Ma Edit, Ciprián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Hága követeli, Vučić nem adja a radikálisokat...
... a nemzetközi kötelezettségek és a szerb alkotmány ellenére
Egyértelmű üzenet ez Vučićnak, aki nem csak, hogy Szerbia nemzetközi kötelezettségeit nem teljesíti, de még a szerb alkotmány rendelkezéseit sem tartja tiszteletben. Csupán az a kérdés, hogy a nemzetközi közösség meddig tűri ezt? Bozóki Antal:
– Szerbia nem szolgáltatja ki a hágai bíróságnak Vjerica Radetát és Petar Jojićot. A Szerb Radikális Párt két politikusát – jelentette ki április 18-án Aleksandar Vučić szerb államfő a B92.net portálnak.
„Szerbiának kiadatási megállapodása van a hágai bírósággal, hogy kiszolgáltatja azon állampolgárait, akiket háborús bűnök elkövetésével vádolnak, de a két említett radikális politikus kiadatását nem emiatt, hanem a bíróság iránti tiszteletlen magatartás miatt kérik. Ez az ügy nem a bíróság iránti tiszteletlenség kérdése, hanem a szerb hatóságok hatásköre” –mondta az államfő, akinek a véleménye szerint a két említett politikust Szerbiában kellene bíróság elé állítani.
A hágai bíróság felszólította a szerb hatóságokat, hogy haladéktalanul tartóztassák Vjerica Radetát és Petar Jojićot, akik ellen a hágai bíróság iránti tiszteletlen magatartás miatt indítanának eljárást. A bíróság emlékeztetett, hogy az ügy koronatanúi nem lennének hajlandóak tanúskodni, ha az eljárást a szerb hatóságok folytatnák le.
A két radikálist a Hágai Nemzetközi Törvényszék még 2012 októberében vádolta meg azzal, hogy nyomást gyakoroltak a tanúkra abban az eljárásban, amelyet a bíróság Vojislav Šešelj, a Szerb Radikális Párt (SRS) elnöke ellen folytatott: a két politikus fenyegetéssel, zsarolással és lefizetéssel igyekezett rávenni a tanúkat, hogy változtassák meg vallomásukat, vagy álljanak el a tanúskodástól – írja a Szabad Magyar Szó.
A Törvényszék 2015 januárjában elfogatóparancsot is küldött a belgrádi hatóságoknak (akkor még) három radikális, Petar Jojić, Jovo Ostojić és Vjerica Radeta elleni, de az ügyben semmilyen előrelépés nem történt. Jovo Ostojić, akit Vojislav Šešelj 1993 májusában, a „rendkívüli szolgálataiért” csetnik vajdának nevezett ki, 2017. június 29-én elhalálozott.
A Nők Feketében (Žene u crnom) mozgalom április 20-án „a legélesebben elítélte a szerbiai rezsim elutasítást, hogy a hágai Nemzetközi Büntető Ügyek Mechanizmusának (Mechanism for International Criminal Tribunals – MICT) – amely bíróival az ICTY/ICTR funkcióit gyakorolja a függő ügyek lezártáig – kiadja Vjerica Radetát és Petar Jojićot, a SRS két köztársasági képviselőjét.
A mozgalom úgy véli, hogy Vučić, a SRS egykori magas rangú tisztségviselője, amelyből a Szerb Haladó Párt kialakult, „ezzel a képmutató eljárással, amellyel el akarja rejteni a saját bűnpártoló szerepét, mivel ellenezte a háborús bűnökkel vádolt személyek kiadását Hágának, le akarja mosni a saját felelősségét, amelyekben nem csak egyszerű szemlélő, hanem tevékeny részvevő volt”.
A Nők Feketében követelik Szerbia illetékes intézményeitől, hogy tartsák tiszteletben a nemzetközi kötelezettségeiket, mivel a nemzetközi jog elsőbbséget évez a belső törvényhozással szemben, és hogy a két radikális képviselőt minél rövidebb időn belül szolgáltassák ki Hágának.
A szervezetnek ezt az állítását szerb alkotmány 16. szakaszának 2. bekezdése is kifejezi: „A nemzetközi jog általánosan elfogadott szabályai és a megerősített nemzetközi szerződések a Szerb Köztársaság jogrendszerének szerves részei, és közvetlenül alkalmazzák őket. A megerősített nemzetközi szerződéseknek összhangban kell lenni az Alkotmánnyal.”
A Mechanizmus fellebbezési tanácsa 2020. február 24.én megerősítette a testület bíróinak döntését, miszerint Vjerica Radeta (Livno, 1955) és Petar Jojić (?/Pancsova, 1938) tárgyában „Hágában kell ítélkezni és nem Szerbiában”. Szerbia fellebbezését elutasították, Radetát és Jojićot le kell tartóztatni és kiszolgáltatni – írta akkor a Kurir.
Liu Daqun kínai bíró hangoztatta, hogy a hivatalos Belgrádnak, a Mechanizmus Statútuma szerint, kötelessége együttműködni a testülettel az olyan ügyekben is, amikor a gyanúsítottakat a bíróság iránti tiszteletlenség miatt állítják a vádlottak padjára.
Daqun felkérte Carmel Agiust, a testület elnökét, értesítse az Egyesült Nemzetek Szervezetének Biztonsági Tanácsát, hogy Szerbia nem teljesítette kötelezettségét a bíróság iránt, mivel nem tartóztatta le és szolgáltatta ki Radetát és Jojićot. Másrészt, Radeta kijelentette, hogy „nem fog Hágába menni, és hogy senki sem fogja kiszolgáltatni”.
Az Európai Parlament, a március 25-én elfogadott állásfoglalásának 72. pontja a Bizottság Szerbiáról szóló, 2019. és 2020. évi jelentéseiről (2019/2175(INI)) – a stabilizációs és társulási megállapodás alapján – emlékezteti Szerbiát „az ENSZ büntetőtörvényszékekre vonatkozó nemzetközi fennmaradó mechanizmusával való teljes körű együttműködésre vonatkozó kötelezettségre, és sürgeti Szerbiát, hogy hagyjon fel minden olyan erőfeszítéssel, amely az eddig elért eredmények aláásására és az ICTY által megállapított tények meghamisítására irányul”.
Egyértelmű üzenet ez Vučićnak, aki nem csak, hogy Szerbia nemzetközi kötelezettségeit nem teljesíti, de még a szerb alkotmány rendelkezéseit sem tartja tiszteletben. Csupán az a kérdés, hogy a nemzetközi közösség meddig tűri ezt?
Következő cikk: A vírus leple alatt a nagytőke készül a háborúra
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
OKTATÁSI ÜRÖMÖK
A legújabb PISA teszt szerint „a szerbiai tanulók eredményei 50 ponttal alacsonyabbak, mint a Gazdasági Együttműködési >
Magyar mozgalom – A vég kezdete
Mozgalmat mozgalommal lehet legyőzni. Az orbáni populista mozgalommal szemben most egy magyari populista mozgalom áll. Az >
Egyre lejjebb a lejtőn
A külföldi diplomatáknak fel lehet róni, hogy csak egy forrásból, vagyis egyoldalúan és tévesen tájékozódnak. Ha >
A HATALOM ÉS A TÁJÉKOZTATÁS ÖSSZEOLVADÁSA
A közösségi hálón Juhász Andreáról csak azt az adatot lehet találni, hogy az Újvidéki Rádió Faluműsor >
Lesz itt jobb, vagy erre rámegyünk?
Láttuk ennek az őrületnek a kezdetét és muszáj látnunk a végét is. Márpedig, ha van erő, >
A halálnál is rosszabb: a szolgaság
Karinthy nyomán akarva-akaratlanul arra gondolok, hogy napjaink háborús fenyegetése sokszor a szabadság megnyirbálásával jár. A háború >
Állítsuk meg Pásztor Bálintot!
Vojvodity (Bólogató) Ágnesünk 2024. július 15-én hasonló, alákérdezős „élő interjút” készített Nyilas Mihály oszlopos véemeszes káderrel >
„A jelenben is a múltban élünk. Mindig siratjuk a múltat.”
A Szabó Angéla tömör, nemzeti közösségi tanulmánynak is beillő, egy magyar faluközösség életéről szóló tényszerű írásában >
Alaptalan önreklámozás
Hiába a bugyuta, tortás jubileum és a kínos önreklámozás, a Grimasz melléklet csak akkor lesz ismét >
„Kitaposott úton” folyik a közösségrombolás
Az, hogy időközben 70 ezer magyarral lettünk kevesebben, nem a közösség és tagjainak a jogaiért, méltóságáért >
Tényleg nincsen, aki ezt megállítsa?
Mindezen túl, azt hiszem, végső ideje lenne egy kicsit magunkba nézni. Egy cseppet elmélázni azon, hogy >
Gazdátlan telefonfülkék
Feltették-e a kérdést a helyi vezetők, hogy mi szükség van a falu központjában két gazdátlan, használaton >