2024. április 26. péntek
Ma Ervin, Klétusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Trump újra vesztett, nem fogadja el a választás eredményét

Az amerikai demokráciát bizonyítja az is, hogy Trump idáig eljuthatott, és a demokrácia működését mutatja majd az is, ha végül egyértelmű és katasztrofális vereséget szenved. Clintonnak ehhez csak annyit kell tennie, hogy a hátralevő időben ne csináljon semmit. Amerikai Népszava:

A CNN/ORC felmérése szerint a harmadik elnökjelölti vitát is Hillary Clinton nyerte. A vitát megtekintők körében végzett vizsgálat szerint a megkérdezettek 52 százaléka szerint Clinton nyert, míg 39 százalék szerint Donald Trump. Az utolsó vitát Las Vegasban rendezték.

Az eddigi legjobban vezetett, legtöbb kérdést érintő és legjobban kézben tartott vitán Trump elszalasztotta az utolsó lehetőséget is, hogy felzárkózzon és újra versenyben maradjon Clintonnal szemben. Az elején fegyelmezetten kezdett, de a végére nem tudta elrejteni valódi énjét, és szabályosan kiütötte magát.

Trump eddig is nagy hátrányba került, de ezen a vitán azon kívül, hogy minden szakmai kérdésben alulmaradt Clintonnal szemben, még az olyan kényes kérdésekben is, mint a határőrizet és az abortusz, elkövetett két akkora hibát, amivel kizárt, hogy amerikai elnök lehessen.

Az egyik, hogy előre bejelentette, nem fogadja el a választás eredményét. A médiára hivatkozott, hogy szerinte a New York Times és a média Clintonnak dolgozik. Egyrészt ez nem igaz, másrészt előtte volt a mikrofon, a harmadik 90 percen át győzhette volna le Clintont, de mindhárom esetben veszített.

Ez nem a média hibája, hanem az övé. A vita után több republikánus szenátor jelezte, hogy Trump nem azért fog veszíteni, mert elcsalja bárki a választást, hanem azért, mert nem alkalmas az elnöki posztra, amit az elmúlt hónapok alatt bebizonyított.

A CNN szakértői nem tudtak napirendre térni afölött, hogy Amerika történetében még soha egyetlen elnökjelölt sem kérdőjelezte meg előre a választás végeredményét, amikor a közvélemény-kutatások a vereségét jósolták. Trump hívei arra hivatkoznak, hogy 2000-ben Al Gore szenátor is megkérdőjelezte az eredményt, de azt nem lehet ehhez hasonlítani.

Al Gore nem az egész választást kérdőjelezte meg, hanem egyetlen államban, Floridában, olyan kis különbséggel nyert Bush, hogy a szavazatokat újraszámolták, és a Legfelsőbb Bíróság hozott döntést. Ebben az esetben Al Gore tiszteletben tartotta az amerikai alkotmányt, a törvényeket, a törvényes úton kért egy konkrét ügyben felülvizsgálatot.

Ezzel szemben Trump, már a választás előtt csalásról beszél, nem konkrét ügy miatt, hanem az egész végeredményt kérdőjelezi meg, mert a média kikezdte a nőügyeit, az adóügyeit, feketén-fehéren bebizonyította a hazugságait. Pedig ez a média feladata, hogy a nyilvánosság tájékozott legyen és annak alapján szavazzon.

Ez a tény, hogy Trump nem fogadja el a választás eredményét, az utolsó amerikait is arra figyelmezteti, hogy ez az ember nem tisztel semmit, öntörvényű, a törvényeket és a demokrácia intézményeit semmibe veszi, ha azok nem az ő elképzeléseit erősítik. Erre még soha nem volt precedens. Amerikában ez olyan bűn, amit nem néznek el.

Mindez Trump és a hozzá hasonlók személyiségéből következik, akik azt hiszik, hogy a pénzükkel, a hatalmukkal mindent megtehetnek, mindenen, mindenkin áttaposhatnak, minden ember csupán eszköz a személyes hatalmi mániájuk kiélésére. Ők azok, akik soha nem ismernek el semmit, soha nem ők a hibásak, ha szembesítik valamivel, azt a személyük elleni támadásként élik meg. Nem tűrik a legkisebb kritikát sem.

Mindez várható volt, hogy ha Trump nem nyer, akkor fanatikus követőit, a gyűlölködőit, fellázítja, hogy csalás történt, ne fogadják el a választás eredményét. Ha megtörténik, Amerikában érvényt szereznek a jognak és az alkotmánynak, Trump nem csinálhat egy forradalmat, ha a "fülkeforradalom" nem sikerült, mert börtönbe teszik.

A másik megbocsáthatatlan bűn az volt, amikor a vita végére lehullott az álarca, és miközben Clinton beszélt, közbeszólt, hogy "Such a nasty woman". A "nasty" kifejezés Amerikában alpári és szennyes szó, azt jelenti, hogy undortó, utálatos, szemérmetlen, ahhoz hasonló, mintha azt mondaná valaki magyarul, hogy "ringyó", "ribanc" vagy hasonló.

Ettől elállt mindenki lélegzete. Trump előtte félórával bizonygatta, hogy nála jobban senki nem tiszteli a nőket. Az Egyesült Államok elnöke egy másik elnökjelöltről, nőről, politikusról, különösen nyilvánosan, ilyet nem mondhat. A harmadik vita végére Trump bemutatkozott végérvényesen: nemcsak rasszista, szexista, fajgyűlölő, hanem alpári, szalonképtelen ember, mint a lelke mélyén minden populista. (…)

November 8-ig még bármi történhet. De ha semmi rendkívüli nem történik, fellélegezhet a világ. Megszabadul egy borzalmas embertől és a világ elpusztításától. Mert ez még ma is a tét. De az amerikaiak egyre jobban megértik. Végül is, az amerikai demokráciát bizonyítja az is, hogy Trump idáig eljuthatott, és a demokrácia működését mutatja majd az is, ha végül egyértelmű és katasztrofális vereséget szenved. Clintonnak ehhez csak annyit kell tennie, hogy a hátralevő időben ne csináljon semmit.

 

 

 

2016. október 20.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább