyugattal egy olyan fokú gyűlöletszítást, mint amilyen Magyarországon zajlik. Európa ugyanis különösen érzékeny erre a kérdésre, ha Szerbiáról van szó – tette hozzá a szakember.

 

2018. április 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”

A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >

Tovább

Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!

A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >

Tovább

Megérdemelt díj

Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >

Tovább

Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni

Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >

Tovább

Határeset

Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >

Tovább

A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja

A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >

Tovább

Csantavéren galoppol a bűnözés!

Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >

Tovább

A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!

A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >

Tovább

Egyoldalú politikai oktatás

Minden akadémián, így a diplomáciain is tanuláskor elsősorban a tudományosságon, a tények megismerésén és nem az >

Tovább

Miféle nyitás?!

Pásztor Bálint és az apja nemhogy az értelmiség felé voltak képtelenek nyitni, hanem egyáltalán a magyar >

Tovább

A politikai felelősség elkerülésének kísérlete

II. Pásztor állítása, miszerint a sorkatonaság bevezetése ügyében Vučićtyal „közösen találnak mindkét fél számára elfogadható megoldást”, >

Tovább

„A mostani körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt”!

“A mai körülmények rosszabbak, mint egy évvel ezelőtt, de az elégedetlen és a határozott polgárok száma >

Tovább