Ma Ágota, Ingrid, Etelka, Léda névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
A számok nem hazudnak – de nem ám!
Hogyan jött össze a zentai pofon Vučićnak és a VMSZ-nek?
Vračar, Savski venac, Stari Grad, Čajetina és Zenta – ezek tekinthetőek az ellenzék bástyáinak, ahol az emberek hátat fordítottak a hatalmi koalíciónak. Surányi Zsolt (Szabad Magyar Szó):
Aleksandar Vučić, a hatalmi koalíció jelöltje a 174 szerbiai község és város közül ötben nem nyert az április 2-án lezajlott szerbiai elnökválasztás során. Vračar, Savski venac, Stari Grad, Čajetina és Zenta – ezek tekinthetőek az ellenzék bástyáinak, ahol az emberek hátat fordítottak a hatalmi koalíciónak, s jelezték, nem támogatják a Szerb Haladó Pártot (SZHP) és a köréje csoportosulókat. Ennél nagyobb pofont a zentai városvezetés nem kaphatott, hiszen a Tisza-parti városban a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) gyakorolja a hatalmat.
Ahhoz, hogy az a két párt, amely köztársasági, tartományi és helyi szinten is részese a hatalmi koalíciónak, elveszítsen egy választást, nagyon meg kell izzadnia, és itt természetesen nem a pozitív dolgokra kell gondolni. Pontosabban sok rossz és a község lakosaira nézve káros döntést kell hoznia, s a városvezetés tagjainak a megnyilvánulásai folyamatosan azt kell, hogy bizonyítsák: alkalmatlanok vagyunk erre a feladatra. A zentai választási eredményekből egyértelműen kiderül, hogy ez a VMSZ+SZHP koalíciónak sikerült.
Mi vezetett odáig, hogy Zentán, Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnökének lakhelyén a korábbi polgári jogvédő, Saša Janković 209 szavazattal többen kapjon, mint Aleksandar Vučić, jelenlegi miniszterelnök? Pedig mint tudjuk, Vučić a választási kampány idejére sem mondott le a miniszterelnökségről, így ezzel és a média hathatós segítségével hétmérföldes előnyt szerzett a többi jelölttel szemben. Vučić a kampánya során nem járt Zentán, viszont a zentai hű követőinek alkalmuk volt szervezetten elutazniuk Szabadkára vagy Újvidékre, hogy ott képezzék a tömeget. Janković – habár a körútjába beiktatta Zentát – sem látogatott el a bácskai városba, helyette viszont itt volt Dušan Duda Ivković, Európa egyik legsikeresebb kosárlabdaedzője, s ez hozzájárulhatott Janković győzelméhez, de csak minimális arányban.
Janković zentai győzelme az elmúlt években és hónapokban látott és tapasztalt történéseknek a következménye. Ide tartozik a cukorgyári munkások szélnek eresztése, mert a gyárnak már tavaly sem volt kampánya, s a munka teljesen leállt a mintegy 150 családnak anyagiakat biztosító vállalatban.
Valószínű, hogy Vučić ellen szavaztak vagy el sem mentek szavazni azok is, akik a tél folyamán a városi fűtéssel próbálták sikertelenül felfűteni a lakásaikat, házaikat, miközben horribilisan magas számlákat kaptak a helyi Elgas közvállalattól. A zentai képviselő testület munkája is Jankovićnak kedvezett, ugyanis amíg az ellenzék építő javaslatokkal próbálkozott (ilyen volt többek között Zsoldos Ferencnek, a Magyar Mozgalom-VMDK frakcióvezetőjének a beterjesztése, hogy a község polgárai minden esetben a legkisebb büntetést fizessék, ám a VMSZ ezt leszavazta), addig a hatalmi koalíció eljutott arra a szintre, hogy már az számít rendkívülinek, ha rendes ülést sikerül összehívniuk, s nem rendkívüli kkt-t tartanak.
A képviselő testület februári ülésén a hatalmi koalíció által napirendre tűzött sportstratégiát és a sportklubok támogatásáról szóló rendeletjavaslatot maga a beterjesztő, Danilo Popov, a városi tanács sport- és ifjúsági ügyekkel megbízott SZHP-s tagja vette le, mivel az önkormányzat fordítószolgálata teljes értelmetlen és használhatatlan magyar nyelvű fordítást készített.
Legutóbb az olimpiai medence körül kialakulóban levő botrány volt a fő beszédtéma a városban, ugyanis a Magyar Szó napilap cikke szerint a helyi vízilabdaklub jelezte, a jövőben az eddigi feltételek mellett nem kívánja üzemeltetni a medencét, a városvezetés pedig március végén még a pályázatot sem írta ki…
Nem hozott szavazatokat a VMSZ+SZHP jelöltjére az sem, hogy Nagy Zoltán (DP) a községi képviselő testület ülésén elmondta, munkahelyén, a kommunális közvállalatban elkészítették az új munkahelyi besorolást, amely őt érinti leginkább, ugyanis addigi munkahelyét megszüntették, új helyre sorolták be, fizetését lecsökkentették (Nagy időközben felmondott a Kommunális Közvállalatban).
