Ma Mária, Emőke névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Napi ajánló
Öt helyett három százalék?
A VMSZ nem követelte a szavatolt képviselői helyeket!
A magyar közösség ügyeihez való ilyen viszonyulás is a VMSZ (Vučić Magyarjai Szövetségének) a kétszínűségét mutatja és azt, hogy nem a magyar közösség részarányos képviselete érdekli őket a döntéshozatali szervekben, hanem csak pártjuknak a hatalomban való részvétele. Bozóki Antal:
– A Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége (VHDSZ/DSHV) támogatja a Roma Párt kezdeményezését, hogy felére csökkenjen a nemzeti kisebbségi közösségek képviselői állította választási listák elfogadásának feltételeként meghatározott 10 ezer támogatói aláírás – erősítette meg Tomislav Žigmanov, a párt elnöke a Vajdasági Rádió és Televízió összeállítása szerint. Mint hozzátette, reményei szerint ez azt eredményezné, hogy a korábbiakhoz képest több nemzeti kisebbségi politikai párt, vagy egyéb érdekképviseleti szervezet venne részt a választásokon. A Roma Párt kezdeményezése az egyetlen ésszerű lépés amely pozitív változásokat eredményezne – nyomatékosította Žigmanov.
A köztársaségi képviselők megválasztásáról szóló törvény olyan irányú módosítási és kiegészítési javaslatát, hogy a kisebbségi pártok számára tízezerről ezerre csökkenjen a listaállításhoz szükséges aláírások száma, a Liberális Demokrata Párt–Vajdasági Szociáldemokrata Liga–Sandžaki Demokratikus Akciópárt parlamenti frakció még 2018. október közepén nyújtotta be a parlamentnek.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) elnöke a Pannon RTV-nek elmondta, „a VMSZ támogatja a küszöb csökkentését”. – Azt szeretnénk, hogy egyrészt csökkenjen a választási küszöb, másrészt pedig a természetes küszöb kiszámításánál olyan korrekciós szabályok kerüljenek a jogszabály-módosításba, amelyek semmiképpen nem eredményezik azt, hogy a kisebbségi politikai szervezetek, amelyek a természetes küszöb alkalmazásával tudnak parlamentbe kerülni, azok kedvezőtlenebb helyzetbe legyenek.”
– Meg kell, sajnos, állapítanunk, Szerbiában bevett gyakorlat, hogy a választási törvényeket a választási évben változtatják – nyilatkozta Marijana Pajvančić újvidéki jogászprofesszor a Deutsch Welle német közszolgálati médiumnak.
A kérdésre, hogyan kommentálja a hatalomnak azon érvét, miszerint a választási cenzusnak az ötről háromra való csökkentése által a parlament plurálisabb lesz, azt válaszolta, hogy igen, de mindenki tisztában van azzal, hogy miért teszik ezt.
– Vučić ötlete a választási küszöbnek az ötről három százalékra való csökkentése csapásként hat Szerbia belpolitikájára, de azt is mutatja, mire képes, hogy a helyzethez idomuljon – olvasható a Danas belgrádi napilap kommentárjában.
– Ezeken a választásokon, mint eddig is, Vučić megpróbál mindent eldönteni még a választások előtt. A szavazáson a helyzet minél rendesebb és tisztább lesz, hogy a kamerák előtt, mint 2016-ban és 2017-ben, kinyithassák a szavazatokat tartalmazó zsákokat, hogy – amennyiben szükséges lesz – meghívhassák az európai közvetítőket és a legitimitást tisztázzák – írja a lap.
A választásokon való részvétel, illetve bojkott körül még nem lehet tisztán látni. A Szövetség Szerbiáért politikai tömörülés, illetve „egyetlen párt vagy mozgalom, amelyik a Szövetséghez tartozik, nem vesz rész a parlamenti, tartományi és helyi önkormányzati választásokon – nyilatkozta határozottan a Danas napilapnak Dragan Đilas, a Szövetség elnöke. Annak ellenére, hogy az „1 az 5 millióból” egyesület nyilvánosságra hozta annak lehetőségét, hogy részt vesz a választásokon.
Vučićnak persze (ebben az esetben) az felelne meg, ha a választások minél tömegesebbek lennének, illetve ha azokon a lakosság több mint 50 százaléka részt venne, és ha a szerb parlamentbe minél több (kis)párt is bejutna. Ezzel ugyanis igazolná a választásoknak és a rendszerének a demokratikusságát.
Jellemző, hogy a Pásztor(ok) a tavaszi választásokkal kapcsolatosan sem vetették fel a többi magyar párt, számos civil szervezet és magánszemély még 2012. szeptember 27-én megfogalmazott, az arányos/biztosított/szavatolt mandátumok követelését a képviselői testületekben a nemzeti kisebbségek számára (mind a három szinten). (Horvátországban és Szlovéniában „a magyarságot államalkotó tényezőnek ismerik el és alanyi jogon jár képviselői hely számukra a parlamentben” – mondta Csóti György, a budapesti Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója 2019. szeptember végi újvidéki látogatása alkalmával.)
Pásztor Bálint szerint „ez egy olyan kérdés, amelyhez 2-3 hónappal a választások lebonyolítása előtt nem lehet hozzányúlni. Erre már nincs idő”. Azt azonban a junior Pásztor nem mondta, hogy ezt a követelményt miért nem vetették fel korábban?
A magyar közösség ügyeihez való ilyen viszonyulás is a VMSZ (Vučić Magyarjai Szövetségének) a kétszínűségét mutatja és azt, hogy nem a magyar közösség részarányos képviselete érdekli őket a döntéshozatali szervekben, hanem csak pártjuknak a hatalomban való részvétele.
Következő cikk: Ahol a szélsőjobb megtanulta visszafogni a szájhősködést
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Erkölcs(telenség)
Juhász Bálint, rövid elnöksége alatt már szembesülhetett a ténnyel, hogy a politika nem is olyan veszélytelen, >
Erkölcs(telenség)
A vajdasági magyar közösség szemében bizony bizarr volt az is, hogy a pártelnök posztban gyászolja Dragan >
Erkölcs(telenség)
A Vajdasági „Magyar” Szövetség vezetői számos, politikailag és erkölcsileg téves döntést hoztak, a magyar közösséget „képviselve” >
Događa li se čudo u Mađarskoj?
Od februara do novembra ove godine mađarska politička scena se potpuno promenila: mada valadajuća stranka Fides >
Hatalomváltás előtti forrongások
Szerbiában fokozódni látszanak az ellentétek és a feszültségek, egyre jobban eluralkodik a káosz. Az intézmények nem >
Vučić szava felülírja a törvényt?!
Mindeközben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) és a Vajdasági „Magyar” Szövetség (VMSZ), amelyek állandóan azt hangoztatják, >
VMDK: „A történelmi sebek felszínes kezelése és az érdemi tettek hiánya”
A szervezők célja nem is az 1944/45-ben történt eseményeknek a legújabb kutatások függvényében való újraértékelése, hanem >
Szili Katalin eltörölné azt, ami nincs!
A szerb és a magyar nemzet megbékélésének történelmi folyamata korántsem tekinthető befejezettnek. A Boris Tadić és >
Megérdemelt díj
Varjú Márta jóvátehetetlen kárt okozott a közösségnek, alkotmánysértő módon megfosztotta a vajdasági magyarságot a széleskörű, sokoldalú >
Sajtótájékoztató után - harcolni és túlélni
Magyar Péter olyan nyomás alatt áll, amibe mindenki más már beleőrült, belerokkant volna. Ő egyelőre bírja, >
Határeset
Ami megszokhatatlan, az inkább a határ nehéz átjárhatósága. A hatósága. A hatóság hatósága. Az egyenruha oldalán >
A SZHP/VMSZ hatalom 100 napja
A szabadkai és a zentai „számadás” arra utal, hogy a VMSZ és a SZHP – a >