Ma Borbála, Barbara, János névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Szoborviták
Árnyékok a „történelmi csúcson” lévő a szerb–magyar barátságon
A Dúró Dóra szoborállítása az utolsó magyar kormányzónak nem az egyetlen, amelyik árnyékot vet, de azt is lehet mondani, hogy terheli, mérgezi a – mindkét ország vezetősége részéről – „történelmi csúcson” lévőnek, valamint „stratégiai szövetség és barátságnak” nevezett szerb–magyar/magyar-szerb kapcsolatokat. Erről azonban a vezetők nem vettek tudomást. A vitás szobrok közé tartozik a magyar-szerb Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ/BMC) által kezdeményezett és a Szerb Haladó Párt (SNS), valamint Mozgalom a Szerb Királyság Megújításáért (POKS) által támogatott, 1944/45-ben kivégzett újvidéki ártatlan áldozatoknak a Limán 4 városrészben készülő emlékmű és Damjanich Jánosnak, a szabadságharc legendás alakjának Adán állított emlékműve is, stb. Emellett, sok vajdasági helységben máig nem valósult meg a mindenkit megillető kegyeleti jog, az áldozatoknak kijáró végtisztesség és a méltó megemlékezés jogának a biztosítása. Nincs befejezve az 1944/45. évi események hatékony tudományos feltárása és az atrocitások elkövetőit sem nevezték még meg. Bozóki Antal:
Szobrot állított a Mi Hazánk Mozgalom Horthy Miklósnak, az utolsó magyar kormányzónak augusztus 30-án, Dúró Dórának, az Országgyűlés alelnökének, a szervezet elnökhelyettesének parlamenti irodájában. Az 57 centiméteres bronz mellszobor Csák Attila alkotása.
A párt egy határozati javaslatot is beterjesztett a Ház elé annak érdekében, hogy az Észak-Erdély visszacsatolásáról szóló második bécsi döntés évfordulója (augusztus 30.) legyen a hazatérés napja.
A Horthy-szobor állítás nem kevés reagálást váltott ki Magyarországon, mivel „ma is vitatott a kormányfő történelmi megítélése”.
– Mindenképpen aggályos erkölcsileg, hogy Horthy Miklós szobra egy közintézményben áll, mondta Jeszenszky Géza, az Antall-kormány egykori külügyminisztere a Klubrádiónak. – Dúró Dóra nem állított volna Horthy-szobrot, ha ismerné a történelmet – tette hozzá Jeszenszky.
Kálmán Olga, a Demokratikus Koalíció (DK) frakciószóvivője közleményben reagált az eseményekre: – A Demokratikus Koalíció álláspontja, hogy aki úgy gondolkodik, mint egy náci, aki úgy érvel, mint egy náci, és aki nácibarát államfő előtt tiszteleg, és neki állít emléket, az maga is náci. Ezen nincs mit szépíteni vagy magyarázni – írja.
A Mandiner hetilap megkérdezte Kövér László házelnököt a radikális párt lépéséről. – Az alelnök döntése, hogyan rendezi be dolgozószobáját, ezt a döntést az Országgyűlés Hivatalának nem áll módjában korlátozni – érkezett a válasz az Országgyűlés Hivataltól.
– Ha a parlament elnöke eltűri ezt a náci provokációt, akkor sok egyéb bűne mellett maga is a náci mocsok sárfoltját viseli mostantól. Náciknak nincs helyük a Parlamentben. Semmilyen tisztségben – fejezte ki véleményét Kálmán Olga.
A Horthy-szobor állítás Magyarországon nem a Mi Hazánk szobrával kezdődött.
A volt kormányzónak mellszobra már van a szülővárosában, Kenderesen, és az önkormányzat faláról is Horthy Miklós néz a látogatóra. A Fejér megyei Kálozon is, például, 2017. május 20-án állítottak szobrot a néhai kormányzónak, a magántulajdonban levő Zichy-Széchenyi-kastély parkjában, de lehet, hogy másutt is.
Ungár Tamás szerint „az Orbán-kormány feltámasztja a Horthy-korszakot, csak még gyáva nyíltan vállalni a névadóját is”.
A szoborállításra néhai kormányzónak reagált a Vajdasági Szociáldemokrata Liga [Liga socijaldemokrata Vojvodine – LSV/VSZL] is.
A párt hivatalos honlapján lévő közlemény szerint „Saša Šućurović, a VSZL végrehajtó bizottságának elnöke október 3-án követelést adott át Pintér Attilának, Magyarország szerbiai nagykövetének, hogy Horthy Miklós háborús bűnös szobrát haladéktalanul távolítsák el a magyar parlament épületéből”.
A Liga ugyanakkor javasolja, hogy „az Országgyűlésben avassanak szobrot dr. Teleki Pál korábbi magyar kormányfőnek, aki 1941-ben öngyilkosságot követett el, mert Magyarország részt vett a Tengelyhatalmak Jugoszlávia ellen indított agressziójában”.
