2024. május 5. vasárnap
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Népszavazási fertőzés

Kerítést egy embertelen hatóság épít. Ellenségesen vagy barátságosan, önzőn vagy szolidárisan egy nép szavaz. Mivé lesz a magyar név a világban? Lengyel László (168 Óra):

Európában népszavazási járvány van. Népszavazást rendeztetett Oroszország a Krímben az Oroszországhoz csatlakozásról. Referendumot írt ki Görögország az Európai Unióval kötendő gazdasági szerződésről. 2016-ban brit népszavazás lesz Nagy-Britannia EU-tagságáról. Népszavazás volt Hollandiában arról, kössön-e az Európai Unió társulási szerződést Ukrajnával, vagy sem. Népszavazást kezdeményezett a magyar kormány a kötelező menekültkvóta ügyében.

Spanyolország többek közt azért is kormányozhatatlan, mert Damoklész kardjaként függ felette a katalán kiválási népszavazás, ahogy Britannia fölött a skót kiválásé. A népszavazások kihatnak nemcsak az adott országok, de az Európai Unió, sőt a világ jövőjére.

Ian Buruma The Referendum Charade (Project Syndicate, 2016. III. 8.) szerint a népszavazás a populisták eszköze a nép fölébresztésére és elaltatására Donald Trump Amerikájától Orbán Viktor Magyarországáig. Felidézi, hogy amikor Churchill 1945-ben azt javasolta, hogy a brit nép népszavazáson döntsön a háborús nagykoalíció folytatásáról, Clement Attlee munkáspárti vezető ellenezte: ez nem brit megoldás, „a diktátorok és a demagógok trükkje”. Attleenek igaza volt. Különösen akkor, amikor arra gondolt, hogy Hitler rendre a népszavazás eszközével élt, amikor országokat el kívánt foglalni – a szudétanémet, az osztrák népszavazások államokat semmisítettek meg. De Sztálin is eltanulta ezt: népszavazást rendelt el Lett- és Észtországban, illetve Litvániában, hogy ezek az államok önként csatlakozhassanak a Szovjet Szocialista Államok Közösségéhez.

Buruma arra is emlékeztet, hogy 2005-ben két népszavazás állította meg az Európai Unió politikai elmélyítését. A hollandok és a franciák, anélkül hogy olvasták volna az európai alkotmányt, népszavazáson leszavazták, csak azért, mert utálták nemcsak saját Európa-párti nemzeti elitjüket, de „Brüsszelt” is. A demagógok ezek után szokták föltenni a kérdést: miért nem viselkedik Európa egységesen, miért nem képes megoldani azokat a problémákat, amelyeket éppen a nemzeti népszavazások okoznak? Egy állam többségi demokratikus akarata évekre, évtizedekre megakaszthatja az európai közösség működését, adott esetben néhány millió választó alkalmi döntése meghatározhatja ötszázmillió európai sorsát. Akár tízezerrel több Brexit-szavazó kiszavazhatja évtizedekre a briteket az Európai Unióból, láncreakciót idézve elő Európában. Ördögi kör: a népszavazások lehetetlenné teszik egy föderális európai demokrácia létrejöttét, és ennek az európai demokráciának a hiánya vezet a közvetlen demokrácia népszavazási kezdeményezéseihez.

Buruma szerint az alapprobléma, hogy a népesség nagy részének nincs demokratikus képviselete. Régi pártpolitikák működnek, régi elitek kormányoznak hagyományos hálózatok befolyása alatt, amelyek már régóta nem nyújtanak reményt a társadalmak demokratikus részvételére. Viszont az osztályok vagy nemzetek lázadását demokráciaellenes demagógok használják fel a maguk céljaira, és a parlamentáris demokrácia ellenében az egyik legkiválóbb eszköz a közvetlen demokrácia, a népszavazás. Európa nyugati fele, amely 1945 után megrémült a többség zsarnokságától, a liberális súlyok és ellensúlyok rendszerével kényszeresen előállította a kisebbségek védelmét, a tömegdemokrácia korlátozását. De a hidegháború után felnőtt nemzedék már nem fél és nem bűnbánó: népítéletet kíván.

A magyar rendszerváltásban a népszavazás vírusa kezdetektől megjelent. Orbán Viktor a népszavazások virtuóza. Négy alapvető népszavazással tanulta ki a népszavazások művészetét. 1989 őszén, még segédként, Tölgyessy Péter és az SZDSZ „junior partnereként” értette meg, hogy egy kicsiny politikai erő ügyesen megválasztott népszavazási témákkal és hatékony kampánnyal radikálisan megváltoztathatja a politikai erőviszonyokat. Az úgynevezett „négyigenes” népszavazás tétje nem annyira egy magyar elnöki rendszer vagy Pozsgay Imre közvetlen választással történő köztársasági elnökké választása volt, hanem az MDF és az MSZP által uralt, többségi politikai mezőben egyenlővé válni. Mivel a kampány annak bizonyítására irányult, hogy ki az igazi antikommunista, az SZDSZ-nek sikerült a második legnagyobb párttá, váltópárttá válnia, a láthatatlan Fidesz pedig láthatóvá lett, és bejutott a parlamentbe mint kérlelhetetlen rendszerváltó, radikális antikommunista.

A 2004. decemberi népszavazás a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról komoly tanulságokkal járt Orbán és a Fidesz számára. Az elbukott népszavazásból megértették, hogy ha nem sikerül kikerülniük a nemzeti sérelmek választói gettójából, akkor nincs esélyük a hatalom megszerzésére és megtartására sem. Másrészt az elbukott népszavazás a határon túli magyarok számára a hősi halállal ért fel, és Orbán úgy jelent meg, mint a tizenkilencedik századi nyomatokon Petőfi, aki vérével írja a sziklára: Hazám. Ha nem is örökre, de évtizedekre elkötelezte maga mellett a határon túli magyarokat, és ellenszenvessé tette a baloldalt és a liberálisokat.

A 2008 tavaszi úgynevezett „szociális” népszavazás a vizitdíjról és a tandíjról világosan megmutatta, hogy Orbán a 2004-es referendum és a 2006-os parlamenti választási bukásokból megtanulta, hogyan párosítsa a nacionalista és a szociális populista témákat és eszméket. A saját terepén verte meg a baloldalt és nyerte el választóit a lakótelepek népétől a nyugdíjasokig. A népszavazási hatalmas győzelem vezetett a baloldal összeomlásához, a liberálisok eltűnéséhez és a 2010-es kétharmados Fidesz-győzelemhez. Ez a népszavazás egyesítette először az ország népét valamennyi korcsoportból, rétegből, országrészből a Fidesz mint nemzeti tömegpárt mellett. Az elit számára jelentéktelen és ésszerűtlen kérdéseket az Orbán vezette Fidesz jelentősekké és ésszerűekké tette („a 300 forintos vizitdíj neked semmit sem jelent, de nekünk, kicsinyeknek nagyon sokat”, „te persze külföldön járatod a gyerekedet egyetemre, de nekünk hogyan telne erre”). Mi vagyunk a nép!

Végül a 2016-os „menekültkvóta”-népszavazás annak bizonyítására szolgál, hogy a magyar kormány képes megvédeni minket a menekültek történelmi nagyságú hordájától és a velük összejátszó Európai Uniótól. Magyarország blokkoló, megállító joggal rendelkező, szuverén hatalom. Se a menekültek, se Európa nem tehet velünk semmit. A magunk urai vagyunk. Nincs felettünk más, csak a magyarok istene. Csakhogy ezek a népszavazások népeket minősítenek a világ közvéleményének szemében. „Óh ki tudja, milyen nehéz parancsokat / hordunk már zsebünkben titkos pecsét alatt!” – írta Babits 1940-ben. Kerítést egy embertelen hatóság épít. Ellenségesen vagy barátságosan, önzőn vagy szolidárisan egy nép szavaz. Mivé lesz a magyar név a világban?

(Részlet a Halott ország című, a Helikonnál a könyvhétre megjelenő könyvből.)

2016. június 3.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább