Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó részét, de azért még korai a megkönnyebbülés. Merthogy a rendszer igen bonyolultra sikeredett, az pedig a korrupció melegágya, hiszen mostantól mindenki kivételért kilincsel. Ráadásul a vámok 100 éve nem voltak ilyen magas szinten. Ennélfogva erősen valószínű, hogy az USA a szabadpiac vezető erejéből a haveri kapitalizmus iskolapéldája lesz. A kormányok és társaságok ugyanis el fogják árasztani Washingtont, mert próbálnak kedvezményeket kicsikarni. Már most erősen lehangoló látni, hogy a Wall Street ikonikus figurái közül többen támogatnak egy olyan alkufolyamatot, amelynek eredményeként a szabad piacot vámok, adók, normák és kivételes szabályozások határoznák meg. A neves újságíró, aki Indiából származott el, elmeséli, hogy ilyet ő már látott egykori hazájában és azt is végignézte, hová vezet. De most azt tapasztalja, hogy tech nagyságok magasztalják Trump zsenialitását, a Wall Street titánjai rohannak, és Észak-Koreát idéző stílusban gratulálnak az elnöknek, amiért az ilyen briliáns módon védi meg a gazdaságot saját tetteitől. Ezért azt kérdezi: Te, jó ég, hol élek? Szelestey Lajos nemzetközi sajtósszemléje:
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is heves a politikai válság – írja Andrew Rettman az EUobserverben. Uniós diplomaták szerint a misszió 1500 katonájának azért nem szabad segítséget nyújtania a helyi hatóságoknak, mert túl nagy a veszély. A Sipa, tehát a szóban forgó rendőrség azonban idáig óvakodott attól, hogy benyomuljon Dodik banja lukai erődjébe, ahol saját biztonsági erők tartják fenn a rendet.
Senki sem nyer a vámháborúval, de Kína távolabbra tekint
A Guardian vezércikke ítéli így meg. Nagy viharra számít, ám úgy véli, hogy a viszályban az tükröződik: Amerika hanyatlik hegemón hatalomként. A fogyasztók és a munkások viszont a rövidebbet húzzák. Itt a tét az, hogy kinek magasabb a fájdalomküszöbe. És mivel a kereskedelem képezi az amerikai-kínai kapcsolatok kulcsterületét, alighanem az egész viszony rosszabbodni fog és ez aggasztó. Peking ugyanakkor hosszútávú lehetőségnek veszi a jelenlegi válságot. Azt ígéri, hogy a végsőkig fog küzdeni. Senki se számítson arra, hogy meginog, mert bármiféle engedmény a gyengeség jelének számítana. Hszi szintén erős ember, aki előkapta a nacionalista kártyát, miután lelassult a gazdasági növekedés. Visszalépnie megalázó volna. De már jó ideje készült az eshetőségre: új piaci kapcsolatokat épített ki. Amerika célja viszont az, hogy más országok távolodjanak el Pekingtől, csak éppen a kockázatok éppen hogy Kína karjaiba terelik őket. Hisz biztos abban, hogy egyre csak erősödik a Trumpra nehezedő nyomás. De azért nem kizárt, hogy kétoldalú egyezség lesz a vége. Viszont a kínaiak biztosak abban, hogy ha elül a vihar, a legtöbb kormány többé nem megbízható partnert lát az Egyesült Államokban. Sőt, inkább Kína lesz a kiszámíthatóbb, ha nem egyenesen a vonzóbb fél. Kulcspillanatához érkezett a nemzetközi rend. Peking ugyan előreláthatólag szenvedni fog, de nem lesz teljesen boldogtalan, amikor azt látja: az USA nagy erőkkel dolgozik azon, hogy leáldozzon saját csillaga. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
A mostani gazdasági zűrzavarból egy valaki profitál csupán: Putyin
A nyugati kereskedelmi rendszer lebontása az orosz elnök érdekeit szolgálja, ami lehet, hogy véletlen – de lehet, hogy nem. Így látja Eric Frey, a Der Standard külpolitikai elemzője. A kommentátorok nem találják az ésszerű mozgatórugót Trump elmebeteg vámpolitikája mögött, annak minden katasztrofális következményével együtt. Senkinek sem jó, még Kínának sem, amely csak korlátozottan örülhet az USA által elszenvedett általános bizalomvesztésnek. Ám Moszkvának nagyon is jól jön, mivel csupán kevéssé függ a nemzetközi áruforgalomtól, viszont hasznára válna, ha bedől a liberális világgazdaság. Putyin ezer örömmel figyelheti, miként játszik kezére amerikai kollégája, amikor feladja Európa védelmét, megkérdőjelezi a NATO-t, az EU ellen uszít, Ukrajna ügyében átveszi Moszkva véleményét és azzal fenyegeti Kijevet, hogy magára hagyja a harcban. Ily módon, ha a transzatlanti szövetség gazdaságilag is széthullik, a Kreml közelebb kerül céljához, hogy uralja az öreg kontinenst. Olyan, mintha Trump tervét igazából Moszkvában főzték volna ki. Már lassan 10 éve jönnek az utalások arra, hogy az orosz titkosszolgálat beszervezhette a politikust, amit alátámaszt, hogy folyamatosan segítséget kap Moszkvától. Talán csak véletlen, de tény, hogy az új amerikai vámlistán nincs rajta sem Oroszország, sem Belarusz, sem Észak-Korea. Csak remélni lehet, hogy mindez csupán összeesküvés elmélet és az elnök saját ostobasága és nem egy idegen hatalom megbízásából rombol. De azért nem ártana, ha pártbarátainál megszólalnának a vészjelzők. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad elfelejteni, hogy az elnök rezzent meg elsőként, ami nagy megaláztatás számára. Kína bizonyosan fontos jelzésként értékelte. Ugyanakkor marad a bizonytalanság, csupán annyi a változás, hogy az USA nem a világgal, hanem Pekinggel csörtézik. Gyakorlatilag már semmiféle áruforgalom nincs közöttük. De Washingtonnak ezzel együtt vissza kellett lépnie a szakadék széléről. Amikor elrendelte a vámokat, közölte, hogy ez a felszabadulás napja – nos, azóta több mint 6 trillió dollárnyi érték úszott el a vezető vállalatok értékpapírszámláiról, ami gyalázat. Az is teljes képtelenség, amit Trump állít, hogy ti. 75 ország áll sorba, mert szeretné megcsókolni a fenekét. A világon semmit nem ért el a vámhadművelettel. Nem nyert, még csak nem is tárgyalt. Szokás szerint viszont újabb nagy győzelmet jelent be. Ám az igazság az, hogy meghátrált, mert kénytelen volt. Ez azonban jó hír. A múlt hét vádirat volt az elnök, a politikája, az ösztönei és a viselkedése ellen. De hogy most szünetet iktatott be, azt semmiképpen sem szabad úgy tekinteni, hogy lehet vele normálisan boltolni. Viszont két dolog igen fontos a tegnapelőtti bejelentés alapján. 1. vége annak a feltételezésnek, hogy a dollárkötvények mindig biztos menedéket jelentenek. A jegybanknak majdnem közbe kellett lépnie, küszöbön volt az általános visszaesés. 2. Volt némi ágálás a hazai elit részéről. Ám nem lehet abban bízni, hogy az eset nem ismétlődik meg. A bizalom már rég elveszett, a bizonytalanság uralkodik. A megpróbáltatásnak egyáltalán nincs vége. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. Az európai értékeket fenyegető veszélyek miatt a sajtószabadság egyre inkább biztonsági kérdés lesz. Ám ha az EU nem teszi tisztába ez ügyben a saját háza táját, akkor nem remélheti, hogy a határain kívül fel tudja tartóztatni a szándékos félretájékoztatást és a tekintélyuralmat. Másrészt jó, hogy a Bizottság végre megrótta Szerbiát, amiért az nem hajtja végre az Unió által megkívánt reformokat.
Weber büszke, hogy rajta van az Orbán-plakátokon
Az Európai Néppárt elnöke megtiszteltetésnek veszi, hogy az Orbán-kormány óriásplakátokon vele, von der Leyennel, valamint az ukrán államfővel riogatja a magyarokat, akiket ily módon akar rábeszélni, hogy vegyenek részt az Ukrajna uniós tagságáról meghirdetett nemzeti konzultáción. Mint ismeretes, a felirat az: Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek. Weber azt mondta, hogy neki ez alapján úgy tűnik: jó végzi a munkáját, hiszen az orbáni propaganda célpontja lett. De hát ez folyik hónapok, évek óta. Ám csak megerősíti, amit az EPP képvisel. Mert a pártcsalád Európa, a jogállam és Kijev támogatása mellett áll ki. A tudósítás megjegyzi: a magyar vezetés viszont ellenzi az ukránok felvételét, mondván, hogy az káros az EU-ra, valamint a magyar gazdaságra nézve is.
Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti
A volt szerb igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy szakértői kormány felállításával kellene megtalálni a kiutat a jelenlegi súlyos belpolitikai válságból. Božo Prelević, aki 25 éve, Milošević bukása után éppen egy ilyen kabinet tagja volt és annak idején a vádat képviselte a volt elnökkel szemben, úgy véli: Vučić Achilles sarkát a tömegek erkölcsi tiltakozása jelenti. Mert ma már a diákok tiltakozásából általános felkelés bontakozott ki. A városokban öt hónapja minden reggel leáll az élet – most már 16 percre, az újvidéki pályaudvaron történt szerencsétlenség áldozatainak tiszteletére. Az előtető beomlása az egész rendszer korrupcióját és rossz kormányzását jelképezi. A volt bíró sajnálja, hogy annak idején nem sikerült működő országot kialakítani, elismeri, hogy az ellenzéket semlegesíteni tudta a hatalom. Viszont az egyetemisták és az oktatók igazi tekintélyt élveznek, habár az államfő próbálja őket lejáratni. Pénzzel és állásokkal igyekszik megvenni a hűséget. A szakértői kormány feladata az lenne, hogy helyreállítsa a demokráciát és megszervezze a tisztességes választásokat. A helyzet azért lenne kivédhetetlen az államfő számára, mert széles tömegek követelnék a hozzáértést és a becsületességet, nem ellenzéki pártok. Reméli, hogy a megmozdulások elvezetnek a rezsim végéhez.
Legfrissebb
Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában
A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >