Ma József, Bánk névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
„Nincsenek nyitott kérdések”?
Pásztor Bálint hamis álláspontja a vajdasági magyar közösség helyzetével kapcsolatban
Pásztor Bálint ismételten bizonyította, hogy az itteni magyar közösség helyzetét, minden napi problémáit nem kívánja ismerni, szóvá tenni, inkább lehazudja a bajokat. Esze ágában sincs a közösség érdekeit képviselni, jogai érvényesítéséért kiállni! Ugyan már. Pásztor Bálint – szégyenszemre – azt mondja, hogy minden a legnagyobb rendben, „nincsenek nyitott kérdések”! Miközben Vajdaság kiürül, elsivatagosodik. Mintha a magyar kormány, vagy legalábbis a külügyminisztérium tisztségviselője lenne, aki azért kapja a fizetését, hogy a problémákat elkendőzze, a nyilvánosságot félrevezesse! Nincsen saját véleménye, csak az anyaországi nemzetpolitikai szólamokat szajkózza. Honnan a joga és a felhatalmazása Pásztor Bálintnak, hogy a két ország nevében nyilatkozzon és az itteni magyar közösség nevében szónokoljon? Ezt csak a pártja nevében teheti, csak azt képviselheti! Bozóki Antal:
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) parlamenti frakcióvezetője a köztársasági képviselőházban találkozott június 17-én Aleksandra Đurovićtyal, Szerbia újonnan kinevezett magyarországi nagykövetével.
Nem volt ennek a találkozónak jelentősége, mivel a VMSZ elnöke és képviselője azzal találkozhat, akivel csak akar. Ugyanez vonatkozik Szerbia új magyarországi nagykövetére is.
Pásztor Bálintnak a találkozó utáni nyilatkozatát és a közösségi oldalán tett bejegyzését azonban mégsem lehet elhallgatni.
– Magyarország valódi és őszinte barátja Szerbiának, a két ország között nincsenek nyitott kérdések, s ezt bizonyítják azok a gyakori kölcsönös látogatások, amelyeken a parlamenti képviselők ötleteket és tapasztalatokat cserélnek, különös tekintettel az eurointegrációra – emelte ki Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti frakcióvezetője a találkozó után.
Pásztor Bálint a találkozó során megemlítette Magyarország Szerbia nyílt támogatását az ENSZ Közgyűlésén a Srebrenicáról szóló határozat kapcsán, és a tárgyalópartnerek egyetértettek abban, hogy ez a lépés a két nemzet őszinte és megbonthatatlan barátságát mutatja – közölte a protokolláris hírt a Magyar Szó c. PásztorPress (két fotó kíséretében).
A két ország vezetői folyton-folyvást hangoztatják, hogy „Magyarország és Szerbia kapcsolata történelmi csúcson van”. Ez már szinte maga a Kánaán! Mire alapozzák ezt, hiszen nem létezik egyetlen tárgyilagos értékelés sem a két ország kapcsolatairól? Különösen pedig nem a szerbiai magyar közösség helyzetéről.
A magyar-szerb viszonyok annyira jók, hogy a két ország által létrehozott Kormányközi Kisebbségi Vegyes Bizottságra már nincs is szükség!?
A hatályos országközi egyezmény értelmében a kisebbségügyinek is nevezett testületnek „évente legalább egyszer” kellene üléseznie, „felváltva a Magyar Köztársaság, illetve Szerbia és Montenegró (az egyezmény aláírása idején, 2003. október 21-én, jogutódja Szerbia – B.A.) területén” (16. cikk 2. pont).
Az Egyezmény szerint (2/2 cikk) „a Szerződő Felek biztosítják a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek törvény előtti egyenjogúságát és a mindenkit egyformán megillető törvényes védelmét”.
A Bizottság feladata (16 cikk 3. pont) lenne, hogy „megvitassa a két (a magyar és a szerb) kisebbséggel kapcsolatos időszerű kérdéseket, áttekintse és értékelje az Egyezményből eredő kötelezettségek megvalósítását és ajánlásokat terjesszen elő a Kormányok számára az Egyezmény megvalósításával, szükség esetén módosításával kapcsolatban”.
Ez a bizottság – az Egyezmény ellenére – utoljára 2016. április 4-én, Szabadkán ült össze, akkor is öt év után ülésezett újra! Hogy lehet az, hogy a magyar-horvát (2022. december 7-én) és a magyar-szlovén vegyes bizottság (2022. március 23-án) is ülésezett!
Nem igaz, hogy a két ország és a magyar kisebbség helyzetén ne lenne mit javítani. Orbán Viktort és a VMSZ elnökét azonban a vajdasági magyar közösség nem érdekli. Csak kampányidőben rajzanak itt, amikor a szavazatokra van szükségük!
A világon nem létezik egyetlen olyan ország sem, amelyikben minden kérdés meg lenne oldva, de két szomszédos ország se, amelyek között „nincsenek nyitott kérdések”, olyan társadalmi viszony, amelyen ne lehetne javítani, az emberi vagy éppen a nemzeti kisebbségi jogokat fejleszteni, javítani, előbbre mozdítani.
Pásztor Bálint szerint a magyar közösség minden problémája megoldott, nincsen egyetlen olyan kérdés, amelyről tárgyalni kellene a helyzet javítása érdekében?
Vajdaságban a magyaroknak a lakosságban való részvételükkel arányos számú képviselője van a döntéshozatali szervekben? Csakúgy, mint a foglalkoztatottak között a közigazgatásban, az igazságügyben és a közhivatalokban?
Nem szűkültek az anyanyelv-használati jogok, a magyar nyelv a hivatalokban mindenhol (ahol ez meg van határozva) hivatalos használatban van?
A második világháború tragikus eseményei, a történelmi bűncselekmények és sérelmek méltó és megnyugtató módon le lettek zárva, Szerbia részéről megtörtént a bocsánatkérés az 1944/45-ben elkövetett magyarirtásért, megépült az újvidéki ún. második razzia ártatlan áldozatainak emlékműve…?
A VMSZ elnökének az 1995-ben Srebrenicában elkövetett népirtással kapcsolatos ENSZ határozat ellenes álláspontja szégyenletes és erkölcstelen. A Srebrenicai Anyák Egyesülete közölte, hogy a Potočariban lévő emlékhelyen egy szégyenfát állítanak fel, amire annak a 19 államnak a nevét vésik fel, amelyek a határozat ellen szavaztak. Erre a szégyenfára kerül Aleksandar Vučić Szerbiája, valamint Orbán Viktor és Szijjártó Péter Magyarországa is.
Pásztor Bálint ismételten bizonyította, hogy az itteni magyar közösség helyzetét, minden napi problémáit nem kívánja ismerni, szóvá tenni, inkább lehazudja a bajokat. Esze ágában sincs a közösség érdekeit képviselni, jogai érvényesítéséért kiállni! Ugyan már.
Pásztor Bálint – szégyenszemre – azt mondja, hogy minden a legnagyobb rendben, „nincsenek nyitott kérdések”! Miközben Vajdaság kiürül, elsivatagosodik.
Mintha a magyar kormány, vagy legalábbis a külügyminisztérium tisztségviselője lenne, aki azért kapja a fizetését, hogy a problémákat elkendőzze, a nyilvánosságot félrevezesse! Nincsen saját véleménye, csak az anyaországi nemzetpolitikai szólamokat szajkózza.
Honnan a joga és a felhatalmazása Pásztor Bálintnak, hogy a két ország nevében nyilatkozzon és az itteni magyar közösség nevében szónokoljon? Ezt csak a pártja nevében teheti, csak azt képviselheti!
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hősök emlékét ünneplik a gyávák
Gyáva népnek nincs hazája, a 177 évvel ezelőtti hősökre mutogató VMSZ-magyarkák a 48-as szabadságharc megszégyenítésének iskolapéldái. Mit >
A jelenlegi politikai elitnek le kell mondani az önzésről
A jelenleg uralkodó politikai elit nagy része három évtizede politikai üvegbúra alatt él, azzal a szent >
Mi veszélyezteti a vajdasági magyarok megmaradását?
A vajdasági magyar közösségnek joga van tudni, hogy mit is mondod Fremond Árpád, az MNT VMSZ >
A nagyhatalmak újra kezdik az érdekövezetek felosztását
A tömegek a válságos helyzetben olyan Vezért keresnek, akiben feltétlenül megbíznak. Az autokrata rendszerek tehát kimondottan >
Így fogadjuk el az autokratákat: kiskanállal
Még arra is bátorkodott utalni, hogy a parlament csak a demokratikus rendszer egyik eleme és nem >
A VMSZ SZÉGYENPÁRT
A junior pártelnök nem a magyar közösség, hanem csak a saját és pártja szűk elitjének az >
Barbárság vagy demokrácia?
„Donald Trump – írta Fukuyama - legutóbbi lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban letaglózóak voltak. A nyugati >
A VMSZ is engedelmesen tűrte, hogy a „puccsisták” közé sorolják
Ebben a zűrzavaros helyzetben külön figyelmet érdemel David Atlagić kormánypárti képviselő felszólalása. Kitért az 2000 október >
Egy országot elveszejteni
A megszabadulás tőle régóta elsőrendű erkölcsi és nemzeti egzisztenciális kérdés volt, a friss fejlemények fényében pedig >
ÚJVIDÉK: „A DEMOKRÁCIA HALÁLA”
Az újvidéki polgármester (Miloš Vučević bukott kormányfő meghosszabbított keze) antidemokratikus módon való megválasztásával a SZHP és >
Remek, nagyon remek fiúk a fogyatkozó magyarok
Szerbiának többé nincs oka aggódni. A vajdasági magyarok lélekszáma 2011 és 2022 között 70 ezerrel csökkent, >
Az egyetemisták a jelenlegi „apolitikus” programmal elmentek a falig
Az egyetemisták mindeddig nem foglalkoztak a civilszervezetek elleni hajszával, továbbra is távol tartják magukat a „pártpolitikától” >