2025. november 7. péntek
Ma Rezső, Ernő, Florentin névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló

„Farok csóválja a kutyát”!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
„Farok csóválja a kutyát”!

A Véemeszes Juhász Bálint ölébe pottyant a funkció, azért, mert  arra használják a képviselőházban (a korábbi házelnökhöz, az elhunyt Pásztor Istvánhoz hasonlóan), hogy megszavaztassa a haladók minden javaslatát, még akkor is, ha azok a nemzeti közösségek érdekeivel ellentétesek. Ellenkező esetben a Szerb Haladó Párti képviselők (SNS) akkor váltják le, illetve menesztik Juhász Bálintot, amikor csak akarják. A hatalmi viszonyokból és a két közleményből is arra lehet következtetni, hogy a tartományi kormányfő, Maja Gojković irányítja a Tartományi Képviselőház elnökét, Juhászt, nem pedig fordítva, ahogy annak a jog szerint lenni kellene! Vagyis a „farok csóválja a kutyát”! A haladók és a VMSZ természetellenes, a magyar közösségre és Vajdaságra nézve kezdetektől fogva végzetes politikai szövetségének a szerb világ építése és a multikulturalizmus megszüntetése a következménye, amihez Juhász Bálintnak a lakáj megalázó szerepe jutott! Bozóki Antal:

– A két intézmény közötti együttműködésről tárgyalt Újvidéken Maja Gojković tartományi kormányfő és Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke. Maja Gojković kabinetjében fogadta a házelnököt, s a találkozó során megállapították, hogy az elmúlt időszakban is sikerült folytatni a jó együttműködést a kormány és a parlament között, fenntartották a korábban megalapozott folytonosságot, közös célok mentén zajlik ez a kooperáció, mégpedig Vajdaság infrastrukturális, gazdasági fejlődése érdekében.

A kormánynak és a parlamentnek is az a célja, hogy minden vajdasági polgár számára még jobb életkörülményeket teremtsen, állapították meg, áll a találkozót követően kiadott sajtóközleményben. Megállapodtak abban, hogy a jövőben is folytatják az intézmények közötti partnerséget, hozzájárulva ezzel ahhoz, hogy – hatáskörüknek megfelelően – rendezzenek minden olyan lényeges kérdést, amelynek szerepe van Vajdaság és a polgárok szempontjából – közölte a Magyar Szó nevű Pásztorpress propagandaújság.

Május 20-án tartotta első protokolláris, ismerkedési találkozóját Vajdaság két vezető személyisége, Juhász Bálint, a Tartomány Képviselőház (a haladók által, érdemtelenül kinevezett) bábelnöke, aki Pásztor Istvánt, a néhai VMSZ-pártvezért tartja „mentorának”, és a radikálisból haladóvá lett Maja Gojković új tartományi kormányfő, aki Vajdaságot „északi szerb tartománynak” nevezi (akárcsak Igor Mirović előző kormányelnök is). A találkozóra akkor a Tartományi Képviselőházban került sor,  most Juhász Bálint látogatta meg Maja Gojkovićot a kabinetjében.

A mindkét találkozóról kiadott közleményben furcsa, hogy „a kormány és a parlament együttműködését” említik, hogy „a jövőben is folytatják az intézmények közötti partnerséget”.

Ebből a jogellenes megfogalmazásból arra lehetne következtetni, hogy két egyenrangú intézmény együttműködésről lenne szó, holott Vajdaság Autonóm Tartomány statútumában (30. szakasz) azt írja, hogy „Vajdaság AT Képviselőháza Vajdaság AT legfőbb szerve”.

A statútum 44. szakasza szerint „a Tartományi Kormány Vajdaság AT végrehajtó szerve. A Tartományi Kormány munkáját a Képviselőház irányítja. A Tartományi Kormány munkájáért a Képviselőházának tartozik felelősséggel”[7]. Eszerint Maja Gojković Juhász Bálint alárendeltje, nem partnere. Az együttműködés kifejezés állandó szajkózása azonban másról árulkodik, kilóg a lóláb.

A Tartományi Képviselőházban az Aleksandar Vučić – Vajdaság nem állhat meg képviselői csoportnak, amelyik mindkét tisztségviselőt megválasztotta, kényelmes többsége van – 62 képviselője a 120 közül (a VMSZ-nek mindössze  9).

Miért lett mégis ismét egy VMSZ-es káder a házelnök? Mi ebben az előnyös a nagyszámú haladópártiak számára? Miért mentek bele ebbe az alkuba? Miért mondtak le a vonzó vezető pozícióról?

A Véemeszes Juhász Bálint ölébe pottyant a funkció, azért, mert  arra használják a képviselőházban (a korábbi házelnökhöz, az elhunyt Pásztor Istvánhoz hasonlóan), hogy megszavaztassa a haladók minden javaslatát, még akkor is, ha azok a nemzeti közösségek érdekeivel ellentétesek. Ellenkező esetben a Szerb Haladó Párti képviselők (SNS) akkor váltják le, illetve menesztik Juhász Bálintot, amikor csak akarják.

 A hatalmi viszonyokból és a két közleményből is arra lehet következtetni, hogy a tartományi kormányfő, Maja Gojković irányítja a Tartományi Képviselőház elnökét, Juhászt, nem pedig fordítva, ahogy annak a jog szerint lenni kellene! Vagyis a „farok csóválja a kutyát”!

A haladók és a VMSZ természetellenes, a magyar közösségre és Vajdaságra nézve kezdetektől fogva végzetes politikai szövetségének a szerb világ építése és a multikulturalizmus megszüntetése a következménye, amihez Juhász Bálintnak a lakáj megalázó szerepe jutott!

 

Július 17.

„MNT támogatásából kerítés”

 

A bácsfeketehegyi Nikola Đurković Általános Iskola „magyar tagozatára 18 diák iratkozott be, a szerb tagozatra pedig 27. Augusztus folyamán ez a szám még változik, végleges számot csak szeptember elsején tudunk mondani. Annyit azonban a mostani adatok alapján is megállapíthatunk, hogy ősztől több diákunk lesz – mondta el Kanyó István iskolaigazgató, majd hozzáfűzte, a több éves átlagot nézve a magyar tannyelvű elsősök száma stagnál. Általában 16 és 20 között mozog a számuk, mindössze egy nemzedék van, amelyben több magyar diák van. A következő tanévtől 26 magyar nyelvű tanuló kezdi el az ötödik osztályt az iskolában, ezért ebben a generációban két osztályt alakítottak ki.

– A Magyar Nemzeti Tanácstól (MNT) kaptunk egy komolyabb összeget, amelyből sikerült körbekerítenünk kerítéssel az iskolát. Ezek a munkálatok júniusban fejeződtek be, de emellett a nemzeti tanácstól kapott összegből még maradt egy rész. Ebből a keretből szeretnénk tovább folytatni az ablakok cseréjét. A szünidőben tervezzük elvégezni a szokásos karbantartási munkálatokat, például a tantermek meszelését, takarítását, külső felületek átfestését. Ezeket a munkákat saját költségvetésből szoktuk megvalósítani – tudtuk meg Kanyó Istvántól, aki arról is szólt, hogy a Magyar Nemzeti Tanácsnál sikeresen pályáztak eszközbeszerzésre is. Az elnyert 100 ezer dináros összegből interaktív táblát vásárolnak, amelynek nagy hasznát látják az oktatás során – fogalmazott az igazgató, a Magyar Szó közlése szerint.

A bácsfeketehegyi iskolaigazgató nyilatkozatából – és a sorok között – meg lehet állapítani, hogy a településen működő általános iskola szerb többségű (lett?). A magyar tannyelvű elsősök száma most még „stagnál”.

Az iskolát az MNT-től kapott „komolyabb összegből sikerült körbekeríteni kerítéssel”. Ez azt jelentené, hogy az iskolának eddig nem volt kerítése?

Ha tudjuk, hogy Szerbia a nemzeti tanácsoknak csak a működésükhöz szükséges, vagy még annyi anyagi juttatást sem ad, akkor logikusnak a tűnik, hogy az MNT – saját jövedelmi forrása nem lévén – csakis magyarországi eszközöket juttathatott az iskolának a kerítésre.

Az igazgató azt mondja továbbá, hogy „a szokásos karbantartási munkálatokat, például a tantermek meszelését, takarítását, külső felületek átfestését a saját költségvetésből szokták megvalósítani”.

Ebből arra lehetne következtetni, hogy a tartomány és a köztársaság nem gondoskodik az iskolaépületek rendben tartásáról.

Milyen nemzeti kisebbségi politika az, ha Szerbiában még a vegyes összetételű iskolákban is a magyarországi adófizetők pénzéből készítenek kerítést az iskola köré? Ahol a „szokásos karbantartási eszközöket” is az iskolának kell előteremteni? Ahol az ablakok cseréjére és az interaktív tábla vásárlására is az MNT-hez kellett pályázni? Milyen anyaország az, amelyik nem teszi szóvá, nem követeli a nemzeti közösségi jogok tiszteletben tartását, érvényesítését? Milyen újságíró és szerkesztőség az, amelyik minderről sikerként számol be?! 

 

 

 

2024. augusztus 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mit köszönhetünk néhai Pásztor Istvánnak?

A pásztor-éra arról marad híres, hogy Pásztor István a tényleges szakmai érvényesülés rendjét a vajdasági magyar >

Tovább

A magyarok lélekszáma a Vajdaságban 30 százalékkal csökkent

Pásztor István Alapítvány igazgatóbizottsága közzétette, hogy az idei Pásztor István-díjat Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, valamint Aleksandar >

Tovább

MEGOSZTOTTSÁG ÉS ELNYOMÁS

A vajdasági magyar közösség a szerb társadalom része, és mint ilyen, érdekelt az ország fejlődésében, a >

Tovább

Vicsek & Kovács – szemben a magyar közösséggel és az Európai Unióval

Mindkettőjüknek megvolt a lehetősége, hogy a vajdasági magyar közösség jogai és helyzete javításáért dolgozzanak, ehelyett Vučić >

Tovább

Aztán felemelte a sétabotját

Tegyük fel, hogy sikerül legyűrni az egyetemista idealizmust. Ez esetben az ifjú nemzedékek tömegesen fogják a >

Tovább

AZ ÖNDICSÉRET BÜDÖS! (a Vajdaságban / Délvidéken leginkább elterjedt magyar szólás)

Kérdésem: a dicsekvésének tárgya mennyire felel meg mondjuk a Zenta és Szabadka, Horgos és Újvidék, Horgos >

Tovább

Kafkai történetek

A nagyvilág egyre inkább tele van minden írói képzeletvilágot felülmúló történetekkel.  A valóság gyanúsan emlékeztet az >

Tovább

Miért nem lehet a vajdasági magyar közösségnek egy tisztességes napilapja?

Pesevszkit nem szakmai teljesítménye, hanem kapcsolatai kvalifikálták a posztra: az, hogy Pásztor Bálintnál járt (magán)egyetemre, hogy >

Tovább

A múlt elárvul jövőkép nélkül

A jövőképpel együtt száműztük az utópiákat is, mert úgy véljük, hogy azok megvalósíthatatlanok. Szerintem éppen azért >

Tovább

Az Unió nem hisz többé Vučićnak

Úgy érzem, hogy az elmúlt majd 40 évben ennél nagyobb kárt még egy magyar párt sem >

Tovább

Bocsánatot kértek-e a károgók?

A beszélgetés végére egyértelművé vált, hogy sem Vataščin, sem Gyulai nem kér bocsánatot azért, mert tíz >

Tovább

Torda

Megjelent Bozóki Antal Tordáról szóló könyvének elektronikus változata.  Két részlet a recenziókból: A mindennapi élet folyamatos ellehetetlenítéséről, önfelszámolásunk >

Tovább