Ezek a figyelmetlenségek, nemtörődömségek, a teljes szakértelem hiányát egyértelműen igazoló esetek vezettek oda, hogy a városban Saša Janković még nagyobb fölénnyel nyert, mint a községben. Janković 2654 szavazatot kapott, míg Aleksandar Vučić csak 2253-at, vagyis a korábbi ombudsman 401 szavazattal nyerte meg választást. Még mindig nem tudni, hogy a VMSZ komolyan gondolta-e azt, hogy a szupermarketekben 4 (négy) dináros (!) áron kapható tojásmatricás ajándékkal Zentán szavazatokat fog majd vásárolni, de ha igen, akkor ennek tényleg a 2017-es év legnagyobb hülyeségeit tartalmazó tízes listán a helye, ott is az élbolyban!
A falvakban Vučić győzött, akire összesen 694-en voksoltak, míg Jankovićra 502-en: Vučić Tornyoson, Buránysoron, Keviben és Bogarason nyert, míg Janković az adahatári szavazáson és Felsőhegyen mindkét szavazóhelyen győzött (87:84, illetve 69:67). A felsőhegyi szavazás végeredménye bizonyára Ceglédi Rudolf polgármester tanácsadójának, a felsőhegyi Bóbán Józsefnek fájhatott a legjobban, akinek a népszerűsége a falubeliek körében igencsak csökkenhetett, máskülönben nem ez az eredmény született volna.
Még lesújtóbb a kép a hatalmi koalíció szemszögéből, ha megnézzük a többi ellenzéki jelöltre leadott voksok számát, ugyanis ebben az esetben Aleksandar Vučić, vagyis a VMSZ és az SZHP 2947 szavazatával szemben 4529 voks áll, amelybe beletartoznak a Belire, a Radulovićra, a Čanakra, a Jeremićre… leadott szavazatok. Ezt figyelembe véve a hatalmi koalíció 1582 szavazattal kapott kevesebbet, mint az ellenzék.
Ha a szavazásra jogosultak teljes számát vesszük alapul, akkor a hatalmi koalíció jelöltjét Zentán a választók 14 százaléka támogatta. Nem sok, de kevés…
Következő cikk: Illiberális elnököt választott Szerbia? Négy napja tüntetnek a nagyvárosokban!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Menekülés a politikamentes irodalomba
A kisebbségi író nyelve állandó kettős tükörben létezik, világa ettől lesz hiteles. Ez egyszerre a szegénység >
Deli Andor nem támogatta, hogy bíróság vizsgálja ki az orosz háborús bűnöket
A Péterrévéről elszakadt fiatal képviselő, Deli Andor azóta több alkalommal is bizonyította, hogy nem a vajdasági >
A Csillag
Manapság túl sok a tévedhetetlen, aki büszkén hirdeti, hogy a nyílegyenes nemzeti úton birtokolja az igazságot. >
Nincsenek új megbotránkoztatók
Ritkul körülöttünk a levegő, emlékeztet Anikó. Arra gondolok, hogy az elmúlt egy-két évben sok közeli barátom >
„Úgy lesz jó, ahogy lesz”?
Pásztor rádiónyilatkozata két csődöt jelentett be egyszerre: az egyik a szerbiai nemzeti kisebbségi politika csődje, hiszen >
Mindig Nyugatra menj...
Nem vagyok Nyugat-imádó, de bevallom: jelenleg sajnos nincs más út, bármennyire is álmodozok arról, hogy legyen. >
Senkit nem szabad kényszeríteni más nemzeti és vallási ünnepének ünneplésére, se a vallási szertartásokon való részvételre!
Senki nem vonja kétségbe, nem kérdőjelezi meg, hogy a vallásukat gyakorló pravoszláv szerbek megünnepeljék Szent Száva >
„Tordán elégedettek”?
Cikkírónk általában nem veszi magának a fáradtságot, hogy körülnézzen a faluban és elbeszélgessen az emberekkel arról, >
A népszámlálási eredményekre várva
Nincs válasz a legfontosabb kérdésre: van-e ellenzéki program? Van-e baloldali vagy liberális alternatíva? Vagy pedig arról >
Összeborulás vagy elszámoltatás?
Amennyiben a vajdasági magyar közösség helyzetének megvitatására irányuló párbeszédre, vagy változásra a VMSZ vezetésében és politikájában >
„A kézfogás csodája”
Az MNT „alapította” Magyar Szó napilap is a pásztorvilág építésének az egyik tartópillére. Erdődi Edvinát a >
Ez lenne Lovas tandíja?
A „példamutató beruházással” kapcsolatban felvetődik az is, hogy Pásztor Istvánnak miért éppen a Szabadkai Városi Könyvtár >