2024. május 6. hétfő
Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A belső ellenzék. És a többi, aki mozgolódik

„Orbán személyének nincsen helye a politikában. Jobb volna, ha önként távozna.” Lázár György (Galamus), Klubrádió (Szelestey Lajos):

Azt is írtam néhány napja, hogy „a Nyugat Orbán Viktor személyét ma már hiteltelennek tartja, megbízhatatlan, összevissza beszélő politikusnak, aki lehetetlen helyzetbe manőverezte magát. Személye és kaotikus hintapolitikája elfogadhatatlan teher az a nyugati szövetség számára. A kérdés egyre inkább az, talál-e elfogadható politikust a pártja, olyat, aki felválthatja őt a kormányfői poszton”.

Az Egyesült Államokban nincs vita Orbán személyét illetően. A demokraták és a republikánusok egyetértenek abban, hogy kényelmetlen figura, és fellélegeznének, ha kámforrá válna. McCain gondosan felolvasott szenátusi beszéde és sajtónyilatozatban is közzétett üzenete azt jelzi, hogy ő sem bánná, ha a Fidesz mihamarabb egy elfogadható politikust találna, aki felváltaná Orbánt a kormányfői poszton. Természetesen McCain a jobboldali kormányzás folytatását támogatja Budapesten – Orbán nélkül.

Az Orbán személyével és politikájával kapcsolatos problémákról cikkek ezrei születtek, és az amerikaiak, politikai beállítottságtól függetlenül, már évek óta magyarázzák, hogy mi is a bajuk a magyar kormánnyal. Most elfogyott a türelem.

Ezen sorok írója nem hisz az összeesküvés-elméletekben, de ebben az esetben pontosan tudható, hogy kikre hallgat McCain szenátor, kik állnak az Orbán elleni támadás mögött.

Kurt Volker az „agytröszt” vezetője, a szenátor barátja és munkatársa, és jelenleg a McCain Institute vezetője. Jól beszél magyarul, személyesen ismeri a Fidesz vezető politikusait, sőt, szorosan együtt dolgozik Fellegi Tamással, Navracsics Tiborral. A mai napig tagja az Egyesült Államokban bejegyzett Hungary Initiatives Foundation (Magyarország Kezdeményezések Alapítvány, HIF) kuratóriumának. Schmitt Pál egykori államelnök magas állami kitüntetésben részesítette. A 2011-es méltatás kiemeli, hogy Volker úr „Magyarország megbízható barátja”, azt is hozzátették, hogy „segítségére, jóindulatú tanácsaira a magyar politikusok, külügyi vezetők mindig számíthattak”.

Volker úr készítette elő a McCain nyilatkozatot, és idén októberben, az ATV honlapjának adott interjúban figyelmezette Orbánékat. Volker szoros kapcsolatban áll jó néhány, a kormány által anyagilag is támogatott amerikai magyar szervezettel. Vagyis ezek sem bánnák már, ha Orbán eltűnne. Az Amerikai Magyar Koalíció vezetője, a magyarul nem beszélő Maximilian Teleki is arról beszélt, hogy „rossz tanácsokat adnak Orbánnak”, és hogy a republikánusokkal nehezebb dolga lenne.

Csak sejteni lehet, kik azok a Fideszben, akik a Fellegi–Navracsics-duóhoz hasonlóan gondolkoznak, de érdemes megjegyezni, hogy nemrég Fellegi Tamás oldalán Bostonban megjelent Szócska Miklós egykori államtitkár is.

Orbán is érzi a veszélyt. A Külügyminisztérium „atlantistáinak” eltávolítása jelzi, tisztában van azzal, hogy valami készülődik ellene. Saját, megbízhatónak vélt embereit hozta be, Szijjártó Péter külügyminiszter lett, és Észak-Amerikát mostanában új bizalmasa, Potápi Árpád járja. Egykori propagandistája, Kumin Ferenc pedig New York-i konzul lett.

Orbán észak-amerikai barátai évek óta elégedetlenek vele. Budapesten nem volt visszhangja annak, hogy nemrég Vass Zoltán vancouveri tiszteletbeli konzul visszaadta a megbízatását. Ilyesmire még nem volt példa. Döntését azzal indokolta, hogy szerinte a magyar kormány az elmúlt években fokozatosan felszámolta a demokrácia alappilléreit, folyamatosan nyirbálja a szólásszabadságot stb. A múltban Orbánékat támogatta a Heritage Foundation is, ma már elhatárolódnak a Putyint támogató politikától.

Körvonalazódni látszik a Fideszen belül egy csoport, amelyik már készül az Orbán utáni időkre. Az esetleges „lázadók” számíthatnak amerikai republikánus barátaikra, akiket elsősorban az érdekel, hogy Budapesten jobboldali, NATO- és Amerika-barát kormányzás maradjon. A republikánus George Pataki, Ronald Lauder vagy a kongresszusi magyar csoport republikánus tagjai, Andy Harris, David Joyce és Dennis Ross támogatnák a váltást a miniszterelnöki székben.

McCain felbőszítésével Orbán egycsapásra elveszítette amerikai támogatóit, senki sem fog kiállni mellette Az igazi veszélyt most már saját párttársai jelentik, akik amerikai hátszéllel, óvatosan szervezkednek. Engem az sem lepne meg, ha az események a közeljövőben felgyorsulnának.

XXX

Egyre nagyobb a nyomás Orbánon - külföldi lapszemle

Tovább romlottak az amerikai-magyar kapcsolatok – írja a Wall Street Journal. A New York Times pedig a magyar élelmiszer multikról cikkezve azt írja, hogy kiszorulhatnak az országból a magas élelmiszerlánc felügyeleti díj miatt, és a vasárnapi zárva tartás sem tesz majd jót.

New York Times

Az újság honlapja filmösszeállításban foglalkozik azzal, hogy kiszorulhatnak Magyarországról a nagy kereskedelmi multik, miután kormány radikálisan megemelte a láncok élelmiszerbiztonság-ellenőrzési díját és azzal fenyeget, hogy bezárja a cégeket, ha azok két éven át veszteségesek. A riportban megszólal Kovács Zoltán szóvivő, azt állítva, hogy ezek a nagy vállalatok dömpingárakat alkalmaznak, és több éven keresztül hajlandók finanszírozni a ráfizetést, csak hogy megszabaduljanak a kisebb konkurenciától. Az Auchan viszont diszkriminatívnak minősíti az új rendelkezéseket. A Kereskedelmi Szövetség egyébként azt állapította meg, hogy a vásárlók nagy többsége azt szeretné, ha a multik maradnának.

Wall Street Journal

A lap szerint a magyar-amerikai kapcsolatok romlásának újabb jele, hogy Orbán Viktor az ország függetlensége elleni támadásnak minősítette McCain kijelentését. A harcias magyar kormányfő, aki igyekszik megerősíteni az állam befolyását a gazdaság fölött és lecsapni a külföldi érdekeltségekre, azt mondta, hogy megvédi a szuverenitást, és nem hagyja, hogy kívülről diktáljanak a magyaroknak. A republikánus szenátor viszont nyilatkozatban erősítette meg véleményét, miszerint ha egy demokráciában nincs jogállam, ha nem választják szét a hatalmi ágakat és nem védik meg a gazdasági, a polgári és a vallási szabadságságjogokat, akkor az a demokrácia nem csak alkalmatlan, hanem veszélyes is. Orbán ugyanakkor visszautasította a kritikát, mondván, hogy a vitas kérdéseket már rendezték az EU-val és más nemzetközi szervezetekkel.

Reuters

A hírügynökség azt emeli ki Orbán Viktor szokásos rádióinterjújából, hogy a magyar kormányfő szerint Brüsszel elszaboltálta a Déli áramlatot, ami – teszi hozzá jelentés – csapás a politikus stratégiája számára, mármint hogy szorosabb kapcsolatokat alakítson ki a Kremllel. Az irányvonal azonban nemtetszést váltott ki a nyugati államok részéről, amelyek azon a véleményen vannak, hogy nem kellene Oroszországhoz törleszkedni, amikor az csapatokat küldött Ukrajnába. A moszkvai döntés ugyanakkor arcvesztést okozott a magyar vezetőnek, de ahhoz nem eléggé, hogy megingassa hatalmát – állítják bírálók. Orbán a vezeték sorsát egy fejezetnek tekinti abban a Dávid-Góliát-harcban, amelyet nemzete vív a külvilággal. Mindenesetre Putyin bejelentése váratlanul érte Budapestet. Nyugati diplomaták ugyanakkor úgy tekintették a magyar elköteleződést a Déli Áramlat mellett, hogy az mutatja: Magyarország egyre inkább az oroszok vonzáskörébe kerül. Egy benfentes magyar illetékes elismerte, hogy az egész ügy kedvezőtlenül hatott ki az ország megítélésére.

Die Presse

Fokozódó nyomás alá került Orbán Viktor, aki ellen ismét ezrek tüntettek , és akit McCain újfasiszta diktátornak nevezett. A tiltakozó hullám nem enyhül: az elmúlt hetekben 8 megmozduláson 10 ezrek vonultak az utcára, hogy felemeljék szavukat a konzervatív kormány ellen. Csütörtökön a korrupció ellen volt demonstráció. A Fidesz népszerűsége a múlt hónapban egyharmadával csökkent. Orbán ezért most le akarja vonni a következtetéseket és kicseréli kommunikációs stábja tagjait.

2014. december 6.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább