2024. május 18. szombat
Ma Erik, Alexandra, János névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Számadás – A Vajdasági Magyar Szövetség és a választások utáni főcserék

„Mindenesetre a dolgok ennél összetettebbek, a VMSZ a tűzzel játszhat, akár tudatában van ennek, akár nem. Elsősorban túl sokat markol.” Vataščin Péter (Második Nyilvánosság):

Megszokhattuk már, hogy egy-egy választás után a hatalmat (újra) megszerző pártok holdudvaruk megtisztításával, illetve átrendezésével és kiterjesztésével foglalkoznak amiatt, hogy minél olajozottabban érvényesíthessék érdekeiket. Gyakorlatilag a Vajdasági Magyar Szövetség is ezt csinálta az elmúlt hetekben, és még nem látszik a vége. Érdemes röviden felsorolni, hogy mely intézmények esetében merült fel a párt önkényeskedésének alapos gyanúja. 

A Magyar Nemzeti Tanács május 27-i rendes ülésén nem hagyta jóvá Varga Anikó, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium eddigi igazgatójának újbóli kinevezését – a Magyar Összefogás tagjai által ismertetett bírálatok ellen a gimnázium tantestületének 30 tagja tiltakozott egy közleményben néhány nappal később. Varga egyébként a Magyar Mozgalom alapító tagja. Ugyanezen az ülésen a magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskola esetében Biacsi József igazgatói kinevezését is elutasították – Biacsi a helyi önkormányzati választásokon egy nem VMSZ-es (de nem is MM-es) lista jelöltje volt, sokak szerint ezért orroltak meg rá a Magyar Ház urai. Aztán a Pannon Rádió reggeli műsorának, a Pannon Reggelinek négy műsorvezetője (Bajtai Kornél, Csernik Árpád, Kovács Nemes Andor és Sárcsevity Bea – valamennyien MM-tagok) tiltakozó közleményben állították: politikai okok miatt távolította el a médiaház igazgatója Bajtait és Cserniket a rádióműsorból. Ezenkívül a Magyar Szó napilap vezetősége beharangozta, hogy a nyár folyamán Újvidékre költöztetik a szabadkai és zentai szerkesztőségeket – a lap MM-tagságú újságírói szerint ez a lépés egyben az ő elbocsájtásukat, valamint a párt kontrolljának növelését fogja jelenteni. Végül, de nem utolsósorban, belső információforrások szerint a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának tagjai közül négy személy – akik közül csak egyvalaki tagja a Magyar Mozgalomnak – elbocsájtását próbálta elérni a párt politikai ráhatás segítségével úgy, hogy eközben létszámstopra hivatkoztak, de a kísérletük végül kudarcba fulladt. 

A felsorolás beszédes, világosan mutatja, hogy a VMSZ hatalma biztos tudatában nem sok mindentől riad vissza, legfőképpen a Magyar Mozgalom tagjait próbálja ellehetetleníteni. Egyes lépéseknél (pl. a Magyar Szó szerkesztőségeinek egybeolvasztásánál) ésszerű és megfontolandó érveket is használ a párt, ami viszont nem meglepő, ha megnézzük az attakok sajátos összetételét: keresnek egy jogi kiskaput, vagy „szerkezetátalakításra” hivatkoznak, esetleg az adott személy tevékenységében lelnek rá egy valódi, esetleg „kitalált” hibára, és mindezek vegyítésével készítik el a méregpoharat lényegre törő, a teljes kontextussal nem foglalkozó kommunikáció alkalmazásával. Nyerő ötvözetnek tűnhet mindez, amelyet igazán csak a közvélemény hallgatása képes szentesíteni. 

Mindenesetre a dolgok ennél összetettebbek, a VMSZ a tűzzel játszhat, akár tudatában van ennek, akár nem. Elsősorban túl sokat markol. A megkísérelt leváltások és elbocsájtások szinte csőstül zúdulnak arra a közvéleményre, amely – ha akar – még jól emlékezhet 2014 végének és 2015 első felének botránysorozataira. Így az említett politikai játszmák aligha növelik a pártba vetett általános bizalmat. Másodsorban (bár úgy tűnik, nem minden esetben) egymás után lázítják fel az egyes intézmények dolgozóit. A „kosztolányis” tanárok tiltakozása után 213 öregdiák aláírásával június 7-én egy tiltakozó nyilatkozat is megjelent. Az eddigi hangok arról tanúskodnak, hogy a hangjukat hallató tanárok és a diákok az iskola elleni támadásként élték meg az MNT lépéseit, és Varga Anikó személye csak a teljes kép egy része. Egy ilyen ellenállás felszítása óriási hiba a párt és az MNT részéről, de az is lehet, hogy csak nem tudták elfedni a gimnázium jelen formájában való megszüntetésére irányuló valódi szándékukat. Bármi is az igazság, a „bebuktatások” módjára nem figyelnek igazán.     Ennek az lehet az oka, hogy egyrészt lépéskényszerben vannak, szeretnék minél hamarabb elérni céljukat. Másfelől viszont az eltávolított emberek helyére várhatóan érkező „hűséges” emberekről nem biztos, hogy – mivel az elégséges számú hiteles kádereknek vagy a külső, de a párttal szemben nem kritikus személyeknek igencsak híján vannak – azt tudják majd állítani: jobbak lesznek elődjeiknél. Ez idáig csak egyszer sikerült a túlzott pártbefolyástól szenvedő Nemzeti Tanácsnak: 2015 elején a megkérdőjelezhetetlen szakmaisággal és nem mellesleg autonóm kiállással is bíró Gyarmati Katát javasolta a korábban általuk támogatott, de szakmai és politikai okok miatt megbukott művészeti vezető, Andrási Attila helyett a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának élére, és ezzel sikerül elérniük, hogy nem a társulat belső jelöltje, Körmöci Petronella került oda. Azok viszont, akik a híresztelések szerint a szabadkai gimnázium igazgatói székébe pályázhatnak „rendszerkonform” személyekként, távolról sem rendelkeznek a meggyőző erőt jelentő kvalitásokkal. Talán emiatt is van az, hogy a VMSZ emberei mintha igyekeznének minél hamarább túl lenni a cserén, abban bízva, hogy az emberek majd beletörődnek az új helyzetbe. Nyerésre állnak, de ezzel együtt nincsenek könnyű helyzetben Pásztor István és pártja: a hatalom konszolidálása érdekében az eddigi politikai gyakorlatokat folytatva intézményről intézményre haladva próbálják hazardírozástól sem mentesen „megregulázni” az alkalmazottak sorait, talán abban bízva, hogy nem pusztán a Magyar Mozgalomhoz köthető emberektől szabadulhatnak meg, de az MM-től a legkevésbé sem függő eddig is kritikusan gondolkodó embereknek is „figyelmeztetést” küldhetnek! Nyersnek és egész pályás letámadásnak minősíthető módszerük azonban csak akkor érhet célt, ha az említett célcsoportokat valóban „jobb belátásra bírják”, és a közvélemény háborgása szűkebb keretek között marad.  

Kétségtelen, hogy a vajdasági magyar ellenzéki pártok és szervezetek számára komoly kritikai lehetőség nyílt a tisztogatási hullámnak köszönhetően. Gyakorlatilag nem kéne mást tenniük, mint megfelelően tematizálni a „leszámolásokat”. A Mozgalom által kiadott közlemények, vagy a jogi segítségnyújtásról szóló információtöredékek arról tanúskodnak, hogy az MM, a VMDK-tól eltérően valóban élni kíván a lehetőséggel. A Magyar Mozgalom létrejöttének okáról sokat elmondtak már, az viszont biztos, hogy az eddigi pártonkívüli tagság java része a VMSZ hatalomgyakorlása miatt dönthetett a belépés mellett. A párt gyökeres reformjára és gyakorlatának átalakítására aligha lehet már számítani, így ha Pásztorék „túltolják a biciklit”, könnyen az elégedetlenkedők körét növelhetik, akár az MM bővülését is okozva. 

Mindenesetre mintha még hiányozna az áttörő erő az MM kommunikációjából, nem mindig érezhető igazán, hogy miben tudnának jobbak lenni a jelenlegi VMSZ-hez képest, és a tagok nem minden esetben precízek a bírálataik megfogalmazásában. Joó Horti Lívia az MNT-ülésen pl. azt állította, hogy a testület a személyes leszámolás eszközévé vált a szabadkai és a magyarcsernyei igazgató leváltásával. Történelminek nevezte a pillanatot, amely azonban nem igaz, hiszen majdnem pontosan öt éve, 2011 júniusában az MNT hasonló módon távolította el Pressburger Csabát a Magyar Szó főszerkesztőjének székéből. Azon az ülésen Joó Horti Lívia, és számos más mostani MM-tag is jóváhagyta az Pressburger elleni koncepciós eljárást. A mostani fiaskó Varga Anikó körül tehát semmiképpen sem új, az említett nyilatkozat az MNT „történelmi” lépéséről pedig emiatt hiteltelen. Mindettől függetlenül azonban – ahogyan azt egy barátom megjegyezte – teljesen világos már egy ideje, hogy ha kell, a Magyar Nemzeti Tanács eszköz a párt kezében. Hogy nemzetiségi önkormányzati szervünknek fontos eredményei és funkciói vannak, az kétségtelen, azonban gyorsan el kéne gondolkodni azon, hogy a nyers hatalmi érdekek érvényesülését hogyan lehetne kiküszöbölni a jövőben. Ha ez egyáltalán lehetséges ennyi visszaélés után. 

(Szabadka, 2016.06.07.)

A cikk a Családi Kör június 9-i 23. számában jelent meg, a lap beleegyezésével közöljük.

2016. június 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Szijjártó és Várhelyi a haladók és a VMSZ szolgálatában

A külügyminiszter legújabb, felületesnek, de pökhendinek is nevezhető, tárgyismeretet nélkülöző nyilatkozata ismételten megmutatta, hogy a Fideszes >

Tovább

Posztfasizmus

Nem terrorizál, hanem csábít. Ritkán tilt, annál gyakrabban kisajátít. Nem elégszik meg a puszta pártpolitikával, hanem >

Tovább

A VMSZ FRIGYE A RADIKÁLISOKBÓL LETT HALADÓKKAL

A Pásztor Bálint VMSZ-elnök magánlapjának is mondható Magyar Szó ugyancsak a május 9-ei számának címoldalán kapott >

Tovább

A médiaszabadság Szerbiában 2002 óta a legalacsonyabb szintre esett

A Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásával vádolt személyek felmentése a jogi körülmények jelentős rosszabbodását jelenti. Ezt nem >

Tovább

Szerbiai választások: csodára várva

A lelkek kufárjai a bulvárosodó médiumok lettek. Növekszik a háborús veszély, tehát szükség lesz valamilyen megmentőre. >

Tovább

Pásztor után Juhász – eben guba, kutyán suba!

Zobenicát (természetesen) a SNS szavazógépezete ugyancsak szavazattöbbséggel megválasztotta az egyik alelnöknek. Nos, ez a Zobenica fogja >

Tovább

Teljes a zűrzavar

Van, aki az ellenzék leváltásáról beszél, mások pedig azt bizonygatják, hogy kezdődik a Fidesz lassú eróziója, >

Tovább

BIBIRCSÓKOS KAPCSOLATOK

A VMSZ és a fantompártok szemfényvesztő kirukkolása Szánalmas, hogy a Junior előcitálta(tta) Csorba Bélát, a VMDP hajdanán >

Tovább

Egy új Jaltáról van szó

Ezért nem az orosz hadsereg harcol meg, hanem a jelenleg uralkodó orosz szellem és eszmerendszer. A >

Tovább

HAZUG (ÖN)DÍJAZÁS

Semmilyen díjjal, sem kitüntetéssel nem lehet változtatni a tényen, miszerint a Magyar Szó Varjú Márta vezetésével >

Tovább

Csak Budapestre figyelünk, másra már nem

A hatalom által megfogalmazott új emlékezetpolitika ki akarja törölni 68-at, annál is inkább mivel Belgrádban is >

Tovább

Harcosok klubja

Sokan kérdezték korábban, miért fontos nekem e téma. Amikor kitört az ukrajnai háború két éve, ugyanannyian >

Tovább