Ma Tekla, Líviusz, Ila névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
A politikamentesítés „eredménye”
Általában jellemző, hogy magyar tisztségviselők az utóbbi időben túlságosan is elfoglaltak a szlovákiai, az erdélyi és a kárpátaljai magyarok kérdéseivel, a délvidéki magyarokra már nem jut idejük. Vagy esetleg azért, mivel „történelmi csúcson” van a magyar-szerb (pontosabban: Orbán-Vučić) barátság, a délvidéki magyarok összes problémája megoldódott? Mindent átengedtek a VMSZ-nek? Más pártok, civil szervezetek itt már nem is nem léteznek? Nem lesz ennek az érdektelenségnek túl nagy az ára? Bozóki Antal:
Szeptember 26-27.
Érdektelenség?
A felvidéken „tovább formálódik az egységes magyar érdekképviselet”.
Pozsonyban, szeptember 26-án „egyeztetéseket kezdtek a közös programalkotásról az egységes felvidéki magyar érdekképviselet megteremtésében érdekelt felvidéki magyar politikai és civil szervezetek”. Ez „leginkább a Szlovákiában jövő februárra kitűzött parlamenti választásokkal összefüggésben vált sürgetővé”.
Szeptember 27-én „közös cselekvési tervről tárgyaltak Kolozsváron az erdélyi magyar politikai szervezetek képviselői”.
„Amint az MTI-hez eljuttatott közös nyilatkozatban rögzítették: az Európai Unió újonnan felálló intézményrendszerénél kezdeményezik és támogatják a Kalmár Ferenc (a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa) és Szili Katalin által megfogalmazott, az őshonos nemzeti közösségekre vonatkozó öt alapelv elfogadását.”
A megfogalmazók alapelvnek tekintik, hogy „az őshonos nemzeti kisebbségek kérdése nem belügy, hanem európai ügy, hogy védeni kell a nemzeti identitást, és hogy ehhez az egyéni és kollektív jogokat is el kell ismerni, hogy a nemzeti identitás nem feltétlenül jár együtt az állampolgársággal, és hogy az őshonos közösségek az államok alkotó részei kell, hogy legyenek”.
A Vajdaságban – annak ellenére, hogy Szerbiában alig két hónappal a szlovákiai parlamenti választások után – esedékes az általános választások megtartása – a magyar, vagy nevükben magyar politikai pártok körében szinte semmilyen mozgolódást nem tapasztalni. A magyarországi politikai tisztségviselők részéről sem történt kezdeményezés (a szlovákiai vagy romániai egyeztetésekhez hasonlóan) a választásokon való egységes magyar fellépésre.
Általában jellemző, hogy magyar tisztségviselők az utóbbi időben túlságosan is elfoglaltak a szlovákiai, az erdélyi és a kárpátaljai magyarok kérdéseivel, a délvidéki magyarokra már nem jut idejük. Vagy esetleg azért, mivel „történelmi csúcson” van a magyar-szerb (pontosabban: Orbán-Vučić) barátság, a délvidéki magyarok összes problémája megoldódott? Mindent átengedtek a VMSZ-nek? Más pártok, civil szervezetek itt már nem is nem léteznek? Nem lesz ennek az érdektelenségnek túl nagy az ára?
Szeptember 27.
A politikamentesítés „eredménye”
A nemzeti tanácsokról szóló törvény 2018. évi módosításának egyik fő célja a nemzeti tanácsok „depolitizálása”, magyarán „politikamentesítése”/a politikától való mentesítése volt.
– Mindenekelőtt tiszteletben kell tartani a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvényt, amelyik tiltja a nemzeti tanács tagjainak, hogy politikával foglalkozzanak – üzente Ana Brnabić szerb kormányfő a 2018. július 21-ei washingtoni látogatásakor.
A törvénymódosítás célja valójában a nemzeti kisebbségi önkormányzatok leépítése volt, hogy a nemzeti kisebbségi tanácsok – Ivan Bošnjak, az államigazgatási és helyi önkormányzati minisztérium államtitkára fogalmazása szerint –„a természetüknél fogva (államilag pénzelt – B. A.) civil szervezetekre hasonlítsanak”.
A törvényi beavatkozás olyannyira jól sikerült, hogy a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) jobbára adminisztratív és káderügyi kérdésekkel, néha „véleményezéssel”, valamint ajándék- és (magyarországi forrású) pénzelosztással foglalkozik.
A belgrádi – a Nemzeti tanácsok a törvény és a politika között témában tartott – kerekasztal-beszélgetésen a nemzeti tanácsok képviselői hangoztatták elhangzott, hogy „a depolitizálással megnehezítik a nemzeti tanácsok munkáját,” hogy „a nemzeti kisebbségeket alkotmányos jogától fosztja meg”, és hogy „a törvény által megszabott korlátozásokkal csorbulnak a nemzeti kisebbségek jogai”. Ez lett a politikamentesítés „eredménye”!
Dušan Janjić, az Etnikai Viszonyok Fóruma civil szervezet igazgatóbizottságának elnöke szerint „fontos lenne, ha a törvényhozó pontosan definiálná, mi a nemzeti tanácsok szerepe a közéletben".
A beszélgetésem részt vett a már említett államtitkár is, aki szerint „a múlt évben kieszközölt (valójában illetékesség szűkítő – B. A.) törvénymódosítással jelentős előrelépést sikerült elérni az egy személyben aggregálódó funkciók kizárása terén [...]. Számos intézmény megnyitotta kapuit a nemzeti tanácsok előtt. így lehetőség nyílt, hogy ők is részt vállaljanak a közéletben”.
A tudósításból csupán azt lehet kihámozni, hogy a nemzeti tanácsok, az illetékes minisztérium és az említett civil szervezet képviselői között továbbra se nincsen még csak minimális egyetértés sem a nemzeti tanácsok fogalma, társadalmi helye és illetékessége témájában, de a közéletben betöltött szerepéről sem.
Az elhangzottakból csak azt lehet megállapítani, hogy a nemzeti tanácsok jelenlegi (depolitizált) helyzete nem fele meg a nemzeti kisebbségeknek. Az állam képviselője viszont a változásokat „jelentős előrelépésnek” tartja!
Arra is következtetni lehet, hogy Belgrádban a nemzeti tanácsok képviselői nem fogalmaztak meg közös állásponto(ka)t a tanácsok társadalmi helye és szerepe, a valós nemzeti kisebbségi autonómia érdekében, pedig jó alkalom volt ez erre.
Amíg Szerbiában a fekete-vörös koalíció lesz hatalmon (aminek, sajnos, a Vajdasági Magyar Szövetség is a részese), a nemzeti kisebbségi jogok területén nem is várható semmilyen előrelépés!
Következő cikk: Várhelyi, az új Orbán-jelölt egyszerűen faragatlan
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
„Ne követeljétek a jogaitokat, elég, hogy nem gyilkolunk benneteket”
Kamberi nyilatkozatairól – a helyi sajtó mellett – beszámolt a Beta hírügynökség, az N1 televízió, a >
Veszélyben az oktatás és a művelődés (is)!
Az oktatásért felelős MNT (VMSZ-es) tisztségviselőinek tevékenysége az oktatás területén többnyire a magyarországi adófizetők pénzéből befolyt >
„A titkárnak fogalma sincs”!
„A titkárnak fogalma sincs”, hogy mit írt alá, az államtitkár azt üzeni a tanároknak, hogy „ne >
A magyarok pisszenni sem mernek
Ha az orosz csapatok maradtak volna Magyarországon is, akkor nyilván nem Orbán Viktor lenne az ország >
A magyar közösség lemarad az oktatásban!
A magyarok a középiskolai végzettség tekintetében azonban 3,7 százalékkal, a felsőfokú végzettség szempontjából pedig már 10,7 >
BÚJTATOTT RÁGALMAZÁS
Mindezek fölött ott duzzad a migráns-botrány felhője is. Szeptember 8-án már nem az erdőkben, a falvakban >
Közép-Európa újra időszerű
Akkor már végleg felismertem, hogy a nyolcvanas évek nagy álma, Kelet-Közép-Európa dögrováson van. Éppen akkor került >
Oroszország és a Balkán
Hogy Belgrád merre orientálódik, azt az utóbbi időben számos szabálytalan rögtönzés teszi talányossá. Mindazonáltal nem érdektelen >
TÁBLARONGÁLÁS – VAGY VALAMI MÁS?
Nyilvánvaló, hogy Szerbiában a nemzeti kisebbségi/közösségi jogok gyakorlati alkalmazása akadályokban ütközik, s ez rontja a nemzeti >
A hontalan jugoszláv író
Mindenhol otthon volt és – sehol. Miljenko Jergović pontosan fogalmazott, amikor száműzött írónak nevezte. A magyar >
Az otthonmaradás egy „alternatíva”?! – „Hagyd már abba”!
A Kossuth Rádió jobbat érdemlő hallgatói egy szubjektív, megalapozatlan, a Szerb Haladó Párt és az Orbán–Vučić >
Tanúja voltam a legabszurdabb metamorfózisoknak
Jeleskednek azok, akik Titóhoz írtak ódát, aztán diadalmasan gyalázták a párt örökös elnökét. Voltak barátaim, akik >