2024. május 8. Szerda
Ma Mihály, Győző névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Macron erős jelzése a világ összes asszonya számára

Macron erős jelzése a világ összes asszonya számára

Hogy Franciaország belefoglalta az alkotmányba az abortusz jogát, az erős jelzés a világ összes asszonya számára, emellett pedig figyelmeztetés Magyarország, Lengyelországnak, Máltának és mindazoknak az államoknak, ahol megkérdőjelezték a 70 években, nagy nehezen elért vívmányt, netán teljes egészében visszacsinálták – állapítja meg a Die Welt konzervatív újság kommentárja. Történelmi a döntés, miszerint a világos elsőként az alaptörvény szavatolja ezt a szabadságjogot, vagyis hogy a nők saját belátásuk szerint határozhatnak,  mitévők legyenek, ha nem kívánják megtartani a megfogant magzatot. Senki és semmi nem veheti el többé tőlük ezt a jogot. Arról az országról van szó, amely annak idején először mondta ki az állam és az egyház szétválasztását, és most hosszú távon szavatolja, hogy a nők szabadon rendelkezhessenek a saját testükkel. A döntés válasz arra, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság megvonta a művi terhességmegszakítás jogát a nőktől. Egyébiránt azonban semmi nem változik a tekintetben, hogy francia földön az első 14 hétben a nők indoklás nélkül, ingyen elvetethetik a magzatot. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

FAZ

 

Három nap múlva Trumphoz utazik Orbán, aki ápolja a kapcsolatokat mind az amerikai politikussal, mind Oroszországgal. Olyannyira, hogy egyidejűleg Moszkvába megy Szíjjártó Péter.

A kormányfő a mar-a-lagói kiruccanás előtt holnapután beszédet mond a Trumphoz közelálló Heritage-alapítvány rendezvényén és annak elnökével a magyar-amerikai együttműködésről tárgyal majd. Bidennel nem szerepel találkozó az úti programban. De a magyar vezető már többször is reményét fejezte ki, hogy a volt elnök győz novemberben.

Paks bővítéséhez mind a magyar, mind az orosz fél ragaszkodik, háború ide vagy oda. Nem számítanak az európai szankciók sem. Az Orbán-kormány egyébként is elérte, hogy felmentsék bizonyos megtorló intézkedések alkalmazása alól az energiaágazatban. A külügyminiszter ezt azzal indokolta, hogy máskülönben lehetetlenné válna az ország áramellátása.

A német jobboldali lap idézi a lengyel kormányfőt, aki szerint erkölcsi és politikai szempontok alapján nehezen elfogadható a magyar álláspont a háború ügyében, amit megerősít, hogy Szijjártó (és szlovák kollégája) a napokban egy fórumon vett részt Lavrovval.

 

Die Presse

 

Orbán Viktor rajongóként keresi fel Trumpot, mert udvarolni kíván amerikai bálványának. A magyar vezető nem volt ott a CPAC-rendezvényén, de ezt érthető, hiszen a zsebében van a meghívó magánkihallgatásra a nagy ember téli, floridai szálláshelyére. Egyébiránt, hogy Budapest a jövő hónapban már harmadszor lesz a republikánus ernyőszervezet külföldi tanácskozásának színhelye, az szintén azt bizonyítja: igen szoros viszonyt tart fenn a két vezető, illetve a két párt.

De hát Orbán folyamatosan mondogatja, hogy Trumpnak szurkol és az ilyesfajta hűséget a másik nem felejti el neki. Függetlenül attól, hogy az amerikai politikus egyszer összekeverte Erdogannal. Ellenben a magyar vezető rózsákat szórt a korábbi elnök lábai elé.  

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A német kancellár túl lassú és nehézkes a háború ügyében, nem úgy hat, mintha igazi vezető volna – nyilatkozta a NATO volt főtitkára. A dán Rasmussen, aki megbízatása lejárta után volt az ukrán kormány tanácsadója, sürgeti, hogy Európa álljon át hadigazdálkodásra, illetve kezdjék meg Ukrajna felvételét a katonai szervezetbe. Mert különben Putyin az idők végezetéig folytatja a háborút.

Nagy megpróbáltatásra számít a szövetségben, ha Trump lesz az új amerikai elnök, bár a politikus nem tudná csak úgy kiléptetni országát, mert ahhoz kellene a Kongresszus jóváhagyása, azt meg aligha kapja meg. Ám sok tekintetben gyengíthetné Washington NATO-szerepét.

Ezért az európai országoknak növelniük kell védelmi kiadásaikat. Nagyon fontos, hogy sorra kötelezik el magukat az ukrán hadsereg megerősítése mellett.  Az viszont nem világos, a németek miért nem szállítanak Taurus cirkálórakétákat. Fel kellene fogni a helyzet súlyosságát. Olyan államférfiakra van szükség, akik határozottan cselekednek. Háború idején nem lehet a közvélemény hangulatához igazodni – mondja Rasmussen, aki maga is volt kormányfő.

Szégyentelinek tartja, hogy Franciaország, a kontinens vezető katonai hatalma, milyen kevés fegyvert küld az ukránoknak.  

 

Washington Post

 

A vezércikk teljesen egyetért azzal, hogy a Legfelsőbb Bíróság nem engedte törölni Trump nevét a választási cédulákról. Semmi szükség sincs ugyanis arra, hogy a korábbi elnököt hátborzongató trükkökkel tartsák távol a szavazástól, illetve a Fehér Háztól.

Az egyhangú döntés értelmében az államok nem zárhatnak ki a versenyből jelölteket azon az alapon, hogy azok állítólag megszegték esküjüket, illetve lázadást szítottak. Vagyis a polgárokon múlik, engedik-e ismételni Trumpot az urnáknál.

Csaknem ugyanilyen fontos, hogy a határozat még a mai szuperkedd előtt született meg. Az országnak jól jönne, ha hasonló gyorsan lezárulna az a jogvita is, ami abból fakadt, hogy a volt elnök igen gyenge lábakon álló érvekre alapozva, de azt állítja, hogy őt mentesség illeti meg a bűnvádi felelősségre vonással szemben.

Mindenesetre az erősen megosztott legfelső bírói testület helyes üzenetet küldött: az államoknak nincs joguk beleavatkozni, kinek a neve szerepelhet a szavazólapokon. Megtámogatta ezzel a szövetségi állam elvét és a demokráciát. Még akkor is, ha Trump antidemokratikus vonásokat mutat. De egyértelmű, hogy csakis a választáson lehet megakadályozni a visszatérését.

 

Wall Street Journal

 

A demokraták nagyképűsége kikövezi az utat Trump újabb elnökségéhez, mert Biden minden ígérete ellenére sem számolta fel a zűrzavart és az esztelenséget. Így értékeli Gerard Baker, a lap volt főszerkesztője. Nincs kétsége afelől, hogy a Fehér Ház jelenlegi lakója két nap múlva erős Egyesült Államokról beszél majd az ország helyzetéről szóló jelentésben, ám Amerika meggyengült, megosztott, félelemmel teli, és a szavazókra sötét döntés vár a saját jövőjükről.

Mindenesetre Biden azzal néz szembe, hogy veszíteni fog azzal szemben, akit négy éve legyőzött. Azaz ő lesz az 5. amerikai elnök a történelemben, aki nem tudott ismételni. A demokraták három lényeges területen számították el magukat.

1. Alábecsülték Trumpot, ugyanakkor túlértékelték saját magukat, hogy már túljutottak a vetélytárson. A párt legtöbb híve soha nem is értette, miben áll a politikus vonzereje. Biden félfasisztának titulálta a rivális támogatóit, mintha azok egytől egyik rasszisták, fanatikusok és bolondok lennének, akik bedőlnek a jobboldali médiának.

Viszont a biztonságos magaslesből nem látták azokat az embereket, akik úgy érzik: elárulták őket a vezetőik. Nem vették észre, hogy a társadalom bizonyos közösségei súlyos egészségügyi és pénzügy válságba kerültek, hogy sok munkás bére nem tart lépést a költségekkel, és hogy szülők aggódnak a gyerekeik jövője miatt.

Ellenben a korszerű arisztokrácia előjogokhoz juttatta azokat az illegális bevándorlókat, akik nem is maradhattak volna az országban. Még akkor is járt nekik a privilégium, ha erőszakos bűncselekményeket követtek el.

Azt hitték, hogy Trump nem tudja magát átverekedni a választásig a jogi aknamezőn és még november előtt elítélik. Pártállástól függetlenül sok polgárnak nem tetszik, amit demokrata ügyészek, illetve az igazságügyi tárca munkatársai művelnek, hogy börtönbe csukják Trumpot.

2.  Biden tévesen gondolta, hogy hanyatló szellemi képességei ellenére ő az egyetlen alkalmas jelölt azon az oldalon.

3. A 4 évvel ezelőtti szoros győzelmet tévedés volt úgy értelmezni, hogy az felhatalmazást jelent a társadalmi szerződés átírására. A demokraták úgy érezték, hogy bennük Franklin Roosevelt, illetve Lyndon Johnson született újjá.

Balos programot váltottak valóra, mert önhittek voltak. Azt gondolták, hogy csakis ők mondhatják meg a frankót a társadalom egészének. Ám nagyon valószínű, hogy az igazságtevő sors vár rájuk.

 

Der Standard

 

A jelek szerint az osztrák kancellár a saját szakállára, iránytű nélkül bolyong a világpolitikában – írja heti kommentárjában Paul Lendvai. Azért gondolja így, mivel Nehammer a minap közölte: a BRICS-államokat is igénybe kell venni a háború tárgyalásos befejezéséhez. Csak éppen arról feledkezett meg, hogy az ötös országcsoportnak tagja Kína, így a tömörülés jóindulattal, illetve semlegesen viszonyul Moszkvához, ugyanakkor visszautasítja a szankciókat.

Emellett az indiai és a kínai kormány lett az orosz olaj legfőbb felvevője. Pekingnek szemére hányják, hogy segít kijátszani az oroszoknak a kereskedelmi tilalmakat. Az osztrák miniszterelnök az egyetlen uniós vezető, aki az invázió után négyszemközt tárgyalt Putyinnal Moszkvában. A rejtélyes út következménye az lett, hogy erősödött a bizalmatlanság a semleges Ausztria iránt.

Majd következtek találkozók – többször is – olyan autokratákkal, mint Orbán és Vucsics, illetve Bécs akadályozza Bulgária és Románia felvételét a schengeni övezetbe, amit a legtöbb szövetséges bírál.

 

Die Welt

 

Hogy Franciaország belefoglalta az alkotmányba az abortusz jogát, az erős jelzés a világ összes asszonya számára, emellett pedig figyelmeztetés Magyarország, Lengyelországnak, Máltának és mindazoknak az államoknak, ahol megkérdőjelezték a 70 években, nagy nehezen elért vívmányt, netán teljes egészében visszacsinálták – állapítja meg a konzervatív újság kommentárja.

Történelmi a döntés, miszerint a világos elsőként az alaptörvény szavatolja ezt a szabadságjogot, vagyis hogy a nők saját belátásuk szerint határozhatnak,  mitévők legyenek, ha nem kívánják megtartani a megfogant magzatot. Senki és semmi nem veheti el többé tőlük ezt a jogot. Arról az országról van szó, amely annak idején először mondta ki az állam és az egyház szétválasztását, és most hosszú távon szavatolja, hogy a nők szabadon rendelkezhessenek a saját testükkel.

A döntés válasz arra, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság megvonta a művi terhességmegszakítás jogát a nőktől. Egyébiránt azonban semmi nem változik a tekintetben, hogy francia földön az első 14 hétben a nők indoklás nélkül, ingyen elvetethetik a magzatot.  

2024. március 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tökéletesen álcázza magát az olasz miniszterelnök

Elfogadtatta magát az európai politikai középpel, holott tovább emelkedik az államadósság és ezzel egy új pénzügyi >

Tovább

Putyin és segítőkész baráti

Mivel a NATO 25 éve bombázta a belgrádi kínai nagykövetséget, Hszi Szerbiából azt a geopolitikai üzenetet >

Tovább

Orbán nagyotmondása a délszláv háborúba való magyar beavatkozás visszautasításáról

Mi történhetett hát? Máig hitelesen meg nem erősített hír szerint Clinton valóban felhívta Orbánt, valószínűleg valamikor >

Tovább

Ezreket mozgósított Debrecenben, a kormány egyik erődjében Orbán mind erősebb kihívója

Ekkora megmozdulás nem megszokott dolog vidéken. Maga a fő szervező úgy értékelte, hogy ilyen nagy demonstráció >

Tovább

Hajnal vagy alkonyat?

Hajnalodik vagy alkonyodik a világban? Nehéz megmondani a vöröslő, szürkés fényben. De azt régóta állítom, hogy >

Tovább

Hogyan teszik tönkre a múlt nacionalista szellemei a Nyugat-Balkán jövőjét

A múltból itt maradt nacionalisták, mint Vučić és Dodik, tönkreteszik a Nyugat-Balkán jövőjét. Erre figyelmeztet Vedran >

Tovább

Az az ember, akitől Orbánnak félnie kell

A Kurier külpolitikai rovatvezetője úgy mutatja be Magyar Pétert, hogy ő az, akitől még Orbán is >

Tovább

Egyetlen kisteherautóval

Bárcsak ne Magyar Péter volna az egyetlen, aki miatt biztosan fáj most néhány fej a Karmelitában. >

Tovább

Nem lenne jó az, ha Amerika rendszerváltást próbálna elérni Kínában

Fareed Zakaria a Washington Postban óv attól, hogy hatalomra kerülésük esetén a republikánusok visszatérjenek a kemény >

Tovább

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább