Ma Alajos, Leila névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Végre egy örömhír: a kvótareferendumon a határon túli magyar állampolgárok is részt vehetnek
És ez még jobb: akinek nincs magyarországi lakcíme, levélben adhatja le szavazatát. >
Egy „Széchenyi-idézet” nyomában
„Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek >
Szeles Mónika exkluzív
1986-ban Mónika valahol Dél-Amerikában megnyerte a korosztályos világbajnokságot, s amikor hazajött, akkor készítettem vele ezt >
Európa, a vén kurva
E sorok írójának csak az a történelmi tapasztalat jutott osztályrészéül, hogy hintalovazás közben hallgassa végig az >
The Orbán family’s enrichment with a little government help
„Azt hiszem elképednénk a jelenlegi magyar miniszterelnök korrumpáltságának mélységétől.” Hungarian Spectrum: >
Churchill és Bódis békés szivarozása helyett jaltai konferencia
Tulajdonképpen egy farsangi szivarozáson kellett volna találkoznia a krími félszigeten Churchillnek és Bódisnak 1945 februárjában – >
A gyertyák csonkig égnek
„Az ember lassan öregszik meg: először az élethez és az emberekhez való kedve öregszik.” Márai Sándor >
Egyik gyakornokunk szülinapját ünnepeltük
A bohókás ünnepeltet a kezében tartott tábláról lehet felismerni, amelyik egyben az életkorát is jelzi. Még fiatal, >
A kiválasztott nép ilyennek látja Európát
Spitzertől: >
A Napló Naplója
Kissé élcelődve azt meséltük, hogy minden a Magyarzó Pistike bálján kezdődött, amikor Árpád a söntésnél találkozott >
A fehér kabát
Gabor,I like your white coat.Your pal,Tony Curtis >
Szeretet
Amíg egy férfi új autóját fényezte, a kisfia felvett egy követ, és vonalakat karcolt az autó >
Emberi- és nemzeti kisebbségjogi napló
Erkölcs kérdése
Sem Szabadkán, de Zentán sem beszélt azonban arról, hogyan teljesíti (vagy nem teljesíti) Szerbia a nemzeti kisebbségek iránt a nemzetközi és a kétoldalú egyezményekből, valamint az uniós csatlakozási feltételek – köztük a koppenhágai csatlakozási kritériumok (amelyhez a kisebbségi jogok tiszteletben tartása és védelme is tartozik) teljesítéséről, sem arról, képviselőként hogyan látja, milyen lépéseket tett és milyen eredménnyel a vajdasági magyarok helyzetének javításáért valamint jogainak érvényesítésért. Bozóki Antal:
Február 1.
Erkölcs kérdése
Zoran Babić, a Szerb Haladó Párt (CNC) tagja, a Koridori Srbije vállalat igazgatója, a Niš-Leskovac autóúton január 31-én történt halálos baleset miatt benyújtotta lemondását.
Nebojša Stefanović szerb belügyminiszter szerint „Babićot nem terheli személyes felelősség a történtek miatt, mivel nem ő vezette a Škoda Superb személygépkocsit, amelyik a doljevaci fizetőkapunál nem lassított, hanem nagy sebességgel belerohant a fizetőkapunál várakozó Opel Astrába. Stefanović azzal indokolta Babić döntését, hogy a balesetet, amelyben egy nő meghalt, öt személy – közük Babić is – pedig megsérült, a Koridori Srbije személygépkocsija okozta”.
A rendőrség egy nappal később letartóztatta a Škoda Superb tipusú gépjármű vezetőjét, a rakovicai illetőségű Dejan S-t.
– Elveszett egy emberélet. Nekem, mint embernek ez elég, hogy tovább ne lássam el a tisztséget, amelyet a súlyos szerencsétlenség pillanatában betöltöttem. Habár csak utas voltam, nekem, mint embernek, ez elegendő ok – mondta Babić.
Zoran Babić a nyilvánosság előtt többnyire a nyelvbotlásairól és komikus nyilatkozatairól ismert, abból az időszakból, amikor a Szerb Haladó Párt képviselőcsoportjának vezetője volt a szerb képviselőházban. Most azonban olyan erkölcsi tettel hívta fel magára a figyelmet, amelyik ritkaságnak számít ebben a térségben.
Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ/BMC) elnöke, valamint Nyilas Mihály, a tartományi kormány alelnöke, a párt elnökségének tagja halálos kimenetelű közlekedési szerencsétlenség részesei voltak, nem utasként, hanem gépkocsivezetőként. A tisztségüktől azonban nem váltak meg! Továbbra is úgy tesznek, mintha mi sem történt volna!
Február 2-7.
Választási kampány
Deli Andor, a Fidesz-KDNP/VMSZ (BMC) európai parlamenti képviselője választási hadjárata fokozódik, hogy személyében– Pásztor István szavaival – „Vajdaságnak a következő öt évben is legyen képviselője az Európai Parlamentben”.
A Magyar Szó, a VMSZ és haladó hatalom szócsöve – a korábbi két Deli interjú után – egész oldalas írást közöl, A kisebbségvédelem mindannyiunk közös ügye címmel.
