2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

„Generációm háromnegyede külföldön él”

„Kenetteljes mosollyal terelgetnek bennünket, mint a birkákat, a számukra éppen jövedelmező irányba.”  Sirbik Attila (Tiszatáj Online):

Tolnai Szabolcs Az erdő c. filmje olyan érzékeny, kortárs prob­lé­mákra reflektál, amelyek beférkőznek, jelen vannak hét­köz­nap­ja­ink­ban. Egy teljesen mai történetről van szó, egy család szét­esé­sé­ről. Egy észak-szerbiai magyar családról szól a film, amelynek fiúgyermeke elmenekül egy kábítószer-függőséget kezelő köz­pont­ból. A szülők egymást hibáztatják gyermekük sorsáért és igye­kez­nek megtalálni a fiút. A főbb szerepeket G. Erdélyi Hermina, Tilly Róbert, Nenad Jezdić, Siniša Tucić és Jovan Belobrković játsszák, a forgatókönyvért Tolnait már több díjjal is jutalmazták. A rendezővel a filmben megjelenő társadalmi problémákról, valamint a filmek fesztiváléletének kérdéseiről be­szél­gettünk.

– A film történetének alapötletét, amelyből a forgatókönyvet írtad, Judita Šalgo egyik novellája adta, mégpedig a telefonos csalás motívuma. A filmkészítést megelőzte egyfajta kutatás is, ellátogattál te is „átverős” céges vacsorákra?

– Igen, a társforgatókönyvíróm is, én is elmentünk néhány ilyen eseményre, ahol beetetésként ajándékokat lehet nyerni… így jutottam egy kispárnához, máskor meg kaptam egy ingyen hétvégét egy magyarországi fürdőbe, melyet odaadtam egy palicsi ismerős nyugdíjas néninek, hogy vigye el az unokáját. Ezen kívül beszélgettünk olyan emberekkel, akik jártasak a témában, sőt a filmben a prezentációt vezető színészt, Nenad Jezdićet is elhívtuk egy ilyen beszélgetésre, ahol részletesen megismerkedhetett a behálózás mechanizmusával. Nagyon elterjedt jelenségről van szó, ma már az emberek többségének van hasonló tapasztalata, érdekes, hogy ennek ellenére még mindig milyen sok embert csőbe tudnak húzni…

– A film helyszínei, a tipikus közép-kelet-európai atmoszférába ágyazódnak, persze, hiszen egy Észak-Szerbiában játszódó történetet látunk, ami viszont játszódhatna bárhol, hiszen nem is maga a történet, hanem a történetben megbújó metaforák és az életszituációk által keltett, a kilátástalanságba rejtett hangulatok csúcsosodnak ki, amelyek egyúttal szét is feszítik a történet kereteit. Hogyan függnek össze egymással a filmben látott helyszínek gyönyörűen komponált képei, a sok esetben hirtelen perspektívaváltások – amelyek egyben a film ritmusát is nagy mértékben meghatározzák, nevezhetnénk ezt akár a kétségbeesés belső dinamikájának is – és maga a történet?

– Pohárnok Gergővel, a film operatőrével a lehető legnagyobb egyszerűségre törekedtünk. Nem igazán szeretjük a külsőségek segítségével mindenáron magukat zseniálisként eladni próbáló filmeket, amelyekben persze nem számít, hogy a színészi játék siralmas és hazug, a történet hiteltelen… Mindezzel nincs baj, ha ezek az elemek természetesen illeszkednek a filmbe, és megvan a miértjük, de ellenkező esetben nagyon izzadságszagúak tudnak lenni ezek a filmek… Sajnos azt hiszem, hogy ez különösen jellemző a magyar filmművészetre… Tehát, a novella stílusát is megőrzendő, törekedtünk (zenei hasonlattal élve) minél kevesebb leütéssel – hanggal, a köztük lévő csendekkel, leépíteni a külsőségeket, igyekeztünk a képek, a kompozíció, a színészi játék belső dinamikáját keresni – ezáltal teret adni a kihunyó érzelmek és a reménytelenség állapotainak.

– Filmed a Palicsi Filmfesztiválon a versenyprogramban szerepelt. Ez mit jelent a film további sorsát tekintve?

– Semmit. A film világpremierje már megvolt az újvidéki Cinemacity fesztiválon, ahol hanyagság és hozzá nem értés miatt sikerült egy katasztrofális vetítést produkálni, teljesen sötét képpel – 6 év munkáját tönkrevágni. Egyébként a nemzetközi bemutatója éppen tegnap volt a montreali fesztiválon… Ez az egész fesztiválosdi engem személy szerint nagyon fáraszt. Ezek a szavak, hogy világpremier, nemzetközi bemutató, ilyen fesztivál, olyan fesztivál számomra semmit nem jelentenek. Ma már alig valakit érdekel, hogy milyen filmet csináltál, csak a fesztiválokról kérdeznek, mint valami versenylovakra tekintenek a rendezőkre, összehasonlíthatatlan alkotókat versenyeztetnek. A fesztiválok nagy részén ugyanaz a pár száz ember forog. Ezek a fesztiválhiénák, mint egy mozgó cirkusz részei, költöznek az egyik fesztiválról a másikra. Nem is nézik a filmeket, mert a folyamatos bulik miatt nem érnek rá, egymást kérdezgetik, ki mit hallott, mit érdemes elvinniük a saját fesztiváljaikra, mit érdemes megvenni a mozikba. Ez a világ teljesen rátelepedett a filmszakmára és betegesen elburjánzott. Nem akarok senkit se megbántani, vannak kivételek, de ma már a fesztivál zsűrik nagy része is ilyen figurákból kerül ki, más fesztiválok szervezőiből, válogatóiból, a haveri körből. Sőt ezek az emberek már a pénzosztó állami kuratóriumokban is ott ülnek, ők döntik el, mely filmek készülhetnek el.

– A film forgatókönyvének elkészülése és a film realizálása között hosszú évek teltek el, ha jól tudom főként anyagi, a film finanszírozási gondjai miatt. Ez a tény mennyiben változtatta meg, vagy módosította a viszonyod a forgatókönyvhöz, belenyúltál, változtattál rajta időközben?

– Igen, többször is átírtam, az első verziók még a kilencvenes évekről szóltak, később alakult úgy, hogy a mába helyeztem a történetet. Közelinek tűnik, de a kilencvenes éveket megidézni, az gyakorlatilag egy kosztümös film.

– A film olyan társadalmi-szociális problémákkal foglalkozik, – család széthullása, a fiatalok magatehetetlensége, drogfogyasztás, rendőrmaffia – amelyeknek gyökerei vissza­nyúlnak a ’90-es évek délszláv háborúinak, a hátországra is kiható következményeihez. Ha úgy vesszük ezek a kortárs problémák, áttételesen még mindig ennek az időszaknak a következményei, vagy 2014-ben ezt már nem így látod? Megváltozott valami?

– Nem változott semmi. Ugyanazok a figurák, akik miatt annak idején térdig vérben gázoltunk, akik miatt generációm háromnegyede külföldön él, most feltették az európai szemüveget, és kenetteljes mosollyal terelgetnek bennünket, mint a birkákat, a számukra éppen jövedelmező irányba. A különbség az, hogy most már egyetemi diplomákat is szereztek, hisz most már ezt is könnyű megvenni Szerbiában. Ami a legszomorúbb, ezt a sötét társaságot a magukat demokratikusnak nevező, européer, Milosevity bukása után hatalomra került réteg hozta vissza. Azt hitték, bármit megtehetnek, elég lesz a népet a nacionalisták, háborús bűnösök visszajövetelével riogatni. Mindenesetre nem így történt, elképesztő korruptságukat a szavazók kíméletlenül megbüntették.

2014. szeptember 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Két horvát Trump

Ha a választási térképeket egymásra helyeznénk, a színpalettától vibrálna a szemünk. S ez így mind szép >

Tovább

Legitim parlamenti képviselet nélkül

Kovács, Bájity és Juhász is ékes példája annak, hogy Szerbia a korlátlan lehetőségek országa. Elég csak >

Tovább

Együtt

Zolikám, királyság van, duruzsolás van a bogrács körül, úgy élünk mint az igaziak, mint ahogy a >

Tovább

(ÁMOK)FUTÓ A „KITAPOSOTT ÚTON”

Pásztor Bálint a Szerb Haladó Párttal, a Szerb Fogadalomtevők Pártjával és a Szerb Radikális Párttal szövetkezésben >

Tovább

Fake news és post-truth!

Szerinem ez a két szintagma korunk legveszélyesebb kórja. Sokan ebből arra következtetnek, hogy semmi mellett sem >

Tovább

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább