Ma Kamilla, Apor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Magyar Nemzeti Játékok
Pásztor István minden jel szerint maradéktalanul élvezi Orbán Viktor bizalmát még akkor is, ha 2014-ben és 2016-ban csak megközelíteni, de elérni nem sikerült a 20 ezer vajdasági szavazatot, amely rendkívül csekély mennyiség a szerb-magyar kettős állampolgárok 200 ezres abszolút számához képest. Vataščin Péter (Autonómia):
Mikor írják fölül a Kárpát-medencei magyar közvéleményben mélyülő szakadékok az ügyeskedést és a szűk értelemben vett pártpolitikai hasznot?
Hamarosan bőven lesz alkalmunk gondolkodni a „nemzet” eszméjének mibenlétéről, és bármennyire furcsa is, erre a 2018-as magyar országgyűlési választás szolgáltat majd jó alkalmat. Felettébb fontos lesz, hogy a nemzet – annak is elsősorban az etnikai alapú – ideáját felhasználva mit eredményez a határokon fütyörészve átszivárgó kampány. Hosszabb távon pedig majd arra lehet keresni a válaszokat, hogy a 2010 utáni, még nem lezárult Orbán-korszak milyen örökséget hagy maga után ezen a téren.
NEMZETI KLIENSRENDSZEREK
Mára már közhelyszámba megy az a megállapítás, miszerint a jelenlegi magyar kormány különösebb gondok nélkül képes a közpolitikai témákat és eszközöket saját hatalmának szolgálatába állítani. A 2010-ben elindított egyszerűsített honosítás intézménye és az ezt keretbe foglaló „nemzetdiskurzus” kapcsán sokáig nem lehetett látni, hogy ezek miként instrumentalizálhatóak. Ma már markánsan látszik néhány alapvető jellegzetesség.
Az első és legfontosabb funkció a Fidesz szavazótáborának bővítése, és habár ez korántsem volt titkos cél (emlékezzünk csak Mikola István több mint egy évtizeddel ezelőtti szavaira), azt valóban homály övezte, hogy miként próbálják majd ezt elérni. Mint bebizonyosodott, az egyik legfontosabb építőelem itt a helyi partnerek, vagyis azok a politikai pártok, amelyek helyi beágyazottságuknak és terepismeretüknek köszönhetően korteskednek a Fideszért. Nélkülük tényleg csak az újsütetű állampolgárok meggyőződésére lenne bízva, hogy akarnak-e voksolni vagy sem, hiszen a Fidesz Magyarországról aligha tudna hatékony mozgósító kampányt indítani köreikben Mátyusföldtől kezdve Kalotaszegen át Dél-Bánátig. Szerte a Kárpát-medencében ezen a téren talán a Vajdasági Magyar Szövetség bír a legjobb pozíciókkal: fejlett struktúrákkal rendelkezik, gyakorlatilag egyeduralkodó erő a maga kis birodalmában, és nem mellesleg minden szinten partnere az országot uraló Szerb Haladó Pártnak.
Pásztor István minden jel szerint maradéktalanul élvezi Orbán Viktor bizalmát még akkor is, ha 2014-ben és 2016-ban csak megközelíteni, de elérni nem sikerült a 20 ezer vajdasági szavazatot, amely rendkívül csekély mennyiség a szerb-magyar kettős állampolgárok 200 ezres abszolút számához képest.
A szavazatmaximálás egyelőre sem Szerbiában, sem máshol nem egy nagy sikertörténet, de a kampányra eddig is nagy energiákat fordítottak, és ahogy a Vasárnapi Hírek megállapította, a Fidesznek bizonyos helyzetekben szüksége lehet a mégoly csekély számú külhoni szavazatra is. És nem lesz ez másképp ezúttal sem: elég csak megemlíteni, hogy a magyar miniszterelnök már júliusban – 10 hónappal a választás előtt! – személyre címzett levéllel környékezte meg külhoni „honfitársait”.
A szavazótábor növeléséhez szervesen hozzátartozik egy másik funkció is, nevezetesen a különböző – köztük az eddigi támogatói gyakorlattól különböző – pénzmozgások beindítása, amelyek szoros összefüggésben vannak az egyszerűsített honosítással, illetve az említett helyi partnerekkel. A jelenség újdonsága miatt még nincs teljes körű képünk minderről, a magyar kormány kísérletező kedve viszont nyilvánvaló, tudniillik Vajdaság és Kárpátalja után Szlovákiában is elindul a gazdaságfejlesztési program az ősz folyamán. Még mielőtt szó érné a ház elejét, szögezzük le: számos olyan vállalkozás – a „csókosoktól” most nagyvonalúan tekintsünk el egy pillanat erejéig – tesz szert támogatásra, amelynek erre elemi szüksége van különböző és nyilvánvaló okok miatt. Nem ez a baj.
A gondok ott kezdődnek, amikor – egyébként egy elég régi trükkel – a politika a pozitív hatásokra építi rá a maga alig-alig álcázott trójai falovát.
Idézzük fel például azt, ahogyan idén márciusban a VMSZ a szabadkai Sportcsarnokba buszoztatta az egyik pályázaton nyertes 3.700 embert, hogy egy politikai rítus önkéntelen résztvevőivé tegye őket. A párt által maradéktalanul kontrollált Prosperitati Alapítvány működtet egy irodahálózatot Vajdaságban, a racionális megoldás így az lett volna, ha a nyertesek ezeken a helyeken, tülekedés nélkül intézhetik el a „papirológiát”, mégsem így történt. Ehelyett Pásztor István, továbbá a magyar és a szerb kormány képviselőinek „fellépésén” is részt kellett venniük az embereknek, amit nyilván nehéz elutasítani, amikor pl. a régóta áhított mezőgép hamarosan ott állhat majd az udvarban.
Emellett a Prosperitati léte már régóta kampányfogás. E sorok írójához 2016 tavaszán egy VMSZ-aktivista lépett oda a szerbiai köztársasági választások előtt, és már az első mondatában azt tudakolta, hogy mit tudok „Orbán Viktor és Pásztor István gazdaságfejlesztési programjáról”. De megemlíthetjük az egy évvel ezelőtti októberi népszavazási kampányt is, ahol a VMSZ legfőbb érve az volt, hogy „illene időnként valamit vissza is adni a sok jóért” (értsd: az állampolgárságért és a pénzbeli támogatásért), amit kapunk, noha a népszavazás migrációpolitikai témájához éppen semmilyen tematikus köze nem volt ennek az érvnek, sőt, gyakorlatilag „bársonyos” zsarolásnak volt tekinthető abban a Vajdaságban, amely nem épp a forrásgazdag régiókhoz tartozik. Említsük meg, hogy mindegyik érintett régióban folynak oknyomozói kutatások is, és ha máskor nem, néhány év múltán az esetleges pénzügyi visszaélésekre is fény derülhet, még ha ez akkor már talán nem is fog érdekelni túl sok embert.
Abban tehát alighanem megállapodhatunk – még akkor is, ha történetesen Fidesz- és VMSZ-szimpatizánsok vagyunk –, hogy a vaskos pártpolitikai szempontoktól korántsem mentes a határon átnyúló nemzetpolitika, illetve a nemzetben való gondolkodás a hatalmat jelenleg birtokló politikai elitek részéről.
Nyilvánvaló, hogy amennyiben az említett pártokkal szimpatizálunk, akár még ki is békülhetünk a módszereikkel, sőt, szükségesnek és jónak tarthatjuk őket. Akár még azt is mondhatjuk: az erős nemzetnek erős vezetője és pártja van, még ha ez sokaknak nem is tetszik. De ha még ez is a helyzet, azt azért tudatosítanunk kell, hogy még ha legfeljebb 2-2,5 millióan így is gondoljuk, ez a szám még messze van a mitikus 15 milliós magyar nemzet víziójától. Ugyanakkor a jelenlegi hatalom kritikusainak is le kéne szokniuk arról, hogy a Fidesz szavazótáborát csípőből „agyhalottnak”, „kimosott agyúnak” és miegymásnak nevezzék. Így bajosan lehet megérteni egymást, és hol vagyunk még attól, hogy a társadalom eredendő sokféleségével kezdjünk valamit! Egyúttal – ahogyan azt a Kettős Mérce nem is olyan régen felvetette – azok a baloldali politikai pártok is kezdhetnének valamit a nemzet eszméjével, amelyek eddig ezt nem tették meg.
SÓT VAGY GYÓGYÍRT A NEMZET SEBÉRE?
Bárhonnan is nézzük, és legyen bármennyire is kézenfekvő az eszme, sem a politikai porondon, sem a társadalomban nincs arról konszenzus, hogy pontosan mi is a nemzet. Ez természetes, ugyanis a társadalom sokszínű, és amennyire van integratív ereje a nemzeteszmének, épp annyira találhatóak benne vakfoltok és nehezen racionalizálható elemek. Van azonban mindebben egy csavar: legyen bármennyire is széttartó és nehezen megfogható a nemzet, a társadalmi súlya, történeti beágyazottsága vitán felül áll. Csak a mi régiónkban milliók számára hús-vér valóság a saját nemzetük. Ezen felül az is nyilvánvaló, hogy politikai akarat és a nemzet víziója mágnesként vonzza egymást. Mérhetetlen hatalommal és népszerűséggel járhat, ha valaki a náció bokrétáját ügyesen tűzi a kalapjára. Ez még akkor is így van, ha bokrétás kalapú politikusunk egyébként hisz bizonyos magasztos eszmékben, mi több, kommunikálja is azokat. Őrületes hát a bonyolultság, végtelen számú ponton keletkezhet feszültség, főként a túlzott politikai mocorgás esetében. Keletkezik is, nincs ez másként most sem.
A Publicus Intézet augusztusi felméréséből az derült ki, hogy óriási ellenérzések övezik a kettős állampolgárok szavazati jogát. Még a Fidesz-párti válaszadók 23 százaléka is arról számolt be, hogy szerintük a politikai haszonlesés motiválta a szavazati jog megadását, és ez csak a jéghegy csúcsa. Már a rosszemlékű 2004-es népszavazáskor megmutatkozott teljes pompájában az az akkoriban mind a Fidesz, mind az MSZP által elmérgesített törésvonal, amely nyugtalanítóan hathat mindenkire, aki épkézláb gondolatokat szeretne megfogalmazni a magyar társadalomról.
Nem mindegy, hogy mit kezdünk ezzel a kockázattal.
Vessünk fel néhány gondolatot, amely naivan ugyan, de a nemzeteszme „depolitizálását” szolgálná a jelenlegi helyzetben.
Számos magyar nemzetiségű ember kibékülhet azzal az gondolattal, hogy – ha már a náció eszméje, pontosabban annak változatai társadalmi jelentőségüknél fogva megkerülhetetlenek – üdvös lenne a nemzet valamiféle integrativitásában gondolkodni, számot vetve a társadalmi sokféleséggel, és hallgatólagosan megegyezni azokban a vörös vonalakban, amelyeket nem szabad átlépni.
Ide tartozhatna pl. az, hogy a „külhoni” magyarokat nem használjuk fel olcsó pártpolitikai poénszerzésre, hogy „nemzeti önmérsékletet” tanúsítunk ezekben a kérdésekben. Még ha szavazati jogot is biztosítunk nekik az egyszerűsített honosítás útján, nem nyúlunk utánuk a saját portájukon, nem használunk fel alantas érveket és technikákat a megnyerésükre. „Nemzeti nagyvonalúságot” tanúsítva bízzuk rájuk a döntést, és nem utolsósorban ugyanolyan lehetőségeket biztosítunk a voksolásra, mint pl. a Magyarországról származó és Nagy-Britanniában dolgozó személyek számára. De még azt is meg lehet fontolni, hogy ha a közvélemény jelentős része nem tartja összeegyeztethetőnek automatikusan az egyszerűsített honosítást és a szavazati jogot, akkor utóbbit – elégséges magyarországi érdekeltség hiányának címén – nem tesszük lehetővé pusztán azért, hogy a társadalmon belüli megosztottságot és idegenkedést mérsékeljük. Addig munkálkodjon a politika, míg a társadalmi kár úgymond csekély.
A jelenlegi magyar kormánynak az előbbiek alapján tehát iszonyatosan fontos kérdéseket kéne végig gondolnia.
Meddig érdemes kitolni a határokat, mikor írják fölül a Kárpát-medencei magyar közvéleményben mélyülő szakadékok az ügyeskedést és a szűk értelemben vett pártpolitikai hasznot? Észre lehet-e venni, amikor ez megtörténik? Esetleg már meg is történt? Érdemes-e lemondani a politikai haszonról ebben a kérdésben? Egyáltalán megengedheti-e magának egy magát nemzetinek és jobboldalinak tartó politikai erő, hogy ezen a téren a tűzzel (vagy inkább: a társadalom gennyes sebeivel) játszadozzon?
Margóra kívánkozik még egy utolsó gondolat: egykor maga Orbán Viktor is számot vetett a közvéleményt szétfeszítő erőkkel, és pl. bizonyos roppant jelentőségű változtatásokat a szocialistákkal való megegyezéstől tett függővé. 2006 elején mondta mindezt, tehát még azelőtt, hogy Arthur Finkelstein, illetve Habony Árpád nevével fémjelzett irányba indult volna el a Fidesz politikája, hogy aztán elveszítse érzékét a különféle társadalmi konszenzusok keresésére.
PÁRTNEMZET
Az eddig előadottakat fenemód könnyű volt papírra vetni, ugyanis nem túl nehéz bírálni a pártpolitikát racionális és elvi alapon. Amit pl. hazugságnak, a hatalommal való visszaélésnek tartunk, az a bársonyszékből nézve szükséges technika és eszköz. Úgy is mondhatnánk, egymástól idegen „kultúrákról” beszélünk.
Ha a nemzeteszmével való politikai sáfárkodás egyébként – minden racionális és elvi kifogásolhatósága ellenére – maga a kézzelfogható valóság, és ez egyben társadalmi támogatottságot is jelent, akkor ezt lényegi tényezőként kell kezelnünk. Más szavakkal:
a nemzeteszme a mindennapi valóságban – a többi közt – különböző kétes minőségű politikák terméke, vagyis a magyar nemzet jelenleg jelentős részben az, amit a Fidesz és partnerei kigyurmáznak belőle.
A „pártnemzet” léte immár folyamatos, és különösebben integratív erőt nem közvetít a (sokszínű) magyarországi és a (sokszínű) Kárpát-medencei magyar társadalom felé, ellenben a szavazótábor megtartása és bővítése miatt csak tovább növeli a társadalomban meglévő törésvonalak mélységét. Hogy ebben az egészben milyen sors juthat még a „külhoni” magyaroknak, arra alighanem hamarosan további példákat kapunk majd.
Következő cikk: Aki csak tehette, elment máshová
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
SZEMBEN A MAGYAR KÖZÖSSÉG ÉRDEKEIVEL
Az adófizetők pénzéből eltartott Magyar Szó december 1-je és 25-e között 20 alkalommal jelent meg. Pásztor >
Az egyetemistáknak ismét igaza van
Nem szabadulok a gondolattól, hogy napjaink egyetemistáinak sokkal nagyobb akadályokkal kell megküzdeniük, mint nekünk. 68-ban az >
Sinkó dilemmái manapság is aktuálisak
A szélsőjobb erősödik, az európai politika egyre inkább jobboldali irányt vesz, ami nem jelentene veszélyt, ha >
„VÉRES A KEZETEK”!
Szerbiában az egyetemi hallgatók már öt egyetem 62 karát vették blokád alá. A támogatottságuk a lakosság >
A komplex nemzeti identitás „kísérleti egerei”
Könnyű azoknak, akik úgy védekeznek a másság ellen, hogy bezárkóznak az egyidentitású kuckóba. Azoknak a kozmopolitáknak >
Pásztor Bálint „egyeztetett” a sajtóval!?
A sok tárgyalás, „segítés” azt jelzi, hogy a VRTV is felsorakozik – méghozzá önként! – a >
A küszöb előtt várakoznak
Az „ártatlan nemzedék” egyelőre figyel és tanul. Van ideje. Készülnek a múlt elleni lázadásra? Vagy beletörődésre? >
A RENDSZER A VÉGÉT JÁRJA!
Szerbiában az intézmények már huzamosabb ideje nem működnek. Az ország egyre jobban sodródik a rendkívüli állapot >
A nemzeti identitásról…
Siránkozhatunk miatta, de gyümölcsözőbb lenne a korszellemre reflektáló életképesebb komplexebb identitás megformálása, amely nem rombolná a >
EZ A RENDSZER ELHASZNÁLÓDOTT!
Már minden értelmes ember érzi, tudja, hogy ez a rendszer elhasználódott. Az elégedetlenség egyre nagyobb méreteket >
Az Akadémia győzött!
Az akadémikusok nagy része elégedett volt, kisebbik része bölcsen hallgatott, s nagyon kevesen utasították el. Radomir >
A kormányhű celebek országa
A kilencvenes években az ellenzéki táborban az értelmiségiek vállalták a vezető szerepet, de a nacionalista táborban >