A „brüsszeli beszélgetés” részesei Gál Kinga, ugyancsak a Fidesz/KDNP EP-képviselője, Pásztor István, a VMSZ elnöke (aki bizonyára erre az alkalomra és az adófizetők pénzén utazott Brüsszelbe, akárcsak a – most már harmadik – interjút készítő Máriás Endre), és Deli Andor, akinek az újraválasztáshoz most minden segítségre szükség van. Elvégre „a havi 8757,70 eurós fizetés, a 4513 eurós irodai ellátmány és a 320 eurós napidíj (egy közepes szerbiai havi fizetés)” és persze a hatalmi (párt)politika képviselete a tét.
Töredelmesen bevallom: Sem időm, de kedvem se volt elolvasni ezt a lepedő nagyságúnak is nevezhető szöveget, amelyiknek a kétharmadában Deli (ismét) monologizál. Szomorít viszont, hogy Gál Kinga képviselő asszony, akit nem csak a nemzeti kisebbségi jogok kiváló szakértőjének tartok, a nevét adta ehhez az íráshoz. A pártfegyelem azonban kötelez…
Deli komolyan veszi a brüsszeli pártfeladatot. Ezt látszik igazolni az is, hogy most már a választókkal is keresi a kapcsolatot. Február 7-én Szabadkán „az Európai Unió jövőjéről, a bővítés- és kisebbségpolitikájáról, majd Zentán, Mi fán terem az Európai Parlament? címmel tartott ismeretterjesztő előadást.
Deli Szabadkán ismertette az általa képviselt pártok álláspontját, miszerint „a májusi választások számunkra három szempontból fontosak:
Olyan összetételű parlament jöjjön létre, amely tiszteli az EU tagállamainak szuverenitást. („Akik nem szeretik az EU-t, úgy szoktak érvelni, hogy az unió veszélyezteti a szuverenitást, amire az EU hívei azt válaszolják, hogy […] az EU-ban a szuverenitást a tagállamok majd közösen gyakorolják”).
Olyan vezetése legyen az EU-nak, amely támogatja Szerbia 2025-ös csatlakozási dátumát (függetlenül attól, hogy teljesítette-e vagy sem a csatlakozási feltételeket – B. A.).
Az EU vezetése figyeljen oda az őshonos kisebbségek jogállására” (mintha eddig nem tette volna – B. A.).
Sem Szabadkán, de Zentán sem beszélt azonban arról, hogyan teljesíti (vagy nem teljesíti) Szerbia a nemzeti kisebbségek iránt a nemzetközi és a kétoldalú egyezményekből, valamint az uniós csatlakozási feltételek – köztük a koppenhágai csatlakozási kritériumok (amelyhez a kisebbségi jogok tiszteletben tartása és védelme is tartozik) teljesítéséről, sem arról, képviselőként hogyan látja, milyen lépéseket tett és milyen eredménnyel a vajdasági magyarok helyzetének javításáért valamint jogainak érvényesítésért. A 320 eurós napidíjba ez is beleférhetett volna.
Remélem, hogy a szavazók Deli fellépéseit is értékelik a májusi választásokon. Ami engem illet, a szavazáson rám ne számítson.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egy másik stratégia
A Kardos Andrással folytatott vitájában Bauernek van egy elejtett mondata az eddigi ellenzék felelősségéről: „önkényuralmi rendszerek >
„Én bízom a falu jövőjében”
A napokban került a kezembe egy régi könyv Szentlászlóról, arról az Árpád-kori kelet-szlavóniai kis faluról, amelyet >
Fremond Árpád „szája ízének” megfelelően
A jobb napokat is megélt Hét Nap – a Magyar Szóhoz, a Pannon RTV-hez és a >
A vitustánc folytatódik
Vučić azonban nem a két kisebb szerbiai településen aratott fényes győzelmet, hanem a Szerb Tudományos Akadémián, >
PÁSZTORMESE A MAGYAR KÉPVISELŐK FÓRUMÁNAK
A VMSZ „küldöttségének” a KMKF ülésén való részvételével kapcsolatban felvetődik az a kérdés is, hogy miért >
Hét hónappal később
Az összecsődült tömeg hangosan kommentálta a történteket, az emberek végtelenül dühösek voltajk, soha még nem láttam >
A vereség tudomásulvétele
Tizenhárom év egy a politikai garnitúra életében nagy idő. Amit tizenhárom év alatt nem tudott megoldani, >
Politikusok a csendőrök sorfala mögött
Kritikusan gondolkodtam a 2000 után hatalomra kerülő pártokkal szemben is. De van egy különbség a 2000-ben >
Tito immár nem közéleti, hanem magánéleti téma
Azt viszont egymással versengve bizonygatták, hogy Tito idejében az ember éjfél után nyugodtan indulhatott az ember >
A kelet-közép-európai nacionalizmusok és a nemzeti kisebbségek
Orbán egy rugalmas eszmére gondol, így például a kisebbségi ”többlet-jogosítványokra” utal, de ide sorolható a kisebbségi >
A Magyar Nemzeti Tanács a VMSZ fiókszervezete
Pásztor-Fremond „elmélete” a közösség megosztását jelenti „jó” és „rossz” magyarokra. A rosszemlékű, „egy közösség, egy párt, >
Szerbia májusban
Nem tudom, ehhez képest aggasztó-e az EU hallgatása, akár a jogsértések esetén is, hisz különösebben nem >