2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Nem leszünk a németek ölebei – ígérik a lengyel győztesek

„Egy valamiben biztos nem változik a kormányváltással a lengyel vonal, és ez a szívélyes viszony az USA-val, ami a lengyel politika erős oroszellenességéből fakad.” Magyari Péter (444.hu):

Az exit poll felmérések szerint nagyobbat győzött a Jog és Igazságosság a vasárnapi lengyel parlamenti választáson, mint azt az előzetes kutatások ígérték.

Úgy néz ki, hogy egyedül, koalíciós partner nélkül is kormányt tudnak alakítani. Ilyen nem fordult még elő Lengyelországban, ahol az alsóházat tisztán pártlistás módszerrel választják (a felsőházba viszont csak egyéni képviselők vannak). Az exit poll szerint a Jog és Igazságosság (PiS) 39 százalékot kapott.

Ezzel véget ért a jobbközép Polgári Platform nyolc évig tartó kormányzása.

Szintén nagy meglepetés, hogy az új lengyel parlamentben nem lesz baloldali párt.

Az egykori kommunista állampárt örökösei több kisebb balos párttal összefogva indultak, így nekik 5 helyett 8 százalékot kellett volna elérniük (az egyedül induló pártoknál 5 százalék a küszöb). Az exit poll szerint a 7 százalékot sem érték el. A rendszerváltás óta nem fordult elő az sem, hogy a baloldalnak ne legyen parlamenti képviselete. 2001-ben még kormányt tudtak alakítani, de azóta esélyük sem volt erre.

A Jog és Igazságosság 2005-2007 között már kormányozhatott, de az az időszak tele volt gyötrelmekkel a koalíciós partnerek kínos ügyei miatt. Az állandó belpolitikai balhékat előrehozott választással akarták megoldani nem egészen két év kormányzás után, de nem sikerült megtartaniuk a hatalmat.

A párt elnöke Jarosław Kaczyński, aki ikertestvérével vezette sokáig a pártot. Lech Kaczyński 2010-ig Lengyelország elnöke volt, amikor halálos repülőbalesetet szenvedett Oroszországban. Jarosław korábban miniszteelnök is volt, de az utóbbi években csak a háttérből irányította a pártot, mert erősen megosztó személyiség, tudta, hogy vele nem biztos, hogy győzni tudnának. Májusban így nem ő, hanem Andrzej Duda lett a párt köztársasági elnök-jelöltje, aki meg is nyerte a választást, előre jelezve, hogy októberben is jók lesznek a párt esélyei. Májusban Lengyelország kettészakadt: az ország déli és keleti fele Dudára, a nyugati és északi része pedig a Polgári Platform jelöltjére szavazott. Most vasárnap már két vajdaságon kívül az egész országban a PiS nyert.

Jön a Szydło-kormány

Lengyelország következő miniszterelnöke Beata Szydło lesz, vagyis Kaczyński most is maradt a háttérben. Szydło magát pragmatikusabbnak tudta mutatni a párt erős emberénél, bár győzelmi beszédét azzal kezdte, hogy köszönetet mondott Kaczyńskinek.

Az 1961-ben született, Oświęcimben (német nevén Auschwitzban) nőtt fel, és egy 11 ezer fős bányászváros független polgármestereként kezdett politizálni. 2005 óta a PiS parlamenti képviselője. Édesapja szénbányász volt, a kampányban visszatérő témája volt, hogy szereti és érti a vidéki kisembereket. Két fia van, az egyikük gyógyszerésznek, a másik papnak tanul.

Szydło idén tavasszal nyűgözte le a pártját, mert ő volt Duda kampányfőnöke, aki esélytelenebb jelöltből lett köztársasági elnök. Sokat ismételték a lengyel tévék azt a jelenetet, amikor Duda győzelmének bejelentésekor egy véletlenül kint maradt mikrofon előtt azt súgta a frissen megválasztott elnök fülébe, hogy „csókold meg a feleségedet!”. Duda nem habozott megtenni, amit kampányfőnöke ebben a minőségében valószínűleg utoljára kért tőle. Duda sikere nyomán a nyáron dőlt el, hogy Szydło lesz a miniszterelnök-jelölt.

(...) A PiS egyik fő választási ígérete a korrupció elleni küzdelem volt. Azt is ígérték, hogy véget vetnek a feltétlen lojalitásnak Németország felé, „nem leszünk Berlin ölebe” hangzott el például a kampányban, amikor azzal vádolták a kormányt, hogy német befektetőknek árusították ki az országot.

A párt egyébként is protekcionistább gazdaságpolitikát vinne, és több megoldást is átvenne a magyar kormánytól.

Megadóztatnák a szupermarketeket és felemelnék a bankadót is. Menekültügyben szintén az Orbán-kormány álláspontját tartják követendőnek: a kampányban élesen támadták Kopaczot, amiért végül belement a kvótarendszerbe. Szydło azt mondta a kampányban, hogy a közel-keleti menekültek fertőző betegségeket terjesztenek, nem szabadna beengedni őket. A kérdés egyelőre csak elvi probléma Lengyelországban, mert az ország kívül esik a mostani menekülthullám útvonalán.

A PiS azt is ígérte, hogy csökkenti a nyugdíjkorhatárt (férfiaknál 65, nőknél 60 évre), csökkenti a személyi jövedelemadót, emeli a családi pótlékot, a minimálbért (kb. 620 forint/órára). A párt ellenfelei azzal érveltek, hogy ezek teljesítése esetén megtorpanna a gazdaság a nagy költekezés miatt.

Egész biztos, hogy nem lazítanak Európa egyik legszigorúbb abortusz-törvényén, és általában is támaszkodnak a párttal szövetséges katolikus egyház iránymutatásaira. Előző kormányzásuk idején újra kötelezővé tette az iskolaköpeny viselését.

A PiS képviselői az Európai Parlamentben a brit konzervatívokkal ülnek egy frakcióban, amely erősen ellenzi az EU föderalizálását, és több hatalmat hagyna a nemzeti kormányoknál a néppárti és a szocialista pártszövetségnél.

Egy valamiben biztos nem változik a kormányváltással a lengyel vonal, és ez a szívélyes viszony az USA-val, ami a lengyel politika erős oroszellenességéből fakad.

Ahogy a Polgári Platform, úgy a PiS is feltétlen támogatója Ukrajnának az Oroszország-elleni háborúban, és általában is veszélyesnek ítélik meg az orosz befolyás erősödését.

2015. október 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább