2024. április 29. hétfő
Ma Péter, Katalin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

A Vatikán 166. sz. közleménye

Ma tették közé a Szentszék állásfoglalását. >

Tovább

A hűséges Hachiko története

Hachiko 1923 novemberében látta meg a napvilágot Japánban, Odate városában. Alig két hónapos volt, amikor >

Tovább

Hogyan szaporodnak a rendőrök?

Dublinban elszabadult egy rendőrségi ló. Utóbb a termetes állatból előtört a párzási ösztön, és majdnem >

Tovább

Amerika felfedezése annak köszönhető, hogy Kolumbusz nőtlen volt

Kolumbusz Kristóf kizárólag azért fedezhette fel Amerikát, mert nőtlen volt – jelenti kanadai tudósítónk. Tudniillik ha >

Tovább

A fasiszták zászlaja alatt

A fasiszták zászlaja alatt1 A filozófus bevásárolt és már majdnem hazaért a lakásába. Fényes nappal, Budapest szívében. >

Tovább

Okosabb vagy, mint egy ötödikes?

– Budapest melyik európai ország fővárosa? – így hangzott az amerikai iskolákban a harmadikos földrajz tananyagnak >

Tovább

Motivált zsírégetés

Végre egy szellemes hirdetés a reklámok sivárságában: >

Tovább

Úrvezetők Kínában

A felvételek gyűjteménye gyakorlatilag egyetlen sarkon készült. >

Tovább

Előkerült az egyik legijesztőbb felvétel a Japánt sújtó szökőárról

Néhány napja tűnt fel a videómegosztókon a döbbenetes amatőr felvétel. >

Tovább

Mosdók a világ minden tájáról

A leleményesség határtalan. >

Tovább

Balla László esete Tito marsallal

Balla László* mérnök, a szabadkai Műszaki Iskola igazgatója, neves sportoló, Szabadka város díszpolgára, az egykori Jugoszlávia >

Tovább

Távol Nigériától

Közel tíz éve, amikor először jártam Nigériában, ellenállhatatlanul magával ragadott a földrész gyönyörűsége. Megismerni egy másik, >

Tovább

Napi ajánló

Ki ez a Bernie Sanders?

„Szocialistának tartja magát, annak ellenére is, hogy ez szitokszónak számít az amerikai politikai közbeszédben.” 444.hu/naplo.org:

Ki ez a  73 éves független szocialista szenátor, aki az előválasztások kezdetén megszorította (holtverseny) a demokraták abszolút esélyesnek számító jelöltjét, Hillary Clintont?

Az első pillanattól annyira egyértelmű volt, hogy Clinton lesz a demokraták jelöltje, hogy más, komolyan vehető jelölt, nem is jelentkezett. Ömlött Clintonhoz a pénz, népszerűsége az egeket csapkodta, minden tökéletesnek tűnt. De Sanders balról indított támadása felkészületlenül érte Clinton stábját. A Sanders ellen kigondolt stratégiájuk eddig látványosan csődöt mondott, mert Clinton balról próbálta visszaelőzni az idős szenátort.

Clinton eddigi pályafutása alatt vett már néhány kanyart, sok olyat is, amely kevéssé tetszik a balos szavazóknak. Ahogy a Daily Beast cikke összefoglalja, Clinton támogatta az Egyesült Államok elmúlt évtizedekben vívott összes háborúját, mellette nemcsak támogatta azt a törvény, amely csak a heteroszexuális párok házasságát ismerte el (ezt még Bill Clinton írta alá), sőt még azt a rendelkezést is, amely megtiltotta az utazást a HIV-fertőzötteknek. Támogatta a jóléti kiadások megvágását, a halálbüntetést és régi híve volt a börtönbüntetések meghosszabbításának. Miközben a társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelmet állította elnökjelölti kampánya középpontjába, ő maga multimilliárdos, 300 ezer dolláros óradíjjal dolgozik, ha megválasztanák, a modern kor legvagyonosabb elnöke lehetne.

Nem tökéletes önéletrajz 2016-ban egy progresszív jelölt számára

- összegez Stuart Stevens cikkében. Ezért lehet az, hogy hiába lejt minden létező szempontból Clintonnak a demokrata pálya, Iowa és New Hampshire politikailag elkötelezett demokrata előválasztói okozhatnak meglepetést. A clintoni ajánlattal szemben ott van az ősz ősszoci. Bernie Sanders szocialistának tartja magát, annaka ellenére is, hogy ez szitokszónak számít az amerikai politikai közbeszédben, és egy sor olyan kérdést feszeget, amiről Washingtonban igazából beszélni se nagyon szokás.

Skandináv jóléti rendszer, ingyenes oktatás

És az is látszik, hogy akadnak bőven választók, akiknek tetszik Sanders amerikai mainstreamtől nagyon elütő, inkább az észak-európai, skandináv típusú szociáldemokrácia felé tájékozódó politikája. Július elején Wisconsin államban tízezer ember gyűlt össze Sanders kampányrendezvényén. A kampánynak ebben a szakaszában ez kimagasló szám. A vermonti szenátor rendezvényein főleg gazdasági kérdésekkel foglalkozik, csupa olyan ötlettel, ami évek óta keringett az Occupy Wall Street környékén kinőtt progresszív körökben. 15 dolláros minimálbért szeretne, a skandináv jóléti államok szociális rendszerét, ingyenes felsőoktatást (aminek költségeit természetesen a Wall Street fizetné), egybillió dolláros infrastruktúra-fejlesztést, a nagy bankok megbüntetését és egy komoly projektet a fiatalok munkanélküliségének felszámolására.

Ehhez jön az az üzenet, hogy ez az egész nem is róla szól:

"Ez a kampány nem Bernie Sandersről szól. Nem is Hillary Clintonról vagy bárki másról. Hanem arról, hogy összerakjunk egy alulról építkező mozgalmat több millió emberrel, hogy biztosak lehessünk benne, a kormány értünk dolgozik és nem pár vagyonos kampányfinanszírozóért."

A kampányfinanszírozással egyelőre nincs gondja Sandersnek sem: három hónap alatt, június végéig 15 millió dollárt kalapozott össze. Ez ugyan csak harmada annak, mint amennyit az üzleti körökben kedveltebb Clintonné szerzett, de Sanders millióit nem milliomosok, hanem 250 ezer kis támogató rakta össze. Ez példa nélküli az amerikai kampányok történetében.

A hiteles balos

Az emberek meggyőzéséhez a legjobb eszköz Sanders pályafutása maga. A szenátor évtizedek óta képviseli ugyanazt, ellentétben Hillaryval, tapodtat sem engedett politikai elveiből. A New Republic nemrég előszedett egy újságcikket 1972-ből egy apró vermonti lapból, melyben Sanders arról írt, hogy minden olyan törvényt el kéne törölni, ami az abortuszt, a kábítószer-fogyasztást vagy a szexuális viselkedést, például a homoszexualitást bünteti. Ezek a gondolatok ma már a mainstream baloldali közgondolkodás alapjait jelentik, de a hetvenes évek elején még szélsőségesnek számítottak. 1972-ben az amerikaiak 81 százaléka gondolta azt, hogy a füvet nem szabad legalizálni, 1977-ben pedig a megkérdezettek 43 százaléka gondolta azt, hogy törvényileg tiltani kéne a homoszexuális kapcsolatokat. (Nem házasságokat, hanem egyáltalán.)

(...) Kap kritikát balról külpolitikai nézetei miatt is. Ezekkel ugyanis nem tér el érdemben a washingtoni főáramtól, hiányoznak nála azok az antiimperialista szólamok, melyekre annyira vágynának a balos választók. 1999-ben például Sanders támogatta Jugoszlávia bombázását, ami miatt keményen megtámadták az amerikai baloldali lapok, és volt stábtagja, aki nyílt levélben mondott fel. Pályafutásán végigtekintve azt látni, hogy alapvetően ellenezte a nagyobb katonai beavatkozásokat, de konkrét, kisebb akciókat támogatott.

És akad még egy bökkenő: Sanders alapvetően Izrael-párti, míg a baloldal egyre inkább Izrael-ellenes. Sanders híve ugyan az önálló palesztin állam létrehozásának, de kritizálja a palesztin vezetést, nem csak az izraeli felet hibáztatja a konfliktusért.

Clintont még kiütheti

Ezek most Sanders hónapjai. Olyan sajtója van, mint még soha. A közvélemény-kutatások és statisztikák legnagyobb zsenije, Nate Silver szerint pedig Sanders _tényleg_ nyerhet Iowában vagy New Hampshireben. Már ha egyáltalán elindulhat, jelenleg még arról is technikai vita van, hogy mivel Sanders nem regisztrált demokrata, nevezhet-e egyáltalán a demokrata előválasztásra. De látni Sanders lehetőségeinek végét is. Főleg olyan államokban erős, ahol a demokrata szavazók többsége fehér és liberális. Még ha stábja nem is így gondolja, de ez az országos győzelemhez kevés. Egy előválasztási győzelemhez viszont elég lehet. (...)

2016. február 2.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A Monroe-elv és ami ebből következett

A gyakorlatban azonban a hidegháború viszonyai között, a szovjet és kommunista fenyegetés nyomásában a nemzetbiztonságát fenyegetőnek >

Tovább

Izrael nem alapozhatja politikai stratégiáját a megkérdőjelezhetetlen katonai erőre

A palesztinokhoz fűződő viszonyt egy évtizeden át a jobboldal szabta meg, ám felsült vele. A hadsereg >

Tovább

Még Trump sem állhat a törvény felett

Őt is megilleti persze a tisztességes tárgyalás és az ártatlanság vélelme. Ám nem szabad semmiféle kiváltságot >

Tovább

Európa új frontvonalai

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint új határok alakulnak ki Európában, mert a háború bebizonyította, hogy >

Tovább

A szaudi-iráni megállapodásról

Persze, van még egy ismerős ismeretlen ebben s közel-keleti egyenletben, aki nem is olyan háttérszereplő, különösen, >

Tovább

Putyin határtalan étvágya – Moldova, Koszovó és Bosznia

Moszkva meg akarja buktatni a kisinyovi kormányt, hogy az ország orosz befolyás alá kerüljön, és ezzel >

Tovább

Léggömb, vagy csak egy lufi?

Az aligha új, hogy két állam kémkedik egymás ellen, amióta világ a világ, ez az egyik >

Tovább

Az olasz miniszterelnök jobb, mint a híre

A Die Welt korábbi főszerkesztője nem ért egyet azokkal, akik félreverik a vészharangot az olasz miniszterelnök >

Tovább

Mi a gond a kínai lakosság csökkenésével

Paul Krugman kétségbe vonja a hivatalos kínai adatokat, mármint hogy tavaly váratlanul fogyni kezdett a lélekszám, >

Tovább

Netanjahu Izrael legnagyobb ellensége, miért nem száll vele szembe a Nyugat?

Hiszen a keményen jobbos vallási koalíció nekimegy a polgári szabadságjogoknak, külföldön pedig megbízhatatlan partnernek ígérkezik. Netanjahu >

Tovább

Ha Putyin belebukik a kalandba, egy jó ideig káosz áll be

Viszont kiaknázhatja Magyarország, Lengyelország és Románia, hogy megkaparintson olyan tartományokat, amelyekről 1919 és 45 között volt >

Tovább

Babiš nyomul az elnökségért

A megosztó populista milliárdos, Andrej Babiš nyomul az elnökségért a választás tegnap kezdődött és ma záruló >

Tovább