2024. május 12. vasárnap
Ma Pongrác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Hunčík Péter: Korai lenne még leírni Ficót, vagy Bugárt

„Budapest megvonta a 40 millió forintos évi támogatást az MKP-közeli szlovákiai magyar hetilaptól, a Szabad Újságtól. Mintha ők tehetnének róla.” Farkas József György (168 Óra Online):

Hunčík Péter pszichiáter, politológus, az interetnikai és multikulturális problémákkal foglalkozó somorjai (Samorín) FORUM Intézet vezetője az ELTE Kelet-Európa Története Tanszékének meghívására előadást tartott bölcsészhallgatóknak Budapesten. A 168 Óra Online országa jövőjéről kérdezte Václav Havel egykori csehszlovák elnök kisebbségügyi tanácsadóját.

- Robert Fico pozsonyi kormányfő politikai pályája mintha leszálló ágba került volna. Szlovákia önállósodása, azaz 1993 óta ez az egyre felfelé ívelő karrier megbicsaklott a legutóbbi, 2014-es elnökválasztáson, amelyet nem ő, hanem az addig politikusként nem ismert Andrej Kiska nyert meg. Az idén tartott parlamenti választásokon pedig pártja, a SMER elvesztette abszolút többségét a pozsonyi törvényhozásban, s Fico hosszas koalíciós tárgyalásokra kényszerült. Megállítható ez a lejtmenet?

- Szerintem igen, sőt már meg is állt. Fico okos ember, rutinos politikus tud rugalmas is lenni, a nemzeti érzést a szociális problémákkal összekapcsolni, s mindezt leönteni egy kis 1989 előtti nosztalgiázással, a multicégek szidalmazásával. A legutóbbi választás számára igen keserves eredményét követően meg tudta csillogtatni kompromisszumkészségét, s a közvélemény-kutatások szerint új kormánya megalakítása óta eltelt két hónapban nőtt a népszerűsége. Nemcsak beszélt a kampány során a korrupció elleni fellépés szükségességéről – ezt mindegyik párt megtette –, de lépett is az ügy érdekében.

Rá és a kormányba került többi pártra sokkolóan hatott az a kínos meglepetés, amit Marián Kotleba pártjának minden előzetes felmérést messze felülmúló választási sikere okozott. Ezt a pártot, a Mi Szlovákiánk – Néppárt elnevezésű radikális-szélsőjobboldali képződményt egyszerűen fasisztáknak nevezik, s velük szemben sikerült egy kormányban összehoznia olyan „ősellenségeket”, mint a Híd-Most magyar-szlovák vegyespárt és a mélynacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS).

- A Híd-Most, a Bugár Béla vezette erő a kampányban keményen bírálta Ficóék előző kormányzati tevékenységét, s a „velük aztán soha!” csatakiáltással indultak harcba a képviselői helyekért – majd viszonylag hamar beléptek az új Fico-kormányba. Szlovák és magyar párthíveik, de mások is árulást kiáltottak. Erre jött még – mint antihab az antitortán – annak tudatosulása, hogy Bugárék egy kormányban ülnek a hajdan Ján Slota hírhedt vezetése alatt működött nemzetiekkel.

A korábbi magyar intézkedésre reagáló szlovák törvény a kettős állampolgárság tilalmáról a napokban érdekes fejlemény fényébe került. Az egykori pozsonyi privatizációs, gazdasági majd pénzügyminisztert, Ivan Miklost Kijevből felkérték, hogy vállaljon hasonló tisztséget az ukrán kormányban. Igen ám, de ott is tilos a kettős állampolgárság, kormánytagoknak meg végképp. Most a sikeres gazdaságpolitikusnak feltehetően le kell mondania szlovák állampolgárságáról, hogy felvehesse az ukránt, s missziója végeztével ugyanezt még egyszer, fordítva.

- Ez mind így igaz. De felhívnám a figyelmet arra, hogy a „történelmi kompromisszum„ – mint azt egykoron de Gaulle és Adenauer kézfogása jelentette a francia-német kapcsolatokban – ezúttal is egy ígéretes magyar-szlovák együttélésnek és működésnek szolgálhat kiinduló pontjául. Bugár Béla és Andrej Danko pártelnökök egyetértése kapcsolataikat akár új alapokra is helyezheti. Danko nyilvánosan bocsánatot kért elődje, Slota „szégyenteljes” magyarellenes viselkedéséért. (A részeges veterán politikust már korábban kizárták az SNS-ből). Az már csak jelképes fejlemény, hogy míg Danko, aki a parlament elnöke, az elmúlt hetekben súlyos gyomorműtéten esett át, őt a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának alelnöke helyettesítette – aki történetesen Bugár Béla.

- A jelképek valóban fontosak, de a kézzelfogható eredmények még inkább. Ilyeneket tud-e már felmutatni kormánytényezőként Bugárék pártja?

- Igen, nem is elhanyagolhatóakat. Először is a kormányprogram előirányozza egy kisebbségi kulturális alap létrehozását, amelyre évtizedek óta igény volt, pénz azonban nem. Ez a magyaroknak is, de minden más kisebbségnek is életbevágóan fontos. Végre lehet tervezni, nem kell külön gazsulálni minden program, minden esemény támogatásáért.

A második eredmény a döntés a falusi kisiskolák fennmaradásáról. Ezeket korábban meghatározott tanulói létszám alatt meg kívánták szüntetni, ami tehát elmarad. Bár a törvény a szlovák kisiskolákra is vonatkozik, igazi jelentősége a magyar oktatás szempontjából meghatározó, miután a magyar gyerekek 30 százaléka ilyen iskolákba jár Szlovákiában.

A harmadik elmozdulás az eddig stagnálásról a dél-szlovákiai infrastruktúra erőteljes fejlesztése. Sokan azért költöznek át Rajkára, mert onnan hamarabb érik el fővárosi munkahelyüket, mint egy szomszédos szlovákiai településről. Végre megépülhet a gyorsforgalmi út Pozsonytól Kassáig az Érsekújvár-Ipolyság-Losonc-Rozsnyó vonalon. (Aki Kassára igyekezik, most többnyire a magyarországi M1-es és M3-as sztrádát részesíti előnyben.)

Inkább csak szimbolikus a negyedik eredmény: a Nyitrán tíz évvel ezelőtt, magyar beszédéért összevert Malina Hedvig máig húzódó ügyének vizsgálatát és tárgyalását Pozsony átengedte magyar bíróságoknak (a fiatalasszony gyermekével és szlovák férjével időközben áttelepült Győrbe).

Minden esetre egy friss felmérés szerint a Hídra szavazók 76 százaléka immár jóváhagyja a párt belépését az új kormányba.

- Ha már az ottani magyarok politikai aktivitásáról beszélünk, szólna a Magyar Közösség Pártja (MKP) helyzetéről is?

- Az MKP harmadik alkalommal nem került be a szlovák parlamentbe, nem érte el az öt százalékot. Elnökük, Berényi József lemondott, valamikor nyáron választhatják meg az utódját. Közismert, hogy a magyar kormány a Hídról igyekszik nem venni tudomást, ezt a pártot viszont favorizálja. A vereségüknek egyelőre csak indirekt következményét ismerem: Budapest megvonta a 40 millió forintos évi támogatást az MKP-közeli szlovákiai magyar hetilaptól, a Szabad Újságtól. Mintha ők tehetnének róla. 

2016. május 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hszi rideg és számító

A Times vezércikke arra figyelmezteti a magyar és a szerb vezetést, hogy ne ugorjanak be a >

Tovább

Nincs hadüzenet

E cikk előbbi húszvalahány sora arról szól, választások előtt egy hónappal miről beszél a magyar pártpolitika. >

Tovább

Magyarország Kína legnyilvánvalóbb gyalogja az Unióban

A történelmi látogatás megpecsételi, hogy Orbán Peking kulcsszövetségese lett a nyugatról kelet felé vezető úton. Az >

Tovább

Az unió reálpolitikája alááshatja a demokráciát és az emberi jogokat

Európa azzal büszkélkedik, hogy példát mutat demokráciából, ám pont az ellenkezője az igaz, mivel korrupt rezsimeket >

Tovább

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább