2024. május 5. vasárnap
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Szövetségesként működik együtt a szerb kormány maffiatag focihuligánokkal

A kormány és a biztonsági szolgálatok nem rendbontóként tekintenek a szurkolókra, hanem szerb nacionalizmustól fűtött politikai strómanként használják őket – vélik szakértők. Cserébe hosszú pórázon tartják őket és szemet hunynak a bűncselekményeik fölött.

Szemet hunynak az illegális tevékenységek fölött a hatóságok, ha cserébe a radikális szurkolók kiállnak a kormány nacionalista politikája mellett – az OCCRP riportja Szerbiából.

2016. október 13-án éjszaka Aleksandar Stanković autója Belgrádban megállt egy elsötétített ablakú BMW mellett, amelyben két ember ült, automata fegyvert szorongatva. A két férfi hamarosan közel két tucatnyi golyót engedett bele a 29 éves Stankovićba, aki azonnal meghalt, a testőre pedig megsebesült. Miután a tettesek elhajtottak a helyszínről, autójuk kiégett maradványait egy közeli utcában találták meg, a fegyvereseket azonban azóta sem kapták el.

Stankovićot csak úgy ismerték, hogy a „Néma Sale” (Sale Mutavi) és megölése csak egy volt a szerb futballhuligánokat sújtó gyilkosságok közül – írja az OCCRP riportja. Egy olyan országról van szó, ahol a sportok iránti rajongás sokszor összefonódik a szervezett bűnözéssel, és ahol az elmúlt néhány évben tucatnyi, a focidrukkerekhez köthető prominens figurát gyilkoltak meg. A legtöbbjük esetében bűnbandák közötti leszámolásról lehet szó.

Az újságok szerint a belgrádi FK Partizan futballklub Janicsárok nevű szurkolói csoportjának vezetője, Stanković, részt vett szervezett bűnözésben, többek között drogkereskedelemben is. 2013-ban 5 év 10 hónapra ítélték engedély nélküli fegyvertartásért és drogkereskedelem megszervezéséért.

A szerb kormány és média Stanković megölésével a szomszédos Montenegróból származó maffiát vádolta meg, akik a szerb alvilág jelentős részét is irányítják. Azonban Stanković hátterétől eltekintve elég kevés indítéka van egy viszonylag kisstílű bűnöző kivégzésének. Aleksandar Vučić kormánya elítélte a gyilkosságot, Nebojša Stefanović belügyminiszter pedig az esetet követően ígéretet tett arra, hogy a kormány „nem hagyja, hogy az ország bűncselekmények gyakorlóterepe legyen”.

Szakértők és korábbi focihuligánok szerint azonban ez a látszólag kemény kiállás mélyebb igazságokat rejt, amely segít megérteni az erőszakot. A kormány és a biztonsági szolgálatok nem rendbontóként tekintenek a szurkolókra, hanem szerb nacionalizmustól fűtött politikai strómanként használják őket – vélik szakértők. Cserébe hosszú pórázon tartják őket és szemet hunynak a bűncselekményeik fölött.

„A politikusok a saját céljaikra használják fel a focihuligánokat, cserébe pedig megvédik őket” – mondta az OCCRP-nak Dobrivoje „Dan Tana” Tanasijević, a másik belgrádi focicsapat, a rivális Crvena zvezda korábbi elnöke.

„Olyanok, mint a rák. Erősebbek a klubnál, és a szurkolók 99 százalékánál. A maradék 1 százalék nagy része 50 különféle bűncselekmény miatt ülhetne most börtönben. De szabadlábon vannak, mert védelmet kapnak.”

Állítása szerint 2008-2009-es évadban Tanasijević megpróbálta a saját eszközeivel visszaszorítani a huligánok befolyását, de erre néhány Crvena zvezda-szurkoló berontott az irodájába, törtek-zúztak és megfenyegették őt is. Az incidensben részt vevő három férfit még azelőtt kiengedték a börtönből, hogy elkezdődött volna a bírósági eljárás. „Valaki felhívott valakit, aki szintén felhívott valakit, aki felhívott valakit a kormányban” – magyarázta a gyors „eljárást” Tanasijević. A szerb rendőrség nem kívánta kommentálni a történteket az újságíróknak.

A huligánok érinthetetlensége nem új keletű dolog, az 1990-es évek elejéig nyúlik vissza, amikor Jugoszlávia felbomlóban volt. Ebben az időszakban a szurkolók Slobodan Milosevic elnök nacionalista politikájának eltökélt támogatói voltak – fejtegette az OCCRP riportereinek Slobodan Georgijev szerb újságíró, aki számos cikket írt a drukkerekről. Többek között közülük toborozták új tagjait Željko Ražnatović, ismertebb nevén Arkan ultranacionalista szabadcsapatai, a Tigrisek, olvasható a Wikileaksre felkerült amerikai kormányzati anyagokban. Ebből az is kiderül, hogy ma már inkább pénzmosással, védelmi pénzek szedésével és drogkereskedelemmel foglalkoznak.

Emellett politikai szerepük is van, például 2000-ben részt vettek azokban a tüntetésekben, amelyek végül megbuktatták Milosevicet. 2008-ban felégették a belgrádi amerikai nagykövetség épületének egy részét, miután az Egyesült Államok elismerte Koszovót, 2011-ben pedig egy határátkelőt gyújtottak fel a koszovói-szerb határon.

Elemzők úgy látják, hogy Vučić 2014 óta hatalmon levő kormánya is nagyban támaszkodik a huligánokra, mert tökéletesen beleillenek a nacionalizmus és a populizmus keverékeként működő kormányzásba – amely szintén nem mentes a szervezett bűnözői kapcsolatoktól.

Jutalom a maffiától? Gyanús körülmények között jutott lakáshoz a szerb miniszter

Szerbia jelenlegi egészségügyi minisztere gyilkossági ügybe keveredett, igaz, egyelőre csak tanúvallomások állnak rendelkezésre, közvetlen bizonyítékot még nem találtak a hatóságok. Az már mindenesetre kiderült, hogy a készpénz könnyen helyettesíthető fizetési eszköz a szervezett bűnözésben.

Az ellenzék szerint Vučićék kérték a huligánokat, hogy húzzák meg magukat a 2015-ös belgrádi Pride alatt, elkerülve azt, hogy a korábbi erőszakos cselekmények megismétlődjenek, és hogy jobb színben tűnjön fel a kormány az európai vezetők szemében. Ugyanakkor azok ellen, akik az előző években megtámadták és megsebesítették a felvonulókat, sosem indult eljárás.

A kormány néhány alkalommal már megpróbálta megzabolázni a huligánokat. 2009-ben tucatnyi szurkolót tartóztattak le a hatóságok, miután egy francia férfi meghalt egy szurkolói összecsapásban. A korábbi szurkolót, Stefan Veličkovićot is ekkor tartóztatták le és öt évet töltött börtönben. Ő azóta is azt állítja, hogy nem volt része a gyilkosságban és a kormány csak azért lépett közbe, mert néhány huligán nem csak egymást támadta, hanem a rendőröket is. „A politikusok így akarták megmutatni, mennyire szigorúak is tudnak lenni” – nyilatkozta Veličković.

A rajtaütés miatt egyfajta vákuum keletkezett a Partizan-szurkolók körében és ennek köszönhető, hogy felemelkedhetett az Aleksandar Stanković-féle Janicsárok csoportja. Veličkovićékkal ellentétben az új generáció rendszeresen megúszta a felelősségre vonást. Maga Stanković, miután 2013-ban elítélték drogkereskedelem miatt, legalább 12 alkalommal tudta elhalasztani börtönbüntetése megkezdését egészségügyi okokra hivatkozva, miközben a meccseken rendszeresen megjelent.

2016 áprilisában feltehetően Stanković ösztönzésére két szurkoló megverte a Partizan elnökének, Miloš Vazurának a biztonsági őreit, és ugyan a biztonsági kamerák mindent rögzítettek, Stankovićot nem vették elő az ügy miatt, hiszen ő maga nem volt ott. Amikor Vučićot erről kérdezték, a miniszterelnök azzal védekezett, hogy a hatóságok nem az újságírók kívánságai szerint dolgoznak.

2015-ben két másik hírhedt Partizan-szurkoló halt meg maffiatevékenységre utaló körülmények között. Októberben a „Young Boys”-csoport vezetőjét, Aleksandar Joksićot kábítószer árulása közben ölték meg, augusztusban a „Forbidden” vezetőjét, Alen Kostićot lőtték le Belgrádban. Kostić halálának idején a szerb rendőrség legalább 15 ügyben nyomozott ellene, például rablás és erőszak miatt. A rivális focicsapat, a Crvena zvezda szurkolói közül a „Hienas-t” irányító szurkolót lőtték le parkoló autójában ülve 2014 májusában, Aleksandar Roganovićot pedig 2015. szeptemberben, vélhetően valamilyen drogvita miatt.

Ameddig a futballhuligánokat megtűrik, mint a szerb politikai struktúra részeit, az erőszak folytatódni fog – mondja az újságíró Georgijev.

„Ha komolyan akarunk foglalkozni a huliganizmussal, komolyan kell foglalkozni a szerb nacionalizmussal is, és el kell választani a bűnözőket valamitől, amely minden egyes ország fundamentumának részét képezi. Addig bármilyen rendőrségi vagy kormányzati közlemény csak azt bizonyítja, hogy nincs semmi látnivaló.”

A cikk eredetileg Serbia’s Deadly Mix: Football, Politics and Crime címmel jelent meg az OCCRP honlapján 2017. január 27-én. Szerző: Devin Windelspecht. Fordította: D. Kovács Ildikó

2017. február 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább