2024. április 20. szombat
Ma Tivadar, Tihamér, Töhötöm névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek

És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >

Tovább

Egy „Széchenyi-idézet” nyomában

„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >

Tovább

Szeles Mónika exkluzív

1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >

Tovább

Európa, a vén kurva

E sorok írójának csak az a törté­nelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >

Tovább

The Orbán family’s enrichment with a little government help

„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >

Tovább

Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia

Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >

Tovább

A gyertyák csonkig égnek

„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >

Tovább

Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük

A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >

Tovább

A kiválasztott nép ilyennek látja Európát

Spitzertől: >

Tovább

A fehér kabát

Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >

Tovább

A Napló Naplója

Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >

Tovább

Szeretet

Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >

Tovább

Napi ajánló

Strasbourgban jártak, semmit nem csináltak!

Gondolatok a Magyar Összefogás tanácsnokainak látogatásáról

Csalódást keltett, hogy a fideszes képviselők, Gaál Kinga, aki a munkacsoport egyik társelnöke is, és Tőkés László sem kérdezte, hogy hol vannak a Magyar Mozgalomhoz tartozó tanácsnokok? Vagy ez – a jelenlegi viszonyok között – nem is volt reális elvárás? Bozóki Antal:

Az Európai Parlament Hagyományos Kisebbségek, Nemzeti Közösségek és Nyelvek Frakcióközi Munkacsoportja (Intergroup for Traditional Minorities, National Communities and Languages), vagyis az ún. kisebbségi intergroup március 28-i strasbourgi ülésével zárta a 2014–2019-es mandátumbeli munkáját.

Az ülés napirendjén – Tőkés László EP-képviselő közleménye szerint – „két fő téma szerepelt: az Európai Unióba törekvő Szerbia kisebbségeinek helyzete a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) szemszögéből, valamint a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem megszüntetésének ügye”. Hogy épen ilyen, vagy fordított sorrendben, azt a sajtóból nem lehet teljes pontossággal megállapítani, de nem is ez a lényeg. (A sajtóban egyébként az erdélyi magyarok problémáit helyezték előtérbe.)

Lényeges viszont, hogy Tőkés László és Kincses Előd ügyvéd ismertették, „az 1948-as tanügyi reformmal alakult meg az önálló Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet kálváriáját. […] Tőkés László elmondta: jól megírt forgatókönyvek szerint zajlik a poszttrianoni érában az erdélyi magyarok megfélemlítése, elüldözése, beolvasztása, ennek egyik pászmája a magyar egyetemi élet és oktatás elsorvasztása.”

Az ülésen, Deli Andor EP-képviselő „meghívására”, részt vettek a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) véemeszes (vagyis a Magyar Összefogás listájáról való) képviselői – hogy a 30-ból pontosan mennyien, azt nem közölték –  és „a Tanács hivatalának egy része” is.

A Magyar Mozgalom öt MNT tanácsnoka nem volt kívánatos az ülésen. Bizonyára nehogy valami olyasmit találjanak mondani, ami netán nem illene Deli Andor (újra)választási propagandájába, esetleg másként értékelné a magyar közösség helyzetét. Ezt viszont a sajtó és a szervezők is csaknem teljes egészében elhallgatták!

Tőkés László EP-képviselő közleménye szerint „Hajnal Jenő, a szerbiai Magyar Nemzeti Tanács elnöke a vajdasági önkormányzatiság aspektusairól, a kisebbségi érdekérvényesítés lehetőségeiről beszélt a Belgrádban elfogadott törvények viszonylatában, de előtárta a délvidéki magyar nemzeti közösség aggályait is, különös tekintettel az anyanyelvű oktatásra. Hogy valójában miről is beszélt Hajnal Jenő és milyen „aggályai” vannak az anyanyelvű oktatással kapcsolatban, azt viszont már a sajtóból és a különböző közleményekből nem sikerült megtudnom.

– Első alkalommal, 2016-ban kijelentettem Önök előtt, hogy a Magyar Nemzeti Tanács kisebbségi jogérvényesítési problémáinak megoldási módját nagyrészt az európai uniós csatlakozási folyamatban látja, mégpedig a 23. csatlakozási tárgyalási fejezethez kapcsolódó akcióterv és a kisebbségi akcióterv végrehajtásának folyamatában és hatékony végrehajtásában. Most, két és fél év távlatából elmondhatom, hogy reményeink nem voltak hiábavalók. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden feladatunkat végrehajtottuk, hiszen sok probléma vár még megoldásra – hangsúlyozta Hajnal az előadásában.” Teljesen érthető, szókimondó (politikusi) fogalmazás! Vagy nem?

Mit is lehetne megállapítani a haladó tanácsnokok Strasbourgi vendégszerepléséről?

Ismereteim szerint először járt az MNT tanácsnokainak (és hivatalnokainak) ilyen nagy száma az Európai Parlamentben, hogy „megismerjék az uniós parlament munkamódszereit és a demokrácia gyakorlásának sajátosságait”, valamint, hogy jelen legyenek az említett „munkacsoportjának” ülésén. A tanácsnokoknak személyesen bizonyára hasznos volt a látogatás (hogy mennyire, azt a későbbiek során talán megtudjuk). Ezzel a vizittel azonban nem is egy, hanem több problémám is van.

A látogatásra Deli Andor EP-képviselő „meghívására” került sor, amire az EP-képviselői újraválasztási propagandájának részeként lehet tekinteni. Hajnal Jenőnek és Deli Andornak illene beszámolni, hogy mennyibe került (útiköltség, napidíj, szállás stb.) és ki állta ennek a kétnapos strasbourgi kirándulásnak a bizonyára nem kevés költségét? Kíváncsian várom az MNT ülését, lesz-e ezzel kapcsolatban tanácsnoki kérdés?

Hajnal Jenő Strasbourgba – megbízható forrás szerint – csak a vémeszes tanácsnokokat vitte magával, ami egy közösségi testület elnöke részéről botrányos. Erről azonban a sajtó már nem számolt be. (A Szabad Magyar Szó írásából is csak közvetve lehet ezt kiérteni.)

Az MNT elnöke, tehát, folytatja az MNT tanácsnokainak diszkriminálását/megkülönböztetését a választási lista (pontosabban a politikai nézetük) alapján.  A Magyar Mozgalom tanácsnokai „mintha nem is léteznének” – hangzott az egyik kommentár. Ez már önmagában is elegendő lehetne a testület elnöke visszahívásának kezdeményezésére – ha volna erre vállalkozó. Csalódást keltett, hogy a fideszes képviselők, Gaál Kinga, aki a munkacsoport egyik társelnöke is, és Tőkés László sem kérdezte, hogy hol vannak a Magyar Mozgalomhoz tartozó tanácsnokok? Vagy ez – a jelenlegi viszonyok között – nem is volt reális elvárás?

Hajnal Strasbougban „előadást tartott”, amelyben – a Magyar Szó pártlap összeállítása alapján – „ismertette a vajdasági magyar közösség önkormányzatiságának helyzetét Szerbiában”. Hogy mi rejlik ez mögött az általános, homályos, semmitmondó megfogalmazás mögött, azt viszont a sajtóból nem tudtuk meg. A közösségnek azonban jogában áll, hogy teljes egészében megismerje, mint mondott az MNT elnöke Strasbourgban! Tessék ezt – ne csak részleteiben – közzétenni legalább az MNT honlapján! Milyen konkrét haszna származott a strasbourgi útból a magyar közösségnek?

Az idézetből is látszik, hogy Hajnal Jenő – Tőkéssel és Kincsessel ellentétben – „előadást tartott” Strasbourgban. Nem a magyar közösség helyzettét terhelő, rendezésre váró problémákat ismertette és kért ehhez támogatást. A zentai adóhivatal most kilátásba helyezett megszüntetését például meg nem említette. Nehogy véletlenül megsértse az őt az MNT elnöki székébe (érdemtelenül) emelő Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) hatalmi koalíciós partnerét, a Vučić vezette Szerb Haladó Pártot (CNC).

Ebből arra lehet következtetni, hogy Hajnal, a saját és a tanácsnokok vendégszereplésével, segíteni akarta ugyan Delit (és fordítva), viszont az egyoldalú, mondhatni személyes meglátásait prezentálva – hamis képet tálalva a magyar közösség helyzetéről az Európai Unió akár munka jellegű intézményében is, például, hogy a „közmédia problémája megoldódott” – ártott a magyar közösségnek. Hajnal – úgy látszik – csak azt a véemeszes/fideszes politikát tudja képviselni, amely Szerbia feltétel nélküli uniós csatlakozását sürgeti, nem pedig a délvidéki magyar közösség érdekeit. Egyébként is, milyen jelentősége lehet a részvételnek egy leköszönő munkacsoport búcsúülésén? Ezért ugyan kár volt tömegesen Strasbourgba utazni!

Legyünk reálisak, Hajnal nem is mondhat mást, csakúgy, mint Deli, azon kívül, amit a főnökeik (Orbán és Pásztor) mondanak nekik, ami ebbe a politikába beleillik. Ha ez nem így lenne, holnap már búcsút mondhatnának a tisztségeiknek és az ezzel járó összes privilégiumnak.

A Szabad Magyar Szó írása a címben emelte ki Hajnal előadásából, hogy „az európai uniós csatlakozási folyamat segíthet a kisebbségi jogérvényesítésben”. Ez is mutatja az elnök teljesen fejtetőre állított politikáját: Nem a „csatlakozási folyamat segítheti a kisebbségi jogérvényesítést”, hanem a kisebbségi jogérvényesítés/a nemzeti kisebbségi jogoknak a gyakorlatban való alkalmazása segíthetné Szerbiát az EU-s csatlakozásában. Amennyiben az ország teljesítené az összes ezzel kapcsolatos követelményt! Jó lenne, ha valaki Hajnalnak ezt végre megmagyarázná.

Mindebből nem lehet más következtetést levonni, minthogy a vémeszes MNT tanácsnokok (jutalomkiránduláson) jártak ugyan Strasbourgban, de semmit nem csináltak! Minek nekünk ilyen MNT?

 

2019. április 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A fegyverek dörögnek, mi pedig bulizunk

Igaz, a remény csak azokat hagyhatja cserben, akiknek voltak reményeik, illúzióik vagy utópiáik.  Az értelmiségi filiszter távol >

Tovább

A demagóg lojalitás jutalma

Az EP-képviselői jelölése alkalmából Vicsek a Magyar Szó nevű véemeszes napilapnak elmondta, hogy az Európai Parlamentben >

Tovább

VMSZ-POFONOK A VAJDASÁGI MAGYAROKNAK

Az utóbbi időben többen is rámutattak, köztük jómagam is, hogy a magyar közösség jelenlegi válságán – >

Tovább

Torontáltordára kéne menni

Az alkalmi nyelvészkedés után a hölgy visszatért az eredeti kérdéséhez: hogy fog eljutni Torontáltordára személygépkocsi nélkül. >

Tovább

Folytatódik a kis bácskai sárdobálás

Azok, akik hűségesen kiszolgálták Lovas Ildikót, vagy akiket ő helyezett fontos tisztségbe, most majd rá hárítják >

Tovább

RENDSZERÖSSZEOMLÁS: AZ ÚJVIDÉKI BÖLCSÉSZKAR AUTONÓMIÁJÁNAK BOTRÁNYOS TIPRÁSA

A bölcsészkar blokádja olyan példátlan, mesterségesen generált, megengedhetetlen botrány, amely még véletlenül sem csupán dr. Dinko >

Tovább

Ismét

Egy harmincnégy évvel ezelőtti Hét Nap harmadik oldala. Sajtótörténeti jelentőségű impresszum, még mindig izmos, jóval negyvenezer >

Tovább

Mikor tévesztettünk utat és miért?

Mikortól kezdődött a Magyar Nemzeti Tanácsban a VMSZ kétharmados többsége.? Milyen erők marginalizálták a többi kisebbségi >

Tovább

SZEREPZAVARBAN

Az írásokból az is jól kivehető, hogy Pásztor Bálint tisztségek halmozásával él vissza, fellépései szerepzavarosak: pártelnöki, >

Tovább

Újvidék elvesztette a régi identitását, és nem talált újat

Tudom, felesleges nosztalgiázni, hiszen a nagyvárosokat a szüntelen változás jellemzi. Újvidéknek is változni kell. A változás >

Tovább

A VMSZ-ES PROPAGANDA TÁMOGATÁSA KÖZPÉNZBŐL

A VMSZ és az MNT vezetői a médiába visszahozták a szocialista időkből ismert demagóg beszédet, a >

Tovább

Aki tanú akar lenni, pokolba kell annak menni

Ráadásul vannak tévedések, amelyek csak a mai szemmel nézve tűnnek tévedéseknek, holnap esetleg kiderül, pontosak voltak. >

Tovább