Ma Nikolett, Hunor, Miklós névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Trump komoly veszélyben van Harris miatt
Ezért azután még többet hazudik, vádaskodik, és hihetetlen szinten megszeg minden szabályt. A dráma az számára, hogy az eddigi technika nem működik Harris lejáratására. De csak azt árulja el ily módon, hogy mennyire bizonytalan kettejük vitája előtt. Az pedig, hogy a tanácsadói ki akarják kapcsoltatni a mikrofont a tévéstúdióban, amikor a másik beszél, arról árulkodik, hogy mennyire félnek: indulatában valami olyat mond, amit nem kellene.
Szerbia harcolni akar a nyugati sajtó „hazugságai” ellen
Szerbia ellenkampányt kíván indítani, mert úgy ítéli meg, hogy teljesen érdemtelenül rossz a sajtója nyugaton. Vučić elnök e célból új hivatalt hozott létre, három millió eurós költségvetéssel. Vezetője a 38 éves francia Arnaud Gouillon, aki sok minden volt már, csak akasztott ember nem. Folyékonyan beszél szerbül, Belgrádban él, szerb felesége és útlevele van, tagja a kormánypártnak. Jelenleg sok egyéb mellett a koszovói szerb kisebbségnek igyekszik segíteni, miközben parlamenti képviselő. Az államfő úgy véli, hogy hazugságkampány folyik ellene, amikor a nyugati média azt írja róla, hogy autokráciává építette át az országot. Továbbá hogy vége a szabad tömegtájékoztatásnak, a független igazságszolgáltatásnak, valamint az ellenzéknek. A nagy üzleteket, de a kisebb állásokat is csak megfelelő párttagkönyv birtokában lehet megkapni. Vučićról az a kép, hogy egyeduralkodó, egyben bajkeverő a térségben. Az általa felvetett „szerb világ”, benne Koszovóval, Montenegróval és a Republika Srpskával gyakran életveszélyesnek minősül. Krstić, a belgrádi egyetem politológia tanára óv attól, hogy a hatalom a nyugati sajtóval próbáljon meg vitázni. A NUNS független újságírószakszervezet vezetője pedig úgy látja: amit az elnök csinál, az egyre őrületesebb, most éppen olyan hivatalt alapít, amely egy észak-koreai propaganda irodára emlékeztet. És olyan cikkeket hivatott támadni, amelyek az esetek túlnyomó többségében megfelelnek a valóságnak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
A kelet-német földrengés
A Wall Street Journal szerkesztőségi cikke politikai földrengésként értékeli a két keletnémet tartományi választás eredményét, kiemelve, hogy a történet lényege nem annyira a szélsőjobb felemelkedése, mint inkább az, hogy összeomlott a Scholz vezette koalíció. Ily módon még inkább módosulnak az erőviszonyok a kontinensen, ahol egyébként is hanyatlanak a hagyományos pártok, jönnek fel viszont a lázadó erők. Az egész história durván egy évtizede vette kezdetét, amikor az euróövezet miatt boldogtalan értelmiségiek létrehozták az AfD csíráját jelentő mozgalmat, majd proteszt párt lett belőle – jelentős bázissal az egykori NDK-ban. Az ilyen tömörüléseket általában szélsőjobbosnak minősítik, de ez jelen esetben áll is. Vezetői az utóbbi hónapokban egy sor botrányba bonyolódtak bele, mert rokonszenv nyilatkozatokat tette az SS-ről, náci jelszavakat szajkóztak. A döbbenet az, hogy egy ilyen párt bárhol jól szerepelhet német földön. A Frankfurter Allgemeine Zeitunk szerint a német gazdaságban sokan a tartanak az AfD felemelkedésétől, más országokban azonban a hasonló pártok meglehetősen rugalmasnak mutatkoznak az olyan témák kapcsán, mint pl. a bevándorlás, amint az Orbán Viktor példája igazolja. Kelet-Európában a fejlődés gyorsabb az uniós átlagnál. A pénzügyi válság, a járvány és a háború mélyebb nyomokat hagyott hátra, mint a születések számának növelését célzó törvények, a menekültek kirekesztése vagy a kisebbségek megzabolázása. Az ilyen intézkedések miatt elsősorban a magyar miniszterelnököt érik bírálatok. Olyannyira, hogy a magyar államhoz közelálló cégek nemzetbiztonsági aggályok miatt nem kapták meg a spanyol kormány jóváhagyását a Talgo vasúti járműgyártó megszerzéséhez. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
A világ jövője attól függ, mit gondol néhány ezer pennsylvaniai választó arról, ki tudja-e fizetni a számlát a zöldségesnél
Timothy Garton Ash oxfordi professzor, aki már jó ideje a tengerentúlon igyekszik kideríteni, milyen eredmény várható az év legnagyobb politikai küzdelmében, azt már látja, hogy a Harris-Walz-duó teljesen felborította az események addigi menetét, de ettől még Trump nyugodtan nyerhet. Merthogy a demokrata rivális elviheti ugyan a szavazatok többségét, de az elektoroknál mégis egy elítélt bűnöző és autokraták notórius cimborája lehet a befutó. A tét óriási, mert a győztes óriási hatalomhoz jut a világ legerősebb államában és a republikánus vetélytárs veszélyt jelent mind saját hazája, mind a földkerekség számára. A szakértő meglepőnek tartja, hogy a demokraták minden jel szerint egységesek. Maga Harris nem egy nagy szónok, de kiváló beszédet tartott, amikor a párt konvencióján elfogadta a jelölést. Balliberális oldalról az erős vezető képét sugározta, aki alatt az amerikai hadsereg megmaradna a világ legkomolyabb csapásmérő erejének, az ország megelőzné Kínát a 21. századért folyó versenyben, továbbá ő maga határozottan kiállna Ukrajna és a NATO-szövetségesek mellett. A következmény az, hogy igencsak megnőtt a támogatottsága, de csak annyira, hogy jelenleg felmérhetetlenek az esélyek. A kimenetel néhány ingadozó államon múlik a középnyugaton, illetve a napfény-övezetben. Ráadásul a három döntő területen: a gazdaság, a bűnözés és a bevándorlás kérdésében jellemzően a republikánusoknál van az előny. Ha Harris csak kis különbséggel nyer, Trump közölni fogja, hogy ellopták a választást és a Legfelsőbb Bíróságon az általa kinevezett tagok vannak többségben. Szóval minden bizonytalan, de az eredmény az ukránok és a palesztinok számára szó szerint élet-halál kérdése. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Orbán 200 millió eurós kudarca
Orbán Viktor bakot lőtt, amikor nem hajtotta végre menekült-ügyben az Európai Bíróság ítéleteit, ezért kormányának most 200 millió eurós büntetést kell fizetnie. Politikai igazgatója ugyan fogadkozik, hogy egyetlen centet sem utalnak, inkább a migránsokat küldik Brüsszelbe, ám ez az agitpropos szöveg csak a Fidesz híveinél, illetve a miniszterelnök külföldi csodálóinál jön be – jelenti Brüsszelből Oliver Grimm a Die Pressenek. Valójában Magyarország kikerülhetetlen pofon felé halad, az ár három számjegyű lesz – euróban. De mintha nem érzékelné, hogy a 200 milliós alapbírságot mindenképpen le kell rónia, még akkor is, ha a végén netán hajlandó az uniós normáknak megfelelően átalakítani a magyar menedékjogot. Ez alól semmiképpen nem vonhatja ki magát, ha másként nem megy, az EU visszatartja az összeget a magyar félnek szánt támogatásból. Azaz fontos forrásoktól esik el az amúgy is gyengélkedő magyar gazdaság., miközben a lakosság visszafogja fogyasztását. A büntetés az össz-szubvenció 4-5 %-át teszi ki, de akkor még nem beszéltünk a késedelem miatt felszámított napi egymillió euróról, ami idáig összesen 83 milliót tesz ki. Szelestey Lajos nemzetközi sajrószemléje:
Németország teljesen ismeretlen vizek felé hajózik
Fontos, de nem sorsdöntő választás zajlott Türingiában és Szászországban, ám a kemény jobboldal veszélyes területre sodorja Németországot – állapítja meg az Economist kommentárja. Az AfD ugyanis annyi helyet szerzett, hogy ideológiailag erősen ingatag koalíciókat kényszerít ki más pártok részéről. Sahra Wagenknechtnek ugyanakkor jók az esélyei, hogy mindkét tartományban összeálljon a CDU-val. Ettől persze felfordul utóbbi párt vezetőinek gyomra Berlinben és az egész nyugati részen. Az eredmény jelképessége azonban felülmúlja a fejlemény tényleges fontosságát. A szavazók jó 40 %-a olyan populista erőkre adta a voksát, amelyek időnként olyanok, mintha a Kreml szócsövei lennének. De ami történt, azt aligha lehet előrejelzésnek tekinteni az egész országra nézve. Mindazonáltal az AfD meglovagolta az infláció, a bevándorlás és az Ukrajna miatt érzett elégedetlenséget, méghozzá nem csupán az egykori NDK-ban. A berlini koalíció pártjai ugyanakkor leszerepeltek és ez még inkább kiélezi a vitát közöttük. Türingiában olyan helyzet alakult ki, amely jóformán szavatolja a káoszt. Németország a jelek szerint teljesen ismeretlen vizek felé hajózik. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
A demokrácia beleütközik a saját korlátaiba
Ezt írja mai, baljós türingiai és szászországi választás előtt Jens Schneider, a Süddeutsche Zeitung hírigazgatója. Ám nem csupán a leszakadtak voksolnak a szélsőjobbra, illetve reagálnak dühvel és elutasítással a politikára. Alapelvárás, hogy a hatalomnak teljesítenie kell, mert ha nem, a hangulat jobbra leng ki. Nagyon jól látni ezt a migráció kapcsán. Az üzenet az, hogy ez így nem megy tovább. És ne higgye azt a berlini kormánykoalíció, hogy ez az érzés csak keleten létezik. A kérdés ezek után csak az: lehet-e a felháborodás tényleg akkora, hogy valaki egy olyan nácira adja a szavazatát, mint Höcke? A mai választás egyik sajátossága, hogy még az AfD hívei sem szeretnék, ha egy ilyen figura kormányozná őket. Ám ahhoz elég erős a harag és a jobboldali gondolkodás, hogy mindent kockára tegyenek.
Az ukránok zseniális katonai húzása megváltoztathatja a háború kimenetelét
Az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka szerint az ukránok zseniális katonai műveletbe kezdtek Kurszknál, megváltoztatják vele az egész háború menetét. Ben Hodges most már azt sem tartja bizonyosnak, hogy a végén az oroszok nyernek. Egyelőre ugyan nem lehet megmondani, meddig mennek el az ukránok, mennyi ideig maradnak orosz területen, illetve, hogy a fejlemény kihat-e a fronthelyzetre Ukrajna keleti felében, de úgy véli, hogy az ukránok még további jelentős hadmozdulatokra készülnek. Hogy Moszkva miért nem reagál érdemben, annak okát abban látja, hogy a vezérkar, az első számú titkosszolgálat, valamint a határőrség emberei gyűlölik egymást, szívből és igazán. Putyin ellenben próbál nem tudomást venni Kurszkról és átpasszolja a feladatot az FSZB-nek, hogy ne neki kelljen foglalkoznia ezzel a tényleg súlyos problémával. A tábornok ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy a világ továbbra is túlbecsüli az orosz hadsereget. Mert az igaz, hogy a Kremlt nem érdekli, hány embert veszít, ami nagy előny egy háborúban. Viszont azért van még mindig rengeteg rakétája, siklóbombája, cirkálórakétája, mert a Nyugat nem engedi meg Ukrajnának, hogy csapást mérjen Oroszországban azokra a bázisokra, ahonnan kiindulnak a támadások. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Legfrissebb
A semmittevés busás jutalma
A Fidesz „nem hagyja az útszélén” a kipróbált pártkatonákat. Delinek valószínűleg nem akaródzott visszatérni szülőfalujába, Péterrévére, >
Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti tévévitában
Gideon Rachman úgy ítéli meg, hogy Kamala Harrisnek el kell kápráztatnia a közönséget a ma esti >
A(z uniós) Kelet felemelkedése és a magyar külpolitika
A másfél évvel ezelőtti beszédben tőle szokatlan szkepticizmussal Orbán Viktor kevés mozgásteret látott elképzeléseinek továbbvitelére, a >
Nyitott határok mellett azonban nincs stabil közösség
„Nem tűzfalakról kell itt szövegelni, azért kell mindent megtenni, hogy meg lehessen találni a kiutat a >
A politikai giccsről
Apropó giccs! Lehet giccs egy szó is. Egy vélemény. Egy politikai kampány. És még mennyi minden! >
Hogyan kezelni a kemény-jobbos fenyegetést
Az Economist kommentárja úgy véli: mivel Európában egyre több helyen győznek a szélsőségesek, mind nehezebb mérsékelt >
Putyin bosszúja
A Guardian vezércikke úgy ítéli meg: elején nagy volt a lelkesedés Ukrajnában a kurszki betörés miatt, >
Miért gyűlölik a fasiszták az egyetemeket
Orbán Viktor fényképével illusztrálja a Guardian a Yale Egyetem egyik filozófia professzorának cikkét, amely arról szól: >
Trump komoly veszélyben van Harris miatt
Ezért azután még többet hazudik, vádaskodik, és hihetetlen szinten megszeg minden szabályt. A dráma az számára, >
Orbán 200 millió eurós kudarca
Orbán Viktor bakot lőtt, amikor nem hajtotta végre menekült-ügyben az Európai Bíróság ítéleteit, ezért kormányának most >
Szerbia harcolni akar a nyugati sajtó „hazugságai” ellen
Szerbia ellenkampányt kíván indítani, mert úgy ítéli meg, hogy teljesen érdemtelenül rossz a sajtója nyugaton. Vučić >
Németország teljesen ismeretlen vizek felé hajózik
Fontos, de nem sorsdöntő választás zajlott Türingiában és Szászországban, ám a kemény jobboldal veszélyes területre sodorja >