– A VSZL követeli, hogy Horthy Miklós háborús bűnös mellszobrát, akinek a megszálló rendszere a második világháborúban, 1942 januárjában, végrehajtotta a hírhedt razziát, amelynek során állatias módon meggyilkoltak és a dunai jég alá dobtak több ezer szerbet, zsidót, romát és Vajdaság más nemzetiségű polgárát, sürgősen távolítsák el a budapesti Magyar Országgyűlésből.
Emlékeztetünk, hogy Horthy Miklóst Jugoszláviában háborús bűnösnek tartották. Szoborállítással háborús bűnösnek Magyarország legfőbb törvényhozási szervében Magyarország megrontja a két ország jószomszédi kapcsolatait és a Vajdaságban valaha elkövetett legszörnyűbb bűncselekményekre emlékeztetnek. Ez a cselekedet úgyszintén megrontja a harmonikus nemzeti viszonyokat Vajdaságban, a mi multikulturális tartományunkban – áll a Nenad Čanak, a VSZL elnöke által aláírt követelésben.
A Liga a Magyarország Nagykövetségéhez intézett követelésről külön levélben értesítette Ana Brnabić szerb kormányfőt is.
A VSZL közleményről a Magyar Szó nevű Véemeszes és a belgrádi Danas napilap is október-4-én értesítette a nyilvánosságot.
Magyarország belgrádi nagykövetsége reagált a Magyar Szó cikkében megjelent állításra, miszerint a Vajdasági Szociáldemokrata Liga egy tiltakozó levelet adott át a Nagykövetség részére a Horthy-szobor kapcsán.
– A párt képviselői nem jártak a képviseleten, a nevezett levelet pedig a cikk megjelenését követően, 2022. október 5-én egy jelöletlen borítékban dobták be a Nagykövetség postaládájába. Személyesen semmilyen megkeresés nem történt. Ugyancsak pontatlan, hogy dr. Pintér Attila nagykövetnek átadták követelésüket, ugyanis Pintér nagykövet úr 2022. szeptember 20-án befejezte külszolgálatát Szerbiában – áll a lapban közölt helyreigazításban.
Magyarország belgrádi diplomáciai képviseletének helyreigazítása mit sem változtat a lényegen. A VSZL követelése, hogy a Horthy-szobrot távolítsák el az Országgyűlésből, eljutott a Nagykövetséghez és a válasz is már megtalálható Kövér László házelnök álláspontjában, miszerint a Mi Hazánk Mozgalom „alelnökének a döntése, hogyan rendezi be dolgozószobáját”.
Ezt – Kálmán Olga szavaival – úgy is lehet értelmezni, hogy „a parlament elnöke eltűri ezt a náci provokációt”. Kérdéses az is, méltányolja-e, figyelembe veszi-e egyáltalán az Országgyűlés egy külföldi párt követelését?
A Dúró Dóra szoborállítása az utolsó magyar kormányzónak nem az egyetlen, amelyik árnyékot vet, de azt is lehet mondani, hogy terheli, mérgezi a – mindkét ország vezetősége részéről – „történelmi csúcson” lévőnek, valamint „stratégiai szövetség és barátságnak” nevezett szerb–magyar/magyar-szerb kapcsolatokat. Erről azonban a vezetők nem vettek tudomást.
A vitás szobrok közé tartozik a magyar-szerb Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ/BMC) által kezdeményezett és a Szerb Haladó Párt (SNS), valamint Mozgalom a Szerb Királyság Megújításáért (POKS) által támogatott, 1944/45-ben kivégzett újvidéki ártatlan áldozatoknak a Limán 4 városrészben készülő emlékmű és Damjanich Jánosnak, a szabadságharc legendás alakjának Adán állított emlékműve is, stb.
Emellett, sok vajdasági helységben máig nem valósult meg a mindenkit megillető kegyeleti jog, az áldozatoknak kijáró végtisztesség és a méltó megemlékezés jogának a biztosítása. Nincs befejezve az 1944/45. évi események hatékony tudományos feltárása és az atrocitások elkövetőit sem nevezték még meg.
A délvidéki/vajdasági ártatlan magyar áldozatok tömegsírjai közül „még mindig nagyon sok a jelöletlen”. Topolya esetében, például, „feltételezhetően valahol a Méhészek völgyében, azaz a szeméttelep területén található” az 1944 októberében elkövetett partizán terror áldozatainak a tömegsírja, illetve „a város központjában lévő stadion közelében található teniszpályák alatt”. Újvidéken a Futaki úti temetőben mindeddig nem engedélyezték a Makovecz Imre által megálmodott és tervezett emlékmű megépítését…
Következő cikk: A vajdasági magyarság nem önként menetel a saját csapdájába
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Erkölcs(telenség)
A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >
Događa li se čudo u Mađarskoj?
Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >
Hatalomváltás előtti forrongások
Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >
Csantavéren galoppol a bűnözés!
Mindez – csodával határos módon – a falu vezetőségét nem irritálja. Az ő szemüket ez nem >
A KULTÚRDIKTATÚRA FOLYTATÓDIK!
A nyilvánosság A VMSZ elnökétől megtudta a Létünk pályázat eredményét, mielőtt a felhívást kiírták volna. Pásztor >