2023. június 5. hétfő
Ma Fatime, Fatima, Bonifác névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Nemzeti kisebbségpolitikai pálfordulás?

A nemzeti közösségek „hatékony részvétele” a közéletben nemzetközi követelmény!

Bozóki Antal
Bozóki Antal
Nemzeti kisebbségpolitikai pálfordulás?
A VMSZ és a SZHP elnöke a koalíciós szerződés (november 13-ai) aláírása után (Fotó: Tanjug)

Amikor, tehát, AV a „kisebbségek jelenlétének fokozásáról” beszél „a köztársasági és a tartományi kormányban”, emögött Szerbia több mint húsz éves nemzetközi kötelezettségének teljesítésére való utalást, nem pedig valamiféle új, kisebbségbarát/kisebbségpártoló politikáját, pálfordulását kell érteni! A vémeszes államtitkárok kinevezésével – akik egyébként sem tagjai a szerb kormánynak – néhány párttag zsíros fizetéshez jut ugyan, de javul-e a közösség helyzete? Bozóki Antal:

A koronavírus- járvánnyal kapcsolatos kijelentések mellett a sajtószabadság, a koszovói helyzet, a regionális kapcsolatok, a gazdasági fejlődés témájáról is szó volt Aleksandar Vučićnak (AV) a nyilvánossághoz intézett november 12-ei beszédében.

A szerb elnök kitért arra is, hogy „maga kérte a kisebbségek jelenlétének fokozását a köztársasági és a tartományi kormányban egyaránt, valamint méltatta a Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével megvalósított együttműködést is, s bejelentette, hogy aláírják a két párt közötti koalíciós megállapodást”.

A nemzeti közösségek „hatékony részvétele a kulturális, szociális és gazdasági életben, valamint a közügyekben” nemzetközi követelmény, amit a számos nemzetközi egyezmény is tartalmaz.

Az Európa Tanácsnak a nemzeti kisebbségek védelméről szóló – Szerbia által 2001. szeptember 1-jén ratifikált – keretegyezményének 15. cikkében – „a Felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy megteremtik a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek számára azokat a feltételeket, amelyek a kulturális, a társadalmi és a gazdasági életben, valamint a közügyekben – különösképpen az őket érintőkben – való részvételhez szükségesek”.

A Keretegyezmény Tanácsa Bizottságának 2008. május 5-ei kommentárja részletesen ismerteti a nemzeti kisebbségek hatékony részvételével kapcsolatos „nemzetközi standardokat” is.

Az I. rész bevezetőjének 1. pontja megállapítja, hogy „a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek hatékony részvétele a közélet különféle területein alapvető fontosságú a társadalmi kohézió biztosítása és egy valóban demokratikus társadalom kialakítása szempontjából”.

A kommentárnak a közügyekben való részvételre vonatkozó részében az áll, hogy „a közigazgatásnak, az igazságszolgáltatásnak, a rendfenntartó szerveknek és a végrehajtó testületeknek a lehetőségekhez mérten tükrözniük kell a társadalom sokszínűségét. A nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek felvételét a közszférába ezért segíteni kell.”

A nemzeti kisebbségek jogainak és szabadságainak védelméről szóló 2002. évi törvény 4. szakasza (Az egyenrangúságot biztosító intézkedések) alapján a Szerb Köztársaságnak is biztosítani kell(ene) „a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek politikai életben való hatékony részvételének feltételeit, a nemzeti kisebbségek képviselőinek részvételének feltételeit a Népképviselőházban és részarányos képviseletük feltételeit az autonóm tartományok és helyi önkormányzati egységek képviselő-testületeiben, a törvénnyel összhangban”. (A törvényt összehangolni kellene az idézett kommentárral!)

Így, Vučićnak és Pásztornak nincs, tehát, erről mit egyezkedni! A nemzetközi egyezményeket és a törvényeket alkalmazni kell a gyakorlatban!

A 2000 utáni szerb kormányok több határozatot is hoztak, de a tartományban is több jogszabály rendelkezik a nemzeti kisebbségek részvétele javításának szükségességéről a közéletben. Vojislav Koštunica kormánya, például, 2006. május 11-én, Záradékot fogadott el „a nemzeti kisebbségekhez tartozók részvételének növelésére vonatkozó intézkedésekről az államigazgatási szervekben”.

Ezek a jogszabályok azonban mind a mai napig nem hoztak eredményt. A „részarányos képviselet” például, köztársasági, tartományi, de önkormányzati szinten, majd húsz év után sem valósult meg! A probléma abban van, hogy meghozzák a törvényt, aztán pedig megfeledkeznek róla, majd valamiféle „pártközi megállapodást” kötnek ugyanarról, majd eredménynek mutatják be!

Nem csoda, hogy erre a problémára rendszeresen figyelmeztetik Szerbiát az Európai Unióhoz való csatlakozásáról szóló jelentésekben. Ezért, AV-nak most szüksége van a nemzeti kisebbségekre és a szavazataikra – a saját önkényuralmi és az ország nem demokratikus imázsának a megváltoztatása érdekében.

Amikor, tehát, AV a „kisebbségek jelenlétének fokozásáról” beszél „a köztársasági és a tartományi kormányban”, emögött Szerbia több mint húsz éves nemzetközi kötelezettségének teljesítésére való utalást, nem pedig valamiféle új, kisebbségbarát/kisebbségpártoló politikáját, pálfordulását kell érteni!

A vémeszes államtitkárok kinevezésével – akik egyébként sem tagjai a szerb kormánynak – néhány párttag zsíros fizetéshez jut ugyan, de javul-e a közösség helyzete?

Emellett, fontos megjegyezni, hogy a kisebbségek hatékony részvételének követelménye nem csak „a köztársasági és a tartományi kormány” összetételére vonatkozik, hanem a „kulturális, a társadalmi és a gazdasági élet” minden területére. Ezt azonban AV és Pásztor már nem említették! Hol vagyunk mi még ettől?

Probléma az is, hogy a magyar közösség politikai képviselői vagy nem ismerik a nemzetközi kisebbségjogi kötelezettségeket/„standardokat”, vagy nem tájékoztatják azokról a nyilvánosságot. Ezzel – akarva akaratlanul – lassítják, megnehezítik, vagy éppen ellehetetlenítik a közösségi jogok érvényesítését!

 

2020. november 24.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A bársonyos forradalmat követte a bársonyos tekintélyelvűség

Mi történik? Furcsa módon erre éppen Illyés Gyula ad útbaigazítást. Alighogy megérkeztem Budapestre kezembe került Illyés >

Tovább

Milyen országban élünk? (4.)

Azt mondják, egy ország vagy közösség (lát)képét a sajtóban közölt adatok, szakértői vélemények, a hírügynökségek és >

Tovább

Milyen országban élünk? (3.)

Azt mondják, egy ország vagy közösség (lát)képét a sajtóban közölt adatok, szakértői vélemények, a hírügynökségek és >

Tovább

Ilyen hangulatban lépkedtem az Akadémia lépcsőjén

Nyugalmas délelőtt, nem érdekelnek a hírek. Ébredezik bennem a politikai csömör. Attól tartok, hogy a jelenlegi >

Tovább

Milyen országban élünk? (2.)

Azt mondják, egy ország vagy közösség (lát)képét a sajtóban közölt adatok, szakértői vélemények, a hírügynökségek és >

Tovább

Mi is elpilledtünk

A bűnösökre lehet felfelé mutogatni, de sokkal nehezebb lenne arról a mélységében rejtezkedő kollektív eszmékről szólni, >

Tovább

Milyen országban élünk? (1.)

Azt mondják, egy ország vagy közösség (lát)képét a sajtóban közölt adatok, szakértői vélemények, a hírügynökségek és >

Tovább

Egy nagy játszma névtelen szereplői lettünk

Ez a közérzet túlvan a szokásos politikai vitákon, nem nevezhető szimpla Orbán-ellenességnek, sokkal inkább a rendszerváltási >

Tovább

Hol a Lovas? Itt a Lovas!

Családi ügyek címmel közölt terjedelmes írást a Magyar Narancs legújabb számában Krusovszky Dénes a hetilap állandó >

Tovább

Pásztor István: „Büszkén vagyunk őrkutyák”

A „tisztújítás” abból áll, hogy Pásztor Bálint nevű fia maradt a párt második számú alelnöke, és >

Tovább

Gyenge biztosítékok – téves cím(ké)zés

Balla Lajos, a Szabad Magyar Szó (SZMSZ) oldalán szólt hozzá a blogomon közölt „utolsó (??) két >

Tovább

Minden egyes fogalom bumeráng lett

Sinkó dilemmák - ma. Megbuktatható-e az autokrácia parlamentáris úton vagy pedig csak erőszakkal? Választásokkal? Forradalommal? Nem >

Tovább